Kúpa bytu v tejto dobe

juro375
20. feb 2023

Dobrý deň, prosím aby sa vyjadrovali iba tí, ktorí aktívne sledujú situáciu na realitnom trhu posledný pol rok. Ide o to, že chcem kúpiť nehnuteľosť a mám 100% z aktuálnej inzerovanej ceny toho bytu. Otázka znie:
1. Mám si ho kúpiť teraz, s tým že by som požadoval ešte výraznejšiu zľavu alebo
2. Mám počkať ešte pár mesiasov cca do leta, aby išli úrokové sadzby ešte vyššie a byty budú ešte lacnejšie kvôli nedostupnejším úverom? Keď tie byty ešte len začali zlacnovať, tak asi sa vyplatí ešte trochu počkať si myslím čo vy na to? Tento byt už zlacnel za poslednych pár mesiacov o 18% a stále sa nepredáva a to znamená, že je stále nadhodnotený a nedostupný pre ľudí, ktorí si musia vziať úver.

juro375
autor
20. feb 2023

Do leta ECB zvýši úrokové sadzby ešte 3x a pokaždé o 50 bázických bodov. To znamená, že budú ešte vyššie úrokové sadzby u nás na SK cca o 1,5% a ľudia si budú môcť požičať esťe menej než teraz a nebudú si môcť dovoliť kúpiť byt za aktuálne ceny čiže budú musieť ísť ešte nižsie tie ceny bytov. Ten kto každý deň sleduje ponuky bytov a číta články, počúva rôzne diskusie a podcasty, tak ako ja, tak potom vie že to fakt zlacnuje a pravdepodobne aj nadalej bude.

sun_shine_2020
20. feb 2023

@juro375 ahoj, otazka je ci bude v lete byt este volny. Ale kazdopadne ak mas hotovost, tak mas super vyjednavaciu schopnost. My sme ponukali byt na predaj a vravela som, ze ak to vezme kupujuci na hotovost, tak dame este zlavu. Byt tebou ozvem sa so serioznou ponukou, ze tolko das na hotovost a uvidis aka bude reakcia.

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
amonet
20. feb 2023

skusila by som to teraz so zlavou, do leta su sice rozne prognozy avsak môže sa situacia aj trochu zmeniť, a može si byt kupit aj iny🤷‍♀️

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mable123
20. feb 2023

keď máš hotovosť, tak nečakaj... je to risk. možno dáš v lete zaň o 5000 euro menej, ale zase za 10 rokov na ňom zarobíš možno 50 000 euro.

deginko
20. feb 2023

Ak máš hotovosť,choď do toho...určite zjednaj cenu...do leta sa môže predať.Ak sa predáva už dlho a naozaj sa ho chcú zbaviť tak ho predaju aj za menej...urob ponuku,ale naozaj reálnu..nie že smiešne nízku.Ja som kúpila dom teraz v januári,dom predávali takmer 10mesiacov...stiahla som cenu z pôvodných 246.000 na 187.000 ,bola som prvá,ktorá im realne ponúkla nejaký cenu...po mne sa im ešte niekto ozval,ale s nižšou ponukou...Ale chcem upresniť,že ťa cena 246.000 bola fakt u nich nadhodnotena a aj keby boli úroky nižšie tak za tú cenu by ho nepredali.Sledovala som reality 5rokov vkuse.Ten dom keby boli ponúkli hneď na začiatku za cca 225.000 ,keď boli úroky ešte pod 2percantami by ho predali určite skôr.Takze mala som šťastie v podstate, že ho skúšali predávať s prestrelenou cenou a teda mala som priestor na vyjednávanie

juro375
autor
20. feb 2023

Presne tak.. mám to všetko v hotovosti a hypo netreba. Ide o byt kuchyňa a obývačka spojená a je tam samostatná spálňa má to dokopy 38m. Štartovací byt pre jednu osobu. Čiže rodina s detmi to nekúpi, tých môžem vylúčiť. Jedine niekto, kto je sám to kúpi ako štartovací byt. Človek nad 40r už síce má niečo našetrené, ale zas mu toľko nepožičajú kvôli veku v banke.A na druhú stranu mladý 25r nemá toľko veľa našetrené a aj ked si vezme z banky peniaze, tak mu to z priemerním platom aj tak nevýjde. Tým pádom som rozmýšlal, že moc ludí nebude mať záujem o ten byt a aj keď hej nebudú si ho sami môcť dovoliť kúpiť. Keď som volal na inzerát, tak mi maklér povedal, že som prvý človek, ktorý sa ozval na iznerat po 3 mesiacoch.

nnnuuunnn
20. feb 2023

@juro375 v akom to je meste?

