Mesačný rozpočet na jedlo. Ako ušetrit?

hello_kitty_2
10. mar 2019

Dievcata zaujimalo by ma aky mate cca mesacny rozpocet na jedlo. My sme dvaja a dokopy minieme 350 eur. Pod tuto sumu sa neviem dostat aj ked robim co robim. Varim doma a balim nam obedy do prace (ak sa da aj desiatu), ranajkujeme zvycajne tiez doma a ked nie zbehneme do potravin kupit si rozky natierku sunku.. vecera tiez doma... 1-2 krat do mesiaca vybehneme na pizzu/cinu. Len vynimocne ked nenavarim ideme z prace niekam na obed.. ked je akcia na maso , mlieko alebo cokolvek kupim do zasoby , vzdy mam maso v mrazaku, v spajze muku cestoviny atd.. nikdy sa u nas nic nevyhadzuje vsetko zuzitkujeme.. nekupujeme drahe potraviny. Obcas si doprajeme povedzme dobry syr, sladke alebo nejaku dobrotu ale jic drahe... ake mate tipy ako usetrit na strave ???

janinah
10. mar 2019

v práci máme obedy,ktoré ma stoja 0.80,prečo neobedujete v práci a neplatí časť zamestnávateľ?

ukulela
10. mar 2019

@hello_kitty_2 zalezi aj na skladbe jedalneho listka, aek maso kupujes (hydina/hovadzie/ryby? treba striedat drahsie a lacnejsie jedla. ale ak chcete kvalitnejsie potraviny, dobru sunku/syr, tak si musis priplatit. 350 j este OK suma.
vo vseobecnosti - napr rozky ranajky predrazuju. kupovane natierky tiez. ak ches usetrit, treba z casu na cas navarit aj rizoto, kelovy privarok napr, spenat, cestoviny s bezmasitou omackou, ... tadsej napiect buchty/osie hniezda, ako kupovat. nekupovat polotovary (buchty na pare, pizzu, atd - lepsie urobit doma) ...
myslim si, ze pri setreni pomoze urobit si plan - jedalny listok - a ist podla toho, a teda striedat masite a bezmasite a lacnejsie a drahsie jedla.
@janinah my v robote dostavaem stravne listky,

nmhc
11. mar 2019

My sme taktiez dvaja a mesacne na stravu minieme okolo 150e ked ratam aj to ze tiez zajdeme do restiky a tak... 350 sa mi zda moc na 2 ludi.

hello_kitty_2
autor
11. mar 2019

@nmhc to je 2,5€ na den na jedneho - za to si neviem predstavit 3-5jedal za den. Ako sa stravujete, co varite prosim ?

bobula46
11. mar 2019

My tiež vela míňame ale na sladkosti. Čo sa týka bežného jedla tak super. Skús variť napríklad polievky (aj na dva dni) plus nejaká omáčka. Pokiaľ máte každý deň rozmanitú stravy vždy dávaš nové suroviny pričom keď varíš na dva dni väčšinou len urobíš väčšie množstvo. Napríklad pri omackach dáš o niečo viac vody a o nejaké mäsko naviac prípadne raz za čas aj bez mäsa a máš ušetrené.
Neviem 3-5 jedál ako to myslíš. My máme ráno pečivo, prípadne si urobím krupicovú kašu, musli. Obed ten je poriadny. Po obede hladná nejako nie som, väčšinou papám okolo piatej q to si urobím nejaký chlebík, nátierku, niečo ľahké na večeru. Možno varíš viac a preto míňaš. Napríklad moja teta musí mať za deň tri teplé jedlá a každé iné. Jasné že potom neušetrí

ivka2112
11. mar 2019

Podla mna uzasny rozpocet na dve osoby. My mame 600€ na dve osoby na mesiac, ale je pravda, ze sa pocas tyzdna - najma obedy (niekedy aj vecer) - obaja stravujeme mimo domu a obedove menu v praci u nas su dost drahe, cca 6-7€.

pajinka91
11. mar 2019

Mne to znie z tvojho popisu ok a také sú ceny, bohužiaľ. Ak kupujete mäso, čerstvú zeleninu, syry... Kvalitná strava je drahá.

Čo sa dá preškrtať: Polotovary, údeniny, sladkosti, nápoje, exotické ovocie, kupovať veci v sezóne, kupovať väčšie balenia..

