Máte skúsenosti s úverom na bývanie v Slovenskej sporiteľni?

lusinda210
30. dec 2015

Dobrý deň, máte niekto skúsenosti alebo ste si vybavovali úver na bývanie v SLSP? Zaujímalo by ma ako prebieha celé to vybavovanie, čo musíme splnať aby nám úver dali, chceli by sme okolo 20-30 000eur... Ak niekto máte takýto úver, zaujímalo by ma koľko ste si vybavili a po koľko splácate na koľko rokov? ďakujem. 🙂

janka2501
30. dec 2015

Ahoj,ja mam uver na byvanie. Mam cca 63000eur. Vybavenie bolo tak do tyzdna,to refinancovala predosly uver ,mam na 25r mes.splatka 311e. (mam progresivne splacanie).
Co mate splnat? Hlavne mat cisty bankovy a nebankovy register (ziadne podlznosti) a dostatocny prijem

lusinda210
autor
30. dec 2015

@janka2501 Ďakujem. ..tak lem dufam ze prijem bude dostatočný

szaylent
3. jan 2016

Ahoj @lusinda210,
Dôležitejšie bude vo tvojom prípade skôr typ pracovného pomeru ako výška príjmu. 20-30.000 Ti banka poskytne ,,ľavou zadnou,, ak máš príjem už okolo 450-500 eur + vidím reálnu velkú šancu na štátnu prémiu. Ak si zamestnaná na TPP už viac ako 3 mesiace - alebo tvoja polovička nevidím žiadny problém aby si to dostala. Keby si mala otázky čo všetko k tomu ešte potrebuješ presne a v poradí napíš. Ahoj

lusinda210
autor
3. jan 2016

@szaylent ďakujem za odpoveď, no uver by vzal priatel na svoje meno, zaraba okolo tych 500 eur, ma TPP... ja budem na TPP pomer, aspon teda dufam že sa nič nezmení a bude to tak..pracovať od leta.. a zaujimalo by ma, či sa po nejakom čase dajú navýšiť splátky? či to vedia v banke potom rozpočítať na tieto vyššie splátky,... a podla čoho vypočitavaju mesačné splátky? lebo ked už budem aj ja pracovať, tak splátky môžu vypoítať zo spoločného príjmu? lebo keby povieme, že by sme chceli splácať mesačne aj po 300-400 euro, tak neviem čo by nám na to povedali, keďže to musia nejako vypočítať.

szaylent
3. jan 2016

@lusinda210 - Splátku nevypočítavajú podľa príjmu - podľa toho ti určia či ti vôbec dajú ten úver alebo nie. Splátka závisí od 1. sumy , 2. od úrokovej miery, 3. od doby splácania.
Pripájam Ti kalkulačku podľa ktorého pokračujem ďalej: http://ekonomika.sme.sk/kalkulacky/hypotekarna-...
V tvojom prípade sumu poznáme, dajme tomu 30.000 eur, 2. úroková miera bude okolo 2.50-3.00% cca reálne, a dobu splácania Vám odporúčam 30 rokov - to je maximum. Ak tieto údaje si zadáš do kalkulačky vyjde ti že splátka bude: 126,48 EUR.
Existuje ešte taká dôležitá vec - Fixácia: to znamená že ak ti banka napr.určí úrokovú mieru 2.50% tak to ti ,,zafixuje,, napr. na 3 roky. to znamená že 3 roky máš istotu že dostaneš 2.50% ný úrok. Po 3 roku, môžeš preniest svoj úver do inej banky, alebo si zmeniť parametre ako si sa pýtala - napr si zmeniť lehotu splácania = zvýši sa splátka ale skráti sa doba splácania.
Fixácia môže byť rôzná - 1,3,5,7,10 ročná - spravidla čím vyššia fixácia tým vyššia splátka - ale máš dlhšie istotu že budeš platit rovnakú sumu. Kľudne napíš ďalšie otázky ak nemáš jasno. Držím palce 🙂

lusinda210
autor
4. jan 2016

@szaylent a ked je napr. 3 rocna fixacia...tak splatka sa da vložiť kazdy rok alebo len po tych 3 rokoch?

