Prispievate do 3. piliera?

15. mar 2024

Ahojte , prispievate si do tretieho piliera ? Uvažujem o zriadení 3 piliera keďže mám možnosť dostávať nejaký príspevok aj od zamestnavatela (25€) . Lenže problém je, ze sa v týchto veciach vôbec nevyznám , neviem v akej spoločnosti si ten 3 pilier zriadiť ? Aký fond zvoliť ? Mám 34 rokov. Ďakujem

radkaradix
15. mar 2024

mne zamestnavatel prispieva 3% zo mzdy, cize sa to oplati, kedze inak by som tie peniaze nevidela, jednoducho by mi tento benefit prepadol.. do dochodku to vychadza krasna suma.. uz sa len musim udrzat v aktualnej firme :D :D

veklipo
15. mar 2024

Určite chod do toho. Ak Ti zamestnávateľ prispeje 25€, ty prispej 25€. To mas slušný príspevok. Plus 180€ si vieš dať ešte do daňového priznania ako príspevok, čím si znížis daň.
Čo sa týka fondov, to je skôr na finančných poradcov, ti to sledujú.

louise
15. mar 2024

Mne zamestnávateľ tiež už roky prispieva a určite sa to v takom prípade oplatí. Na výber sme mali z 3 spoločností, ktoré nám vtedy pred rokmi zamestnávateľ ponúkol a nemala som dôvod meniť.

laurita285
15. mar 2024

Pokiaľ prispieva zamestnávateľ tak by som do toho šla a oplatilo by sa to. Inak určite nie a riešila by som si to celé sama

zafir01
15. mar 2024

Áno mám , tiež mi to vychádzalo 25€ od zamestnávateľa . Mám v NN . Mám tam aj druhý pilier

hellwant
15. mar 2024

Robis v zavode KIA?😃 Presne taky prispevok mame. Ak mas 34, Indexove fondy jednoznacne a ak prispieva zamestnavatel, daj to minimum, co musis dat aby si ziskal tych 25 eur. Viac zo svojich nedavaj, su tam väčšie poplatky, oplati sa to prave vtedy, ked ti zamestnavatel prispieva(lebo inak by si tych 25 eur nemal a pokryju ti poplatky a bud ti znasobia zisky alebo este aj pri väcsom prepade trhu si vlastne v pluse)

vikusjk
15. mar 2024

Ano, strhavaju mi 50 € a tak isto mi prispieva firma, cize stovka mesacne. Dufam, ze sa toho dochodku aj dozijem a ze to neolutujem 😅

hellwant
15. mar 2024

@vikusjk Tak 3 pilier nie je 100% viazany na dôchodkovy vek, aspon to. Su tam nejake vynimky, zalezi aj kedy si zmluvu podpisala, ci po1.1. 2014, ci pred.

doriiis
15. mar 2024

Áno,mám 3 pilier....zamestnávateľ mi prispieva 2,niečo % zo mzdy a ja sama si prispievam 1,niečo zo mzdy.Spolu 4% zo mzdy idú do 3.piliera.Ked som bola u iného zamestnávateľa,platila som si sama 40 € mesacne

doriiis
15. mar 2024

@vikusjk ....napríklad mne sa v roku 2027 naskytne možnosť po 10 tich rokoch vybrať nasporené peniaze.Moja mama si dala vyplatiť 3.pilier naraz,keď išla do predčasného dochodku

jarka_black
15. mar 2024

Jednoznačne áno.
Treba sa snažiť o čo najväčšie zhodnotenie. Máme tendenciu vyberať podľa doterajších výsledkov, ale to je len časť kritérií. Dôležité je, aby ste mali poradcu, ktorý trhy sleduje a včas Vás upozorní, že treba v sporení urobiť nejaký presun. Aspoň ja to takto svojim klientom servisujem. Ak mi napíšete správu, rada vysvetlím.

tana85
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
hiro
15. mar 2024

Inak ste si vsimli co sa deje zo posledne 3 mesiace? Taky rast som este nevidel...