Ak robíš klasicky kus mäsa + príloha, tak radšej nakrájať na kúsky a doplniť zeleninou. Napríklad 2 kuracie prsia na kocky+ 2-3 cukety na kocky a je hneď toho 2x viac. Aj lasagne robím tretina mäso a zvyšok zelenina.

Ďalšia vec my jeme husté zeleninové polievky ako hlavné jedlo, k tomu opekaný chlieb. Alebo strukovinový prívarok s chlebom.

Keď som sledovala lacné varenie, lebo som chcela znížiť rozpočet, tak som si uvedomila, že od istého bodu to ide na úkor času (robiť domáce cestoviny, chlieb, jogurt, nátierky...), kvality alebo pestrosti. Človek si musí vybrať, na čom mu záleží.

jamimka
11. mar 2019

Maso a velke položky nakupujeme za manzelove stravné listky.

fokuska
11. mar 2019

@hello_kitty_2 Skus si urobit niekolko mesiacov prehlad co presne kupujes a ako sa niektore polozky daju nahradit alebo uplne vyskrtat.

Co by som hned skrtala ja (ak to kupujete):
- sladene sytene vody, dzusy, ale aj balenu vodu (na Slovensku je voda velmi kvalitna, cize vacsina domacnosti moze byt vodu z vodovodu)
- chrumky, cipsy, keksy a vsetky podobne slane pochutiny
- keksiky, cukriky a ostatne sladkosti - nahradit to domacimi kolacmi, plnenymi oblatkami, pripadne kvalitnou horskou cokoladou
- termixy, pribinaciky, kupovane pudingy a podobne veci - doma vymixovat tvaroh, smotanu, ochutit
- bujony, sackove polievky a jedla, polotovary - je lacnejsie a zdravsie pripravit ich doma
- kupovane pastety, natierky, salaty - plati to co pri bode vyssie

Kde nakupovat rozumnejsie:
- ak kupujes do zasoby, tak to aj postupne minas? alebo pravidelne mas odma karton mlieka a dokupujes dalsi, maso v mraznicke a aj tak sa kupuje dalsie...? Nema to vyznam ak ti doma stoja potraviny napr. za 200eur ale aj tak stale dokupujes nove. Ma zmysel jeden mesiac kupit viac ale potom zvysne 2 mesiace z toho varit a minut v obchode ovela menej.
- ovocie a zeleninu kupuj sezonne - a nemusis sa bat o vitaminy a vyzivu ak v zime nekupis paradajky zo spanielska bez chuti a vone, vyberaj si to, co je sezonne, je to aj za najlepsiu cenu

Tiez si rozober jedalnicek, ci varis casto maso, alebo pouzivas casto ine drahe suroviny, ci nevaris vela jedal, kde ide velmi vela roznych surovin... pises, ze nevyhadzujete a vsetko sa zje, to je dobre.

Ranajky a desiatu by som si urcite nechodila kupovat vtedy ked uz som hladna, to lahko prihodis do kosice aj ine veci. Chystaj si ranajky doma, ja si pri ranajkach nachystam aj desiatu a olovrant a beriem do prace so sebou (domace slane pecivo, pizza, domace natierky, salaty...). Rovnako obed. Vecere robime vacsinou teple.

beky1813
11. mar 2019

@pajinka91 ake robíš prosim huste polievky? Dakujem.

beky1813
11. mar 2019

Mne pomaha jedalnicek, velky nakup a peniaze vybrate na stravu a nechodit do obchodu s kartou. A varit na 2 dni minimálne. A aj vecere som zacala robit teple na 2 dni. Robim doma pomazanky a chcem skusit jogurt domáci

fokuska
11. mar 2019

Teraz to citam po sebe... prepacte mi tie preklepy :D ze horska cokolada a prihodit veci do kosice :D :D

hello_kitty_2
autor
11. mar 2019

@bobula46 ... 3-5 jedal myslim ranajky desiata obed olovrant vecera. Ja vacsinou na desiatu zjem len ovocie/hrst piskot a olovrant memavam, na veceru zvyknem len salat s kuskom kuracieho ale priatel tych 5 jedal potrebuje. Polievky varim casto na 2-3dni rovnako aj hlavne jedla varim tak aby vysli aspon 3-4 porcie. Varim casto aj bez masa napr cestoviny len s omackou, rizoto atd..