szaylent
4. jan 2016

@lusinda210 , dá sa to vložiť každý rok - vždy k výročiu zadarmo. Dá sa aj mimo výročia, ale pokuta je štandardne vo výške 5% zo mimoriadnej splátky. Teda je to stále celkom flexibilné. Ak nechcete pokutu, tak odporučam napr. odkladať každý mesiac nabok nejakú sumu na tento účel, a k výročiu si to splatiť.

lusinda210
autor
4. jan 2016

@szaylent a to je jedno ci je 1,3,5 rocna? Alebo v tom pripade keby chceme kazdy rok vlozit splatku tak musi byt len rocna?

szaylent
4. jan 2016

@lusinda210 - je to úplne jedno. Fixácia má vplyv hlavn na výšku úrokovej miery.

smoulinka1505
4. jan 2016

Urokova sadzba bude pri uvere vyssia.skor by som isla na vasom mieste do hypoteky alebo do hypoteky pre mladych.ak mate teda zalozit nejaku nehnutelnost.treba si pobehat viac bank a dat si vypracovat ponuku.pozor na skryte poplatky a vsetko ostatne.co viem tak este v decembri mala najlepsiu urokovu sadzbu prima banka.ak chces napis ip

lusinda210
autor
4. jan 2016

@smoulinka1505 boli sme sa dnes pytat v tatrabanke a slsp... v slsp by sne mali vyhodu ze sme klientmi, a vedeli by bam poskytnúť 100% ceny v tatrabanke len 80% ... vedeli nam to rozpocitat aj v tb ale to sa nam nepozdavalo... viac sa nam paci ponuka v slsp...a ano chceli by sme pre mladych

szaylent
4. jan 2016

@lusinda210 Chodte určite potom do SLSP, vypítajte si zrušenie spracovatelského poplatku na vínimku - kedže ste kleinti máte šancu aby to vynulovali. Znalec tiež zadarmo a kataster.

smoulinka1505
4. jan 2016

@lusinda210 to ze vam daju 100% je trosku zavadzajuce mozno.neviem ako to bolo odkomunikovane.pretoze daju vam napriklad: pri sume 65 000 daju hypo so statnym len do 50 000 a ostatok bude klasicky uver.a tym padom mate 100% ale vysoku urokovu sadzbu.co sa tyka znalca od nich nemusi vam byt ohodnotit tak ako znalec mimo banky.a zlava z poplatku je v prime automaticky.odkial ste?

majrab
4. jan 2016

@smoulinka1505 prosim ta nevies nahodou aj, ci by mi dali uver ak este nemam zmluvu 3 mesiace, cize som v skusobnej dobe?

lusinda210
autor
4. jan 2016

@smoulinka1505 z RS, ooni nám vraveli ze by nam oni poskytli znalca atď.. a chceme len okolo 25-30 tisic, ešt epresne nevieme

lusinda210
autor
4. jan 2016

@szaylent ano presne to nám hovorila tá pani tam, je to nejaka známa, takze nemyslim ze by nam zle radila..

smoulinka1505
4. jan 2016

@majrab to urcite nie.najlepsie je ak uz ti pride aj 4ta vyplata tak potom ist dat ziadost

smoulinka1505
4. jan 2016

@lusinda210 ten znalec je nie vzdy vyhoda.ale pri takej sume by to nemalo zavazit.treba sa pozret ci vam to nerozdelia na dvojo ten uver.a pri hypoteke pre mladych treba zdokladovat 100%-fto znamena ze ak napr kupujute byt a hypo je urcena na kupu tak kupna cena musi byt tych 30 000 alebo viac

majrab
4. jan 2016

@smoulinka1505 aha, no tak kedze robim u sukromnika na smeny a plat dostavam po tyzdni tak potom som pre banku nula a tym padom hypo nedostanem nikdy pri tychto podmienkach?

