Nedoplatky pre nízke zálohové platby za byt

terezaterr
7. jún 2023

Ahojte žienky potrebujem poradiť.

S partnerom sme v 2 izbovom byte a prišli nám nedoplatky 630€, hlavne za teplú vodu.
Nájom máme 440€ v KE, byt je starší, občas plesne.

Majiteľ chce od nás úhradu týchto nedoplatkov, my sme sa dozvedeli však, že sme nečerpali veľa energií tak primerane a že mal veľmi nízko nastavené zálohy 110€ na oboch mesačne. Dokonca od augusta 2022 nemáme dodatok predlženiu zmluvy až teraz to začal riešiť, skrz nedoplatky, čiže asi veľké platby za nás nemá.

Čo robiť, sme v nejakom práve, keďže sme nemali vedomosť o nízkych zálohách, Známy má zálohy 200€ pri nájme tiež 440 preplatky.
Prosím ako argumentovať majiteľovi bytu, že je to voči nám nefér.

Ďakujeme.

petamich
7. jún 2023

podla mna nijako - ak mate v zmluve, ze nedoplatky/preplatky su vase, tak su vase, ak by zdvihol zalohove platby velmi pravdepodobne by zdvihol aj najom - a velmi pravdepodobne to moze urobit aj teraz

ako to ma znamy je uplne irelevnatne, mozu tam byt uplne ine naklady, uplne ina spotreba...

simsalabim
7. jún 2023

@terezaterr mate v zmluve specifikovane, kolko z najomneho tvoria energie? No uprimne - vo vyuctovani je napisane, kolko tej vody, tepla, elektriny… ste zaplatili a realne spotrebovali, a za to, co je navyse predsa treba zaplatit, nie?

dadis
7. jún 2023

@terezaterr Mali ste to riesit pri podpise zmluvy, ja som vzdy uvadzala aj vysku zalohovych platieb, aj odpocty meracov. Ale 440.- je nizucky najom. Btw ja platim za 4-izbiovy byt 200,- spravcovi, tak ak ten znamy za jednoizbovy plati 200,- tak to asi nebude celkom tak.

patka06
7. jún 2023

Všetko sa riadi nájomnou zmluvou, v nej by mala byť výška zálohových platieb aj to či preplatky/nedoplatky sú vaše.

abbey1
7. jún 2023

Dobré ráno! Vy tiež riešite až teraz, že nemáte riadnu zmluvu. Máte v pôvodnej zmluve určenú výšku preddavkov a energie a výšku nájmu? To je prvá vec, ktorú by zmluva mala mať. Máte napísané, kto hradí nedoplatky? Podpísali ste zmluvu bez týchto náležitostí? Máte zapísané stavy elektriny, plyn, vodu na začiatku nájmu?

apolka77
7. jún 2023

@terezaterr nateraz keďže to bola aj jeho chyba že mal nastavené nízko preddavky by som sa skusila dohodnúť, že si ten nedoplatok za vodu dáte na polovicu. Ale rataj s tým, že vám zvýši nájom tak či tak...440 za 2 izb.to neviem či som taký "lacný" komerčný podnájom videla ..u nás blízko Ba ide 2 izbak od 600.

mira0611
7. jún 2023

@terezaterr skuste poziadat o najomny byt mesto, aspon sa zapiste, a pohladajte si iny najom so serioznym prenajimatelom.
Pred x rokmi aj ja som takto isto pochodila 3i byt, 500 euro najom, a on taktiez dal nastavit nizky zalohovy predpis, samozrejme po nastahovani s manzelom a malym dietatom, nam vysiel nedoplatok 500-600euro. Nemala som inu moznost musela som zaplatit. (Rodinny priatel)
Na toto treba davat najvacsi pozor, pri prenajmoch, aby zalohovy predpis bol nastaveny seriozne.
Inac, zo strany prenajimatela je toto velmi nekale zaobchadzanie! Zasluzil by si nezaplatit a vy by ste sa mali vystahovat!

martinka13
7. jún 2023

V nájomnej zmluve by malo byt zvlášť uvedené nájomné a zvlášť náklady súvisiace s prevádzkou bytu. Inak to môže byť pre neho problém získať dplatok.

anjelok
7. jún 2023

Ako viete, ci mu taky predpis nedal spravca? Vo vyuctovani je vidiet, kolko bola predpisana zaloha a kolko platil.