Myslim ze najviac minam na zeleninu hlavne na paradajky to je vec na kt.si fakt potrpim a priplatim si.
Ochutene vody, dzusy , sladke , slane , pudingy a pod kupujeme len ked vyslovene dostaneme chut ze si to doma aj hned zjeme alebo ked ma prist navsteva.
Polievky varim mne to staci ako hlavne jedlo, priatelovi nie , vacsinou chce aj druhe.
Zasoby minam, ale ked je nieco v akcii dokupim (napr ked mam este 5ks kuracich prs zamrazenych a su v akcii v tescu na tacke tak dokupim)

sintra
11. mar 2019

Pripajam sa k nazorom predo mnou - pre dve osoby je podla mna 350 eur realna suma pri dnesnych cenach potravin, zial. Pokial nekupujete vyslovene uplne najlacnejsie. My sme 3 a tiez som spekulovala, ci sa da dostat pod 500 mesacne (mame este 2 psy podotykam, to tez nieco stoji, plus syn je v puberte takze ziaden striedmy jedak, naopak). Vyslo mi, ze neda - zahradku nemame, maso musime kupovat, nedostavame domace a uplne najlacnejsie potraviny kupovat odmietam. Bohuzial, taka je cenova realita.

pajinka91
11. mar 2019

@beky1813 Napríklad minestrone moj chlap zbožňuje: opečiem cibuľku, cesnak a pór, prihodím veľa mrkvy, cukety a zemiakov na kúsky, zalejem vodou a konzervou paradajok, dochutím korením a bylinkami (oregano, bazalka). Keď je skoro dovarená, pridám drobné cestoviny a konzervu bielej fazule.

Robím aj mixované a jeme ich s opekaným chlebom, ale viem si predstaviť, že veľa chlapov by to ofrflalo. Ja mám rada cuketovú: Opiecť cibuľu a cesnak, pridať cuketu a 1 zemiak na kúsky, povariť v bujóne, dochutiť a rozmixovať. Trošku smotany na záver. Mňam. Občas robím aj červená šošovica+mrkva, pór+zemiak alebo brokolica+zemiak...no proste ako príkrmy, len s korením 😉

beky1813
11. mar 2019

@pajinka91 mnam. Ďakujem

pajinka91
11. mar 2019

@hello_kitty_2 To znie veľmi rozumne, to pri zachovaní štandardu nestiahneš. Akú máš motiváciu šetriť, ak sa smiem opýtať?

Inak na nápady je fajn aj blog Skromná kuchyne, hlavne polievky: https://www.cuketka.cz/skromna-kuchyne/

ukulela
11. mar 2019

@hello_kitty_2 no ked sa je pravidelne, nic sa nestravuje v praci a chces aj ovocie/zeleninu (paradajky - aj ja kupujem slovenske vesele paradajky/paradajkovo - odmietam tie spanielske plastove one), tak to nieco stoji. ja minam vela na sunku napr - lebo chcem kvalitnu s najvyssim podielom masa - a hop, 8-10 €/kilo. minimalizovali sme bravcove, jeme viac hovadzie a uz je narast vceny tam ... teraz zacne mimino s prikrmami - telacie maso, kvalitna zelenina, uz mam oci stlpkom :(
ale napr ja pudinky v kelimkoch nekupujem vobec ale vobec - zbytocne, uleme, z pol litra mlieka a sacku pudingu mas viac a lepsi a lacnejsi progukt. mlieko napr domace (z dvora - 60 centov/liter plnotucne) - a do kyslych polievok/omacok nedavam kupvanu smotanu, ale toto mlieko. ako som pisala - buchty na pare kupovat ako polotovar je tiez mrhanie peniazmi. maso varim vacsinou na kocky/sote/kusky "nadstavene" kopou zeleniny (cukina/kukurica/por/....)
z casu na cas prekladam jedalnicek lacnymi jedlami (halusky, granadir, sosovicovy privarok, - aspon raz za tyzden. mne by napr na veceru ale aj obed stacili pecene zemiaky v rure, ale moj drahy by to neprezil, resp mu k nim musim hodit flak masa 🙂 ale naucil sa napr jest harulu pecenu v rure s kyslou kapustou - aj to je lacne jedlo 🙂

