Peniaze na prvom mieste

31. mar 2022

Ahojte.Dnes sme mali s mamou takú zaujimavu debatu.Kedze je tu dosť žien,rada by som si prečítala rôzne nazory či si myslíte že je to tak.Som mladá mam 19 už pracujem niekoľko mesiacov.Mama mi povedala,že pokym nebudem mať dosť peňazí a vlastne bybanie,tak nemám mať ani dieťa a ani sa vydávať lebo dnes sa somnou maznat nikto nebude a môžem ľahko skončiť bez ničoho ak chlapovi prepne.Vraj musím mať svoju aspoň garsonku aby som sa v prípade núdze mala kam s dieťaťom vratit.Samozrejme mohla by som ísť aj k mame ale určite by som jej nechcela ostať na krku.Myslite že je to tak?Mať vlastnú nehnuteľnosť ktorá bude len na moje meno, dostatočnú finančnú rezervu až tak riešiť vážne vzťahy,?

dundulica
31. mar 2022

vlastná nehnuteľnosť je asi prehnané, ale vlastná existencia je potrebná

autor
31. mar 2022

@dundulica ako to myslíš?Nieje to podobne?

denden77
31. mar 2022

ja som tak postupovala 😁

belllinka
31. mar 2022

Celkom si neviem predstaviť, ako to tvoja mama myslí. Máš si našetriť na vlastnú garzónku a potom s mužom brať hypo na spoločný byt? Na garzónku nenašetríš ani za 100 rokov, teda neviem odkiaľ si. AK si zoberieš hypo na garzónku, tak potom ti už nedajú hypo na spoločný byt s mužom.
Najlepšie je mať neašetrenú nejakú rezervu na pár mesiacov a hlavne mať dobre platenú prácu, aby si sa vedela uživiť aj sama a nebola závislá na chlapovi.

azzflo
31. mar 2022

Mama ma pravdu

kristina350
31. mar 2022

Mne to bolo pripomínane od mojich 16 denne. Starala sa o mňa starká a vždy ma viedla k tomu aby som mala svoju rezervu a svoje bývanie kým budem mať hlavne deti. A tým som sa aj riadila ... mala som vzťahy ale vždy som si spomenula na slová starkej a poviem ti nieje nič lepšie ako mať niečo svoje. Rezerva a aj svoj byt ktorý dávam do prenájmu a žijeme v dome manžela. Až po 6 rokoch keď som toto dosiahla som si povedala že už chcem bábätko . Teraz som tehotná a som spokojná pretože keby sa niečo aj medzi nami stane tak mam rezervu a svoje bývanie a nemusím sa báť že nebudem mať kam ísť.

marsmykkok
31. mar 2022

áno, mala by som niečo vlastné malé, hoci na hypotéku. Lebo býva to často tak že chlap postaví/zdedí/dostane ešte pred manželstvom niečo kde sa býva a žena ostane po rozvode s holým zadkom a malými deťmi na krku kvôli ktorým má problém nájsť si prácu na plný úväzok. Takto budeš mať niečo čo môžeš prenajímať aby si pokryla časť nákladov a v prípade núdze sa tam vrátiť.

zuzanockamt
31. mar 2022

Mama má pravdu. Teraz je doba, keď získať vlastnú nehnuteľnosť je náročné, ale finančná rezerva sa dá budovať.
Takže určite deti až vtedy, keď je stabilná práca na dobu neurčitú, odrobených pár rokov a dostatočná finančná rezerva.
Rečičky o tom, aké super je byť mladou matkou ešte nikoho neuživili.

nelca84
31. mar 2022

keby si teraz otehotnela a chlap by sa na teba vykaslal, vyzila by si? Na rodicaku s dietatom? Ale nie stylom, ze sa zavesim na rodicov. Ak ano, tak si na tom ok.

belllinka
31. mar 2022

@kristina350 Bývaš v dome tvojho muža? Čiže obidvaja ste išli do vzťahu s vlastnou nehnuteľnosťou, ty svoju prenajímaš a v jeho bývate. Dobréééé 🙂)))))) A čo keby to on chcel napak?

