Prečo mi prišlo predvolanie zo sociálky?

erienka
3. mar 2016

Prislo mi predvolanie zo socialnej poistovne. Vraj zistili, ze som dochodkovo poistena osoba a mam povinnost sa odhlasit z dochodkoveho poistenia do 8 dni od vzniku skutocnosti zakladajucej zanik dochodkoveho poistenia (nastup do zamestnania, dohoda o prac.cinnosti, dovrsenie sest rokov veku dietata). Mam si splnit zakonnu povinnost a predlozit akysi registracny list FO - odhlasku z povinneho poistenia k 17.2.2016
Nerozumiem tomu - som pripad retazovej materskej - na druhu matersku som nastupila k 19.2., no doteraz mi neprislo ziadne rozhodnutie zo socialky. Ked som sa prihlasovala na dochodkove poistenie na socialke v januari 2016 (som blba - dva roky som nebola poistena, kedze som nevedela, ze po nastupe na matersku si mam dochodkove poistenie vybavit sama na socialke), povedali mi, ze odhlasit z dochodkoveho poistenia sa staci az po porode druheho dietata. Tak o co vlastne ide, ze sa mi vyhrazaju pokutou 16 tisic eur?
@zalka - prosim ta, vedela by si mi pomoct? Pocula som, vraj sa do toho vyznas, dakujem!

erienka
autor
3. mar 2016

na stranke soc.poistovne som sa docitala toto, preto nerozumiem, preco som sa mala odhlasovat z dochodkoveho poistenia, ked z rodicovskej nastupujem na dalsiu matersku: Dôchodkové poistenie pri tzv. reťazovom pôrode (ak porodí viac detí po sebe). Pokiaľ fyzická osoba už pri prvom dieťati podala prihlášku na dôchodkové poistenie ako osoba starajúca sa o dieťa do šiestich rokov jeho veku, pri ďalšom dieťati už nemusí prihlášku na dôchodkové poistenie podávať. Je však potrebné, aby po narodení ďalšieho dieťaťa predložila pobočke Sociálnej poisťovne, v ktorej sa na dôchodkové poistenie prihlásila (podľa trvalého bydliska), kópiu rodného listu druhého (tretieho) dieťaťa a tiež Vyhlásenie fyzickej osoby, že sa riadne stará o dieťa na účely dôchodkového poistenia. Štát bude potom za túto osobu naďalej platiť dôchodkové poistenie, a to až do šiestich rokov veku jej druhého (tretieho) dieťaťa, pokiaľ bude táto fyzická osoba naďalej spĺňať podmienku riadnej celodennej starostlivosti

majusqa77
3. mar 2016

lebo pocas materskej ta prihlasuje zamestnavatel. Takze den pred nastupom na md sa odhlasujes ako poistenec statu. Po md sa treba zase prihlasit.
Treba to vybavit cim skor..m

diabliq6666
3. mar 2016

na dobrovolnom doch. moozes byt az do dovrsenia 6stich rokov zivota dietata, ale ak sa zamestnas musis sa sama odhlasit, tak isto ak by si ukoncila zamestnanie mozes sa naspat prihlasit.... ale maju tam na soc. trosku bordel,,,, skus sa tam zastavit a popytat sa osobne

arwen88
3. mar 2016

@erienka ja som si bola vybavovat druhu matersku,tiez mam porody retazovo a hned mi dali tlacivo,co mam priniest,ked mi skonci druha materska a ked.to.prinesiem,na.pobocke.mi daju.registracny list FO,vypisem a bude to vybavene

bonaqa2013
3. mar 2016

opýtaj sa právnikov - pozri skupiny, sú tam.

erienka
autor
3. mar 2016

@arwen88 dakujem za odpoved

edn
3. mar 2016

ja som sa vobec neodhlasovala.. mala som prvu, prihlasila som sa a ked mi skoncila druha materska, tak som tam len poslala rodny list.

zalka
3. mar 2016

@edn no a očividne pri druhej RP nie si dôchodkovo poistená, nebola by si ani prvá ani posledná, známa tiež zistila že 5 rokov pri dvoch deťoch nebola dôchodkovo poistená ...

erienka
autor
3. mar 2016

@zalka no ved aj ja, az teraz v januari som sa dala poistit, dva roky som nebola poistena. Len vdaka modremu koniku som zistila, ze som to neurobila 😒

zalka
3. mar 2016

@erienka no hej pôjdeš na SP odhlásiš sa ...
a ked ti skončí MD .. nástupom na RD sa nanovo prihlásiš .. len toto stačí urobiť ... 🙂

edn
3. mar 2016

@zalka no ocividne som.. ved som pisala, ze som posielala rodny list.. riesila som to s nimi a kedze som medzitym bola na materskej a nie v robote, tak stacilo iba poslat rodny list, lebo som bola este stale prihlasena..

zalka
3. mar 2016

@edn no tak potom máš výhody aké iné mamičky nemajú ...