nnnuuunnn
20. feb 2023

@juro375 takto ale nemôžeš rozmyslat. Nakoľko vždy mohol aj mladý človek zdediť tie peniaze...alebo dostať od rodičov.

juro375
autor
20. feb 2023

Je mi jasné, že ten byt o 5 rokov ked bude inflácia nižšia a úrokovš sadzby zas takď nízke jak boli doteraz , tak ten byt bude mat vyssiu.hodnotu ako teraz. Len mi ide o to nech ho kúpim čo najlacnejšie. Nejde mi konkrétne o tento byt. Chcem hocijaký. Ja ho plánujem prenajímať a zo zisku zaplatím môj aktuálny prenájom a tým pádom bývam zadarmo. Lebo keby som býval vo vlastnom, tak platím na bytove 150 plus energie.

joannita
20. feb 2023

@juro375 ja sa ani necudujem ze ten byt sa nepredal ani po 3 mesiacoch od zverejnenia, ked ho predava makler, ktory ti prezradil takuto info 🙂

juro375
autor
20. feb 2023

@nnnuuunnn pezinok

juro375
autor
20. feb 2023

@joannita tiez nechapem preco mi to povedal..

beata_k
20. feb 2023

Vyrazny pokles necakaj. Mozno trochu, ale o desiatky tisic asi nie. Uroky, neuroky ludia musia niekde byvat. Skor by som navrhla nizsiu cenu kvoli hotovosti. To je pre moho ludi zaujimava ponuka.

sun_shine_2020
20. feb 2023

@juro375 ak ti makler povedal, ze si prvy co sa im ozval po 3 nesiacoch, tak by som trosku spozornela (preverila by som si susedov, aka je to stvrt, ...) na obhliadke sa pytaj na vsetko (kedy bolo co menene, kto to menil ci firma alebo si robil majitel sam, kto tam byval, ci sa byt prenajimal pred tym,..)

raffaella
20. feb 2023

pri tom zlacnovani sa treba riadit lokalitou - kde zlacneli byty? V Bratislave a okoli? Ake byty zlacneli? Ja sledujem tuto situaciu dlhodobo a v Bratislave byty ake sledujem (1i-1,5i) nezlacneli vobec, udrzuju si uplne rovnaku uroven ako pred rokom. Zlacneli tzv. leziaky a tiez idu menej novostavby vzhladom na vyssie ceny vstupnych materialov a podobne.
Ak byt lezi 3 mesiace, skor by som sipila nieco za tym. Ludi s hotovostou je stale dost, minimalne v BA. Dobre byty sa predaju hned, casto sa ani nezvyknu zverejnit. Zvlast malych bytov je stale nedostatok a pokial je cena totalne neprestrelena, tak sa preda rychlo. Ci cakat alebo necakat - ak je to zly byt, resp. leziak tak ano, tam mozes mozno ocakavat nejake zlacnenie este, alebo nahod ponuku kolko si ochotny zaplatit (ja by som si ho dala predtym znalcom realne nacenit) a uvidis. Bude to hop alebo trop. Nikto nema vestecku gulu aby ti povedal, co bude. Pri realitach ides takmer vzdy do rizika.

missdiva
20. feb 2023

@juro375 otazka je co su zac predavajuci, preco byt predavaju?
Ja by som byt nepredala niekomu kto pride na obhliadku vo februari s hotovostou a kupi az v lete aj keby mi mal byt ostat. Ak to mali investicne a nepotrebuju surne predat tak je sanca, ze si to radsej nechaju ako riesit niekoho kto spekuluje alebo to dat pod cenu.
Byty v BA dramaticky nezlacneli a stale je dost ludi co moze tu sumu zaplatit. Ak je to mensie mesto a je ti jedno aky byt kupis (nebude ta trapit ak prides o tento) tak kludne pockaj.

juro375
autor
20. feb 2023

Nieje to BA.. je to mensie mesto a taketo byty sa tu presne rok dozadu predavali o 15 az 20 tisic drahsie. Keby dal aktualnu cenu rok dozadu, tak sa mu ozve 20ludi s tym ze maju zaujem a preda to hned prvemu ale ja som bol jediny, ktory sa vobec ozval. Je to byt v bytovke v ktorej byvam vyse 20rokov, takze lokalitu a susedov poznam v tom problem neni a tym, ze ludia nesli ani len na obhliadku bude problem v cene. A k tym zlavam: Pozeram ponuky v nasom meste posledny rok 4x denne. A vidim uz aj na tych inezeratoch posledne mesiace svietit od 8% do 24% zlavy. Stale len pribudaju byty do ponuky a lezia tam vsetky uz dlhe mesiace aj napriek zlavam.