lelelienka
7. jún 2023

Podla mna je uplne jedno ci to zaplatis v preddavkoch alebo teraz v nedoplatku, faktom je, ze ste tie spotreby minuli a zaplatit ich treba. Ak by boli vyssie zalohy, bol by vyssi aj celkovy najom, cize nezaplatis nic navyse, len to, co mas. Len teraz je to naraz. Maximalne sa dohodnite na nejakych splatkach ked tak. A urychlene by som riesila predlzenie zmluvy, ako mozete niekde byvat bez platnej zmluvy 🤦‍♀️

midka
7. jún 2023

@mira0611 ...neviem, ako to bezne funguje, ale napr my mame vzdy nastavene zalohy, podla spotreby v predchadzajucom obdobi,,,

erikavesela
7. jún 2023

@apolka77
@mira0611
Ako ste prisli na to, ze to bola majitelova chyba alebo, ze je to nekale?...vysky zalohovych platieb sa nastavuju podla spotreby z predchadzajuceho obdobia...takze ak mu tam byval 1 clovek, tak su tak naklady spojene s bytom tak nastavene...
Je uplne jedno, ci dotycna plati zalohove platby mesacne alebo zaplati pri vyuctovani...

draik
7. jún 2023

Kopa neserióznych majiteľov nastavuje poplatky nízko, aby opticky vyšlo celkové nájomné nižšie a potom doinkasujú na nedoplatkoch. Ako bonus ešte neuvedú rozdelenie celkového nájomného na energie a svoj zisk.

miroslava2710
7. jún 2023

@mira0611 zalohy su nastavene podla spotreby z predchadzajuceho obdobia takže to že má niekto nedoplatok nie je kvoli tomu že boli zle zalohove platby ale kvoli tomu že nájomník vela spotreboval. Takže tak či tak je zodpovednost najomnika to zaplatit a nevidim vobec žiadny dovod prečo by to mal platit majitel. Ak by aj mali zalohove platby 200 a najomnik by aj tak minul raz tolko aj tak by to bola chyba majitela? Ako ma majitel vediet aku spotrebu ma najomnik? Raz ked je nedoplatok za energie tak je zodpovednost najomnika ktory tie energie realne minul. Jediny rozdiel vo vyssich zalohach je ten ze najomnik to plati mesacne a nemusi to potom spatne doplacat ale zaplati za to tak či tak.

miroslava2710
7. jún 2023

A autorke este dodam to ze ja s priatelom byvame v 2izbovom byte , zalohy sme mali nastavene na 100€ na dvoch a nedoplatok prisiel iba 30€. Takze pre kazdeho je spotreba ina a majitel asi tazko vie vopred aku ma najomnik spotrebu.

jaroslav81
7. jún 2023

@terezaterr berte to tak, že 440€ za 2 iz byt v KE je extrémne malo, pod 550€ už nič iné nenájdete... Horko ťažko zohnáte 1 izbovy za takú cenu... Tak síce mate 600€ nedoplatok, ale v inom byte by ste platili viac za podnájom, takže by to vyšlo možno rovnako. Ďalšia vec je že tepla voda išla strašne hore, takmer každému chodia nedoplatky...

erikavesela
7. jún 2023

@draik no ale toto je uz chyba aj najomcu...ja by som nikdy nepodpisala najomnu zmluvu, kde nie je jasne vycislenie zalohovych platieb, odpocty meracov, bod o vyuctovani a pod.

lelelienka
8. jún 2023

@draik tak ked je s prepacenim najomca sprosty, dobre mu tak 🤷‍♀️ treba tie zmluvy aj citat a ono to je podla zakona dokonca povinne rozclenit na najom a poplatky spojene s uzivanim bytu (ci ako sa to oficialne vola), cize to su asi take “zmluvy” len aby nieco bolo

mira0611
8. jún 2023

@miroslava2710 u nas je to tak, na bytovom, ze sa zalohova platba urcuje z predosleho roka, ale ak v tom byte nebyva len 1 osoba, ale.ohlasia na bytovom ze sa navysil pocet osob, a ty chces, tak ti navysia zalohovy predpis o nejake percenta, aby si pri zuctovani nemala vysoke vysoke nedoplatky.
Tak isto ked ohlasis, ze v byte nebyva nik a chces znizit zalohovy predpis tak ti ho daju na minimum. A toto je moj pripad aj autorkyn, ze prenajimatel platil len minimum a neohlasil, ze v byte byvaju 2 osoby, ktore spotrebuju vodu, a pouzivaju kurenie....
Ked ohlasis, ze byt je neobytny, tak platit, len spolocne veci a nejake minimun na vodu a kurenie.