hello_kitty_2
autor
11. mar 2019

@pajinka91 priatel si potrebuje nieco splatit a nakolko ja som v tomto pedant a pisem si kazdy mesiac nase vydavky do excelovskej tabulky :D od potravin cez benzin, zabavu, najom po kozmetiku , oblecenie.. skratka vsetko.. dosla som na to ze najviac prezereme :D a ta suma mi pripada vysoka, povedala som si ze to chcem skusit znizit.. 2 mesiace som davala pozor co kupujeme.. frajerovi som vyhadzovala sprostosti z kosika, minala zasoby a aj tak som sa nedostala pod 340 eur

@ukulela " spanielske plastove one " - presne :D :D , ja tiez milujem len tak zemiaky v rure, ja osobne mam stastie ze priatel zje vsetko co nezje jeho, ked cely tyzden varim zeleninu neremca a zje co je ale vyzaduje si viac toho jedla najme do roboty mu musim nabalit a ked prichadzame domov je uz vacsinou dost hladny a neskor vecer este nieco male chce zhltnut...

ked tak nad tym premyslam myslim ze najviac miname na ranajky.. tam je vzdy nejake pecivo, natierky, sunka , zelenina, syr , priatel dakedy tresku / cottage.. tam dame za ranajky kazdy den aj 6-7 eur

fokuska
11. mar 2019

@hello_kitty_2 No na ranajky sa mi to zda dost.
Ono je rozdiel dat si na ranajky pecivo s maslom, k tomu sunku a syr, vajicko na tvrdo, uhorku, paradajku, papriku... a je rozdiel mat jeden den sunku a paradjku, dalsi den syr a uhorku... preto som pisala ze zalezi aj na tom ake "zlozite" jedla varis.
Aj maso - ak robis sote a das huby, kukuricu, kapiu, brokolicu, hrasok, tak to vyjde viac ako ked das 1-2 druhy zeleniny.

mogaa
11. mar 2019

Ako tu už bolo písané, záleží v akej cenovej relácii nakupuješ....len keď si porovnáš tie rajčiny z paradajkovo 250g cca 2,- eurá, dajú sa kúpiť aj dovozové s rovnakou gramážou za 1,- euro...rovnako šunka párky sú v cene od 3-7,- eur...samozrejme tie 3,- eurové sú samá múka a sajrajtvé prímesy a 7-eurové už obsahujú viac mäsa....na raňajky a večere kludne občas zaradiť len chlieb s džemom, chlieb s maslom(masťou)a cibulou či len s cesnakom, večera omeleta s horčicou a cibulou...obedy hlavne sobota ked ste doma - špenát, lečo, zapečený karfiol, obalený karfiol(pečený v rúre).....nám sa osvečilo obedy normálne v robote(za lístky menučko)doma väčšinou studená večera - pomazánky na chlebe, chlieb vo vajíčku, zavináč s chlebom, omeleta.....ovocie teraz už nekupovať mandarinky ale nar.jablká(2kg jablk máš miesto 1kg mandarinok), Segedín aj na 2-3dni, fazulová polievka detto aj 2-3dni, guláš, perkelt....

mogaa
11. mar 2019

Nám sa napr.osvečili niektoré veci pre 2 len polotovary - napr.keď je pizza v akcii tak ťa výde cca 1,70 - pre dvoch obed alebo večera máš za 3,4 - ak máš kúpiť kečup, šunku, olivy a kukuricu + robiť cesto tak ťa to výde približne rovnako...alebo predávajú také sáčkové prívarky(šošovicový, fazulový, zemiakový) - cena cca 2,- eurá - pridáš len smotanu a povaríš - s chlebom a vajíčkom máš rýchlu večeru pre dvoch....

pukavica
11. mar 2019

Tak zalezi aj od toho, ake jedla varite. Ono je pravda, ze ak varis len doma, stat sa ti kludne moze, ze proste minies viac, to aj dava logiku. A preco to vlastne neobedujete v tej praci?

