Prečítajte si zmluvu pred podpisovaním hypotéky

monika185243
31. máj 2023

Zdravím, možno môj príspevok nebude v súlade s pravidlami a zmažú ho, ale aj tak skúsim napísať. Chcem vás len upozorniť pokiaľ si budete brať úver v hociktorej banke, poriadne si prečítajte zmluvu pred tým ako ju budete podpisovať a najlepšie ak ju dáte skontrolovať niekomu kto sa v tom vyzná. Píšem to preto aby ste si dávali pozor na to čo popisujete. My sme si brali úver vo VÚB banke a včera sme sa dozvedeli že do dnešného dňa sme mali mať hotové omietky a podlahy, aby sme dostali poslednú tranžu(asi 8 000 eur). Niekde do zmluvy zašili túto podmienku, ktorú sme si nevšimli, teda ak mám byť presná tá podmienka je tam tak skrytá že si ju hocikto nevšimne. A to sme riešili úver s finančným poradcom, neviem čo som čakala, ale asi to že to bude človek ktorý nám poradí. Keby sme vedeli že do dnešného dňa musia byť hotové tie veci, v živote zmluvu nepodpíšeme, pretože po finančnej stránke by to bolo nereálne dokončiť. Koniec môjho výlevu.

vero96
31. máj 2023

áno, vždy si čítam celú zmluvu, aj to malymi písmenami. Ked sme podpisovali hypo a kupne zmluvy, prešli sme ich CELE xkrát, predtým ako sme to finalne podpísali.

monika185243
autor
31. máj 2023

@vero96 my tiež, ale toto tam bolo fakt tak zašité že sme si to nevšimli

tosomja
31. máj 2023

@monika185243 nemohlo byť zašité, prepáč, muselo to byť v zmluve, či pod čiarou, či hviezdičkami a vo vysvetlivkách, hocikde, kde sa to dá prečítať.
Vieš nám ukázať zmluvu? Samozrejme, bez údajov.

harrisson
31. máj 2023

@monika185243 hypotéku ci úver? Predpokladám ze ide o stavbu domu. Banka ma obvykle problém požičať na nie dokončený dom, ktorý nie je skolaudovaný.

monika185243
autor
31. máj 2023

@harrisson hypotéku sme refinancovali, vyplatili sme pozemok a ostatok sme použili na stavbu domu

monika185243
autor
31. máj 2023

@tosomja nebudem tu dávať zmluvu. Pani v banke, s ktorou sme riešili hypotéku a ani náš finančný poradca to nikde v zmluve nevedeli nájsť, tak nám na to pozeral nakoniec známeho kamarát, ktorý je tiež finančný poradca a ten sa pozná s riaditeľom už neviem akej banky a potvrdili nám obaja že to nie je v zmluve, ale je to v obchodných podmienkach banky...

tosomja
31. máj 2023

@monika185243 ale obchodné podmienky máš pripnuté pri zmluve nie? Takže, dá sa to prečítať. Ja si ani mobil na paušál nevezme bez toho, aby som prečítala aj miniatúrne písmenká na konci popiera, nie to ešte úver. Čo keby tam bolo napísané, že keď nestihnete dokončiť, či čo to tam nemáte splnené, by ste museli platiť zmluvnú pokutu neviem koľko percent? To nie je sranda pri tých sumách na toľko rokov. A naozaj vymeniť právnika keď toto nevie, že treba čítať aj obchodné podmienky 😉

melanta
31. máj 2023

@monika185243 obchodné podmienky sú súčasť každého produktu a služby, ktorú si človek v banke kúpi. Či je to účet, internet banking, sporenie, úver. Takže tu nejde o nič neseriózne zo strany banky, ide o vašu chybu, že ste si obchodné podmienky neprečítali. Toto by mal vedieť každý finančný poradca, ktorý vie čo robí. Navyše, pri úvere na výstavbu sú vždy termíny, do ktorých musí klient zrealizovať všetko, načo mu boli peniaze poskytnuté. To majú všetky banky. Toto by tiež mal vedieť každý finančný poradca.

petulda333
31. máj 2023

@monika185243 a? Ved to je bezne. My sme stavali dom pred 2r a tak nam to aj vysvetlili. Peniaze chodili na etapy. My sme mali na 4 etapy vyplacane

monika185243
autor
31. máj 2023

@tosomja toto je v zmluve, ide o to že im nestačí hrubá stavba, strecha, okná, dvere, zateplenie stropu, elektrika a voda, ale chcú ešte aj omietky a podlahy čo zo sumy 56 000 eur, je nereálne dokončiť...

monika185243
autor
31. máj 2023

@petulda333 ja tu nehovorím o etapách

petulda333
31. máj 2023

@monika185243 a? Este raz,aj my sme dostali peniaze az vtedy,ked sme mali dokoncene to,co vyzadovali

melanta
31. máj 2023

@monika185243 ale sumu/rozpočet ste si stanovili vy. Toto je absolútne v poriadku. Banka vám na niečo konkrétne poskytla peniaze, že vám tá suma nestačí je chyba rozpočtu, nie chyba banky.

