Požičali by ste peniaze blízkej osobe?

16. feb 2024

Ahojte mám dilemu… moja mama potrebuje požičať je to dosť peňazí .. ja mám len 22 ale nebyvam už doma zarábam si sama tiež platim nájom proste.. ona neplatí na bývanie nič hypo nemajú a veci čo sa týka domu platí tato..
mám dilemu lebo proste ja platim 500€ nájom.. tiež nedostávam peniaze zadarmo .. a navyše neznášam požičiavať peniaze lebo stále na to úprimne myslím
Navyše bude treba dať auto čoskoro do opravy lebo už sa čosi kazí…
Ach mám dilemu lebo je to mama.. poraďte čo robiť..

subartic
16. feb 2024

penieze požičiavaš mame aj otcovi nie ? Pracuje mama ? Ešte živia nejakého tvojho súrodenca ?

janica_
16. feb 2024

Mrzi ma ze mas taku dilemu, ak by som potrebovala pomoct, tak by boli nasi schopni predat aj oblicku a ja by som im takisto bez mrknutia oka pomohla.

kikushaa
16. feb 2024

A na co mama potrebuje peniaze? Respektive sk potrebuje pozicat ona, potrebuje aj otec, nie?

autor
16. feb 2024

@subartic otec o tom práveže vedieť nemôže… môj otec ma peňazí dosť videla som úspory odložené a aj co ma na účte

marsmykkok
16. feb 2024

Ja som pri rodine a kamarátoch názoru takého, že požičať toľko, koľko ti nebude chýbať ak nevrátia. Teda celoživotné úspory, ktoré potrebujem aj ja sama na niečo práve by som nepožičiavala.

sheila121
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
deti95060810
16. feb 2024

skôr napíš sumu... lebo takých 300 e v pohode...
ale 10 000 asi ťažko.

kikushaa
16. feb 2024

Ved peniaze maju spolocne, ak mama nepotrebuje peniaze na odchod od otca a novy start do zivota. Tak z toho nekuka nic dobreho ked to robi otcovi/manzelovi poza chrbat

pribinak
16. feb 2024

Načo mama potrebuje tie peniaze? Akú sumu?

Ak nepracuje, z čoho ti ich vráti?

mikadooo
16. feb 2024

Áno, požičiavame, ak je tam dôvera. Závisí od toho, ako je tvoja mamina na tom s vracaním požičaného...

subartic
16. feb 2024

tvoji rodičia sú manželia ?

jamimo
16. feb 2024

ak mama nemá teraz, z čoho vráti potom? Nevieme, aké sú u rodičov pomery a prečo mama potrebuje. No ak potajomky, počítaj s tým, že je. možné, že sa ti nevrátia 🤷‍♀️ (nechcem krivdiť...)
Po predošlých skúsenostiach= požičala som sestre 10 tisíc korún a nebolo toho pána aby mi ich vrátila, chlap zas bratovi= nikdy viac aj keby ma. niekto na kolenách prosil. Raz sme požičali serióznemu kamarátovi vyššiu sumu, ale spísali sme zmluvu o pôžičke, aj s jeho manželkou u notára, vrátili v predstihu.
Aj tak som zástanca toho, že nech sa každý zakryje takou perinou akú má. (výnimka ak sa jedná o operáciu, život zachraňujúca investícia)

bublinka1426
16. feb 2024

😨

subartic
16. feb 2024

musíš nám povedat základné informácie , pracuje mama ? Sú rodičia manželia ? Vyživuu ešte niekoho ?

syslik81
16. feb 2024

nie nepoziciala .. proste povedz ze nemas... kazdopadne u nas su vztahy ine a peniaze nemam problem poziciat ... ale u teba to je ine ... mama ich nepotrebuje-kedze otec ma.. nech si poriesia vztahy medzi sebou a teba z toho vynechaju ...

samimami777
16. feb 2024

No neviem toto akosi "smrdí".
1. Bojíš sa požičať mame peniaze , takže to má asi nejaký dôvod ... (Hraje automaty , nedokáže vrátiť požičané peniaze, je finančne negramotná atď...) keby vieš že ti bez problémov včas vráti peniaze a nevyužije ich na nič pofidérne tak by si pravdepodobne neotáľala jej požičať.
2. Otec má " úspory aj veľa peňazí" ale mama "potrebuje" peniaze poza jeho chrbát aj keď ako manželia majú všetky peniaze spoločné čiže matka má plné právo narábať s otcovými peniazmi ak naozaj nieje dôvod prečo ju k financiám nechce "pustiť".

