Majiteľka bytu mi nechce vrátiť depozit

jinafire
14. feb 2024

Dobrý deň prajem,

Rada by som sa poradila s niekym kto by mi vedel v nasledujucej situacii poradit.
Bývam v prenájme s partnerom a s dvomi neplnoletými deťmi.Bývame tam od mája minulého roka.Najomne platime vzdy nacas,este teda skor nez bolo treba a samozrejme v plnej vyske ako sme sa dohodli.Spočiatku sa nam majitelka aj so svojim priatelom zdali v pohode no uz na zaciatku nastali problemy.Behom mesiaca uzivania bytu som ich upovedomila o tom ze teda na oknach nie su sietky a prosim ich aby ich cim skor zabezpecili,kedze uz toho casu bolo jun,podstatne teplo a tym ze sme samozrejme mali otvorene okna,mali sme tam komare a vselijaku haved.Tym ze tam mame male deti je to podstatny problem,Samozrejme dodnes od minuleho roka tie sietky nezabezpecili.Zabudla som vlastne hned na zaciatku uviest ze teda uz pri nastahovani sme si museli sami nasadit nove wc kedze ani to neboli schopni spravit ,ale ani to by som nebrala az za taky podstatny problem.Dalsia vec je ta ze zrazu sa teda na brane panelaku objavil oznam ze je teda cely panelak zamoreny mravcami a bude treba deratizovat.Samozrejme niekolko dni po tom sa mravce objavili aj u nas a stale neboli schopni az do dnesneho dna zabezpecit deratizaciu a musime si to pravidelne robit na vlastne naklady ,kedze v panelaku byvaju prevazne stari ludia a ocividne hromadne deratizacia celeho panelaku neprebehla.Nikdy sme ich s nicim co by sme si nevedeli porobit alebo zabezpecit sami nezatazovali ani nijako neobtazovali.Najzavaznejsia vec ktora sa na byte stala a trva tak isto do dnesneho je ta,ze pocas zimy teda ako nastala zima,prsanie a mrznutie,tym ze byvame na samom vrchu panelaku,zacala zatekat strecha.Ale normalne ze dve velikanske mapy,kvapkajuce na dlazku,zacala opadat omietka a neviem co vsetko.Samozrejme v zimnom obdobi to podla reci majitelky nechcel nikto urobit a jedine co spravila bolo ze nam dala 100e zlavu na najomnom.Teraz sme to teda znovu riesili,znovu sme sa nijako nedohodli ale teda vravela mi ze v marci alebo v aprili najneskor by sa to malo zacat robit ale s tym ze v byte nemozeme dalej byvat kvoli robotnikom a dalsie veci okolo toho.Kedze mame deti tak sme si zacali hladat cim skor byvanie s tym,ze sme sa telefonicky dohodli ze hned ako si najdeme nahradny prenajom nam vratia depozit aby sme mohli odist a pripadne nedoplatky si vyrovname s cim sme suhlasili,Po dvoch tyzdnoch som ich teda kontaktovala ze mame prenajom najdeny ze potrebujeme naspat depozit aby sme to vyplatili kedze to islo aj cez realitku.Niekolko dni sa neozvala a ked uz sa ozvala tak samozrejme mi zacala rozúpravat o nejakej lehote a o vycislení nedoplatkov atd atd.S tym ma uz ale rozhorcila a zacala som teda skumat.Po mojom zistovani som vlastne zistila ze pani ktora nam sa vydava za majitelku,vlastne vcase ked nam davala byt do prenajmu este majitelkou nebola ale majitelkou sa stala az minuleho roka,konkretne 27.12 2023 cize od maja az do konca decembra nam prenajimala byt ktory ani nebol jej ani so ziadny dodatkom k zmluve teda so splnomocnenim od toho casu majitela bytu.Ja nechcem nic len kludne odist,ak tam mam nejaky nedoplatok a ukazu mi aj stavy aj vsetko,vsetko co treba si chcem ferovo uhradit ale samozrejme chcem svoj depozit naspat.A este aby som nezabudla zmluvu mame na dobu neurcitu.Dakujem vopred za pomoc

taynee
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jinafire
autor
14. feb 2024

@taynee Dobrý den,majitelka je cela nejaka divna.Ja ak sa mam s detmi odstahovat do casu aky mi dali a to je marec april,musela som si cim skor hladat byt kedze deti su velky problem.Ked som jej ohlasila teda ze som nasla byt a potrebujem depozit,hned sa zacala ohradzat pripadnymi nedoplatkami ktore som ochotna uhradit.Ide mi vlastne o to ze majitelka sa telefonicky vyjadrila inak,teda ze depozit hned vrati ak ho budem potrebovat a ked uz prislo k veci,je to uplne zasa inak.Ako mam riesit situaciu ked uz v termine ktory budu chciet oni si nenajdem hned byvanie?mam tam dve malolete deti a je to sakra problem naozaj najst byvanie s detmi.

