Neoprávnene vyplatený daňový bonus

23. nov 2023

Ahojte, zistila som, že môj zatiaľ manžel si uplatňoval daňový bonus na deti. Peniaze im samozrejme nedal a ani nedá. Sme v rozvodom konaní, v spoločnej domácnosti nežijeme už vyše dvoch rokov, ale trvalý pobyt ma stále u mňa. O deti sa starám ja, ale daňový bonus si nemôžem uplatňovať, lebo som ešte na rodičovskej dovolenke. Chcem sa spýtať, ako postupovať pri nahlásení na daňovom úrade? Stačí im to len oznámiť, alebo ako mam dokázat, že s nami už dlho nežije a tým pádom na bonus nemal nárok. Ma niekto reálnu skúsenosť ako to daňový úrad preveruje? Ďakujem za každú info.

anjelicek26
23. nov 2023

Neviem no, oficialne ste stale manzelia a oficialne ma u teba stale trvaly pobyt. Presne pre to, ze ako chces dokazat, ze s vami nezil? Neviem, ci by mi tych par eur za eskalaciu ako nahlasenie danovemu uradu - muza to riadne naserie s prepacenim - stalo... skuste v nejakom normalnom momente rozhovor, podelit si to pol na pol... ty na rodicovskej by si si to aj tak nemala ako uplatnit, takze (?) nevidim dovod nechat tie peniaze prepadnut, len aby ich on nedostal "s principu" ci ako?

sense
23. nov 2023

@anjelicek26 tak z princípu by ich mal dat deťom. A ne chát si ich len preto ze ma narok
Ale zjavne tie nie sú pre neho také podstatné dôležité je ze on ma

anjelicek26
23. nov 2023

@sense ja viem, ale kedze ona narok nema a ide ho nahlasit len aby mu urobila zle na danovom mi prijde tiez ako zla cesta, strasne ju bude mat totiz potom rad a urcite bude terminovo spolupracovat a pomahat jej s niecim, ked bude potrebovat 🙄 Nech sa skusia este raz porozpravat a podelit si to pol na pol...

autor
23. nov 2023

@anjelicek26 no ved to, že neviem ako to dokázať. Ze či by stačilo moje čestné vyhlásenie alebo nie... A daňový bonus na tri deti pre mňa teda par eur nie je 🙂

martul
23. nov 2023

@anjelicek26 Pár eur?! Veď na tri deti to je okolo tisícky?! Darmo tam má trvalý pobyt o deti sa nestará.

martul
23. nov 2023

Kľudne kontaktuj finančnú správu, mailom alebo zavolaj ako máš postupovať, mám s tým skúsenosť, že to budú preverovať a oni vedia ako zistiť, či s vami bývať. Nemá na to nárok a basta.

martul
23. nov 2023

@anjelicek26 A on sa správa ako?! Peniaze zobral a nedal deťom ani cent. A ona má byť fér ?! Prečo nie je on fér. On sa určite deliť nebude, keby chcel, už to spraví dávno.

melanta
23. nov 2023

@anjelicek26 pár eur? 140 eur mesačne krát 3 deti je mesačne 420 eur. Za 2 roky je to 10 080 eur, ktoré zobral deťom. To ani náhodou nie je pár eur.

melanta
23. nov 2023

Autorka, pošli mu mail alebo správu, že poberá daňový bonus neoprávnene, že sa chceš vyhnúť tomu, aby si to musela riešiť oficiálne, takže mu dávaš termín do konca mesiaca, aby ti daňový bonus za celé to obdobie vyplatil. V opačnom prípade budeš informovať zamestnávateľa a daňový úrad o neoprávnenosti poberanie DB za ":....." obdobie. Samozrejme, rozvodovej atmosfére to nepomôže, ale rodič, ktorý vlastným deťom nedá daňový bonus si asi ani nezaslúži.

mondolina
23. nov 2023

@anjelicek26
prečo pol na pol keď sa o deti nestará? divne rátaš.
a že pár €🤦‍♀️

sense
23. nov 2023

@anjelicek26 myslím ze keby sa chce aspoň podeliť tak to urobí dávno. A pre ženu na rodiča ku je daňový bonus na 3 deti dosť penazi

sense
23. nov 2023

Autorka urob ako píše @melanta písomne ho upozorni ze poberá DB neoprávnene a ze je určený na deti.
Dúfam ze ti platí aspoň dobre výživné

anjelicek26
23. nov 2023

@melanta to skutocne spravi aj pri zarobku ja neviem 900e - 420e bonus lebo tri deti? Normalne sa pytam.

Ona ale narok sama nema, kedze nepracuje, takze ak to jemu vezmu (pripadne bude musiet este aj vratit, co poberal), nedostane nikto nic (?) .

tramtada31
23. nov 2023

@anjelicek26 nespravi, musis mat určitý prijem. Pri dvoch detoch minimálne 1200 eur, aby si mal bonus 280. Hlavne ten zvýšený daňový bonus nie je celé dva roky, bolo to nedávne opatrenie v platnosti cca cez rok

januska12323
23. nov 2023

Ako ja ťa chápem ale on aj ak poberá neoprávnene nemá ti tie peniaze prečo dať, ty tiež nemáš nárok. Jedine keď ho výzvú bude musieť vrátiť všetko štátu ale nie tebe.

simca06022011
23. nov 2023

Nechala by som to tak.