Takže ťažko radiť , dala si celkovo málo info. Pracuje mamina /má dôchodok ? Vieš že by ti peniaze vrátila alebo mala /má problémy s požičiavaním peniazov od druhých a ich vrátením ? O akú sumu sa jedná a na čo ? Je to niečo nevyhnutné napr na zuby alebo iba niečo čo "chce" napr dovolenka atď ? Tiež z tvojej strany: Dovoľuje ti tvoja finančná situácia mamine bezpečne požičať danú sumu a ostane ti dostatok financií na pravidelné denné fungovanie aj na extra výdavky ? Lebo ak by si aj vedela že ti to mamina vráti ale malo by to zásadne ohroziť tvoju Fin. situáciu tak by som sumu v tej výške neposkytla ak by nešlo o naozaj niečo nevyhnuteľné, musíš myslieť aj na seba. Skôr možno časť (polovicu atď) a vysvetlila že viac ti tvoja finančná situácia nedovoľuje jej požičať.

bublinka1426
16. feb 2024

divne vztahy toto. ked si matka musi od dietata poziciat a muz ma na konte ....nechapem, tento svet.

sylvia217
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
amelie2017
16. feb 2024

Tak ja mamine nemam problem dat, nie pozicat, ale ked sa tu musis pytat, tak sama vies, ze to pozicanie nebude celkom ok.
Inak so sestrou si bezne pozicivame, ked ma niekto vacsi vydavok. Lepsie ako brať pozicku. Ona vzdy vratila, aj my jej.

taka_ta
16. feb 2024

Iba ty sama vieš, aký si s ňou mala vzťah a aká bola matka, ale ak takto pochybuješ, asi tam nebude niečo v poriadku, len sa to v tebe bije, lebo je to mama. Ja presne pre toto mojej už nikdy nic nepožičiam/nedám. 🙂

dzulli1980
16. feb 2024

Neviem teda, aké máte vzťahy, aké si mala detstvo, či cítiš nejakú krivdu, no keby som to mala brať zo svojho pohľadu, minulosti, vzťahu s rodičmi, ja by som mame nepožičala ... tie peniaze by som jej dala.

belle_vie
16. feb 2024

Rodicom a surodencom by som pozicala, pripadne aj dala na vazny ucel ( dlhodobe zdravotne problemy napriklad). A teda este detom, ale to uz sa bavim o buducnosti.

Ale vzdy by zalezalo od ucelu. Byvanie, zdravie, urcite. Ale na rozmary nie.

alickapusinka
16. feb 2024

NIKDY NIKDY NIKDY NIKDY vieš ináč sa požičiavajú peniaze rodine a iné kamarátom ale aj tak NIKDY NIKDY NIKDY ani za nič na svete. Ja som požičala peniaze známej a potom som chodila po súdoch 4 roky. A ešte o tom otec nemôže vedieť. Prosím ťa pekné čo je také strašne súrne u tvojej mamy že nesmie otec vedieť že mama si požičiava od teba však ak mama chodí do roboty nech si vybaví z banky pôžičku a nie od teba. Vieš začneš naliehať že potrebuješ súrne peniaze vrátiť vzťahy v rodine sa veľmi pokazia. Ak nebude mať s čoho vrátiť a čo dáš vlastnú mamu na súd platiť právnikov. Popáliš sa najhoršie je požičať peniaze rodine. Vzťahy v rodine sa pokazia a nehovoriac o tom ak máš dobrý vzťah s otcom že aby sa všetko neobrátilo proti tebe že si otcovi zatajila že mama si od teba požičala peniaze. Ja by som nepožičala. Mama ak je zamestnaná tak nech ide do banky. Kde je problém. A čo mamu vedie k tomu že tvoj otec jej manžel to nemôže vedieť. Koľko je to eur ak to nie je tajne že si chce požičať.

vorkola
16. feb 2024

No ja som raz pozicala bolo to este na slovenske koruny,20000 sk, a nie a nie vratit, az prisla moja kamoska o byt,exekucia,a z toho vyslo aj premna co mi dlhovala, Aj ked je to mama,velke peniaze nie, ale len na nevyhnutny zdravotny zivot ohrozujuci zakrok, ,ale ten by som ja osobne zapaltila,aby som sa presvedcila,ci sa jedna o chorobu

