PSS hypotéka

18. feb 2021

Ahojte prosim vas ma niekto skusenost s pss hypotekou? S priatelom tam mame sporenie uz 2 roky chceme hypo ale priatel ma zrazky a na vyplatnej paske to je takze asi tazko mu to schvalia za kazdu radu dakujem

ivkazba
18. feb 2021

Schvaľovanie hypotéky v stavebnej sporiteľni je rovnaké ako v iných bankách. Čiže príjem sa overuje v sociálnej poisťovni, čiže overuje sa reálny príjem, ktorý má. Ak má zrážky zo mzdy, SP to vie. Podstatné je, čo sú to za zrážky. Nie je zrážka ako zrážka.

autor
18. feb 2021

@ivkazba hm no ja viem ze sa tam overuje prijem oni si vsetko zistia a zražky ma exekutora preto mu stahuju

ivkazba
18. feb 2021

Tak existujú aj zrážky, ktoré sú akceptovateľné. Preto samotná info "zrážky" nemá vypovedaciu hodnotu v tomto. Ak ide o exekútora, tak nie, hypotéku mu neschvália.

mischelin999
18. feb 2021

Presne tak, pokial je v hre exekutor, tak neviem, ci na to vobec akakolvek banka pristupi

juliatriscova
18. feb 2021

@ivkazba a ako SP zistí, že ma zrážky zo mzdy? do SP sa zasiela výkaz, v ktorom je iba hrubá mzda.......

juliatriscova
18. feb 2021

hypotéku nedostane kvôli exekúcií......overuje sa register.............

autor
18. feb 2021

Hm hej ale ma to uz skoro vyplatene este tie styri zražky a uz bude mat vyplatene myslite ze potom uz moze poziadat?

juliatriscova
18. feb 2021

určite treba počkať pokiaľ bude všetko vyplatené a exekútor ho vymaže z registra.....

ivkazba
18. feb 2021

Pre autorku: kvôli čomu sú to zrážky? Ak napríklad kvôli bankovému produktu či inému úveru, tak nie, nebude môcť ani po vyplatení exekúcie žiadať. Minimálne 1 rok (ak išlo o pár eur), možno aj 3-5 rokov ak išlo o vyššiu exekúciu.

@juliatriscova keď si banky pýtajú dotaz do SP, tak v tom formulári (ktorý je samozrejme automatický) je niekoľko otázok, ako je mzda, výpovedná a skúšobná doba, zrážky. Aspoň takto som ja videla dotazy do SP vo viacerých bankách.

juliatriscova
18. feb 2021

@ivkazba nedáva mi to zmysel, pretože ako som už vyššie písala SP nemá odkiaľ vedieť o zrážkach, skúšobnej dobe, výpovedi atď.......do systému SP sa dáva iba hrubá mzda, nič viac...čiže z hrubej mzdy (vymeriavacieho základu) nezistíš čo všetko tam je zahrnuté a aké sú zrážky.......tento údaj si môžu vyžiadať len od žiadateľa a overiť u zamestnávateľa......

autor
18. feb 2021

No mal tam toho dosť 2000 eur ale ako som už písala ma to už skoro vyplatené dobre možno zrážky si nezistia ako píše tá pani ale ten register hmm asi ťažko mu to prejde keď požiada teraz

juliatriscova
18. feb 2021

je dôležité, že o akú exekúciu sa jedná.......tak ako píše ivkazba......pokiaľ je to exekúcia kvôli úveru, tak exekúcia zanikne v exekútorskom registri, keď to vyplatí ale v bankovom či nebankovom registri to ostáva až 5 rokov.........

ivkazba
18. feb 2021

Je jedno, či 200 alebo 2000 eur. Podstatné je, z čoho bola tá exekúcia. Ak z úveru, kreditky, nepovoleného prečerpania, tak úver nedostane niekoľko rokov.

ivkazba
18. feb 2021

@juliatriscova no úprimne, ja neviem, ako vyzerá výkaz, ktorí zasielajú do SP zamestnávatelia a áno, logika by mi hovorila, že len mzda. Ja som niekoľko krát a vo viacerých bankách videla formulár, ktorým banka robí dotaz na príjem do SP, preto píšem zo skúseností, že banka vie z SP aj viac ako len mzdu.

juliatriscova
18. feb 2021

@ivkazba ale ja viem lebo tie výkazy zasielam..........🙂 ............vo výkazoch je len hrubá mzda, nič viac.........ani v registri nie sú žiadne takéto informácie........tieto informácie má len zamestnávateľ........

ivkazba
18. feb 2021

@juliatriscova tak potom sa neviem vyjadriť k tomu, odkiaľ má SP informácie, ktoré zasiela banke.