janinah
14. feb 2024

A čo majiteľka urobi,ak nedoplatky neuhradite napriek sľubu,že ste ochotná? A depozit už bude vrátený?

jinafire
autor
14. feb 2024

@janinah ak chcete komentovat,tak zacnite citat od zaciatku az dokonca prosim Vas.Majitelka mi tu na cierno niekolko mesiacov prenajimala byt ktory toho casu nebol ani jej.Pani odomna brala niekolko mesiacov peniaze na cierno.Zmluva je v podstate neplatna.Ja som s pani chcela aj chcem spisat papier u notara,ja s tym nemam problem.Ja tu pisem v prospech seba,nie v prospech pani ktora ma v podstate oklamala a to podotykam ze na zaciatku,teda pri podpisovani zmluvy nechceli s nami ani odpisat stavy elektromeracov ze to nie je potrebne

nikasmile
14. feb 2024

Nám tiež mala problém vrátiť depozit majiteľka v čase keď sme boli ešte v nájme. Sokonca nam vznikol preplatok za roky 1000e lebo sa nemala nikdy na vyplatenie. Tak sme to spravili tak, že sme jej ďalej nezaplatili a ten posledný mesiac sme si odbývali natvrdo a boli sme vyrovnaní.

jinafire
autor
14. feb 2024

Toho by som sa asi obavala byvat v byte bez toho ze by som zaplatila.JA si chcem urovnat ak mam dlzobu ktoru mi stale papierovo nepredlozila,vyrovnat sa a odist v klude z bytu prec.

taynee
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dianka3
14. feb 2024

@jinafire mala by si sa poradiť s právnikom ten ti presne povie ako postupovať, depozit ti musí vrátiť tak je napísané na zmluve ak sa bude zase vykrúcať, povec jej že ak ti ho nevráti po dohode tak to posunieš na súd

jinafire
autor
14. feb 2024

@taynee splnomocnenie na prenajom bytu mi mala dat ako dodatok k zmluve alebo aspon predlozit co neurobila.Tak to viem,V zmluve jasne stoji jej meno ako majitelky,pricom majitelkoou sa stala az 27.12.2023,my sme tam zacali byvat v maji 2023

jinafire
autor
14. feb 2024

predlozit k nahliadnutiu myslim a neurobila ani jedno ani druhu.v zmluve ma figurovat meno majitela bytu a nie splnomocnitela co ani nebola.

taynee
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
alfged
14. feb 2024

Skus pozriet v tejto pravnej poradni:

https://ficek.sk/nevratenie-depozitu-28986

jinafire
autor
14. feb 2024

@taynee podpisujete zmluvy standartne bez toho aby ste nemali plnu moc od majitela a nepreukazete pri podpisovani zmluvy najomnikovi???

gemerka17
14. feb 2024

@jinafire pozri si v prvom rade bod ohľadom vypovednej doby. Štandardne býva 2 mesiace, čiže ak Vám umoznuje skončiť prenajom skôr je to veľké plus.
Taktiež je štandardné, ze depozit sa necháva do vyúčtovania. Okrem toho ak odovzdáte byt, majiteľ si ho musí prevziať a skontrolovať ho v akom je stave a či sa depozit nepoužije na pripadne opravy.

martinka13
14. feb 2024

Všetko závisí od toho, ako je postavená zmluva. Musí tam byť napísané aj to, ako sa nakladá s depozitom v prípade ukončenia zmluvy. My depozit vraciame po obdržaní vyúčtovania. Raz nám už ostali dlžní a žiaľ sme peniaze z nedoplatku už nevideli. Nikdy by som to už nespravila. Slová sa vravia a chlieb sa je.... Druhá stránka veci je to, ako majiteľka pristupuje k problémom s prenajimaným bytom. Toto by bolo dobre mať tiež písomne podložené. Aké vady sú v byte, ako to ovplyvňuje kvalitu prenájmu..... Potom písomne dohodnúť teda za akých okolností sa nájom ukončí.

valeria_h
14. feb 2024

Ja teda neviem, ale držať si depozit do vyúčtovania je nezákonné, nie?

taynee
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
eeffka
14. feb 2024

@jinafire teraz si husta ale ked si si prenajimala byt, nemala si 5min casu pozriet na kataster kto je majitel?

lenuska9999
14. feb 2024

@jinafire ja by som pani majiteľke pohrozila tým , že to budeš riešiť a tak isto ju nahlasis na daňový úrad, že neplatí daň z prenájmu ;) lebo určite to nerobí keď nebola ani majiteľka .. možno sa zľakne . Okrem toho v akej výške ma depozit ? Ak sú to napríklad dva nájmy a sťahujete sa až o 2 mesiace, tak by som jej tie posledné dva nájmy nezaplatila . Depozit môže byt použitý aj na dlhy na nájomnom. Čiže ak nezaolatis, zabezpečíš , že bude musieť byt použitý na dlhy na nájomnom 😁

jinafire
autor
14. feb 2024

@eeffka ty ked si neuspokojena chod sa ukajat na muzovi a nie v mojom prispevku,Ja som tu slusne poziadala o radu a nie aby si mi tu ty vypisovala ci som husta.Nemyslim si ze to je na mieste.MYSLIM SI ZE KAZDY NORMALNY CLOVEK BUDE PRENAJIMAT SVOJ MAJETOK A NIE CUDZI.MNA BY TO TEDA NA ZACIATKU ABSOLUTNE NENAPADLO.Ci ty mas s tym skusenosti ked si taka ,,husta´´? Ja chcem len ako clovek vyriesit dany problem a ty mi tu pises somarinu ktora mi absolutne nepomohla.