miroslava2710
8. jún 2023

@mira0611 My byvame dvaja v dvojizbovom byte a zalohove platby mame 100 teraz nam navysili na 110 lebo sme mali 30€ nedoplatok. Prečo nám to takmer vyšlo na dvoch ludi a im nie? Lebo mali vyssiu spotrebu a preto si to maju zaplatit iba oni a nikto iny. Je jedno na kolko ludi je nastavena zaloha je to len priblizne. My sme na dvoch platili menej a vyslo nam to a im prisli vysoke nedoplatky. Kazdy ma inu spotrebu a tazko sa vopred vypocita kto kolko minie. Samozrejme ze sa to prepocitava podla situacie ale jednoducho nedoplatky chodia, chodia casto a nevidim absolutne ziadny dovod aby ich platil majitel. Sa trosku vzite do opacnej situacie. Mate byt, v nom podnajomnicku co si kazdy den napusta horucu vanu. Zalohy mate nastavene na jednu osobu pretoze tam byva sama. Jej pride 600€ nedoplatok za vodu za jej horuce kupele a vy jej polovicu zaplatite? Pretoze ona sa obhaji tym ze ste mali nizko nastavene zalohove platby?

jonnie
8. jún 2023

...takže...znamená to, žeby ste mali platiť o 60€ , čiže mesačná platba by mala byť 500€.

mira0611
8. jún 2023

@miroslava2710 na zaklade celkovej spotreby sa cely blok, zaradi do platovej kategorie.
A mozno, im by to aj vyslo, ale cely činžiak sa zaradil to vysokej platovej kategorie a im preto nevyslo.

floki1994
8. jún 2023

@terezaterr 110 je malo? My mame 90 pre dvoch a prisiel nam preplatok 🤔

floki1994
8. jún 2023

A este dodam ...je to aj vasa chyba ze zijete v podnajme bez platnej zmluvy...toto fakt nepochopim.. 🙈

mira0611
8. jún 2023

Pisete, ze 110 je dost na 2 ludi, lebo aj vy platite tak isto, na dvoch, ale neviete o tom byte nic.
Kolko m2, ci ma blok vytah, aka je vyska spolocnych poplatkov, ak im napr.teraz zateplovali tak sa im fond navysoval....
My ked sme sa nastahovali do bytu, tak sme mali fond oprav 80 euro, lebo to bola 2 roky zateplena bytovka. A nezmestili sme sa 3 do predpisu vo vyske 150 euro.

erikavesela
8. jún 2023

@mira0611 vzdy platis minimalne za 1 osobu...

erikavesela
8. jún 2023

@mira0611 keby mala autorka preplatok, komu by tento prinalezal?...podla toho co pises majitelovi...

kristiii
8. jún 2023

@mira0611 ja to chápem tak, že sa tu bavíme o zalohach na energie, nie o fonde opráv. Na tom by po správnosti nemali vznikať ani preplatky, ani nedoplatky.

erikavesela
8. jún 2023

@kristiii ano...bavime sa o zalohach za energie kde mozu vznikat nedoplatky/preplatky podla spotreby, na fonde oprav samozrejme nie

mira0611
8. jún 2023

@erikavesela toto by mohla jedine autorka objasnit o com sa bavime, lebo ja to beriem tak, podla jej opisu, ze cely zalohovy predpis aj s energiami a fondmi bolo na sumu 110 euro, ale my nevieme z tej sumy ona mesacne kolko platila na fond, na vodu, spol.energiu, tuv ...
Ja som to mala tak, ze prenajimatel platil fond oprav v sume 80 euro+, potom spol.energiu a vytah a to mu tak vyslo spolu na 100 euro + 50 euro boli energie. V byte nebyval nikto pred nami, samozrejme dostal naspat predosle roky. Nastahovali sme sa, zacala som prat, varit, sprchovat sa, zacali sme kurit a vysiel nedoplatol 650 euro. Kedze sme mali zmluvu, ze platime 500 euro mesacne a bola som len zelenac, tak som nevedela, co ta suma obsahuje. 650 som uhradila, kedze to bol otec rodinneho priatela a my sme sa s tym priatelom kvoli tomuto nechceli pohadat, ale potom sme sa aj vystahovali, kvoli jeho necestnosti.
Iny znamy mal v prenajme byt, najomnici vedli vsetky naklady na byt v zmluve bolo jasne definovane, ze zisk prenajimatela je 150 euro a ostatne je uz na nich. Ked za zvysil najomny predpis o 10 euro tak platili o 10 euro viac ked sa znizil o 50 euro, tak platili o 50 euro menej. Toto je cestne. Ale moj pripad a pripad autorky je pripad ludskej chamtivosti!