Kúpa bytu

8. jan 2022

S priateľom riešime kupu bytu, sme mladí 25r obaja, stála robota uz 2 roky, manželia niesme tak skoro ani nebudeme, byvame momentálne v prenájme... Začali sme riešiť vlastné bývanie lebo ceny bytov sú strašne a bude len a len rásť neverím ze príde zázračný prepad cien. Priateľ nechce ani počuť o tom ze byt kúpime spolu na polky, že ho kúpi on zoberie hypo atd atd ja budem len niečo prispievať na energie, splacanie hypotéky odomna samozrejme nechce... Zacala som uvažovať zeby som teda kúpila byt aj ja sama a nechala v prenájme... Ale teraz tie ceny 😬😬 pod 120 000 uz pomaly ani 2 izbak nekúpiš, a fakt sa bojim toľko sa zadlzit, normálne mam oci pre plač ked vidim tie strašne ceny, fakt neviem co mam robiť... Jemu dajú hypo tak 150 000 co mi dnešných cenách je na stary 3 izbak alebo nový 2 izbak... Mne tak 120 000 mozno mam kúpiť 1 izbak a dag do prenájmu? Co robiť

sasa1310
8. jan 2022

keď máš aj ty 20 % hotovosť, tak si kúp aj ty, keď ti dajú hypotéku. Ak myslíš, že to neskôr zvládnete....
A zvláštny papier, že ani počuť, aby bol byt spoločný. Dobre vychcany priateľ

liljana
8. jan 2022

@sasa1310 V com spociva vychcanost, ze niekto je opatrny a nechce sa hadat s niekym neskor, kto, co, kolko, komu a chce splacat byt sam? A delili by si iba energie.
Dva byty je lepsi napad, ale ci ist do toho za sucasne ceny ...?

sasa1310
8. jan 2022

@liljana v tom, že nechce, aby ho financovali spolu a spolu splácali a mali ho spolu.

autor
8. jan 2022

@sasa1310 tak ľubime sa ale ani ja nevien co bude o 10 rokov, nemám uz pubertu a len ružové okuliare budme realisti

autor
8. jan 2022

@liljana no vsak toto dnes by som naskrabala mozno tych 120 000 na 2 izbak... Za 5 rokov budu ake ceny? Co za to kupim pomali garzonku

jazula
8. jan 2022

@sasa1310 To nie je vychcanosť, ale opatrnosť, nikdy nevieš ako ten vzťah dopadne.

dilino
8. jan 2022

Zamyslela by som sa najprv nad tým prečo chce kúpiť sám mňe to pride ako keby do buducnosti s tebou neratal.Vždy by si bývala v cudzom kedže hypotéka nie je spoločna.Ak budete mať deti a rozhodnete sa vziať ani po rozvode nič nedostaneš lebo byt mal kúpený za slobodná.Takže je to prešpekulovaný priateľ.Nikdy nebudeš mať istotu čo ak sa jedného dňa rozidete všetko sa môže stať pokiaľ TY nemáš nič ON má byt.Fakt zamysli sa nad tým mňe keby priateľ povedala to čo tebe tak by som ho nechcela skončila by som to s nim mňe to pride že s tebou nerata.Ak by ťa skútočne miloval tak by ste si vzali spoločnu hypotéku.Potom už ked bude mať hypotéku a bude si ťa chcieť vziať po rozvode nebudeš mať na nič nárok.Prečo sa boji aby ste do toho išli spoločne nechápem.Kúp si svoj byt ak ti vyjde asi máš dobre tušenie poisti sa že ak sa s tebou rozide že budeš mať kam ísť.Take divne že nechce o spoločnej hypotéke ani počuť.

sasa1310
8. jan 2022

@jazula to nevieš ani v manželstve a 90 % žien býva u manžela, čo tu tak čítam. Tu by išlo o spoločnú kúpu kde by boli obaja v LV. Čiže pri prípadnom rozchode by si jednoducho rozdelili. Nič výnimočné.