Povinné dôchodkové poistenie v súvislosti so starostlivosťou o dieťa a narodenie ďalšieho dieťaťa

Ekonomicky aktívna žena

a) povinne dôchodkovo poistená ako zamestnanec, ktorá má povinné poistenie prerušené z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky

- prechod z rodičovskej dovolenky s prvým dieťaťom na materskú dovolenku s plánovaným pôrodom druhého dieťaťa

Fyzickej osobe skončením rodičovskej dovolenky s prvým dieťaťom zaniká prerušenie povinného poistenia zamestnanca, nasledujúcim dňom jej vzniká povinné poistenie zamestnanca, čo je prekážkou trvania povinného dôchodkového poistenia z dôvodu riadnej starostlivosti o dieťa. Fyzická osoba je povinná do 8 dní odo dňa nasledujúceho po skončení rodičovskej dovolenky podať odhlášku z povinného dôchodkového poistenia ako poistenec štátu. Za predpokladu, že bude poberať materské, štát bude za ňu platiť poistné na dôchodkové poistenie .
Po skončení poberania materského a v období následnej rodičovskej dovolenky, bude štát platiť poistné na dôchodkové poistenie za túto fyzickú osobu, ak sa opätovne prihlási na povinné dôchodkové poistenie z dôvodu riadnej starostlivosti o dieťa. Povinné dôchodkové poistenie vznikne najskôr dňom podania prihlášky (spätne nie).

b) povinne dôchodkovo poistená ako SZČO, ktorá má povinné poistenie prerušené z dôvodu nároku na rodičovský príspevok a vyhlásila, že činnosť povinne poistenej SZČO nevykonáva

- zánik prerušenia povinného poistenia SZČO a poberanie materského

Zánikom prerušenia povinného poistenia SZČO (bolo prerušené z dôvodu nároku na rodičovský príspevok a vyhlásenia SZČO, že nevykonáva činnosť povinne poistenej SZČO), vzniká nasledujúcim dňom povinné poistenie SZČO, čo je prekážkou trvania povinného dôchodkového poistenia z dôvodu riadnej starostlivosti o dieťa. Fyzická osoba je povinná do 8 dní od vzniku povinného poistenia SZČO podať odhlášku z povinného dôchodkového poistenia ako poistenec štátu. Počas poberania materského, štát bude za ňu platiť poistné na dôchodkové poistenie. Po skončení poberania materského a v období, v ktorom bude mať nárok na rodičovský príspevok a súčasne vyhlási, že činnosť povinne poistenej SZČO nevykonáva, povinné poistenie SZČO sa jej preruší a vznikom prerušenia môže vzniknúť povinné dôchodkové poistenie z dôvodu riadnej starostlivosti o dieťa, ak sa opätovne naň prihlási z dôvodu riadnej starostlivosti o dieťa. Povinné dôchodkové poistenie vznikne najskôr dňom podania prihlášky (spätne nie).

Upozornenie:

Ak sa o dieťa v tom istom období riadne stará viac fyzických osôb, povinné dôchodkové poistenie z dôvodu tejto starostlivosti vznikne fyzickej osobe, ktorá podá prihlášku na dôchodkové poistenie ako prvá.

http://www.socpoist.sk/ako-sa-prihlasit-na-doch...

bocianka123
3. mar 2016

no ako čítam,je v tom riadny hokej. Takže... Zamestnankyňa: pri nástupe na Materskú (!!!) dovolenku - prihlasuje Zamestnávateľ... po skončení materskej a prechode na Rodičovskú (!!!) dovolenku, sa musí matka Sama prihlásiť do sociálnej poisťovne ako poistenec štátu... pozor - neurobí to za ňu zamestnávateľ... ten ju z poistenia odhlási...
Pri nástupe na ďalšiu materskú ("reťazenie") ... sa musí matka Sama odhlásiť z poistenia (z titulu ukončenia Rodičovskej d.) , prihlási ju z znova zamestnávateľ... a po skončení materskej a prechode na rodičovskú sa matka musí opäť sama prihlásiť do poisťovne... a tak dookola...

cielene píšem Materská a Rodičovská s veľkými písmami, lebo tieto pojmy a dojmy sa často zamieňajú, čo je veľká chyba... ak sa matka neprihlási po skončení Materskej do poisťovne, doplatiť sa to už spätne žiaľ nedá.