lusinda210
autor
4. jan 2016

@smoulinka1505 ano..to uz vieme

lusinda210
autor
4. jan 2016

@majrab tak hadam nebudes stale robiy na dohodu ci ako ...

lusinda210
autor
4. jan 2016

@majrab takto...oni ti v banke z prijmu vyrataju ci ti vobec daju uver..pp kolko by si vedela splacat atd.. je tam toho viac... a prijem asi musi byt na paslach vyplatnych ci ako

majrab
4. jan 2016

@lusinda210 mam skusobnu dobu nie dohodu

lusinda210
autor
4. jan 2016

@majrab no to je jedno... tak ci tak tam nemas prijem ...iba na ruku a to ti je na nic... aj ja som na tom podobne

smoulinka1505
4. jan 2016

@majrab treba byt po skusobnej dobe.nejde o to kedy dostavas vyplatu alr kedy zamestnavatel odvadza odvody.napriklad k 10.kazdy mesiac tak pockas do 15.aby to uz bolo v socialnej a tym padom si to ma banka ako overit.kazda banka ide cez register v socialnej poistovni.ak si nrni po skusobnej dobe nevypocitaju ti nic

majrab
4. jan 2016

@smoulinka1505 ok uz chapem. Dakujem

szaylent
4. jan 2016

@lusinda210 - ,, je to nejaká známa,, - na to sa bohužial nemôžeme spolihať, bankárka danej banky samozrejme bude ponukať len produkty danej banky kde pracuje, ale v tomto prípade fakt nebude problém so SLSP

@majrab - ja som mal klientov ktorí mali ešte len 1. výplatu a dostali hypo na vínimku. Samozrejme bol potrebný od zamestnávateľa nejaké písomné vyjadrenie že s Vami rátajú aj naďalej a že si neplánujú znížiť Vašu mzdu. Ale ak to nesúri, tak ideálne počkať ešte tie dva mesiace - niektoré banky potrebujú až 4 výplaty.

zacik
4. jan 2016

1. hypoteka pre mladych je jedno velke klamstvo, vid. http://petrulak.blog.sme.sk/c/326786/Klame-bank...

pri sucasnych urokovych sadzbach by do nej isiel len uplny hlupak, doporucujem oslovit akehokolvek nezavisleho poradcu alebo niekoho trosku financne gramotnejsieho kto tomu rozumie a vysvetli

2. urokova sadzba viac ako 2% je pri 3 rocnom fix zdieranie zo strany banky, doporucujem ist inde (6M BRIBOR je momentalne okolo nuly, takze 2% marza je pre banku celkom postacujuca)

3. skusobna doba, zmluva na dobu urcitu, 100% hypoteka a pod. su faktory, ktore znizuju vasu/tvoju bonitu, doporucujem znovu konzultovat s nezavislym poradcom, resp. financne gramotnejsim znamym

szaylent
4. jan 2016

@zacik - 1.Tatra Banka a OTP sú korektní pri Hypo pre Mladých, reálne platíte o 3% nižší úrok. - nenazval by som to klamstvom. To že ostatné banky špekulujú - to je pravda.
2. Ak rátame 3%-nú infláciu, neviem či by ste napr. vy požičali za 2%- ný úrok niekomu. Ak poznáte zltymelon bodka sk, pekne vidieť ako ludia požičaju jeden druhému nad 10%, a popritom nadávajú na banky :D Ja by som určite nikomu nepožičal 2% - nou maržou.
3. 100% ná hypotéka neznižuje žiadnu bonitu
Nie som tu aby som kritizoval, ale aby ludia nemali mylné informácie od laikov. No offense 🙂

lusinda210
autor
4. jan 2016

@szaylent ešte by ma zaujímalo ako je to s tým znalcom?