maminkadeticiek
31. mar 2022

Mama ma pravdu.Ved je prirodzene ze chce aby si sa osamostatnila.Velmi rozumny,triezvy pohlad a musia mat kde hlavu sklonit aj s dietatom.Len si to skus co su to za vydavky ostat doma na rodicaku.To je pomaly luxus,takze ja s nou uplne suhlasim.Ak nevies zabezpecit existencne veci pre seba aj dieta,tak ho radsej este ani netreba mat.Vzdy som bola vedena k samostatnosti,zivotaschopnosti,vediet sa o seba postarat a neviem si ani predstavit ze by som sla na matersku bez uspor.To by muselo byt od 8.mesiaca v jasliach.Pekne som si nasetrila.A byt zavisla iba od muza?Pytat si peniaze?To je strasny pocit a velmi tenky lad.

kristina350
31. mar 2022

@belllinka z nájmu platíme hypo na jeho dom. My sme to od začiatku takto chceli obidvaja a sme spokojný

sense
31. mar 2022

Vlastnú nehnuteľnosť možno nie ale byť sebestacna a nie úplne závislá od muža... V dnešnej dobe našetriť na nehnuteľnosť je dosť náročné ak sa nechceš zaviazať na 30rokov plus teda ešte náročnejšie by bolo ak by si o par rokov chcela aj s chlapom spoločnú nehnuteľnosť

girlie_konik
31. mar 2022

@belllinka to nie je pravda, mozes mat aj 10 hypotek, ak mas na ne dostatocne vysoky prijem

belllinka
31. mar 2022

@girlie_konik veď to mi je samozrejme jasné, ale píše, že má 19 ledva začala robiť, tak asi ťažké tisíce nezarába a je málo pravdepodobné, aby mala taký plat, aby utiahla 2 hypotéky.

gabika128
31. mar 2022

Určite je to dosť triezve uvažovanie. Ja sama som to tak mám. Hypo som brala ako 21 ročná, neskôr stretla muža, bývame u neho a druhy byt sa prenajíma. Je super mať aj niečo vlastné. Zmenila by som názov na "moja budúcnosť na prvom mieste".

danulicek
31. mar 2022

kedysi som si myslela, že to je hlúposť. dnes ti poviem, že mama má pravdu. možno nie je alfa omega mať vlastný byt, ale mať svoju dostatočnú finančnú rezervu určite áno.

matkahelka
31. mar 2022

kazdy tyzden sa tu objavuju takmer identicke diskusie - chlap zenu ignoruje, ponizuje ju, udrie ju, skaredo jej nadava, nevazi si ju. ked tu x zien da radu, aby od neho odisla, tak odpoved je, ze odist od chlapa nemoze, pretoze nema kam- byt je chlapov a z rodicaku by s detmi nevyzila.
Takze ano, tvoja mama ma pravdu. Ak ak nie garzonku, tak aspon taku financnu hotovost usetrenu, aby si rok dokazala vyzit s dietatom sama bez toho, aby si sa vracala k mame.
Ja som mala pred manzelstvom 1izbak v sirsom centre mesta, hypo som splatenu sice nemala, splatila som si ju neskor pocas manzelstva (muz ma tiez svoj vlastny byt, spolocny mame dom, v ktorom byvame). Mam 2 dcery a rovnako ich k tomu budem viest, pre mna neexistuje nic horsie ako zit s nejakym debilom a nechat sa otklkat len kvoli peniazom.

ivanash
31. mar 2022

Skus si pozriet, aku nehnutelnost si mozes aktualne dovolit. Kym byvas s mamkou, vies si nehnutelnost dat do podnajmu a cudzi clovek ti ju bude nateraz splacat. Zalezi aj od lokality, samozrejme. Ale mamka ma pravdu, je dobre, ak budes mat daco svoje.

stannkal
31. mar 2022

Ahoj, asi tu budem prva ale podla mna to je velmi extremny a negativny postoj od tvojej maminy. Ano, je velmi dolezite aby bola zena sebestacna a nebola zavisla od muza, ale tam by v prvom rade nemalo ist o mnozstvo nasetrenych penazi ale skor o schopnost sama zarabat. Tym chcem povedat ze treba mat pred dietatom odpracovane nejake roky, ziskane skusenosti, vybudovane meno atd vo firme, aby si mala istotu zarobku aj v buducnosti. To kolko penazi si nasetris v cashi by nemalo byt prvorade, ale samozrejme vzdy je dobre ked mas nejaku rezervu, moje pravidlo je tak aby som vyzila ca rok bez prijmu. Nesla by som ale do takeho extremu, ze musis mat nevyhnutne vlastne byvanie. Okrem toho mat deti a vydat sa su 2 uplne rozdielne veci takze ani to by som nemiesala dokopy. Skor by som ti poradila vzdelavat sa ohladom financii a nerobit blbosti typu ze zobrat uver za niekoho ineho a pod,... a vo vztahu, ci uz vydata alebo nie, si ponechat svoj vlastny ucet, nemat len jeden spolocny. Je to velmi smutne ked mlada zena musi zacinat zivot s nazorom, ze muz, ktoreho si najde, s nou neskor len bude chciet vybabrat. Ano, deje sa to, netreba byt naivny, ale ako moze niekomu fungovat vztah ked uz od zaciatku ide do neho s takymto "ocakavanim".