sovica
16. feb 2024

@autorka Dala si veľmi málo údajov. Je rozdiel požičať 500€ a 5000€. Tiež je rozdiel požičať na drahú kabelku, na dovolenku, na zubný strojček, na opravu auta alebo na "nové prsia" (to len ako príklad). Je rozdiel požičať na niečo, čo človek nutne nepotrebuje (čiže nejaký rozmar) a na niečo, čo je pre život alebo momentálnu životnú situáciu nevyhnutné.
Mama nepracuje, nemá žiadne "svoje" peniaze, úspory? Píšeš, citujem "môj otec má peňazí dosť, videla som úspory odložené a aj čo má na účte". Ak sú manželia, sú to aj jej peniaze. Otec je lakomec alebo mama nekontrolovateľne a bez rozmyslu peniaze míňa? Je nejaký dôvod, prečo otec nemôže vedieť, na čo chce mama peniaze minúť?
Keďže neviem, aká je Tvoja situácia a situácia u Vašich, koľko chce mama požičať a na čo, tak by som sa na Tvojom mieste rozhodla podľa toho, koľko si môžeš dovoliť požičať a či je to na nevyhnutnú vec. Ty musíš byť zabezpečená do takej miery, že Ti tá suma nebude chýbať. Ak to tak nie je a bola by si v permanentnom strese, že predmetnú sumu budeš o pár mesiacov potrebovať a vieš, že mama Ti ju pravdepodobne nevráti, tak peniaze nepožičiavaj.
Ak mám hovoriť za seba, mame peniaze nepožičiavam, ja jej ich s láskou dávam. Nie vysoké sumy, ale na prilepšenie, aj keď ona odo mňa peniaze nikdy nepýta (žije z minimálneho dôchodku, ale vždy si vie peniaze zadeliť). Ale môžem si to dovoliť a nemám stres z toho, že mi tie peniaze budú chýbať. Takže v tom je rozdiel. Ty asi odkladáš každé € a dobre si rozmyslíš, na čo peniaze minieš. Čiže ak je to tak a nemáš na rozhadzovanie, tak peniaze nepožičiavaj.
Ešte otázka, keby si Ty potrebovala požičať peniaze od mamy alebo od otca, myslíš, že by Ti bez problémov požičali?

lavender94
16. feb 2024

Je to mama, ale záležalo by na čo tie peniaze potrebuje a o akú sumu sa jedna. Je rozdiel či pýta par stovák alebo par tisíc. A záleží aký mate vzťah. Ja by som mojej mame požičala koľko by si povedala, ale máme asi iný vzťah ako vy dve

autor
17. feb 2024

Napíšem sem teda niečo, ale neskôr odpoved preistotu vymažeme. Ide o to, že moja mama absolútne nevie hospodáriť s peniazmi ani nezarába až tak malo. Keď zoberiem do úvahy že nemajú hypo nič nesplácajú majú pekný nový prerobený dom.. nič sa v ňom nekazí .. auto kúpil otec pred pár mesiacmi za 37000€ úplne nové SUV a taktiež bez splátok.. a napriek tomu ma veľa peňazí na účte a aj v hotovosti lebo celý život si vedel rozumne odkladať. Mama pred výplatou býva v mínuse každý mesiac. Nemá nikde bokom peniaze nieje to prvýkrát čo si chce požičať už keď som chodila po brigádach tak si odomňa požičiavala . Môj otec jej stále dáva peniaze aj napriek tomu, že všetko doma platí on.. ona si vymyslí, že potrebuje hotovosť a nemá vybraté on jej dá a skoro nikdy mu to nevrátila, ale on to nerieši. Stále objednáva kabelky topánky hovadiny aj keď to nemá kde nosiť. A to všetko chodím ja vyberať do zásielkovni tak aby to on nevedel a nevidel keď jej to dávam. No a teraz si išla dať spraviť zubné implantáty celý čas omiela aké to bude drahé vedela o tom pól roka dopredu a nevedela si nič odložiť.. v pondelok tam ide to vyplatiť a idú jej to nasadiť a ona nemá peniaze. A strašne sa asi hanbí to povedať pred otcom že nemá peniaze…
Ja sa snažím si šetriť a preto sa bojím či o tie peniaze neprídem keď vidím ako ona hospodári napriek tomu že naozaj vsetko platí otec.

letfenixa
17. feb 2024

@autorka po tom, co si dopisala, nie, nepozicala, nech to rieši s manželom.

mamina7070
17. feb 2024

nie nepozicaj jej nech ide za otcom ak bude citovo vydierat volaj rovno otcovi

a uz jej vobec nepoziciavaj
a ani nechodievaj jej nic vyberat ma nohy nech si zajde sama

misinka0611
17. feb 2024

No tak nebude mať implantaty. Najvyšši čas zas naucit hospodarit. Peniaze si odlož, máš čo platiť a navyše aj suma za opravu auta ta môže nemilo prekvapiť.

Nové drahe auto majú a ty jej ešte máš vyberať jej blbosti nepotrebné? Čistý mamon a možno už aj choroba, závislosť na nakupovaní a skreckovaní.