Neplatné euro bankovky

14. máj 2024

Moja teta žije sama s postihnutým synom má po osemdesiatke, býva 100km mojej mamy 200od nás. Jej dcéra a všetky vnúčatá v zahraničí. Dnes s plačom volala mame že má väčši obnos euro bankoviek ktoré sú vraj neplatné. Vraj musí ísť s nimi do Národnej banky. Googlila som a nič som nenašla. Obávam sa či sa nestali terčom podvodníkov. Netuším ani načo drží doma.,,pod matracom,, až taký obnos peňazí. Mne sa to nezdá, ale mama mi nasadila chrobáka do hlavy ...Zachytili ste nejaké info?

miladoka
14. máj 2024

Nemá to náhodou tie staršie bankovky ? Sú stále v obehu, i keď minimálne. A dosť ľudí si mysli, že už neplatia, najmä seniori majú tento problém ( v práci sa s týmto problémom stretávam 😊)

liz_lemon
14. máj 2024

a odkial ma ona take informacie?

pinkgirl
14. máj 2024

Veru možno má doma tie pôvodne vydané bankovky. Mali trochu iné bezpečnostné prvky, ale stále sú platné. Mám doma takú 5e aj 50e. Najlepšie by bolo keby ti vedela poslať MMS s fotkou tých bankoviek. Alebo k nej poslať dôveryhodného človeka, nech to overí. A peniaze patria do banky, nie pod matrac. Treba ju poučiť, lebo kadejakých "šmejdov" je veľa, nech ju niekto neokradne.

hipuska
14. máj 2024

Nemohol jej zavolať nejaký akože pracovník banky? Že ich vyzdvihne alebo také dačo? Lebo, ja neviem o tom, od kedy máme euro, žeby nejaké bankovky stratili platnosť

30katrusa40
14. máj 2024

Nemá to náhodou 500 eurovky. Tie sa mi zdá sa už nepouzivaju

11mirka22
14. máj 2024

Všetky euro bankovky sú platné! Tie staršie tiež... Povedzte jej, nech ich odloží, nie že ich niekomu dá... A pri najbližšej návšteve jej ich vložte na účet..

vanilkovazmrzka
14. máj 2024

Aj starsie bankovky su stale rovnako platne

Jedine ze ma nejake falosne, a s tym nech do banky nechodi lebo na nu akurat tak zavolaju policiu

simca06022011
14. máj 2024

na nbs.sk najdete vsetky informacie, teta nech nevyplakava a zbehne s par kusmi sa opytat do beznej banky co su to za bankovky, ale vsetk aj tie 500vky su platne (aj ked ich v penazenke nenajdeme a mozu mat niekde v pokladniach blbe reci a nechcu ich vziat - odo mna nechceli medenaky zobrat hadam nikde :D lebo vraj su neplatne :DDD a to nevyhada clovek s tetkami)... ak terba ist do NBS (z akehokolvek dovodu), tak nech sa paci... neviem v ako je meste, pokladna funguje, s vacsou hotovostou sa oplati ist. Ja som bola menit roztrhane bankovky.

nech sa skor zamysli z kade ich ma, ak nie su falosne nema sa coho bat.

hipuska
14. máj 2024

@30katrusa40 500 stále sú, používajú sa a sú platné.

rawmamka
14. máj 2024

Jednoznačne sa jej ozvali podvodníci, ktorí od nej prevezmú veľmi radi " neplatné euro bankovky"..... Obvolávajú náhodne seniorov, pretože vedia, že majú doma pod matracom schované úspory...

simca06022011
14. máj 2024

tak ale bolo by vhodne sa jej opytat, preco ju to napadlo a ci ju niekto oslovil.. a nie domyslat si, nie? :D

rawmamka
14. máj 2024

Radšej by ste mali ísť osobne a peniaze vložiť na účet alebo do úschovy niekomu z príbuzných, ak nie jej dcéra, tak vy alebo niekto iný...spísať to u notára, aby nevznikli v rodine prieky.

