Pomáhate finančne svojim rodičom - dôchodcom?

gretyka
20. sep 2019

Ahojte,
Chcem sa poradiť, vypočuť nazory...maminka išla v júli do dochodku. Má síce odpracovaných vyše 40 rokov, ale keďže celý život jej odvádzali odvody z minima, tak ten dochodok je biedny. Plus je vdova, takze sama a moze sa spolahnut len na seba. Dnes som sa o tom rozpravala s kolegynou a povedala mi, ze jej budeme musiet s bratom pomoct. Ze by sme jej mali po stovke prispievat. Co sa tyka mna a brata, ja rodinu mam, dve male deti, on este nie, ma priatelku, ale nemaju ani byvanie este zabezpecene, byvaju v podnajme, takze...Aky je Vas nazor, ako pomahate svojim rodicom? Prispievate im, ako to riesite?

veronikaszabova
20. sep 2019

A ty mas s tym problem jej pomahat? Ci?

juliet86
20. sep 2019

my mame prispievame a to ma aj dochodok aj olat este. ked uz nebude mat plat tak prispejeme este viac aby sme jej to takmer dorovnali. vychovala nas tak ze sme ma ton finance velmi dobre vsetky deti takze jej to urcite sto percentne vratime.

pieksamaki
20. sep 2019

@gretyka
Ano....aj keby nechcela....davajte jej....dochodcovia su skromni.....vela nepotrebuju..ja obcas zaplatim nejakemu dochodcovi nakup v potravinach...tak nahodne....ked to clovek vidi..tu zrobenu tvar a ten biedny nakup.....ktory si moze dovolit....pre nich by mali platit ine ceny potravin....

pribinak
20. sep 2019

Mamina je ako na tom zdravotne? Mozno bude chciet nejaku brigadu, aby sa doma nenudila a hlavne aby nebila cely den sama

maminuska
20. sep 2019

@gretyka áno prispievame svokre. Moju rodičia to nepotrebujú, śu solventní.

sashka22
20. sep 2019

@gretyka otec žije len z vdovského, dlhodobo na PN. Dôchodok v nedohľadne ale snažíme sa riešiť... Kupujem mu mes. lieky cez 100€, plus sa s nami stravuje, nikdy som nevypytala ani cent za to čo ho vozime kde treba, ani za potraviny. Ročné vyúčtovania mu vyplácame, plus drobné šeky čo občas prekvapia (ťahanie žumpy, po novom sa teší z prvého mobilu, tak občas kredit, atď...). Oblečenie si zvykne povedať sam, že potrebuje spodky, ponožky a tak, on sa hanbí nakupovať 🙂 Mám malé dieťa, druhé na ceste a už chvalabohu aj manžela, ale dlho som bola slobodná mamička. Mám aj brata, neporiadneho, ale zato aspoň raz za mesiac mu zvykne nakúpiť jedlo tiež (hlavne mäso) tak za 50e nákup. Neviem si ešte predstaviť ako bude otec sám fungovať v domácnosti, keď sa odstahujeme s mužom a deťmi, lebo on sám nikam nevyjde ísť si nakúpiť, vybaviť, darmo by mal aj €... A keby sa mu nejaké podarilo odložiť, dám krk na to, že mu ich brat ukradne a prepije..

sasa1310
20. sep 2019

@gretyka maminka pomáhala tebe? Tak niet dôvod, aby si nepomáhala teraz ty. Samozrejme, že pomáhame, aj keď to nie je nutné, ale sú situácie, kedy ich chcem prekvapiť, pomôcť, či niečo kúpiť, zabezpečiť, výlet spraviť a pod. Vraciam požičané

monro
20. sep 2019

Urcite by som pomohla, ak by to rodicia potrebovali.

nyusika
20. sep 2019

pomáhala by som.
a to, že ty máš rodinu - prečo aj myslíš, že brat by mal dávať viac?

diewcatqoo
20. sep 2019

Autorka asi predpoklada, ze ak ona ma svoju rodinu a brat nie, tak brat by mal prispievat viac, lebo nezivi nikoho.. ci?

opica
20. sep 2019

Ja raz za cas poslem mame peniaze (tak 50 eur na beznin,pripadne nejaku stravu),ona je sice solventna,ale to sme aj my a robi nam obcas fakt riadny servis. Otcovi nic,ten je uplne na inej urovni ako my,skor on nam nosi nakupy,ked pride na navstevu 🤩. Svokrovom prispievame,ked tam maju nase deti na prazdniny (vykety,bqzen,znrska,strava..klasika), pripadne,ked si chcu nieco kupit (posledne to bol gauc,tak sme im zaplatili vacsinu). Ak by bolo treba,tak prispievam,ved su moja rodina

nyusika
20. sep 2019

@diewcatqoo
tiež tomu tak rozumiem.
ale to je jej "problem"...ked budu dediť, určite nepovie - ja som nepomáhala, lebo veď mam rodinu...tak nech brat dostane viac.

obaja sú deti svojich rodičov.

