Moje, tvoje, naše (bývanie)

11. jan 2022

Baby, poradte pls, co bude najvyhodnjesie v nasej situacii...
Byvame v dome mojho manzela (manzelia sme pol roka, partneri sme 11 rokov, mame 2 deti). Manzel zdedil dom po rodicoch, ma nan uver 80 000 (vyplacal brata plus dokoncovanie exterieru).
Ja mam byt, ktory idem predat a po vyplateni hypo mi zostane z neho okolo 80 tisic.
Chceme, aby bola polovica pisana aj na mna...lenze planujeme este vacsiu rekonstrukciu v odhadovanej hodnote cca 60 tisic.
Co je podla Vas rozumnejsie? Aby som vyplatila manzelovu hypo 80 tisic a on tak prepise na mna polku z nehnutelnosti a potom si spolocne zoberieme uver tych 60tisic ako manzelia?
Alebo mame zacat s rekonstrukciou z mojich financii a ak zostane cca tych 20 tisic, potom o tieto peniaze znizit jeho sucasnu hypo?
Podla mojho usudku je spravna 1 moznost, nech je vsetko 50 na 50 a aj hypo aby sme riesili spolu. Dobre rozmyslam?

amelie2017
11. jan 2022

Vsak aj pri 2 moznosti vrazis do domu 80 000, takze by to bolo 50:50.
Podla mna najrozumnesie by bolo nepredavat svoj byt.

autor
11. jan 2022

@amelie2017 no ak nepredam byt, tak nebudeme mat na prerabku, ktoru planujeme.
Pri moznosti 2 zostane tych 20 tisic predsa 😊

amelie2017
11. jan 2022

Zostane, ale si pisala, ze o tolko by ste znizili muzovu hypo. Takze nezostane. Tiez pojdu na dom.

andreatytler
11. jan 2022

A prepise na teba polovicu domu aj pri druhej moznosti? Ak ano, tak by som sa pozrela na to ake platite uroky na tej hypo a ake uroky budete platit na tom uvere. Predpokladam ze hypoteka bude nizsia, takze by som si ju nechala a rekonstrukciu platila z tvojich penazi. Pozri sa na to tak ze vase dva majetky su spolu a obaja potrebujete najst spobob, ktory vam usetri najviac penazi.

vevapeto
11. jan 2022

Šla by som do varianty B. Prepísať polku domu na teba je najmenší problém.

janette2021
11. jan 2022

V každom prípade, nedaj do domu ani euro, kým nebude písaný aj na teba. Určite. Teraz mužovi verís určite, ale ľudia sa niekedy tak zmenia... Neprajem ti to, ale bývanie je istota, ktorú potrebuješ kvôli deťom.

anita6666
11. jan 2022

V žiadnom prípade by som nepredala svoj byt, (iné by bolo,keby si žiadny nemala) a neriešila by som žiadnu spoločnú hypotéku!!!

ibajaanikiny
11. jan 2022

Ak v oboch pripadoch na teba prepise polovicu domu,tak by som sla do toho variantu,ktory by bol vyhodnejsi…ak je vyhodnejsie ostat pri starej hypo,lebo uz je tam cast urokov splatena,tak by som asi za cash prerobila. Resp by som sa poradila s financnym,lebo treba pozerat naozaj aj na to,ze pri novej hypo platite od znova z uvodu najma uroky,treba pozerat aj na fix a aj na nove a tazsie podmienky zikavania hypotek,mozno aj spotrebakov…a zvysnych 20 by som si mozno nechala na tazsie casy a nebuchla ich do znizenia hypo,alebo ich zainvestovala niekde,kde sa zhodnotia…aj to sa treba poradit s financnym,ci sa oplati takto znizit hypo…

danieladeley
11. jan 2022

volila by som moznost C: do nie svojho by som neinvestovala a svoj byt nepredavala....vlastne, ja by som sa nikdy nestahovala do domu, ktory zhltne na prerabky este taku enormnu sumu 140 tisic...

luccija
11. jan 2022

Odhadovaná cena rekonštrukcie 60 t a reálna bude o 20 t viac🙂ideál je nepredat svoj byt

kinderzwillinge
11. jan 2022

Nepredala by som svoj byt, jeho cena pojde este hore a je to obrovska istota pre teba..