fido69
14. máj 2024

Na 100% podvod. Niekto jej musel takú vec nahovoriť. Všetky doteraz vydané EURo bankovky sú platné. Nech ju mama ukľudní a hlavne nech neverí cudzím ľuďom. 😉

autor
14. máj 2024

@simca06022011 sorry ale 85 ročná starenka ktorá sa stará o 65ročného postihnutého syna ktorý.potrebuje 24h starostlivosť nevie len tak zbehnúť nikam hlavne nie do okresného mesta, päť rokov nebola ani v obchode či majú za rohom

autor
14. máj 2024

@fido69 aj sa si to myslím, ale nepriznala sa že hovorila s cudzími ľuďmi, keď takto ,, okradli ,, otcovi sestru, tiež sa roky nikomu nepriznala

simca06022011
14. máj 2024

a kto jej chodi do obchodu? nech sa teda opyta tej osoby... alebo prost epeniaze necha tak, dohovorte jej aj ked sa neprizna, nech s tymi peniazmi nic nerobi a hned ako sa bude dat chodte na navstevu, pozrite a poucte ju.

autor
14. máj 2024

@pinkgirl MMS určite nie má iba starý tlačidlový telefón

autor
14. máj 2024

@simca06022011 raz za týždeň beriem mamu autom a nakúpime im, ona si popozera letáky a napíšte zoznam, veľakrát mama navarí vopred

simca06022011
14. máj 2024

no vidis, tak kym tam pridete, tak hadam vydrzi par dni

autor
14. máj 2024

@simca06022011 nepoznáš.ich do soboty mi aj samou budú píliť uši

pinkgirl
14. máj 2024

Tak potom tete zavolaj, nech sa tým teraz netrápi - že keď prídete s mamou k nej tak to skontrolujete. Zatiaľ nech nikomu peniaze nedáva!!! Dovtedy to počká.

ivka225
14. máj 2024

Ak ti budu pilit usi, tak stale opakuj jedinu vetu: Neexistuju neplatne eurove bankovky.

simca06022011
14. máj 2024

no a co cakas, ze sa stane? proste bud ich skludnis, alebo budes pocuvat bludy. Ja si kludne viem predstavit, ze vyhrabali stare bankovky, a zbadala, ze ved bozeeee to su ine ako teraz mame v penazenke a urcite neplatia a panika... :D bud im vysvetlis, ze urcite su platne, ak si ich nenakreslili, nevytlacili doma.
Inak sa to nevyriesi, ako ked tam najblizsie pojdete pozriete a vybavite to s nou osobne.

ninka123
14. máj 2024

500€ sú stále platne, ale prevádzky nemajú povinnosť ich brat.. riešila som toto pred pár mesiacmi… mužova babka mala doma odložené… vložili sme ich cez bankomat na účet (bez poplatku) a vybrali v 100€. Pobočky NBS majú zväčša velmi krátke otváracie hodiny pre verejnosť. A ako kočky píšu.. všetky €bankovky sú stále platné…

30katrusa40
14. máj 2024

@hipuska ale už sa nevydávajú ďalšie. Platné sú Teraz som to pozerala. Tak s tým som si to pomýlila.

paciko9
14. máj 2024

Vsetky su platne este. A stary ludia maju tendenciu, odkladat pod madrac. Ja som takto isla zdedictvom po babke,do banky. Vsak doma im je dobre. Ludia v tych jej usporach nebola ani jedna nova bankovka. Vsetko stare. Kamoska v banke sa smiala, ze archivne kusy som im doniesla😄😄😄

rawmamka
14. máj 2024

Ako by Národná banka vedela, že 85 ročná teta má doma neplatné euro bankovky ????? To by museli tie bankovky evidovať a vždy zaregistrovať kto má aké bankovky doma a ktoré už minul 😁...to je úplná hlúposť. Nikto nevie kto má aké bankovky doma a kto ich minul priebežne na nákupy, daroval ich alebo hocičo iné s nimi spravil. Čudujem sa, že ľudia uveria hocičomu....a potom si podvodníci žijú ako prasce v žite 🐖.

hipuska
14. máj 2024
autor
14. máj 2024

@hipuska skadiaľ by mala tisícky euro falošných bankoviek? Od poštárky čo nosí dôchodok?

hipuska
15. máj 2024

@autor to bol žart samozrejme