jinafire
autor
14. feb 2024

@lenuska9999 dakujem za radu ale tomuto by som sa rada vyhla.Nechcem nikomu sposobovat skody,ani si vyrabat dlhy.Len by som chcela radu ako sa s nimi normalne dohodnut lebo stale to v dobrom nijako nejde.

veronikaszabova
14. feb 2024

@jinafire no nevyriesis to tu - musis pozriet, co mas v zmluve o depozite. Od toho sa musis odrazit

jinafire
autor
14. feb 2024

@veronikaszabova ocividne mate pravdu.Dakujem kazdemu za nazor aj za radu.Prajem pekny zvysok vecera vsetkym

eeffka
14. feb 2024

@jinafire ako prenajimatel bytu by som takej osobe ako ty isto neskracovala vypoved. Precitaj si zmluvu a drz sa jej. Najma casti o depozite. A snad si sa uz poucila dobuducna.

eeffka
14. feb 2024

@jinafire a ano mam skusenost, ako najomnik aj ako prenajimatel.

jinafire
autor
14. feb 2024

@eeffka ty si ocividne velmi mudra,ale kazdopadne len tuto na modrom koniku.Ak by si citala od zaciatku do konca,neskracujeme vypoved mojou vinou pani mudra a bud taka dobra a ked nevies poradit chod prosim ta niekam inam,lebo po druhykrat vravim ze tvoja rada mi je prd platna.

gladys_07
14. feb 2024

Preco by ti mala depozit vracat teraz? Nerozumiem. Ved ten depozit je na to, aby pokryl pripadne skody na byte po tvojom vystahovani + nedoplatky. Ak by sa mala spoliehat na tvoje dobre slovo, ani ziaden depozit pytat nemusela pri nastahovani.

To s tym ze nebola majitelkou bytu vtedy - to sa uz len slamky chytas. Mala si si vtedy pozriet LV. Ak ta to netrapilo vtedy, teraz, ked uz ozaj majitelkou je, ozaj neviem na co to chces riesit.

joannita
14. feb 2024

@jinafire ako mna zarazila tato veta: "Behom mesiaca uzivania bytu som ich upovedomila o tom ze teda na oknach nie su sietky a prosim ich aby ich cim skor zabezpecili,kedze uz toho casu bolo jun,podstatne teplo"

Ty si si prenajimala ten byt ked nemal sietky, tak si ho prevzala. Majitel bytu vobec nieje povinny ti zabezpecit sietky proti hmyzu dodatocne, je to tvoj problem ze tie sietky potrebujes. Tak si ich kup a nalep.
Podla tohto si viem predstavit, aky typ najomcu si, mala som zopar takych. Problemovi, najmudrejsi, prechytreli.

lenuska9999
14. feb 2024

@jinafire vieš čo , len treba pozerať aj na to , že niekto spôsobuje škody tebe a tvojej rodine. Okrem toho ak ma zadržaný tvoj depozit tak nepôjde do mínusu , len sa vyrovnajú dlhy ak nezaolatis. S takýmito ľuďmi inak nepochodis. Buď sa necháš oklamať , alebo s tým niečo spravíš ;)

aurinia
14. feb 2024

@jinafire mohlo sa stat ze byt kupila, mala podpisanu zmluvu ale ako tie nase katastre pracuju ...zavkladovali ju az v decembri.... Keby som bola v jej pozicii, tiez by som nakladala s nehnutelnostou ako vlastnik hned po zaplateni a naslednom podani navrhu na vklad...kedy zapis vlastnickych prav prebehne je uz vo hviezdach. U nas bol v lete 2023 štrajk na sudoch, vobec nepracovali (ina krajina v EU) a koli tomu maju teraz pol roka sklz na sudoch. Niekedy sa neda vsetko ovplyvnit. Ci je pani registrovana na danovom urade alebo nie sa nedozvieme ...moze byt registrovana uz davno, nakolko moze mat viac bytov k prenajmu, mohla mat predtým iny byt, ten mohla predat a nasledne kupit iny....registracia sa neviaže na konkretny byt....pani moze mat otvorenu živnost.
..... Čo s depozitom treba riesit podla toho čo je v zmluve. Ak by som bola prenajimatelom, tiez by som nevratila depozit kym: prevzala by som si byt, skontrolovala jeho stav, nasledne sa vyučtovala za spotrebu. Tak by som to uviedla aj v zmluve.