liljana
11. jan 2022

Najhorsia moznost je predat byt a pri dnesnych cenach materialov prerabat dom. Ak si ju zvolite, tak sa nechaj aspon napisat na lv.
Lepsie by bolo si byt nechat, prenajat, rok este setrit, kym sa ceny materialov trocha neutrasu.

janewithane
11. jan 2022

Ak by vám hypo na prerabku vysla tak by som byt nepredavala, najom z neho vam vie pomahat splacat hypo, t. J. Budes sa podielat na nej a tak by hadam manzel bol ok s tym ze aj tak bude dom na teba...
Ak by vsak hypo uz nevysla tak ideal sa poradit s niekym co by pre vas spolu bolo najvyhodnejsie co sa urokov tyka a pod..

autor
11. jan 2022

@janewithane Dakujem baby za nazory 🤗 jasne, ze kym nebude na mna napisana polka domu, nedam do rekonstrukcie ani euro. Cize v kazdom pripade budem trvat na tom, aby som bola zapisana, nechcem predsa skoncit s holym zadkom.
Nepredavat byt...neviem, je to rozumne? Mat hypo 140 tisic a pritom byt, z ktoreho by som mala realne tak 100 € mesacne? A starosti s najomnikmi? Doteraz tam byvala.rodina, cize to bola ok, ale od znamych pocujem skor zle skusenosti.
Kazdopadne to budem riesit z financnym poradcom, uvidime, co poradi.
Ta suma na prerabku je uz navysena, dufam, ze to bude menej, ale v dnesnej dobe nikto nevie, vsetko ide hore 🙏

autor
11. jan 2022

@anita6666 prosim Ta a preco nie spolocnu hypo?

autor
11. jan 2022

@danieladeley ano je to brutal suma, ale bola to kvazi novostavba...cize robila sa fasada, altanok, dvor, ploty...dom je rozdeleny na 2 samostatne jednotky (vrch 100m2 tam byvame a spodok boli take technicke miestosti a kuchyna). Tersz to chceme.prepojit a mat normalne poschodovy dom. Schodisko je iba zvonka momentalne.
Najlepsia varianta by bola predat byt ak dom a kupit novostavbu. Ale v nasej lokalite zacinaju ceny od 300 tisic za domy...a to vacsinou dom na dome, nula pozemku, zahradka ako vacsia terasa.
Cize nech ratame ako ratame, toto je pre nas naj varianta bohuzial 🤔

janewithane
11. jan 2022

Tak jasne zadarno to nie je, nejake problemy s tym najmom budu... Ale ak ti to aj hodi len mensiu sumu je to proste v dnesnej dobe inflacie dobra investicia...aj keby klesli ceny nehnutelnosti stale bude mat dost velku hodnotu.. A v dnesnej dobe su hypoteky lacne..
Proste aj keby ako setrite tak sa vam aj tak neoplati si peniaze odkladat len na ucet.. A je otazne ci by ste dokazali tolko v beznom rezime setrit.. Byt predsa viete predat, za par mesiacov mas peniaze na ucte keby to bolo extra potrebne..

zuzanka.zuzu
11. jan 2022

ak budes chciet byt na LV tak bud vyplatite hypo, zapises sa do LV a zoberiete si spolocnu hypo (anitu si nevsimaj, to je zatrpknuta baba nenavidiaca muzov) alebo budete potrebovat SUHLAS BANKY ked je na dome hypo (moze suhlasit aj nemusi)

autor
11. jan 2022

@zuzanka.zuzu vdaka za odpoved 🤗 ozaj to musim teda s nejakym poradcom poriesit najlepsie.

hopsadobrandejsa
11. jan 2022

Zalezi co vsetko Vam v dome treba prerabat a ci Vam to ozaj hori. Je ten dom obyvatelny alebo je ten stav taky, ze si skutocne vyzaduje tak velku investiciu hned naraz?

Ja by som si byt ponechal. Nie su to rychle peniaze ako pri predaji, ale z dlhodobeho hladiska je to lepsie riesenie. Je vzdy dobre mat nejaky pasivny prijem.

Co sa tyka najomnikov, take veci sa daju osetrit zmluvou. Ak mas obavy, ze by ti najomnici znicili byt tak v zavislosti od toho v akej lokalite ho mas ho mozes prenajimat cez airbnb a vytlacit z toho viac penazi.

U nas v meste to robilo vela ludi a mali z toho dobry prijem. Mamicka na RD sa proste starala o chod bytu, odovzdavala kluce hostom atd. a popritom v pohode stihala dieta.

