Vlastníctvo domu - darovanie polovice manželke

10. jún 2022

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ako vyriešiť túto situáciu, resp., kde začať vybavovačky (notár alebo rovno kataster?)
Manžel dostal počas trvania manželstva do daru dom v ktorom momentálne bývame s deťmi. Dom je bez ťarchy. Chcel by prepísať polovicu domu na mňa - manželku.
Ako je to najlepšie urobiť? Darovacou zmluvou?

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janka_266
10. jún 2022

Spísať darovaciu zmluvu, podpísať pred notárom, zaniesť na kataster a žiť šťastne až do smrti.

janinah
10. jún 2022

Len ma zaujíma....chcel by on alebo ty? Darovacia zmluva pred notárom a vybavené.

autor
10. jún 2022

Ďakujem, on to navrhol

evkamotka
10. jún 2022

@janinah napriklad ja s manzelom som v podobnej situacii a tiez by sme to chceli dat pravne pol na pol. Pride nam to fer. Chceme to obaja

oli18
10. jún 2022

Máš véééľmi dobrého manžela, ak ti chce dať polovicu zo svojho daru. To len málokto urobí.

autor
10. jún 2022

@oli18 Áno, manžel je to dobrý 🙂
Ale dom platíme zo spoločných peňazí, aj ten dar bol iba na papieri, vyplácali sme rodinu - taktiež zo spoločných peňazí.
A chceme si to dať teraz do poriadku aj na liste vlastníctva aby sme boli obaja.

matqa411211
10. jún 2022

@zoro9836 myslim si ze teba je do toho nic, kazdy nech si robi s majetkom co chce, autorka sa na toto nepytala

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
petricka22
11. jún 2022

@zoro9836 zase kalkulujes? 🙂 niekto zije pre svoju rodinu a nepotrebuje mat zadne vratka

oli18
11. jún 2022

Tak to je potom spravne. Za takych okolnosti mas na polovicu narok. Mozno by stalo za to sa poradit aj s pravnikom, ci radsej nie kupou, ako darom.

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
0silvia0
11. jún 2022

@oli18 preco je lepsie kupou?

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
petricka22
11. jún 2022

@zoro9836 ja teda nemam dvojity meter a ked partnera milujem, tak robim vsetko pre rodinu. Ale ak ides do vztahu s tym, ze sa aj tak skonci, tak si ziadny ani nezacinaj. Ach, len vsetko prepocitavat, ci sa mi zene oplati kupit kavu, alebo vobec mam dat peniaze na autobus za nou… toto su tvoje kalkulacie a je to fakt ubohe. Neobhajuj si to, ze je to normalne. Normalne vo vztahu je vsetko zdielat spolu, uspechy aj pady, financie, zdrav.problemy, starostlivost o deti a domacnost.

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
stanulienkat
11. jún 2022

@zoro9836 keby to bolo opacne a manzel sa dozadoval polky darovaneho domu, to by si videl ten dvojaky meter. Spravne je len toto garde.😃

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
stanulienkat
11. jún 2022

@zoro9836 v tomto prípade je to Ok. Ale keď čítaš niektoré diskusie, tak sa mi rozum zastaví.

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zoro9836
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dilino
11. jún 2022

A prečo ťa nenapisal hned zaroveň na list vlastníctva ked pišeš že je to len papierovo dar.A že ste zbytok rodiny museli vyplatiť zo spoločných penazi prečo aj vtedy netrval na tom že ked ste to dali zo spoločných penazi tak že by ťa tiež zapisal do LV.Až nasledne to chce prečo po nejakom čase a nie hned ked jemu pripadol dom ked sa platil z vašim spoločných penazi.A prečo dar len na papieri a potom vyplatiť ostatných.Dar ked niekto niekomu dá tak je to jeho rozhodnutie. Ak to je podmiene že vyplati ostných tak potom to neni dar ale kúpa nehnuteľnosti.Nerozumiem tomu prečo je to na pepieri dar.Dar je od slova darovať nepýtať za to peniaze divne to je nechápem.Ked mám prijať dar tak nemám nikoho vyplacať či prečo tam bol dar.

petricka22
11. jún 2022

@zoro9836 myslim, ze tvoje vyjadrovanie hovori dost vela o tvojom charaktere. Som rada, ze moj muz nema taketo zmyslanie, taketo prepocitavanie a taketo vyjadrovanie… pekny vecer.

zoro9836
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
basska_b
12. jún 2022

Darovacia zmluva ... a pred notarom to vobec byt nemusi. Ked ste sikovni, zoberete vzor z netu, pozriete katastralny zakon, este navrh na vklad, to je taky sprievodny list so zhrnutim, co chcete... podpis darujuceho musi byt overeny na matrike, s tym tam moze ist sam... na katastri kupis v automate kolok, sup s tym na podatelnu na prislusny kataster a pride vam vyrozumenie o zapise na list vlastnictva. Ak by tam cosi chybzlo, sa ozvu. Napis mi spravu, lebo tato diskusia je zas vyzivna jak one... Dar sa vsak nesmie nicim podmienit a moze ho vziat spat, ale len za zakonom stanovenych podmienok.

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
petricka22
12. jún 2022

@zoro9836 skutocny hrdina, muz, ktory na zenskom fore potrebuje jednu zenu zosmiesnit a ponizit.

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
12. jún 2022

Ďakujem veľmi pekne za odpovede 🙂

(Teda okrem tých čo si tu projikujú svoje vzťahy a životy do zadanej otázky)

petricka22
12. jún 2022

@zoro9836 zrkadlo? To ze ma tu potrebujes za kazdu cenu zosmiestnit nie je zrkadlo. To ze tu splietas dve-na tri, veci, o ktorych sme sa vobec nebavili, nie je zrkadlo. To ze tu vytahujes argumenty od veci, nie je zrkadlo. To, ze sa ma tu snazis zosmiestnit nehovori o tom, ze si rovnocenny partner, nie je to lichotka, len si obycajny buran.
Vypocitavy, pomstychtivy. Nic viac, nic menej 🙂
Nie som naivna, nie som hlupa, ani prostoducha, len mi je zle z ludi, ktori myslia len na majetky a na peniaze. Stazujes sa, aky je zivot a ze dnes musis mysliet na majetky a zadne vratka, ze neinvestujes do vztahu… ale to ludia ako ty, robia svet akym je. Ze je kazdy sebec a nevie pre druheho nic urobit, pokial z toho nema sam profit. Ak chces mat stastnu rodinu a vztah, musis sa vediet aj obetovat a nik tu teraz nehovori o tom, ze si ma zena nechat skakat po hlave od nejakeho chudaka, len pre to, ze je na nom financne zavisla… hovorim normalnom zdravom vtahu, kde ma clovek toho druheho robit stastnym. Pokial si to ty nezazil, je mi ta luto. Ale bude to zrejme tym, ze vrana k vrane sada a vypocitava si vypocitaveho hlada. Pekny vztah nie je utopia, je to normalne a tak by to malo byt.