ladyblcha
20. sep 2019

Moja mama svojej samozrejme pomaha a v buducnosti ked bude treba samozrejme budeme aj my pomahat mame. Ja v tomto nevidim ziadnu dilemu ani otazku na diskusiu, ci radu alebo nazor na toto. Pride mi to uplne normalne. Az sa divim, ze ti to kolegyna musela povedat 🙄

dadka36
20. sep 2019

@gretyka keď bola v situácii, ze potrebovala, jasné, pomahali sme. Teraz si chodí privyrobiť, nakoľko je stále vitálna a doma jej bolo dlho. Ale keby potrebovala, prispievali by sme znova. Automaticky bez toho, aby pýtala. Ak ti je nepríjemné dávať jej priamo peniaze, urob jej napr. nákup raz do týždňa

lila1988
20. sep 2019

Moji rodičia žili tak, aby sa zabezpečili, ešte pracuju(zarobia viac ako my), majú dom a byt v Ba, ktorý prenajímajú, aj keď netvrdím, že im nespravím nakup(pracie prášky v Rakusku, či naďabim na nejakú výhodnú ponuku, že predávajú domáce kvalitne kačice a pod, ktore im kupim), peniaze im nedávam.. Rovnako aj oni si tak nejak bacuju sami, nikdy nás finančne nepodporovali, ani moje dieťa nejak od nich nič cenne nedostalo(k narodeniu dostalo elektronicky teplomer na čelo a to bol asi najhodnotnejši dar, čo od nich kedy dostal) a aj my sme tak nejak boli vychovávaní, že keď sme si po brigádach peniaze nezarobili, tak sme ich od nich nedostali.. ak by nastala situácia, že finančne zvládať nebudu, bola by som rada, aby si finančnú situaciu riešili najprv sami predajom nehnuteľného majetku a až potom by sme začali pomahat my(snáď už vtedy nebudem na materskej, ale proste teraz by sme nemali ani z čoho, keď mame hypotéku a čakajú nás ešte veľké vydavky). A čo sa týka mužových rodicov, tak ti muza nevychovavali, tak necítime morálnu povinnosť ani my im pomahat a ani nevieme, ako na tom finančne sú, ale asi keby na tom boli veľmi zle, možno niečo pomôžeme, ale určite nie pravidelným mesačným prispevkom..

deti95060810
20. sep 2019

neprispievame....ani svokrovcom - svokor ide sem tam na brigádu má po 70 tke a ani môjmu otcovi neprispievame....
môj otec peniaze nepotrebuje, je skromný.... skôr vypočuť, porozprávať, poupratovať....

candii
20. sep 2019

Nie, neprispievame lebo netreba, keby bola taká situácia, že by bolo treba, tak by sme prispeli ale 100€ určite nie, nakoľko by sme toľko nazvyš nemali. Čím by sa dalo, by sme prispeli aj keby len jedlo doniesť a tak.

ajka0207
20. sep 2019

@gretyka ja mam este rodicov mladych, ale keby maju financne problemy, tak by ma ani nenapadlo neprispievat. Nasi babke prispievaju na byt. Ostala sama a nechcu ju nutit to predat.

0silvia0
20. sep 2019

@gretyka v každej rodine to funguje inak. U nás napríklad skôr dôchodci vždy pomáhali svojim deťom. Sami už toho veľa nepotrebovali a to, čo mali navyše, posúvali svojim deťom. Moji rodičia sú už pár rokov na dôchodku, majú slušné dôchodky a finančnú pomoc nepotrebujú, oni sa realizujú skôr v záhrade a výrobky posúvajú tým, ktorí majú o ne záujem. Ja nepotrebujem, mám vlastnú záhradu, čiže kopu potravín si sami dopestujú. Ale zasa neprevzali zvyk od svojich rodičov a finančne nám, deťom nepomáhajú. Jednoducho každý si gazduje so svojimi peniazmi. Ak by raz finančne potrebovali pomáhať, určite by sme pomohli, ale predpokladám, že by sa to mohlo stať vtedy, ak jeden z nich zostane sám. Ak sú dvaja, dôchodky im v pohode stačia.

sense
20. sep 2019

Ak moja mama bude potrebovat pomoc.... tak jej pomozem v ramci mojich moznosti a schopnosti bez ohladu ako sa k tomu postavia moji bratia... zatial tu pomoc nepotrebuje ako to bude postupom.casu neviem.... ale tiez nebude mat dochodok extremne vysoky kedze napriek tomu ze cely zivot robila zarabala nieco mlao viac ako.minimalka....

