Máme kúpiť dom teraz alebo o 7 rokov?

junova
1. júl 2014

Ahojte mamičky, máme s manželom dilemu. Máme hypotéku na byt, ktorú splatime o 7 rokov. Radi by sme išli bývať do domu, ale tu sa naše názory rozchádzajú. Ja by som chcela predať byť, vyplatiť hypotéku, zobrať si novú hypotéku a kúpiť dom. Manžel chce čakať, kým splatime hypotéku. Ale 7 rokov sa mi zdá ešte veľa. Deťom by bolo tiež lepšie v dome. Na dom by sme si museli požičať okolo 50 000 eur, druhú polovicu by sme mali v hotovosti. Keďže chceme dom za približne 100 000. Manžel sa nechce tak veľmi zadlzit, že to preplatí na úrokoch. Je toho názoru, že len naivni ľudia si berú vysoké pôžičky od 50 tisíc hore:(

ammellia
1. júl 2014

Pri kupe domu ratate s peniazmi za predaj bytu?

henikav
1. júl 2014

@junova preplati na urokoch? Teraz su dobre uroky, vidim ze s inflaciou nerata? Tych 50tisic budete mat, ak sa Vam bude darit, mozno o 7 rokov aj splatenych 😉 Ale aku hodnotu bude mat 50tisic eur o 7 rokov?? Ja by som brala dom okamzite, nehovorim o kvalite zivota, 7 rokov lepsieho byvania pre deti podla mna stoji za tych par urokov, ked budu deti velke, uz sa vykaslu na hojdacku, ci pieskovisko na dvore 😉

ttctwins
1. júl 2014

Ved toto, kvalita zivota a byvanie vo vacsom a zahrada vyvazi takmer akykolvek urok... netreba to vidiet cisto len cez peniaze, ale aj cez ine pozitiva, ktore byvanie v dome proste prinasa.

bodka70
1. júl 2014

@junova , ahoj ber do úvahy aj náklady na bývanie. sestra tak išli do domu, kt. si samy postavili, je nízkoenergetický, náklady na vykurovanie a vodu a plyn prerátané na celý rok ich vyjdu cca 80 eur mesačne, dom má cca 100m2. V 2i byte v meste platili nájomné cca 200 eur. takže úspora cca 120eur mesačne, plus majú záhradu, kde si niečo dopestujú, aj tam niečo usporia. Takže im sa to určite vyplatilo a tieto peniaze môžu dať na splácanie hypotéky. 😉

junova
autor
1. júl 2014

@ammellia Áno, rátame s peniazmi, ktoré dostaneme za byt.

mimla
1. júl 2014

V prípade že predáte a zároveň kúpite v tej istej dobe je úplne jedno, kde sa nachádza trh z realitami, okrem situácie, kedy sú nehnuteľnosti úplne vysoko. Taká situácia ale teraz nie je. Ak predáte byt, môžete aj s hypotékou. Robí sa to úplne bežne. hypotéka sa na nulu preplatí ku konkrétnemu dňu z peňazí z predaja. Zvyšok pridáte k úveru a kúpite si dom. Je to na nervy, ale dá sa to. Je veľmi príjemné prísť domov, sadnúť si na dvore na lavičku a len tak sledovať deti, ako sa hrajú na dvore. Je fajn neriešiť, že deti dupocú, pretože v dome je to jedno. Je fajn neriešiť, že už je po desiatej, ale ty si môžeš kľudne pustiť pračku. Bývala som v byte a teraz budem v dome. Je to neporonateľné. Ak môžem povedať za seba, chodte teraz, nech si to trošku užijete a aj deti, O sedem rokov už budete mať doma malú puberťáčku. Teraz je ten správny čas.

