Mám predať pozemky?

andreatytler
16. mar 2022

Ahojte. Chcela by som poprosit o radu. Nezijem na Slovensku a nemam v plane sa tam vratit. Mam zdedene pozemky po mojej mame a jej rodicoch. Je to polnohospodarska poda (TTP) v okoli rodnej dediny na strednom Slovensku. Je to v kopcoch v odlahlejsej denine... nie velmi ziadana lokalita na potencialne byvanie do buducna. Popravde, ani som nevedela ze tie pozemky mam. Myslela som, ze som sa toho vzdala v prospech brata ked sa robilo nejake to scelovanie pozemkov ci co. Vcera ma kontaktoval brat ze ich chce niekto kupit a nukaju 10-12 euro za meter stvorcovy. Mam asi 800 m. Tak isto ma aj brat. On uvazuje ze ich preda a pyta sa co urobim ja.
Neplatim za ne ziadne dane ani poplatky. Je to normalne? Plati sa na Slovensku dan zo vsetkych pozemkov, alebo len zo stavebnych? Ak uz roky neplatim dan a mala by som, je mozne ze mi niekde na urade rastie dlh? Ak sa plati dan, aka je vysoka?
Je ta ponukana cena dobra?
Mam ich predat alebo nie? Na jednej strane sa mi nechce spravovat pozemky cez ocean a peniaze by sa v tomto momente hodily, ale na druhej strane, cena nehnutelnosti (a teda aj pody) stupa a staci pockat napriklad rok a bude cena vyzsia.
Moj bat ma velmi zle financne schopnosti a tak nemozem dat na jeho nazory a rady. Preto prosim o rady vas. Dakujem.

andrejkap123
16. mar 2022

@andreatytler treba si pozriet po kolko idu podobne pozemky v tej lokalite a podla toho si pozriet ci je to fobra alebo zla cena. Dan sa podla mna plati zo vsetkeho ale nie som si ista nech sa niekto vyjadri alebo treba vygooglit. A ak sa plati tak dlh za tu dan za tie roky samozrejme narasta ale este ta nekontaktovali, bud sa ozvu alebo si to uznas v DP aj po mijule roky a dostanes mozno malu pokutu 30€ 😀. Ale je mozne ze ta poluta by bola za vsetky roky. Ale naozaj neviem. Ak chces mat vsetkk okej najlepsie by bolo na miestny urad zavolat.

ketonka
16. mar 2022

@andrejkap123 poviem akurát k tej daní, že my sme mali ornu pôdu a platili sme za to dan ,tak podľa mňa aj za tvoj pozemok sa ma platiť. Suma nebola vysoká, zopar eur. Spoj sa s obecným úradom a zistí ako to je , komu posielajú výmer k dani a či sa to uhrádza. Lepšie sa ozvať teraz , tak či tak sa na to raz príde.  Či máš pozemok predať si zvaz sama , ťažko sa vyjadrovať keď neviem v akej si momentálne situacii . Či cena ornej pôdy pôjde hore tiež neviem, tam je tom.ppdla mňa iné ako pri stavebných pozemkoch. Veď skús popozerat na nete ceny v danej lokalite a hneď budeš múdrejšia.

andreatytler
autor
16. mar 2022

@andrejkap123
@ketonka
Dakujm. Poradte mi prosim nejaku dobru slovensku internetovu stranku na predaj a kupu nehnutelnosti.

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
andrejkap123
16. mar 2022

@andreatytler nehnutelnosti sk tam je asi najviac 🙂

andrejkap123
16. mar 2022

@zoro9836 treba dan riesit. Pridu na to. Skor ci neskor. 🙂

andreatytler
autor
16. mar 2022

@andrejkap123 Dakujem za stranku.
Urcite tu dan riesit budem ak to nebolo platene. Posledne co chcem mat su medzinarodne uradne opletacky.😲😀 Je mozne ze ju plati brat....

