Poraďte s daňovým priznaním

agyness
3. mar 2014

Robila som v jednej robote tri dni a vďalšej štyri hodiny...z obidvoch firiem mi prišli rovnaké papiere na ktorých je napisane POTVRDENIE o zdanitelnych prijmoch fyzickej osoby zo zavislej cinnosti,o preddavkoch na dan ,o danovom bonuse na vyzivovane dieta za obdobie 2013.... co stym ja teraz? poslali mi to informacne ,alebo stym mam zajst na danove ?

majusqa77
3. mar 2014

@agyness na zaklade potvrdeni vypisat danove priznanie typ A a do 31.3. odovzdat/poslat na danovy urad

simoro1510
3. mar 2014

@agyness ak spočítaš hrubý príjem /prvá suma v tabuľke/ a nie je vyšší ako cca 1.800,- Eur, tak ani nemusíš s tým nič robiť....iba v prípade, ak tam máš strhnutú nejakú daň /úhrn preddavkov na daň/, tak vtedy sa Ti to oplatí, lebo Ti tú daň vrátia...

agyness
autor
3. mar 2014

nie hruby prijem je dokopy 57 euro 😀 a uhrn preddavkov na dan mam O...a v druhom 1,31.to mi maju toľko vratit? lebo ak ano kaslem nato

majusqa77
3. mar 2014

@simoro1510 mas pravdu, ja som neprecitala tie zotrvania v praci 🙂

luba28
3. mar 2014

@agyness 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 ,..

agyness
autor
3. mar 2014

juchu...nemusim teda nič...? či ? 😀

livka299
3. mar 2014

@luba28 No aspoň sa zabavíme

livka299
3. mar 2014

@agyness ale čo si?? Však za 1,31 sa dá aj dobre nakúpiť keď už budeš v tých potravinách 😀

agyness
autor
3. mar 2014

a este sa spytam co je to nezdanitelna časť danovnika...lebo tam je nejaka strasidelna suma 311 eur...to co je za sumu?

simoro1510
3. mar 2014

@agyness to sú peniaze, z ktorých daň neplatíš..... 🙂

simoro1510
3. mar 2014

@agyness nie, nie....nemusíš nič....kvôli 1,30 sa Ti to neoplatí... 🙂

agyness
autor
3. mar 2014

aha takze tu kolonku nemam riesit ? ok dakujem baby ,pomohli ste mi...by som sa prehnala na danove a ani by som nevedela co tam mam povedat jak teliatko 😀

angua27
4. mar 2014

@agyness a okrem týchto príjmov si nikde nepracovala? ak nie, tak nič nemusíš riešiť, ak áno a mala si príjmy vyššie ako 1.867,97 Eur, tak daňové treba podať. 😉

havana_frost
4. mar 2014

@angua27 @majusqa77 Baby viete mi poradiť, prosím? Podávam daň. priznanie za minulý rok za manžela, vlani bol zamestnaný, 2014 už nie je. Plus v 2013 sme predali byt, ktorý bol vo vlastníctve menej ako 5 rokov. Treba vyplniť daňové priznanie B (daň zo závislej činnosti podľa § 5 + iný príjem podľa § 8)? Aké prílohy mám podať k tej nehnuteľnosti, keď znižujem základ dane na nulu dokladmi o rekonštrukcii? Stačia kópie? Ďakujem pekne.

majusqa77
5. mar 2014

@havana_frost osobne som zastanca toho, ze nedavat podklady, ktore neprikazuje priamo zakon. takze ja by som nedala ziadne, ak budu chciet danove skontrolovat si ich vyziadaju.

ivushka19
5. mar 2014

@havana_frost napisali ste to spravne, podavate DP typ B, zavisla cinnost a iny prijem $8. Dokladujete iba zavislu cinnost, k nehnutelnosti sa myslim, ze nic nedava, az na vyzvu DU. Mozem sa este opytat, kedy ste nadobudli nehnutelnost? Mali ste tam aj trvaly pobyt? Je mozne, ze to ani nemusite davat do danoveho priznania, ze to mate oslobodene.... Dalsia vec, nezabudnite, ze musite zaplatit aj do zdravotnej poistovne za iny prijem podla par. 8.....

slzinka23
5. mar 2014

Žienky viete mi prosím poradiť? Taktiež vypisujem daňové priznanie manželovi, môžem sa opýtať.. Živnosť mal otvorenú cca 10 mesiacov, ja som na rodičovskom doma.... Takže môže si uplatniť daňový bonus na dve detičky, ktoré máme len za tie mesiace čo mal otvorenú živnosť? A ešte, ja som pracovala na dohodu u jednej firmy, len som vyplnila dotázniky, kde som mala príjem len cca 50e, z ktorých mi strhli daň cca 9e aj nejaké drobné.... Musím si zvlášť podať daňové? A môžem aj v manželovom daňovom priznaní odrátať na seba nezdaniteľnú časť... a aj v mojom potom normálne vypíšem....? Aj 9e je 9e.. je to aspoň na plienky pre malého... Ďakujem veľmi pekne za radu

havana_frost
5. mar 2014

@ivushka19 Nehnuteľnosť sme nadobudli v septembri a predali v októbri minulého roka, takže sme ju vlastnili asi mesiac, trvalý pobyt sme tam nemali, nárok na oslobodenie od dane nemáme. Keďže výška daňového základu je tam nula, nič sa neodvádza ani do zdrav. poisťovne. Byt sme kúpili za istú cenu, predali len o málo drahšie, ale rekonštrukcia stála viac ako náš zisk, tak preto je základ dane nula.
@majusqa77 Nedám teda žiadne doklady k tomu bytu, nech si vyžiadajú, ak treba. Je pravda, že nie je nikde exaktne uvedené, čo by k tomu bolo treba doložiť (kúpna zmluva, predajná zmluva, doklady o rekonštrukcii..) Vďaka!