lili_mia
1. júl 2014

@junova Ešte je tu možnosť nechať byt do podnájmu a takto splácať hypo za byt. A dobre radí @henikav ohľadom inflácie. O 7 rokov bude tá suma nič a deti budú veľké, staršiu budeš mať pubertiačku (bude mať 12 rokov) a ešte plus ďalších 5 rokov, čo možno budete konečne dostavovať všetko v dome, aby ste to mali konečne všetko tak ako chcete, tak dievčatá budú riadne pubertiačky a budú viac z domu ako doma (čiže o 12 rokov a staršia bude mať 17 rokov). Plus budete riešiť výšku, intrák, možno aj svadbu. Takže z tohto pohľadu radšej teraz.

junova
autor
1. júl 2014

@henikav Ja by som veľmi chcela ísť do domu, kým sú deti malé. O 10 rokov už budú veľké. Ale muž chce maximálne hypotéku vo výške 30 000 eur.

kaktusik007
1. júl 2014

@junova o 7 rokov sa ti dcera akurat bude zatvarat v svojej izbe, lebo puberta, mladsi pojde do skoly...

ak dom, tak bud na stare kolena nejaky maly, ked su deti uz prec z domu, alebo prave teraz, ked su vo veku, ze vyuziju preliezky, hojdacku, stromy na dvore.... a to zrovna o tych 7 rokov uz pre tvoju dceru fakt ze nebude...

naco chce tvoj chlap cakat??? podla mna on dom nechce - len oddaluje, ako ti to povedat a to, ze splatka hypo konci az o 7 rokov, si mysli, ze je dobry argument.....

junova
autor
1. júl 2014

@ttctwins Presne tak, ja som 26 rokov do svadby bývala v dome a je to vážne rozdiel ako panelák. Manžel je panelákove dieťa.

bodka70
1. júl 2014

@junova , ak tvoj muž rozmýšľa aspon trošku ekonomicky, mal by si prerátať všetky finančné plusy aj mínusy obidvoch prípadov (dom- byt). Samotné úroky sú len jednou časťou. Je zbytočné lpieť na nejakej konkrétnej sume, keď v konečnom dôsledku na to doplatíte.

belllinka
1. júl 2014

@junova Na kolko rokov by ste si chceli rozlozit tu hypoteku? O kolko by ste ju mali vyssiu ako mate teraz?
@henikav Kvalita zivota v dome je diskutabilna. Zalezi aj od miesta kde by ten dom mali, ako daleko od mesta lebo travit aj s detmi kazdy den 3 hodiny v aute mi moc kvalitne nepride a takisto s domom vyvstava aj potreba dalsieho auta, robenie detom taxikara. A zas povedzme si, ako dlho bude deti bavit hrat sa same na dvore, mozno prve 2 roky.

junova
autor
1. júl 2014

@bodka70 My si chceme kúpiť hotový dom v dobrom stave. Chcela by som mať záhradu a pestovať si zeleninu. Určite by sme ušetrili.

belllinka
1. júl 2014

@bodka70 Dobra blbost, a vydavky za benzin na dochadzanie neratas???

junova
autor
1. júl 2014

@mimla Ja som tiež bývalá v dome. Máme hlučných susedov, lepšie by nám bolo v dome. Dcéra bude mať o 10 rokov 15, už ju nebude baviť hrať sa na záhrade.

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
junova
autor
1. júl 2014

@lili_mia Druhé máme syna. Skúsim manžela presvedčiť tou infláciou.

junova
autor
1. júl 2014

@kaktusik007 Ja som z dediny, on je panelákove dieťa. Mne sa tiež zdá, že sa len vyhovára.

bodka70
1. júl 2014

@belllinka , samozrejme rátam aj s benzínom 🙂, preto som napísala, nech si spíšu všetky finančné plusy aj mínusy. 🙂.
No a konkrétne u mojej sestry sa výdavky na benzín nezvýšili, pretože aj tak hore dole stále museli cestovať kvôli stavbe a aj cez víkendy. teraz cestuje muž každý den do práce, ale vezie aj všetky deti (chodia do školy aj škôlky v meste, blízko jeho práce) a po ceste domov robí aj nákupy.
a samozrejme každý si to musí prerátať, aj v meste máš náklady na dopravu, niekedy vo väčšom meste doprava z jednéj časti mesta do druhej vyjde na rovnako (časovo aj finančne) ako doprava z dediny pár km od mesta.

