Koľko by stál prepis jednej polovice domu?

20. mar 2023

Zdravim ja a brat vlastnime dom kde ma este jedna osoba dozivotne byvanie co nie je podstatne. Ide o to ze brat by chcel prepisat svoju polovicu na nasu mamu tak chceme vedet kolko nas to finacne bude stat a kde najlepsie to dat spravit ci pravnik/notar. Vdaka

mojvlk
20. mar 2023

Nejaká zmluva ťažko povedať symbolicka cena kúpno-predajna , darovacia keď dáte vypracovať niečo to stoji...my sme si zmluvu napísali sami overenie podpisu u notára 20€ a kataster 66€

autor
20. mar 2023

@mojvlk no jeden notar mi povedal ze to vide priblizne na 500€ co mi pride akoze vela

zuzanka.zuzu
20. mar 2023

na poplatkoch na katastri to bude stáť toľko čo prepis celého domu alebo prepis štvrtiny domu 🙂 za službu je 500e za zmluvu normálna taxa u právnických profesií, takto nejako sa to pohybuje. prípadne skúste osloviť advokáta, ten má ceny po dohode s klientom, ak to bude jednoduchá zmluva tak sa dá aj za 150-180e, no už zdvíhali ceny aj oni a pod 200 už je skôr výnimka

ninka30
20. mar 2023

To je strašná suma. Zmluva u právnika tak 150 - 200€, podpisy overiť na mestskom, alebo obecnom úrade - je to najlacnejšie cca 2€ podpis a vkladovanie cez právnika - teda, vám podá návrh na vklad do katastra elektroniky 33€. Ak odnesiete priamo na kataster, kolok bude 66€.

autor
20. mar 2023

@ninka30 no ten notar to vypocital podla hodnoty majetku co mi pride divne ze preco by mala byt zmluva drahsia cim vacsiu trhovu cenu ma nehnutelnost. Viem ze realitky to tak maju ale ked mam jasne dane komu co prepisat a este je to rodina tak by to malo byt easy.

vans73
20. mar 2023

Nie som síce právnik, ale robím kúpne / darovacie a ďalšie zmluvy ak by si mala záujem

draik
20. mar 2023

Cena notárskej zápisnice závisí od hodnoty nehnuteľnosti. Advokáti zase majú obvykle nejaký paušál, aj sa prostredníctvom nich zjednoduší vklad do katastra.

kirakira
20. mar 2023

nič v zlom ale mama ma určite svoj vek zaplatite zmluvu,vklad na katastry a mame sa niečo stane a zas budete platit dedicku dan

autor
20. mar 2023

@kirakira pri 200 000 eurovom dome by to bolo vela ta dan?

ninka30
20. mar 2023

Cca 5-7% ale daň by sa platila len z polovice mamy, ktorá by sa desila.

autor
20. mar 2023

@ninka30 ale tak staci 5 rokov podrzat nehnutelnost ci? po smrti...
5-7% z tej polovice co sa bude dedit?

ninka30
20. mar 2023

Z tej polovice čo by sa dedila po jej smrti. A následne musíš podržať min 5 rokov aby si neplatila daň.

kirakira
20. mar 2023

po smrti budeš platiť notarovy určite percento z ceny všetkeho majetku po mame a po zapisani dedičstva musiš podržat 5 rokov aby si bol oslobodeny od dani z predaja nehnutelnosti

mojvlk
20. mar 2023

netreba pri dedení 5 rokov nepredat ak dedia v priamom rade to play len pri nepriamym dedicoch

kirakira
20. mar 2023

maš pravdu ak su priamy dediči nebudu platit dan z predaja

kirakira
20. mar 2023

ale zas je aj riziko že mama može počas svojho života zo svojim majetkom nakladať ako uzna za vhodne a brat na koniec nedostane nič