simsalabim
15. mar 2024

@hiro vsimla a rozmyslam, co je za tym…

krasneleto
15. mar 2024

mne zamestnavatel neprispieva nic, nemame tento benefit, posielam si sama. ak ti prispieva, urcite sa to oplati. ja som v tejto veci oslovila kocku, ktora sa tomu venuje a nechala som vyber na nu, kedze o tom nemam ani paru

mamina7070
15. mar 2024

mne prispoeva 80€ ja si davam 20€ a mam uniqa tak ako aj druhy pilier

jarka_black
15. mar 2024

6 najväčších svetových firiem je nadpriemerne ocenených a keďže naše úspory v 2. a 3. pilieri sú zainvestované aj v nich, odráža sa to na zhodnotení za posledný rok... ja som už opatrná a presunula som si všetko do dlhopisového fondu... rástlo to príliš rýchlo a index S&P500 dosiahol niekoľko historických maxím v poslednom období... okrem toho, nie príjemné správy z USA o zamestnanosti... zrejme znižovanie úrokov nebude tak skoro... toto všetko ovplyvňuje dianie na burze.
Mne sa 3. pilier zhodnotil od začiatku októbra o 14%, čo je brutal veľa za 5 mesiacov. Tak som opatrná. Lebo nebolo umením zhodnotiť, ale zhodnotené zachovať - toto si musí "ohlídat" sporiteľ sám (za pomoci poradcu, agenta).

vikusjk
15. mar 2024

@hellwant @doriis ano baby viem, ze sa tie peniaze daju vybrat aj skor. Myslela som to skor tak nadnesene. Akoze ak si uz sporim na dochodok, tak by som ich nechcela vybrat a minut skor, ale naozaj mat ten dochodok zabezpeceny.

jozko_z_lesa
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jarka_black
15. mar 2024

@jozko_z_lesa Pokiaľ nebude uplatňovať daňovú úľavu, môže vybrať po 10 rokoch svoje vklady.
Osobne som za to, aby sa na dôchodkové úspory "nešahalo".

janai1
15. mar 2024

@jarka_black takže keď si každý rok odpíšem tých 180€ tak nemôžem po 10 rokoch vybrať?

maba123
15. mar 2024

No pokial ti to niekto plati nieje o com, tie peniaze ostavaju len a len tebe , tak preco to nevyuzit

hellwant
15. mar 2024

@janai1 veru nie, ved ti dali ulavu( i ked je to malicko) neviem, ci by sa to dalo poriesit tak, ze by si doplatila danovemu vsetky tie roky 😀ale asi nie.

jarka_black
15. mar 2024

@janai1 Dá sa to potom nejako vrátiť. Osobnú skúsenosť ešte nemám a dúfam, že žiadny klient s takouto požiadavkou nepríde. Kvôli pár eurami veľa byrokracie.

falbala132
16. mar 2024

@jarka_black prosim do akých presne dlhopisov ste si to presunuli? Co som si pozerali tak vsetky maju velmi slabú výkonnosť, bojim sa ze to nepokryje ani poplatky. Vďaka.

jarka_black
16. mar 2024

@falbala132 Vo svojej DSS. Všetky dlhopisové fondy majú zhodnotenie nižšie, ako je inflácia. Percentuálny poplatok ešte percento zhodnotenia znižuje. Preto štandardom by mali byť akciové fondy, resp. indexové. Do dlhopisového fondu si úspory presúvam len na krátky čas. Aby som uchovala hodnotu, keďže dlhopisový fond výrazne neklesá (rovnako ako ani výrazne nerastie). Akonáhle indexový fond vyklesá, presuniem si úspory doňho. V skratke: v indexovom fonde idem nahor a pred očakávaným poklesom prečkám v dlhopisovom fonde.
Toto sa dá robiť v každej DSSke či DDSke.

jarka_black
16. mar 2024

@falbala132 P.S. v piatok som bola v dlhopisovom, aj v pondelok isto budem...
pokles bol na podkladovom aktíve môjho indexu až -0.63% a podľa klesajúcho trendu v S&P a NASDAQ predpokladám pokles aj v pondelok
Venujem tomu 2 minúty denne, čím buď zarobím alebo uchránim zopár desiatok eur. Niekedy aj vyše 100 € za deň.

falbala132
16. mar 2024

@jarka_black a nie je to pri fondoch tak, ze kym sa to za tie 2-3 dni prepíše, tak medzitým sa ten graf uz zmeni?

janai1
16. mar 2024

@jarka_black presuny medzi fondami sú robené okamžite?

jarka_black
16. mar 2024

@janai1 v mojej DDS je to s cenou v deň, keď to zadám... ale idú to meniť na nasledujúci deň - čiže budem to musieť zohľadniť
ostatné DSSky to majú obmedzené, viem že vub-generali to vie urobiť, ak pokyn je zadaný do 18.h