mimla
1. júl 2014

@belllinka Ja som sa sťahovala z Bratislavy. Platím za dochádzanie, ale zase ušetrím inde, plus ten komfort, to sa nedá porovnať. Kebyže nenáme škôlku úplne mimo autobusovej trasy, tak ma do auta nikto nedostane. Aspoň by som si konečne niečo prečítala.

junova
autor
1. júl 2014

@belllinka Hypotéku by sme chceli rozložiť aj na 20 rokov. Mesačne by sme platili o 50 eur viac.

junova
autor
1. júl 2014

@bodka70 Bývali by sme 10 km od mesta.Manžel chce dom priamo v meste, ale tam sú ceny vyššie.

babulina
1. júl 2014

my riesime presne takuto istu otazky, s rozdielom ze my byt mame splateny. ale viac menej sa priklaname k rieseniu ze pockame a to zdovodu - cestovanie a logistika okolo toho, o zahradu budu mat deti zaujem len do obmedzeneho veku a potom uz budu len nadavat ze preco sme im to urobili, kamaratov zo skoly budu mat v inom meste nez kde byvaju, a kedze nevieme najst dom, ktory by sa co i len priblizoval nase predstave tak nas to utvrdilo v tom ze ostavame v BA

belllinka
1. júl 2014

@junova No ak to mate financne zratane, ze vas napr. ten benzin nezruinuje, tak 50 eur mesacne viac sa da. A mate dve auta, ci ako budete riesit dochadzanie, skolku, skolu? Ja co sa bavim s kamoskami, co dochadzaju, tak je to o hubu, deti nemozu chodit na kruzky, von s kamratmi, rano vstavaju neskutocne skoro. V akom meste byvate, ak sa smiem spytat?

junova
autor
1. júl 2014

@tanapeta Presne tak, kým sme mladší a máme malé deti. O 7 rokov budem mať 40- tku na krku, chcela by som tam ísť ešte relatívne mladá🙂

junova
autor
1. júl 2014

@belllinka Bývali by sme 10 km od Trenčína. V Melciciach, kde je aj základná škola.

junova
autor
1. júl 2014

@belllinka Máme dve autá.

lili_mia
1. júl 2014

@junova Ako čítam, dumem, či ho nedesí veľkosť domu. Kedysi sa stavali dvoj troj generačné domy. Novostavby sa tiež ťahajú do minimálne jedného poschodia. Ja by som si našla na nete nejaké projekty, alebo už inzeráty domov na predaj s nákresmi, kde by všetko bolo na jednom podlaží. Akurát teraz v nedeľu bolo v Novom bývaní na jojke, kde bol 4 izbový jednopodlažný dom so záhradou. Proste ako väčší panelákový byt, ale s pozemkom.

ttctwins
1. júl 2014

@junova - 10km od vacsieho mesta je nic, dve auta fakt vyhoda a ak mate skolku a skolu v mieste bydliska, tak parada... nebala by som sa toho. Ved si to s manzelom preberte od hora dolu, normalne vydavky navyse a na druhu stranu vyhody byvania vonku, kludne mu tam napis aj gril a pivko na terase s kamaratmi ako velke +

bodka70
1. júl 2014

@belllinka , napr. u nás v Košiciach - mesačník na MHD pre dospelého stojí okolo 20 eur, pre školáka zľavnený okolo 9 eur. málokto má prácu takú, že nemusí dochádzať. Pri bežnej 4 člennej rodine 2 dospelý, 2 deti to teda vyjde okolo 60 eur mesačne náklady na dopravu (a to nerátam do toho občasné chodenie autom).

tých 60 eur máš cca 45 litrov benzínu, pri priemernej spotrebe auta okolo 7,5l/100km to vyjde na 600km. ak bývaš cca 15km od mesta, tak za 20 pracovných dní ti to vyjde tiež na tých 600 km. Chodenie po meste nerátam, to máš, aj keď bývaš v meste v byte. Takže až taký veľký rozdiel v benzíne to nie je 😉.