juma2
31. mar 2022

podla mna staci ak budes sebestacna. vlastnu nehnutelnost si teraz proste nemoze dovolit kazdy a podla mna to vidi tvoja mamina az moc negativne a poradila by som ti, aby si sa riadila hlavne svojim rozumom

ivuska027
31. mar 2022

My sme s muzom nadobudli vsetko spolu. Mali sme nejake uspory na zaciatok, ale teraz by to boli uz len smiesne peniaze. Po 5 rokoch vztahu som otehotnela, vzali sme sa, kupili byt na hypo, mali druhe dieta, teraz sme si kupili dom na hypo. V tomto poradi.
Keby mam stale na nieco cakat, zrejme som bezdetna stara dievka. Takto sa dialo vsetko vtedy kedy malo, ako malo. Sme spolu 20 rokov a este zo 50 spoločných plánujeme.

h2
31. mar 2022

Nie, nemusíš mať nevyhnutne nehnuteľnosť, ktorá bude len tvoja. V prípade, že nehnuteľnosť, kam pôjdeš bývať s partnerom, bude AJ tvoja. Čiže si niečo kúpite spolu, fifty-fifty. Neviem si reálne predstaviť, že by mal každý človek jednu nehnuteľnosť vlastnú a ešte nejakú spolu s partnerom.

orangiiina
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
domiklik
31. mar 2022

@belllinka pokiaľ na to bude príjem, dostane hypo aj na ďalšiu nehnuteľnosť...

kitycat
31. mar 2022

Tvoja mama ma celkom extremny nazor, ale nie blby. Nwviem odkial si a aky mas plat, ale mala by si sibhladat a setrit na vlastne, nie preto aby si sa mala kam vratit ale pretoze deti maju vyletiet z hniezda.
Mozno si nikdy nenajdes chlapa na vazny vztah a zalozenie rodiny, mozno si najdes chlapa, ktory mal v zivote smolu alebo nema majetok. Ale takeho by ti asi mama ani nedovolila sa mi zda. Ale ak mas budovat buducnost, treba na nu zazemie a to zacina podnajmom, kupou.

Ceny rastu a snad ti mama dopomoze. Ma ona nejaku financnuvrezervu pre teba? Ak byvas iba s mamou a robis. Odkladas si? Mama je podla nazpru asi rozvedena

marsmykkok
31. mar 2022

@orangiiina Len koľko je chlapov čo majú už niečo pred manželstvom, proste zdedia, dostanú alebo chlap ak je zdravý, mladý, pracovitý, ostane chvíľku bývať u rodičov vie zarobiť pekné peniaze a niečo si postaviť za krátky čas... Tu nie je potom fér aby žena prišla do jeho, ešte sa to financovalo aj z jej peňazí-nejaké prerábky, rekonštrukcie a mala s ním deti s tým že chlap vie, že nemá kde ísť. Lebo to veľa chlapov potom zneužíva a začne byť vládcom a byť nepríjemný. Ja si nemyslím že je to nedôvera mať niečo svoje, ved ak deti odrastú, žena nastúpi do práce, muž dobre zarobí alebo niečo tiež zdedí môže to predať a investovať do niečoho spoločného. Ale proste kým sú deti malé mala by som zadné vrátka.

lucia147852
31. mar 2022

Podla mna je na prvom mieste najist si správneho partnera a budovať si život spolu. 🤷🏽‍♀️

orangiiina
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
matkahelka
31. mar 2022

@orangiiina tu na koni su prave presne take prispevky, ze vztah/manzelstvo v troskach a zena nema kam odist, lebo byt/dom vlastni vylucne chlap.