alenah31
23. nov 2023

@melanta @sense baby čo jej má vyplácať? DB nie je určený pre deti - ale ako úľava daňovníka z jeho dosiahnutého príjmu za to, že má dieťa. Presne ako píše @januska12323 veď on naň nárok nemá a ona tiež. DB je úľava na daniach pre rodiča, ktorý spĺňa podmienky finančnej správy resp. daňového zákona na to, aby si ho uplatnil a vyplácaný je podľa toho v akej výške má príjem. Akurát mu ona takto poskytne písomný dôkaz o tom, že ho navádza na ďalší podvod - resp. že sa na podvode podieľa. Uplatniť si a poberať DB nie je povinnosť - nespĺňam podmienky - nepoberám ho.
Autorka nech podá podnet na najbližšej finančnej správe za neoprávnene uplatnenie si DB. Síce sa tu často niektoré oháňajú tým, že to nikto nekontroluje - ale kontroluje. Napr. za rok 2021 muselo vrátiť neoprávnene vyplatený DB až 19.000 daňovníkov. Dokonca niektorí so sankciami pre nedodržanie termínov a niekde - ako napr. robím aj ja - cez zrážky zo mzdy zamestnanca, ktorý poberal DB neoprávnene na 4 deti - delil sa s manželkou no vracia ich len on a aj to čo jej vyplatil pretože žiadateľom bol on. A môže sa aj o zem hodiť.

elenka.k
23. nov 2023

žeby si odoslala kópie o rozvode jeho zamestnávateľovi? ale pokiaľ on nedá súhlas, respektíve neodsúhlasí stopnutie bonusov, neviem, či to prejde ...

melanta
23. nov 2023

@alenah31 áno, ja viem, že DB nie sú financie určené pre deti. Ale z morálneho hľadiska nie je fér, aby ich poberal neoprávnene a minul ich na seba. Rodičia bonus bežne minú na domácnosť, ktorej súčasťou sú aj deti. Čo som si neuvedomila je to, že áno, ak mu ona napíše, aby jej ich vyplatil, sama si môže ublížiť tým, že bude písomný dôkaz o takom niečom. To je dobrá poznámka. V tomto prípade beriem späť a radím autorke to oznámiť na finančnú správu.

elenka.k
23. nov 2023

@melanta nie každému vyjde bonus v takej sume a čo rozvod trvá tak dlho ? 2 roky.

stormie
23. nov 2023

Pripad z mojho okolia - manzel sa odstahoval, tp stale ma, deti vidi tak kazdy druhy vikend a kedze sa o ne “stara” tak sa rozhodol ze si bude uplatnovat pol roka on a pol roka manzelka.
V tvojom pripade by si ale nedostala nic tak ci tak - manzel si bonus uplatnil ale neda ti, ty si ho nemas ako uplatnit a keby si ho neuplatnil tak tiez nic z toho (to by ma inak zaujimalo co by si ho zase nahanala ze si mal uplatnit a peniaze ti dat?)

melanta
23. nov 2023

@elenka.k autorka píše, že aktuálne sa rozvádzajú, ale muž s nimi nežije v spoločnej domácnosti už 2 roky. Takže aj keď sú manželia, nemá na bonus nárok už 2 roky, ak s nimi nežije v spoločnej domácnosti.

alenah31
23. nov 2023

@melanta jasné - tým, že zaplatí menej na daniach ostáva viac € pre rodinu - de facto je to pre deti. Morálne tie € patria im - ale morálne hľadisko zákony nezaujímajú. Nech ho normálne nahlási - oni to rozhodne preveria a veľmi radi.

melanta
23. nov 2023

@alenah31 súhlasím.

alenah31
23. nov 2023

@stormie trvalý pobyt s vyplácaním DB ani ako dokladom pre jeho oprávnené uplatnenie nie je. Podmienkou je spoločná domácnosť, ktorá nie je závislá na spoločnom trvalom pobyte. Preto DÚ trvalý pobyt nezaujíma. V tomto prípade ak ho manželka nenahlási - budú takto DB pol na pol poberať kým to ona nestopne . Inak zo zákona ak si ho ona uplatní za celý rok - má na to právo. Prednostne právo - ak sa nevedia daňovníci v spoločnej domácnosti dohodnúť - má na jeho uplatnenie matka, potom otec a následne iná oprávnená osoba.

elenka.k
23. nov 2023

@melanta aha, áno prepáč nevšimla som si, že nežijú už spolu 2 r.,
v tom prípade jej nestačí zavolať jeho zamestnávateľovi a oznámiť mu, že dotyčný nežije v spoločnej domácnosti? - zatajil to, sú v rozvodovom konaní. Aby mu to stopli.
A je potrebné vyhlásenie o spoločnej domácnosti ...

alenah31
23. nov 2023

@elenka.k to, že sú v rozvodovom konaní nevadí. Ak by spolu žili do rozvodu "pod jednou strechou" a ona si ho neuplatňuje - stále naň nárok má. Až po rozvode nie - pokiaľ súd neurčí striedavku - vtedy sa rodičia rozhodujú resp. rozhodne súd kto si ponechá DB a kto PnD.

miggy
23. nov 2023

Ak by si pracovala aj ty, riešila by som to. Ale takto nie. Pozri, jemu to aspoň zlepší príjem, tým pádom ti súd vypočíta lepšie výživné. Ak by si ho nahlásila, vrátiť by musel štátu....
Len mu oznam, že keď nastúpia do práce, DB budeš poberať ty.

elenka.k
23. nov 2023

@miggy 😀 👍

alenah31
23. nov 2023

@miggy súd mu kvôli tomu určite vyššie výživné neurčí. Pri výživnom mzdár rozpisuje pre súd položky mzdy práve pre to, aby vedel ako výživné správne určiť - DB nie je jeho vlastným príjmom . Rovnako by tam nevstupovalo vyplatené nemocenské či ošetrovné.
Ale práve tu môže práve súd prísť na to, že ho poberal neoprávnene hlavne ak ona v žiadosti o rozvod uvádza, že spolu v jednej domácnosti nežijú.