liljana
8. jan 2022

@sasa1310 Este iba spolu chodia. Ak si o rok nerozumeju, miesto kludneho rozchodu budu riesit delenie nehnutelnosti splatenej na 5%.
Ak uvazujes s variantou, ze kupia, zacnu splacat, ona na matersku, on splaca 10 rokov sam. Vtedy je to ano, vyhodne a lacne pre nu. Prist k polke bytu skoro zadarmo.
Predstav si ale, ze kupia. On strati pracu, ona musi prevziat vsetky splatky. Byty skocia o 20% hore, rozidu sa a on chce pravom vyplatit podiel na vyssej cene bytu. Vtedy to bude ten najhlupejsi napad na svete.

jazula
8. jan 2022

Ak na to teraz máš, choď do toho. Ceny len porastú a aj keby si ten byt o 10 rokov predala, pekne zarobíš. Plus ak ho prenajmeš, bude ti to splácať hypotéku, riziko teda bude menšie. Ja som takto brala 100% (a strašne nevýhodnú) hypotéku asi pred 10-11 rokmi, pred 2 rokmi som ten byt predala a mala som hotovosť na 15% nového bytu plus slušné úspory. Nevrazila som všetko do nového bytu tiež z opatrnosti, kupovali sme ho spolu s priateľom…

nerko
8. jan 2022

Urcite si kup sama nehnutelnost, das do prenajmu. Hadam Ti to aspon cast hypoteky pokryje. A keby Vam to nahodou nevyslo, tak budes mat kde byvat. 1-2 izbak na zaciatok uplne staci.

liljana
8. jan 2022

Ovela vyhodnejsie je kupit dva byty, v jednom vacsom sa byva, mensi druhy splacaju najomnici. Vtedy nikto nedoplaca, nikto nestraca, nikto nie je vychcany. Oba byty nadobudaju na hodnote rovnako.

sasa1310
8. jan 2022

@liljana je jedno koľko splatia za rok. Aj ten rok na tom budú stále ziskoví, nakoľko ceny idú hore. A nemusí nič vyplácať. Kľudne môžu predať , vyplatiť hypotéku a zo zbytku sa podeliť.
No mne keby povedal môj muž, že v žiadnom prípade sa nemám podielať na kúpe nehnuteľnosti lebo ju chce pre seba, tak dovi dopo.

sasa1310
8. jan 2022

ono je síce fajn mať 2 byty v jednej domácnosti, ale to nie je všetko. V prvom rade musíš mať 20 % hotovosť, aby si dostala hypotéku. Za ďalšie budeš na materskej, budeš to zvládať sama splácať? K tomu sa kľudne môže stať, že nebudeš mať každý mesiac nájomníka. Do toho dane za nehnuteľnosti atď.

liljana
8. jan 2022

@sasa1310 Nic nerastie do neba, ani ceny nebudu rast vecne. Neklesnu, ale rast sa zastavi.

matapo
8. jan 2022

...dobre na to idete, nemate co stratit. Spravne pises ze ceny idu hore a dole nepojdu, kto ma moznost uz kupil a investoval. Kupa dvoch bytov je dobry napad. Pre teba nemoze byt nic lepsie ako mat svoj byt v zalohe a mat ho v prenajme a byvat u priatela a prispievat len na energie a sravu (teda to co realne ty spotrebujes) a byvas vlastne zadarmo.

sasa1310
8. jan 2022

@liljana nezastaví. Taká inflácia aká je, tu nikdy nebola. Preto nie je dôvod poklesu cien nehnuteľností

monkasponka
8. jan 2022

Jedine spolu hypoteka, obaja majitelia bytu a obaja platit energie.. inak nech si trhne. On si bude splacat byt a byvat ,,zadarmo,, lebo ty budes platit energie. A ty budes vrazat do cudzieho 🙂 ..radsej si fakt kup sama byt ..nevyzera ze by s tebou priatel ratal.. alebo nie si je isty.