Je viacero alternativ, ale ja by som ten predaj zvazil. Radsej si vezmite mensiu hypo, urobte nevyhnutnu rekonstrukciu aby sa Vam dobre byvalo a byt si ponechaj ako pasivny prijem.

Situacia s bytmi sa v dohladnej dobe nezlepsi urcite.

autor
11. jan 2022

@hopsadobrandejsa dom je obyvatelny, mame normalne pekny byt 100 m2. Lenze dom ma 2 poschodia a my sme hore. Cize nemam kontakt s dvorom, vzdy musim ist cez vonkajsie schody na dvor. Je to neprakticke, nevidim z hora na deti, ked sa griluje, vzdy treba nieco potrebuje clovek z hora, aj ked mam dole novu kuchynku.
Byvame tu uz 5 rokov a za mna je toto obrovska nevyhoda, ze byvame akoby na prvom poschodi. Cize aby som bola spokojna a citila sa tu ok, vidim tu rekonstrukciu ako dobru volbu.

No uvidime, dakujem za nazory 🤗

betulinka1
11. jan 2022

Prepísať dom v 1/2 na teba, spravit rekonštrukciu z tvojich penazi a co ostane si nechat ako rezervu. Pri súčasných úrokových sadzbách hypo je blost splatiť hypo. Radsej zvyšné peniaze investovať a otáčať.

alka234
11. jan 2022

A prečo mu chces platiť celú hypo 80.000? Keď polovica je 40.000 . Keď pol na pol, mne to vychádza takto. 40.000 a polovicu nech prepise na teba. Nebuď blbá prosím ťa a radšej si peniaze aj odlož. Ty chces predať svoje a jemu ostane svoje a viac.

autor
11. jan 2022

@alka234 vidis, to ma ani nenapadlo, ze polka je 40 tisic. Lebo kalkulujem tak, ze dom ma terajsiu hodnotu cca 200 tisic, ked vlozim tych 80, bude to skor fifty fifty. Alebo rozmyslam zle?

alka234
11. jan 2022

Podľa mňa terajšia hodnota s tým nič nemá, bral hypotéku 80.000 , tak spravodlivo polovica je 40.000, peniažky si ostatné radšej odlož...

nerko
11. jan 2022

Nemozes brat do uvahy len vysku hypoteky, ale cenu domu. Ak to ma byt cca 50:50. Ja by som predala byt a z penazi prerobila dom s tym, ze budes spoluvlastnik. Ak by nieco ostalo, nechala by som ako rezervu vo fondoch. Hypoteku by som ponechala, ak ju mate na dobry urok, pripadne refinancovat v inej banke.

ursula22
13. jan 2022

určite si daj na seba prepisat dom 1/2 pred vyplatením jeho hypotéky, A čo mňa sa týka, určite by som nepredavala byt kvôli prerabke, kašlať na to

nika_10
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bayuska
1. feb 2022

Ahoj, k prvej casti by som povedala, ze by bolo najlepsie si sadnut a vsetko poriadne prepocitat, spisat si vyhody a nevyhody ale hlavne, ze ktora varianta by vas vysla vyhodnejsie (a tiez ci by ste si nenarobili len starosti kvoli usetrenym mozno par stovkam). Ale z mojho pohladu, ja by som byt nepredavala. Este s tym nemam skusenost (okrem toho, ze moji rodicia mali obaja svoj byt, ktory predali a potom zostali s holym zadkom), ale planujem v buducnosti kupit byt ako investiciu, vidim v tom velky potencial. A pokial by sa to dalo vyriesit inak, tak by som siahla po tej moznosti. Pripadne zvysit najom, nech ti akoby najomnici platia novu hypo/uver na prerabku. Ale to je len moj nazor a lahsie sa hovori samozrejme 🙂 kazdopadne drzim palce.

bayuska
1. feb 2022

O a zabudla som dodat, ze co sa vlstnictva tyka, tak predsa ti moze manzel polovicu prepisat darovacou zmluvou. Pripadne si viete dat u notara spisat nejaku zmluvu, kde sa navzajom zaviazete, ze ty das do domu peniaze (uz v ktorejkolvek variante) a on na teba prepise polovicu a tym padom budu ibe strany kryte. Nie je to vyhoda ani nevyhoda ani pre jednu stranu (ak by manzel frflal, ze ci mu neveris abo co). Taketo veci je najlepsie mat spisane oficialne pomaly este aj sama so sebou 😂