liusa82
31. máj 2023

Tuto sa nedočkáš podpory.Ešte z teba spravia tela že si zle prečítala.Ale vlastne hej,ja tiež všetko dopodrobna čítam ale občas je to tam nie že zašité ale povedané tak nie priamo teda v chytákoch v štýle že čítaj medzi riadkami inak máš smolu.Ludia tomu neporozumejú a už to ide.To nemyslím len hypo..proste oni velmi dobre vedia čo robia.No čo už, teraz plakať.Poučili ste sa,musí sa isť dalej..človek sa ešte tolkokrát za život oklame že až.Ani nevie ako.Len mi je čudný ten poradca.On by sa mal teda vyznať

petulda333
31. máj 2023

@monika185243 ved aj tam ti pise,ze celkovu sumu mas vycerpat do 18m od PRVEHO cerpania. Cize na viackrat a po dokonceni nejakeho procesu

petulda333
31. máj 2023

@liusa82 tak ako nic v zlom,ale neverim,ze jej to v banke nevysvetlili. Nam ano a aj stavebna firma nam vravela aky je priblizny postup. Takze sme od zaciatku vedeli ako budu peniaze pustene. Ze ma ona na prd poradcu je jej vec

melanta
31. máj 2023

@liusa82 akú podporu má dostať autorka? Ružové motúzy popod fúzy? To je ako pomôže? Dostáva tu podporu v tom, že sa jej snažíme vysvetliť, že banka postupuje podľa úverových a obchodných podmienok. Mimochodom, ešte som nevidela obchodné podmienky, ktorým by priemerne inteligentný človek nerozumel. Problém je, že ich mnohí nečítajú a potom hádžu vinu na iných. Jediná pomoc, ktorá autorke skutočne pomôže je vysvetliť jej, že banka koná podľa podmienok, s ktorými ona súhlasila. Chlácholiť ju nie je žiadna pomoc.

martul
31. máj 2023

@monika185243 no asi ťa nepoteším, ale vôbec to tak nie je zašité. My sme to mali normálne v zmluve uvedené hneď na druhej strane ako jeden z bodov a to už je nejaký ten rôčik. Jedna kolegyňa brala úver pred 3 rokmi druhá pred rokom a tiež to spomínali.

monika185243
autor
31. máj 2023

@petulda333 veď to chápem, termín sme aj dodržali, ale ide o to že poslednú tranžu nám nechcú dať, lebo pre nich práca, ktorá tam je vykonaná a peniaze, ktoré sú tam investované, nie sú dostatočné

liusa82
31. máj 2023

@melanta ja neviem ja hypo nemám a ani ju neplánujem.Som rada že takéto niečo nemusím riešiť.Ja som diskusiu nečítala tak neviem presne čo bolo a čo nebolo autorke vysvetlené..len teraz to postupne čítam

monika185243
autor
31. máj 2023

@petulda333 nemusíš ma poučovať ako to chodí, mali sme to rovnako, niečo sa spravilo, pofotilo, dalo do banky, pustili nám dalšie peniaze...

elalala
31. máj 2023

@monika185243 prepáč, ale ak čerpáš úver na výstavbu v tranžiach, je absolútne jasné, že vám ďalšie peniaze pustia až keď bude hotová určitá práca z daného projektu...to nefunguje tak, že ti dôjdu peniaze a prídeš do banky popýtať ďalšie, tie práce a nacenenia sa majú plánovať dopredu hlavne preto, že aj ceny stavebného materiálu idú hore a jednoducho to nemusí stačiť...banka nepôjde do rizika, že bude investovať peniaze do nehnuteľnosti, ktorá nakoniec nemusí mať takú hodnotu...a keď už idem riešiť úver s postupným čerpaním, tak sa opýtam, ZA AKÝCH PODMIENOK MI SÚ PENIAZE POSKYTOVANÉ? Čo musím splniť, aby som dostala ďalšie a ďalšie peniaze? A pani v banke sa pekne usmeje a vytlačí ti dokument, že nech sa páči, takto fungujú tranže

monika185243
autor
31. máj 2023

@melanta nie, toto bol strop čo sme mohli dostať. Ale o tom tento príspevok nie je. Len som chcela poradiť ľuďom aby si dávali pozor

petulda333
31. máj 2023

@monika185243 tak potom co riesis? Nedaju ti viac ako zdokladujes
A nie,nikto vas neoklamal

monika185243
autor
31. máj 2023

@petulda333 o tom viem už dávno

monika185243
autor
31. máj 2023

@petulda333 nie nikto nám dopredu nevysvetlil že do dnešného dňa musíme mať aj omietky a podlahy

petulda333
31. máj 2023

@monika185243 tak tomu neverim

luscious
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
monika185243
autor
31. máj 2023

@petulda333 fakt sa my tu nechce dohadovať a vysvetľovať. Keby nám niekto dopredu povedal že pokiaľ do dnešného dňa nespravíme omietky a podlahy, tak nám nedajú poslednú tranžu, tak určite do toho nejdeme, pretože dopredu by sme vedeli že nám to finančne nevíde, pretože tých eur je tam viac ako len 56 000

monika185243
autor
31. máj 2023

@elalala viem ako funguje čerpanie úveru