Rozmyslam kde v tom vidis problem.... celkovo pomahani, alebo v tom zeby ste mali.kazdy rovnakym dielom.... ale tebe sa to nezda lebo ty mas rodinu a brat nie.... alebo vidis napr problem v tom.ze sa ani matka.k.vam nesprava spravodlivo...

maminuska
20. sep 2019

Ja u autorky cítim problém v tom že by mali teraz vôbec pomáhať keď ona má malé deti a tie potrebuju svoje a brat nemá ani vlastne bývanie a zrejme bude brat hypotéku. Nezdá sa jej načasovanie pomocí, takto som to pochopila ja.

petkaaa
20. sep 2019

Podľa mňa z tohto príspevku je zrozumiteľné, že autorka má problém pomôcť vlastnej mame, lebo ona má dve deti a brat nemá ani vlastné bývanie. Akože to prišlo v zlý čas? A čo keď vy ste boli malí a mama by vám povedala, že vieš čo teraz ti nedám večeru, lebo si ju pýtaš v zlý čas? Už len, že sa o tomto potrebuješ radiť je na hlavu. Ak máš problém pomôcť najbližším, vlastnej mame, mala by si si upratať hodnoty. Tá žena ťa vychovala a dala ti všetko, neváhala by som ani na sekundu.

dopolbokaodrata
20. sep 2019

@gretyka myšlienka pomôcť rodičom v rámci svojich možností je určite na mieste.. moja mama pracuje už cca 35 rokov v domove dôchodcov, kde vidí hlavne ten opačný prípad. Teda starých ľudí, ktorí sú celý mesiac sami, nikto sa nezaujíma, ale príde 15ho v mesiaci kedy sa vyplácajú dôchodky a vtedy je toľko návštevníkov, že sa tam nedá pohnúť. Prídu, posedia a pri odchode zoberú, čo zostalo z dôchodku a dovi o mesiac. Takže verím tomu, že takých, čo vezmú aj z toho mála, je viac ako tých, čo rodičom pomôžu.
Mama žije ďaleko od nás, chodí do práce, má sa fajn, mojej babke a dedovi, teda svojim rodičom chodí pomáhať hlavne s domácimi prácami, poumývať zem, keďže babke sa to už robí ťažko, odvezie ku doktorom atď.. Finančne ich nemusí podporovať, hoci žijú skromne, ale oni by to ani nechceli.

nyusika
20. sep 2019

@dopolbokaodrata
ja tomu nikdy nebudem rozumiet.
od hanby by som sa prepadla, kebyze sa mam nechat zivit ridicmi - dochodcami.

a koooolko mladych rodin poznam a zda sa im uuplne v pohode, ze mama nakupi, svokra prinesie...a ked citam, "ze ved im staci malo, su skromi"
ze hanba tie decka nevdacne nefackuje

dopolbokaodrata
20. sep 2019

@nyusika a bývať u nich a ešte na nich pindat, takých tu je tiež kopec.. Je to smutné ale keby som to aj na vlastné oči nevidela, tak neuverím

albiva
20. sep 2019

@sashka22 Len tak ma napadlo, tam, kde byvate, nemate moznost donasky z Tesca, alebo Klasu, ci inych potravin? To by mohlo byt pre neho fajn... Do buducna... Vyklikala by si mu ty co potrebuje, plati sa bud kartou pri dverach, alebo normalne dopredu prevodom...

bodkolienka81
20. sep 2019

@gretyka mamina by mala mat narok na vdovsky dochodok a dorovnanie vysky dochodku na sumu, aku by dostal jej muz (za predpokladu, ze oficialne zarabal viac). Najskor si pozistujte tieto formality, nech ma to, na co je narok.. Dlhodoba financna vypomoc z vasej strany, podla mna, nie je riesenie, tam by som sa zamerala na predaj majetku a kupu takeho, v ktorom bude mama sebestacna.. Plus, ak je aktivna, zaujimat sa o nejaku brigadu..

janinah
20. sep 2019

Rozprávku o troch grošoch poznáš? ako by sa ti páčilo,ak by sa toto o 40 rokov pýtalo na nete cudzích ľudí tvoje dieťa? či má prispievať svojej mamke vdove a prečo vlastne....že ťa hanba nefackuje...aj keby som máličko mala,tak mamke by som dala aj z posledného.

sissy27
20. sep 2019

@gretyka okrem toho, že je aj zo zákona majú dospelé deti vyživovaciu povinnosť voči rodičom, tak by mi to jednoducho svedomie nedovolilo nepomôcť svojim rodičom. Mama sa o vás dobrých 18 rokov starala, sama si odpovedz, ako ste žili, či ste mali dostatok, či sa snažila, alebo uprednostnila svoje záujmy pred rodinou...

xxxkatka
20. sep 2019

@janinah ono zalezi velmi od vztahu, aky si ti rodicia budovali k detom cely zivot. Ak rodic decku dlhodobo nicil sebavedomie, nebodaj deti dostavali remenom za kazdu sprostost asi rodicovi nebudu cohotne davat "aj to malicko co maju". Biologickym rodicom sa clovek stava narodenim deti, ale dobrym rodicom az vychovou. Takze neodsudzujme ludi, ktori sa hned nehrnu do prispievania svojim rodicom, lebo za tym nemusi byt len to, ze su to "nevdacni zmrdi", ale pokojne to moze byt dospele dieta, ktore sa konecne vyhrabalo zo "sraciek", ktore im rodicia darovali svojou "vychovou". Alebo to mozu byt ludia, ktori maju male deti a rataju kazde euro, kazdy cent len, aby prezili do dalsej vyplaty. Alebo, alebo, alebo... milion dovodov.