mint_blossom
16. mar 2022

@andreatytler Ja len k tej dani. Je mozne, ze tvoje pole je obhospodarovane nejakym lokalnym druzstvom, v tom pripade dan neplatis, tie zmluvy sa v minulosti uzatvarali na vela rokov, preto mozno nemas k tomuto informaciu.

simsalabim
16. mar 2022

@andreatytler ja mam polnohospdarsku podu v prenajme druzstva, takze od dane som oslobodena. Dokonca mi druzstvo kazdy rok posle peniaze za najom. Zavratnych 2.30€ 👍

andreatytler
autor
16. mar 2022

@mint_blossom, Aha... no to je mozne ze je to v druzstve. Ked teraz uvazujem ani mama nikdy nespomenula nic o tom ze by platila dan. Dakujem za rady.
@simsalabim - ak ti nevadi otazka... preco tu podu mas, ked z nej nemas financny uzitok? Myslis ze je dobre vlastnit podu alebo mas k tomu citove vazby?

simsalabim
16. mar 2022

@andreatytler mam ju po starych rodicoch, daleko od bydliska. Zatial nevidim dovod ju predat, naco? Nemam z toho ziadne ine vydaje ci povinnosti, iba kazdy rok zbohatnem o 2 € 😂 Hodnota pody bude vzdy rast. Predat ju mozem kedykolvek.

bykaterina
16. mar 2022

dan sa plati vyzdy, z ornej pody co mas asi ty sa plati par centov, kolkot o je si vies zistit na obecnom urade kde davas aj danove priznanie, co sa tyka ceny treba si zistit po kolko ide teraz v danej lokalite m2. vela zalezi od pristupu k pozemku atd. druha vec ak je E parcela tak je to zcelena s ostatnými a ty mas mozno sice pozemok 800 m2 ale dlhy ,,kilometer a uzky meter,, ktorý je absolutne nerentabilne mat
najdi si na katastralna mapa kde ho mas akeho rozmeru je myslim sirka vyska.
ak to nemas rozmerov aspon 10*80m tak to ti je aozaj na prd a rdsej predat , ak teda uz je vynati v ramci komasacie ako som pisala

zuzap33
16. mar 2022

@andreatytler ja som presne tak mala, ornu pojde po babke, nejakych 6000 m2. Roztrusenych na pomaly 15 listov vlastnictva. Predala som to. Dostala som 3 eur za m2. Tak tvoja cena je super

anjelicek26
16. mar 2022

Pokial ta peniaze netlacia, nepredavala by som nic, ved na co...co je moje to je moje, aspon pocitovo... ak brat chce predavat a da sa to prakticky (kvoli pristupu) len spolu, tak by som ustupila...len si treba zistit, preco je zrazu po rokoch o tu podu taky zaujem (a cena na ornu podu je dost vysoka, ak je to fakt daleko od vsetkeho), ci tam nie je je nejaky developersky plan ci strategia do buducna, ktora tu cenu potlaci hore a potom si povies, ze si bola hlupa za taku cenu popredavat... casto to tak je...

zafir01
16. mar 2022

@andreatytler tiež mame 1 hektarvornej pôdy v jednom celku. Hneď za domom. no s prístupovou komunikáciou. A neplatím dane. Platí ich totižto užívateľ pôdy, a to je vždy nejaký družstevník. Keďže zákon aj udáva aspoň 2 krát ročne pozemok pokosit. On vezme dotácie ako shr, a na nás hekrat v najme. Nám vyplatí za rok nájom ( smiešnych 20 eur,) ale aj daň zaplatí.
Pozemok som kúpila s mužom za vtedy 15 sk /m2. Teraz vedľa nás predávajú susedný pozemok za 12.. €/m2.. Mala Dedina 15 km od diaľnice a okresného mesta. My ho však neplánujeme predať