a k zakladateľke témy- poisťovňa chce, aby si sa teraz odhlásila, pretože nástupom na materskú ťa zrejme prihlásil zamestnávateľ...

iné je to pri SZČO .. ale v tom sa ja nevyznám. snád sa nájde niekto, kto poradí.

a moja osobná skúsenosť - ja som sa z poisťovne odhlásila až po 1,5 roku od skončenia RD a po nástupe do zamestnania... ja som na to úplne zabudla a nikto mi nič neposielal, žiadne výzvy, ani nič. Prišla som na to sama iba čírou náhodou... ale moja výhoda bola, že ja som prihlásená bola, takže o nič som neprišla...

edn
3. mar 2016

@zalka ja som sa proste neodhlasila, lebo som nevedela, ze to treba.. a ked som s nimi konzultovala, co mam vypisat po druhej materskej, tak mi povedala, ze v pocitaci to maju, ze som bola na MD, potom RD, potom MD a teraz idem na RD a ze kedze som to medzitym neprerusila ( ze som nebola v zamestnani - co sa ma opytala pre istotu aj tri razy), tak nemusim druhy raz vypisovat prihlasku, ale iba rodny list a cestne prehlasenie, ze sa riadne staram o dieta.. Mozno su na nasom urade ochotnejsie panicky.. ale bolo to proste tak

cuculiatko88
3. mar 2016

Ja ked som sa sla prihlasovat na dochodkove povedala mi pani v socialke ze kedze som zamestnana tak za mna dochodkove plati,ked som na RD,tak ako to vlastne je?

bocianka123
3. mar 2016

@cuculiatko88 a pri prechode z MD na RD si sa do sociálky neprihlasovala? Lebo zamestnávateľ ťa po skončení MD odhlásil...

zalka
3. mar 2016

@edn vieš paničky ochotné, tak radi na SP klamú, že by si sa divila... over si či ozaj si prihlásená ... http://www.socpoist.sk/kontakty/48000s napíš tam aj svoje rodné číslo a pošlú ti pravdivú odpoved.

edn
3. mar 2016

@zalka ok, napisem.. dakujem

cuculiatko88
3. mar 2016

@bocianka123 nie,ja som sa tam aj bola nato.pytat a pani mi.povedala ze ked som na rd a zamestnana tak to dochodkove za mna plati zamestnavatel, takze ma oklamala ako teraz citam, takze asi pojdem do soc.poistovne sa prihlasit,pripadne mi vies najst tlacivo ktorr treba vypisat a to by som.im len odovzdala

edn
3. mar 2016

@zalka a aku tam mam dat kategoriu a podkategoriu??

zalka
3. mar 2016

@edn dalšie a iné informácie ...

edn
3. mar 2016

@zalka dakujem

majusqa77
3. mar 2016

@cuculiatko88 mozno ste sa nepochopili. Lebo ked pracujes popri rd, tak skutocne sa neprihlasujez...

cuculiatko88
3. mar 2016

@majusqa77 tak to sme sa nepochopili veru ,pojdem sa tam teda prihlasit na zvysne dva roky co budem este na RD

edn
4. mar 2016

@zalka no tak mi odpisali, ze som prihlasena.. takze hadam vsetko ok..

erienka
autor
4. mar 2016

@zalka prisla som zo SP a islo o to, ze som nejakym nedopatrenim nevycerpala 1 den dovolenky po ukonceni materskej, takze mi ho preplacali az teraz v 2016, takze na tento jeden den som sa musela odhlasit z dochodkoveho poistenia.
Ospravedlnujem sa vsetkym, ktorych sa mi podarilo tu vystresovat.

erienka
autor
4. mar 2016

@zalka - ak sa mozem este spytat - vraj na retazovej materskej mozem este poziadat o akysi prispevok vo vyske tusim 200 eur, ktory sa vyplaca za prvych 6 tyzdnov na materskej. Vies nieco o tom, resp. ako to mozem vybavit? Dakujem vopred za odpoved

majusqa77
4. mar 2016

@erienka prispevok na starostlivost - musis mat narok na materske. Ak mas syarsie dieta do 3 rokov doma dostanes 41,40; ak chodi do jasli preukazane naklady,max.280 eur/mesiac

erienka
autor
4. mar 2016

@majusqa77 prosim ta, vies, ako ho vybavit? dakujem

majusqa77
4. mar 2016

@erienka po narodeni mensieho si podas ziadost na up - tam kde pridavky. Bude ti treba kopie rl oboch deti a kopiu naroku na materske