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
johnnyboi
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sasa1310
8. jan 2022

okrem toho si to zrátaj dokopy tie splátky. Cca 800 eur mesačne by vám to vychádzalo len hypo. K tomu + poistky na byty + energie + dane za nehnuteľnosti 1x ročne. A nemyslím si, že pri tom príjme, keď jemu dajú len 150 000 eur, že by ste to dali počas rodičovskej. Viem o čom hovorím. Máme tiež viac hypoték. A nezabudnime ešte na cash, ktorý je potrebný mať

liljana
8. jan 2022

@monkasponka Energie by platili napoly. Dnes tiez zije v prenajme a plati niekomu prenajom plus podiel na energiach podla poctu najomnikov. Alebo clovek splaca hypo alebo ma splateny byt plus plati energie. Ludia by mali pochopit, ze lacnejsie ako za cenu energii sa byvat neda. Tych 150-200 eur mesacne clovek vzdy musi zaplatit za bytovu jednotku.

autor
8. jan 2022

@beata_k neodhovára, hľadáme spolu 2 byty zatiaľ

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
liljana
8. jan 2022

@johnnyboi Uprimne? Zit v byte, ktory niekto splaca, mat ho zariadeny, opotrebovavat cudzi a platit zan iba 150 eur je velmi vyhodne. Lebo 150 eur by si platil vo svojom byte, keby si zil sam. Nehovoriac o komercnom prenajme, kde jedna izba stoji 250 eur a cely byt 500-800 eur.
Nerozumne je zit pre dnesok a nesplacat nieco vlastne.

jazula
8. jan 2022

@monkasponka “prispievať niečo na energie” neznamená, že priateľ tam bude bývať zadarmo…

Ale súhlasím, že by autorka v tom byte nemala neskôr investovať do nehnuteľných úprav a zariadení, pokial nebude spolumajiteľ. To nech si platí majiteľ bytu.

liljana
8. jan 2022

Cize byvat u niekoho za energie. 150 eur(teplo + elektrika + internet), kym tebe najomnici splacaju byt - hypo aj s energiami, mas ho pulpne zadarmo bez setrenia a este ti aj nieco zostane, je najlepsi napad na svete.

autor
8. jan 2022

@johnnyboi páčia sa mi diametrálne odlišné nazory ludi... Polovička ludi aj v nasom okolí nam hovorí jasne kúpte každý zvlášť, mat spoločný byt ored svadboi je hlúposť lebo nikdy nevieš... (a je pravda ze nikdy nevieš!) a potom len naťahovacky... A druhá polovica ľudí vrvaim ze aky moj chlap vychcany ked to chce kúpiť sam.... Ved keby ho spoznam az po čase ked byt kúpil aj tak prispievam len na energie a nie na hypo🤷🏽‍♀️

liljana
8. jan 2022

Tretina, ci polovica ludi je s prepacenim ekonomicky negramotnych. Inak by tolko ludi neskocilo na BMG invest a podobne.

sasa1310
8. jan 2022

len to je rozdiel keby ho kúpil ešte pred tebou vieš. Vždy budeš ťahať za kratší koniec, lebo v prípade príchodu detí budeš s nimi ty. Aby to nebolo ešte tak, že ťa potom donúti tvoj predať, lebo nebudete mať z čoho splácať 2 splátky, keď prídu deti. A zistíš, že by si ostala tam, kde nechceš byť.
Keby s tebou rátal, že s tebou ostane navždy (čo môj napríklad rátal, nič výnimočné to nie je stále), tak ho kúpi s tebou. A dohodnete sa.
Neviem v akom meste chcete kúpiť. Podľa cien to BA isto nebude, a ver, že nájomníka nebudeš mať stále. Vlastná skúsenosť. A nás je akurát ten rozdiel, že všetko vlastníme spolu.
A tých 20% máš hotovosť sama na svoj a on na svoj tiež má hotovosť? Lebo to je tiež vcelku dosť. Lebo ono je to síce fajn mať 2 byty, ale teraz ste bezdetní a splátky máš na 30 rokov. A to ešte len budú výdavky, keď budú deti