missdiva
20. feb 2023

@juro375 suhlasim,ze v mensich mesta sa ceny mierne upravili a je mensi zaujem.
Ale ked je to byt v tvojej bytovke, v ktorej zijes tak to meni situaciu a nevahala by som ani na sekundu s kupou. Na zlacnenie cien cakali susedia v byte, ktory som kupila ja a teraz lutuju lebo uz dalsi v tej bytovke sa nepredava.

betulinka1
20. feb 2023

@juro375 kludne vyjednavaj uz teraz. Nakolko predaj stoji uz oktobra 2022. Hypotéky boli problem uz v oktobri 2022. Moja skusenost. Kupovali sme novostavbu dom, v tom case boli záujemci aj o susedné domy. Hypotéku sme dostali iba my, nakolko sme mali sčasti aj svoje prostriedky. Cize zo 4 kupujúcich, sme kupili len my. A susedné domy dalej stoja bez povšimnutia. Osobne si myslim ak by niekto prisiel za developerom a hned mu ponukol kupu na hovotovosf, pojde dole aj o 20 tis.. Sama som zvedava ako to dopadne a ako dole pojde s cenou aby to predal.

luccija
20. feb 2023

@juro375 si vo velkej vyhode tak to vyuzi.Kupila by som teraz, ked Ti dsju zlavu, o ktoru by do leta zlacnili.makler je asi zufaly, ked Ti nieco take povedal🙂

domkastromka
20. feb 2023

Ja by som pockala aj rok/dva, ked ludom skoncia fixacie a nebudu vediet splacat vysoke hypoteky, budu musiet predavat. Era lacnych penazi sa skoncila, recesia je za rohom a zle casy este ani nezacali. Je dost mozne, ze ak by ste kupili teraz a nehnutelnosti budu nasledne dalej klesat, budete roky cakat na cenu, na ktorej by ste zarobili. Po poslednej krize nehnutelnosti po 15 rokoch stupli na povodnu cenu po poklese. 🙂

juro375
autor
20. feb 2023

@domkastromka Máte pravdu... Nad tým som rozmýšlal už. Podľa štatistík až 80% hypoték, ktoré sa brali okolo roku 2018 a 2019 tak tým konči fixácia tento rok a nemilo ich prekvapí aj 250 eur navyše ked budú refinancovať na 4-5% z tých 0,7% ktoré mali fixnuté na 3-5 rokov. A do toho zdražovanie všetkého. Možno to nebudú mať z čoho splácať a dajú pod cenu kto vie. Hej viem co sa dialo v roku 2008 ked bola kríza. Klesalo to dalsich par rokov a až potom nastal postupný rast. A teraz mi to tiež pripadá ako keby tento rok bol ten istý ako 2008 a to zlacnovanie bude pokračovať. Takže preto som chcel vediet názor iných aby som sa neunáhlil

martul
20. feb 2023

@juro375 a určite sa nepredáva kvôli cene? Nie je v Tom niečo iné?

sasa1310
20. feb 2023

@juro375 no takto. Štartovacie byty pôjdu ako prvé vždy. Tie sú hneď fuč aj v tomto období a kúpia ho aj rodičia s 1 dieťaťom, ktorí chcú mať súkromie a nemajú na viac financií. Skôr by som povedala, že v tom predaji je úplne iný problém, prečo ho nikto nechce kúpiť. O ktorom ty nevieš.
A to, že na portáli tie byty vidíš na predaj hoc aj 4 mesiace, ešte neznamená, že sú stále na predaj. Aj nám sa párkrát stalo, že sme volali a už boli dávno niekoľko mesiacov predané, akurát ich nestiahli z webu

sasa1310
20. feb 2023

@domkastromka to je síce pravda, ale prvé budú na predaj (z toho dôvodu čo tu píšeš) drahé domy a drahé byty s drahými hypotékami a nie byt s 38m2.

jaroslav81
21. feb 2023

Podľa mňa už netreba čakať, byty už zlacneli a čakať pol rok že možno bude lacnejší o 5 000€ nemá zmysel...tiež som takto pozeral byty, zlacňovali zlacňovali a zrazu predané...Ak je byt v poriadku a páči sa ti, bolo by škoda o neho prísť pre pár tisíc eur. Netreba čakať, že to nejak výrazne klesne, skôr to už bude klesať len rádovo v jednotkách percent. A za 10 rokov bude mať aj tak hodnotu o napr. 50% vyššiu...
Skôr nechápem tomu, že ty bývaš v podnájme a prenájom budeš platiť zo zisku z prenájmu svojho bytu. Nedáva mi to logiku. Veď aj na svojom byte budeš platiť správcovi + energie. Alebo to myslíš tak, že z celého zisku z prenájmu zaplatíš svoj podnájom + správcovi + energie za svoj byt ?