autor
19. feb 2021

Hmm neviem možno keby nemal toho exekútora možno by mu aj schválili niekto sa tu pýtal že z čoho mal toho exekútora no zobral niečo na splátky a nesplácal takže tá vec stala okolo 1000 eur a narástlo mu tam 2000 takže preto má toho exekútora myslíte že to zistia ale asi áno

ivkazba
19. feb 2021

Áno zistia a je to problém aj keby nebol exekútor. Nákup na splátky je v úverovom registri a to pri schvaľovaní kontroluje každá banka. Ak to všetko vyplatí, ešte 5 rokov tam ten negatívny záznam bude. A je logické, že banka mu teraz nedá hypotéku, pretože ak nebol schopný seriózne načas splácať 1000 eur, ako bude splácať hypotéku.

autor
19. feb 2021

Hmm veď to ...takže ešte 5 rokov nebude môcť zobrať hypo alebo nejakú inú pôžičku fuuuha no tak to je problém dosť veľký v tom čase ako to on zobral ja som s ním ešte vtedy nebola ja som a povedal my to až teraz keď chceme riešiť bývanie

juliatriscova
19. feb 2021

2 roky si sporíte a až teraz ti povie tak dôležitú vec? z vlastnej skúsenosti by som nikdy neriešila hypotéku s priateľom......v prípade rozchodu ako to poriešite? kto bude splácať hypo a kto ostane v dome? a vypísať jedného z hypo nie je jednoduché.........nič v zlom ..... 🙂

ivkazba
19. feb 2021

Ako píše @juliatriscova odporúčam v tomto prípade riešiť hypotéku tebe samej. Jednak ti iné neostáva, keďže on cez schvaľovací proces neprejde. Jednak z dôvodov, ktoré píše Julia. A jednak z dôvodu, že by som nešla do hypotéky s človekom, ktorý má exekúciu a nepovie ti o nej. Totiž exekúciu nemá preto, lebo nezaplatil 1 splátku. Exekúciu má preto, že dlhé mesiace nielenže neplatil ale dlhé mesiace ignoroval upomienky splátkovej spoločnosti.

wokokoza
19. feb 2021

No to jedine, len či to tam vôbec víde, ak sa bude brať do úvahy len jeden príjem. Je to zapeklité, treba si to poriadne premyslieť, aby si sama nedopadla zle

beplan
22. feb 2021

Dobrý deň pracujem ako finančná poradkyňa vedela by som vám poradiť odkiaľ ste 🙂

autor
22. feb 2021

@beplan dobrý deň som z okresu Gelnica .ak môžete tak vás prosím ako to máme vyriešiť .viem musíme asi čakať kým si to vyplatí ale ako píšu viššie tak aj keď si vyplatí tak určitú dobu nebude môcť zobrať hypotéku

ivkazba
22. feb 2021

@beplan tak pardón, ale silno pochybujem, že si finančná poradkyňa ak chceš pomôcť s úverom. Keď tak finančná sprostredkovateľka. A to je sakra obrovský rozdiel. Robila si skúšky v NBS, tak by si mala takéto základné informácie vedieť.

ivkazba
22. feb 2021

Autorke: všetky moje rady som písala ako človek odborník, robila som finančníctvo vyše 18 rokov (v bankách ako regionálna riaditeľka a riadila som maklérsku spoločnosť). Ako som písala už, ak priateľ vyplatí exekúciu a teda bude komplet vyplatený dotyčný úver, negatívny záznam bude v registri ešte 5 rokov. Podľa toho, ako dlho nebol splácaný, je možnosť, že by mohol požiadať o úver skôr ako o 5 rokov, ale určite nie skôr ako o 2-3 roky. Dovtedy môžeš úver riešiť iba sama, prípadne nájsť si iného spoludlžníka, pokiaľ by tvoj príjem nepostačoval.

autor
23. feb 2021

@ivkazba hmm ďakujem vám pekne no to dúfam že môj príjem bude stačiť keďže nezarabam až tak veľa vychádza my to do tých 500 eur myslíte že by to stačilo a teraz ako to vlastne berú životné minimum neviem nechápem tomu mám 2 deti takže aj na nich sa niečo počíta

juliatriscova
23. feb 2021

nevyjde ani vám........životné minimum na vás 215€ a na 2 deti 198€.....je mi ľúto.........nízky príjem.......

ivkazba
23. feb 2021

Príjem 500 eur, 2 deti, vyjde hypotéka cca 11 900 eur. Životné minimum sa počíta na žiadateľa aj na deti (výška ako píše Julia).

autor
23. feb 2021

@ivkazba ďakujem pekne za informácie