h2
16. mar 2022

@andreatytler Ahoj, ak je to TTP (trvalý trávny porast), tak je veľká pravdepodobnosť, že to spravuje nejaké spoločenstvo. Tiež mám takto pozemky po prarodičoch, sú to lesy a spravuje ich urbár. Tým pádom neplatím daň, o všetko sa starajú oni, ako správcovia. Posielajú aj výnosy z predaja dreva. Mohla by si údaj o tom, či to niekto spravuje, nájsť na liste vlastníctva.
Ak mám odpovedať na otázku, či predať: záleží od lokality, či má perspektívu. Treba sa na to pozrieť tak, že sú to lúky... Ak sú ďaleko od intravilánu, bola by som rada, že má vôbec niekto záujem to kúpiť. Ak núkajú 10-12 € za meter štvorcový, možno skúste pýtať 13 a uvidíte. Ja osobne by som predala. (Predala by som aj ten svoj les, keby som dostala takú ponuku.)

katkaseiner
16. mar 2022

Nepredavala by som, ale zistila by som si cez obecny urad ci vedia poradit ako sa dostat k info komu je dan vyrubena - nech mas istotu ze nie ty si dlznik. Ak to spravuje nejake druzstvo, uz to tu bolo spomiinane ze sice na tom nejak specialne nezarobis, ale zaplatia dan, a dostanes par eur... vsetko ma hodnotu, nepredavala by som.

viellik
16. mar 2022

Pokiaľ nepotrebuješ peniaze, len tak by som ich nepredávala. Ony majú svoju hodnotu, ktorá sa môže len zvyšovať. No tie dane by som si pozisťovala, aby si to mala všetko na poriadku

cecilia29
16. mar 2022

Ak ten pozemok napr obhospodaruje (napr pasie dobytok alebo kosi)nejaké družstvo tak daň platí to družstvo . Za TTP je to vysoká cena, zrejme je v lokalite kde sa dá stavať ak je niekto ochotný toľko ponúkať. Inak tie cenu sú v centoch ak je to lokalita mimo šance na stavbu. Také družstvo výkupné aj ornú pôdu za centy. Švagriná kupovala TTP kde chce stavať za 12Eur. Pričom originál stavebné pozemky idú u nás za 40-50 eur meter štvorcový.

chadkroeger
16. mar 2022

ja napr vlastním lesy v extraviláne a neplatím žiadnu daň. Ale mám aj pôdu,obhospodáruje ju družstvo, dan platí on, mne chodí raz rocne nájomné a ešte mám pozemky v meste, a tam som nezaplatila dan pekných par rokov (nevedela som o tejto povinnosti) a ked som sa isla podať prve DP z nehnutelnosti tak ma upozornili na pokutu ale ziadna neprisla. Zatial 😀

marci77
16. mar 2022

najdite si vasu nehnutelnost online tu na mape, podla katastralneho uzemia
tam su uvedeni vsetci vlastnici, vacsinou aj s adresami
https://zbgis.skgeodesy.sk/mkzbgis/sk/kataster?...

potom by bolo dobre zistit, kolko je tam vlastnikov
ci su to C-ckove alebo E-ckove parcely ....v niektorych obciach uz prebehla komasacia tzv. scelovanie pozemkov, to znamena, ze kazdy vlastnik bude mat vyhradenu svoju cast, ktora bude iba jeho .....a nie v podieloch, ako je to momentalne vo vacsine pozemkov na Slovensku ...

asi by bolo dobre si pozriet aj uzemny plan obce ....vacsinou ich maju obce uz aj online na stranke ......v buducnosti mozne rozsirovanie uzemia obce ....mohlo by sa stal, ze z ornej pody blizko dediny sa ta ista poda preklasifikuje na stavebny pozemok a tam uz su ine ceny za m2

neviem, v ktorej casti SR tu nehnutelnost mate, ani ci je pristup k nej napr. po asfaltovej ceste ....lebo to vsetko navysuje cenu ......ale tak vo vseobecnosti sa ceny ornej pody na zapadnom Slovensku pohybuju tak okolo 1-5eur za m2 (niektori pytaju aj viac, ak je dobry pristup, ak je tam iba 1vlastnik atd....)

nehnutelnosti.sk
alebo aj
https://reality.bazos.sk/predam/pozemok/?hledat...