hello_kitty_2
autor
11. mar 2019

@pukavica priatel dostava gastrace ale nemaju jedalen kam by mohol chodit, ja gastrace nedostavam, mame jedalen kde hlavne jedlo ma vyjde asi na 90centov no ta nasa jedalen je len vydajna kde sa nosi jedlo z hlavnej jedalne. Casto nam poslu zbytky, encian zapeceny s alobalom, halusky sa kupu v oleji, na polievke vidite ze je to ta zo vcera len do nej hodili kukuricu a inak ju nazvali, 50% rezna tvoria prezle ... obcas je tam nieco co sa zjest da ale vyuzivam to max raz za tyzden. Kedysi priatel chodil do auparku do tých restik na obed ale vtedy sme mali vydaje na jedlo este vysie a tak sme sa dohodli ze budem varievat doma.

tyrkysova_kobyla
11. mar 2019

@hello_kitty_2 my dvaja minieme mesacne na jedlo 200-300 €, chodime vacsinou na obedy v praci a jeme tak 2-3 krat do dna

fokuska
11. mar 2019

@hello_kitty_2 K tym obedom v praci - mozno keby ste sa spojili viaceri a stazovali sa, tak by vam zmenili dodavatela. Skoda nevyuzit ked je to dotovane zamestnavatelom.

Este je moznost, pokial by si mala nejaku intoleranciu, alergiu a od odborneho lekara by si mala spravu, ze musis mat specialnu dietu, tak v tom pripade by ti zamestnavatel daval stravne listky, aby si si stravu chystala doma.

simapett
11. mar 2019

zavisi vsetko od toho na co ste zvyknuti. Ja napr ked navarim obed, zvycajne ho jeme aj na veceru. Na nakup idem, ked uz ozaj neni z coho uvarit. Kedysi sme vkuse jedli maso, drahe syry, sunky a podobne, no teraz varim aj jedla ako granadir, zapekane zemiaky so ,,zvyskami,, a proste snazim sa vyuzit fakt vsetko co doma je, aby sme vela neminuli. Zijeme teraz len z muzovho platu, takze sme museli utiahnut opasok.

dominika_sk
11. mar 2019

možem sa spytať prečo tak strašne chceš ušetriť na strave? my mame penzion, teda svokor, takže obedy a pol mesiaca aj večere mame zadarmo, malemu platim 20 -30 eur obedy, v tescu podľa bodov vidim že miňame mesačne okolo 600 eur, to neratam každe rano raňajky v jednote, billu , kaufland, lidl určite tak 10x za mesiac, v reštauraciach tak 50-100 mesačne určite. no mne to vychadza že traja minieme tak okolo 800 eur minimalne na jedlo a drogeriu určite a to obedujeme všetci zadarmo.

simca06022011
11. mar 2019

@hello_kitty_2 pozri sa čo stojí zelenina a necuduj sa.... ja miniem 80-100eur na cca 10dnovy nákup + u mäsiara ešte nechám 100-150iba na biohovadzinu na cca 3mesiace, múku kupujem z "mlyna". A to máme skleník, záhradu, vajcia od sliepok, pečivo pečiem. V podstate okrem zimy, keď musime.zeleninu ovocie kupovať,väčšina veci v košíku sú mliečne výrobky, ovocie ktore nemáme a drobnosti - niekedy šunka, niekedy mäso ( ryby v supermarkete vôbec nekupujeme). Čiže tie ceny sú fakt takéto ( do toho môjho nákupu nerátam špeciálne potraviny čo si hocikedy donesieme z foodfestivalov, objednáme alebo restiky)... Mám zavedené aj lacné recepty typ granadír a cestoviny s krupicu a čo ja viem čím... Lebo osadenstvo doma to zbožňuje. Inak neriešim. Proste zdravá strava je drahá, najmä zelenina. Veď mini vaňa paradajok stojí skoro 3 eura.

simsalabim
11. mar 2019

My sme 4 clenna rodina, z toho 3 dospeli a 1 teenagerka. Podla vypisu z uctu miname na jedlo okolo 350€ mesacne - toto su nakupy v potravinach. Okrem toho platim detom obedy (40+30€ mesacne) a my s manzelom sa stravujeme vacsinou v robote ( niekedy si nosime zvysne jedlo z domu), co je dalsich okolo 60€ mesacne. Do restiky chodime tak 2x do mesiaca, spolu tak 40-50€. Spolu ciste jedlo mi teda vychadza na cca 520-550€ na 4 - ale ako pisem, nie sme rodina s malickymi detmi.