ivushka19
5. mar 2014

@havana_frost super, mate skvely prehlad... ja by som nic nedavala na DU, co sa tyka nehnutelnosti a ked by ma vyzvali, urcite len kopie, original by som veru z ruk nedala...... Nie su zato ziadne sankcie, ak vas vyzvu, nie je problem, dokladujte...🙂

evita68
5. mar 2014

@slzinka23 ty si podaj Dp a daň sa ti vráti..

nárok na DB má manžel za celý rok, ak mal príjem min. 2026,2 a nevykazuje stratu

na teba si môže odrátať nčzd, ak si celý rok poberala RP nasledovne: 3735,94 - príjem z dohody + odvody z dohody /ak si iný príjem okrem RP nemala/

slavkasj
7. mar 2014

dobry den. ja by som mala nejake otazocky ohladom danoveho priznania:
1. mladik pracoval meciace 7.,8.,9. na dohodu mimo pracovného pomeru a od 9.,do 12.-teho mesiaca na zmluvu. úhrn prijmov je 2271 eur, z toho úhrn prijmov na zaklade dohod mimo pracovného pomeru je 980 eur. ciastkovy zaklad dane je 1966 eur a úhrn preddavkov na dan je 35,06 eur, co by mala ta dotycna osoba dostat. moja otazocka je: v programe java edane mi na č.43 vypise 3509 eur - zaklad pre uplatnovanie zamestnaneckej premie, ked zadam ze robil 6 mesiacov do riadka č.44, tak na riadku c.45 vypise nejakých 21eur ze by mal dostat. tym padom ma program opravi, ze v riadku č.40 ma byt ´0´. otazka: mladik pracoval spolu na dohodu a na zmluvu v jednej firme 6 mesiacov, teda napisem do riadku č. 44 číslo 6? rata sa práca na dohodu k odpracovanym mesiacom na ziskanie zamestnaneckej premie, alebo na ziskanie zamestnaneckej premie musi robit len na riadny pracovny pomer?

slavkasj
7. mar 2014

2. musim na danovom priznani v oddiely 8. - vyhladenie o poukazani podielu zaplatenej dane z... dat ´x´ na neuplatnujem postup podla paragrafu 50 zakona? co to vlastne znamena? čo znamena splnam podmienky na poukazanie 3 % dane? ak chcem dat niekomu 2% dane, co mam vyplnit a treba dolozit k danovemu priznaniu komu ich davam nejaky doklad - papier?

slavkasj
7. mar 2014

sorry za vela otazociek, no este nejake budu: minuly rok som robila 4 mesiace a 8 mesiacov som bola nezamestnana a nebrala ziadnu podporu zo sociálnej poistovne. staci k môjmu danovemu priznaniu dat ako prilohu potvrdenie o prijme z prace a zbytok ze som bola evidovana na urade prace, alebo aj potvrdenie zo sociálnej poistovne ze mi neplatili podporu /nemala som na nu narok/. manzel si ma tiez chce odpocitat - staci mu k prilohe dat len ze som bola evidovana na urade prace alebo aj potvrdenie zo socialky ze som nic nepoberala? velmi velmi pekne dakujem kto mi poradi.

evita68
7. mar 2014

@slavkasj
1/ nemá nárok na ZP, pre nárok musí mať príjem za 6 mesiacov na trv. prac. pomer
2/máš to v poučení k DP
3/k tvojmu DP iba potvrdenie o príjme zo zamestnania
k manželovmu DP tiež nič od teba, len musíte správne vyrátať nezd. časť na teba

slavkasj
8. mar 2014

@evita68 dakujem velmi pekne

slavkasj
9. mar 2014

dobry den. mala by som otazku. na riadku 57 mam danovu povinnost 327 eur. V oddiely 8 dám ´x ´na splnam podmienky na poukazanie 3 percenta dane, a vyjde mi necelých 10 eur. znamena to ze tych 10 eur dostane nadacia a statu pojde 317 eur? pod tým bod 75 treba len vyplniť komu tie peniaze chcem poukázat a netreba uz dolozit ziadnu inu prílohu suvisiacu s poukazanim dane nadacii? dakujem velmi pekne za odpoved.

majoslava
10. mar 2014

ahojte baby... neviete mi poradiť... mama pobera čistočny inv. dochodok..minulý rok bola 7 mesiacov bola zamestnana (teraz je na podpore)... viem že nezdanitelnu čiastku si može uplatniť celu, ale ako je to s dochodkom? mam sumu dochodku pripočitať k prijmom? zapisuje sa to niekde? či stači len preukazať rozhodnutie že je invalid?
ďakujem

evita68
10. mar 2014

@slavkasj vykonávala si dobrovolnícku činnosť?

evita68
10. mar 2014

@majoslava nie, inv.. dôchodok nikde nezarátavaš ani pri DP nepreukazuješ

majoslava
11. mar 2014

@evita68 ďakujem, nezdanitelnu čiastku si može uplatniť celú, že? aj ked mala pracovny pomer len 7 mesiacov