si viete pozriet aktualnu ponuku ornej pody a ceny

ja by som asi na vasom mieste pockala na to scelenie pozemkov ......brat nech si preda svoju cast, ale ak peniaze surne nepotrebujete, tak v buducnosti bude cena uz len vyssia😉

h2
16. mar 2022

@marci77 Tu sa nejedná o ornú pôdu, sú to lúky.

marci77
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
rikarika
16. mar 2022

@andreatytler neplatila si dan zrejme preto, ze niekto tie pozemky vyuzival na polnohospodarsku cinnost a v takom pripade plati dan najomca. Zisti s kym bola uzavreta najomna zmluva, a komu bolo platene najomne. Ja by som nepredavala, ak by ma netlacili okolnosti.

rikarika
16. mar 2022

@simsalabim nie si od dane oslobodena, normalne ju plati uzivatel, ziadne oslobodenie.

rikarika
16. mar 2022

@andreatytler a zisti si aka je momentalne ponuka co sa tyka polnohospodarskej pody a zistis ze takmer neexistuje. Dopyt po pode daleko prevysuje ponuku, preto by som nepredavala. Je to najlepsia investicia, nemas ziadnu starost.

brigelka
16. mar 2022

@andreatytler ahoj, píšeš že si v zahraničí a nechceš sa vrátiť domov. Ja na tvojom mieste by som pozemok predala, keď je oň záujem. Zisti si kto ho chce kúpiť a prečo. Či na podnikanie, na stavbu domu...a potom sa rozhodni. Načo zbytočne zadržiavať pozemok, keď ho môže niekto užívať? U nas sú tiež ľudia, že nepredajú pozemky a potom to tu ani nenapreduje. Domy sa nestavajú a keď aj niekto postaví, nechcú ho pripojiť na elektriku alebo to dlho trvá. Vodovod tiež nebudú ťahať pre 1 dom. O ceste môže snívať, načo keď tam nestoja domy, kvôli jednému domu predsa nebudú ťahať asfaltku. Načo majú v dedine ľudia pozemky, keď sa o ne nestarajú, nestavajú domy a dedina nenapreduje,nerozvija sa a časom bude vymierat. O niekoľko rokov možno ten pozemok ani nepredas a nebude oň záujem, keď dedina bude upadať. Keď bude každý rozmýšľať ako ty, že nepredá ale ani nezveladi, ľudia budú kupovať inde. A najhoršie je dedenie. Teraz máš pozemok s bratom ale možno on má deti, ty deti. Si myslíš že prebehne nejaké dedičské konanie? Máme veľa pozemkov s poznámkou, zomrel v Amerike. Neprebehlo dedičské a asi dediči nemajú záujem, alebo nevedia. Také pozemky sú nepoužiteľné a ešte keď patria pod Slovenský pozemkový fond, to je na 3-5 rokov získať taký pozemok. Čiže ľudia kúpia inde, ľahšie dostupné a dedina s takými pozemkami sa nebude rozvíjať.

h2
16. mar 2022

@brigelka 👍👍👍 Presne tak. Udivujú ma komentáre, že nepredať, že je to investícia. Aká investícia? Lúka kdesi za dedinou? Investícia je stavebný pozemok s perspektívou rastu jeho hodnoty. Alebo, ešte lepšie, nehnuteľnosť, ktorá okrem toho, že rastie na cene, prináša aj reálny zisk, ako napríklad byt na prenájom. Autorka žije v Kanade. Na "kerú onú" jej bude lúka na Slovensku?

diankadop
16. mar 2022

@h2 hmm asi tak nejak. Ja by som ich predala, aj tak sa sem nevrati, stavebne pozemky to nie su a koruny sa podla mna zidu v kazdiom pripade. Aspon s nimi nebude mat ziadne dalsie starosti

simsalabim
16. mar 2022

@rikarika pises spravne, plati ju uzivatel. Ja uzivatel nie som. Tym je druzstvo. Ja som od platby teda oslobodena.