Hypotéka, leasing, život

13. apr 2024

Ahojte. Potrebovala by som poradiť od skúsenejších. S priateľom máme cez 22 rokov. Priateľ pracuje a má v čistom mesačne plus mínus 1800 eur. Ja ešte doštudovávam vysokú školu, ešte 2 roky. Problém je v tom, že ešte nemáme spoločné bývanie (na byt ísť nechceme). Priateľ teraz prišiel s tým, že si chce kúpiť nové auto na leasing za 27000€, na 5 rokov. Mne to nepríde vôbec sko dobrý nápad, s ohľadom na to, že si chceme v merítku 2-3 rokov kupovať pozemok a stavať dom. Ja síce keď doštudujem a zamestnám sa budem mať tiež aspoň 1300€, ale ajtak. Máte nejaké dobré argumenty, aby som mu to vyhovorila? Alebo myslíte, že sa to dá?

saraxyz
13. apr 2024

Sú to jeho peniaze, nech si kupi co len chce. A ked dostudujes, začnite spolu šetriť a kupovat

jaaankaaaa
13. apr 2024

Ahoj, asi by ma to tiež štvalo, lebo by pre mňa bolo bývanie dôležitejšie, a musíte mať nasetrenych 20% potom svojich, tak kuknite koľko by stála tá nehnuteľnosť tam kde sa chcete usadiť, a či tolko dokážete nasporiť, ak bude mať teraz leasing
Plus záleží kde žijete, napr v BA by som auto určite nepotrebovala, ale v nejakom zapadakove ano😁
Okrem leasingu bude/te platiť aj benzin, poistku, pripadne opravy, a teda šetriť sa bude ťažšie, vlastniť auto je drahé no

saraxyz
13. apr 2024

Autorka, ty zarábaš a šetríš?

martinmmartin
13. apr 2024

nove auto je najvacsia hlupost. Je to presne dovod preco su niektore typy ludi cely zivot na financnom spodku spolocnosti a umieraju s nizkymi dochodkami.
Takyto ludia maju jednu spolocnu vlastnost - investuju zarobene peniaze hlavne do veci ktore im po kupe pomalicky pustaju zilou a pritom stracaju hodnotu. Nove auto je toho krasny priklad ked strati 20% ceny v momente ked ho prvy krat nastartuje. Plus ta udrzba a cost of ownership .
Bohaty ludia toto nikdy nerobia a kupuju hlavne veci co si hodnotu drzia alebo na nej stupaju( nehnutelnosti a akcie)

lauriik
13. apr 2024

Nemozes mu branit kupit si za vlastne peniaze auto. Moze si kupit co chce. Ina vec by bola keby ste manzelia a mate spolocny majetok.
Povedala by som, ze 22 rocny borec este nie je nastaveny na to, ze ide kupovat dom a zadlzit sa hypotekov. Ak este len teraz zacal zarabat tak si chce tie peniaze zrejme uzit.

sisa_s
13. apr 2024

Kupite pozemok, zacnete stavat dom, potom zistite, ze spolu neviete fungovat...preco si nevyskusate spolocne byvanie, potom manzelstvo, potom dom riesit? Podla mna na to idete uplne zle...

kitycat
13. apr 2024

Ma priatel spocitane aka velka splatka by to bola?

Nestacilo by kupit nejake ojazdene na zaciatok?

sisa_s
13. apr 2024

A to auto, nech si vypocita mesacny leasing cca 500e v tejto hodnote auta, 90-100e mesacna poistka, tankovanie...z coho chce setrit na dom?

gribka1
13. apr 2024

Neviem, zarába celkom slušne, aby si kúpil auto aj šetril na pozemok. Má iné auto alebo má byť prvé?

zuzanka.zuzu
13. apr 2024

zase to stavanie domu 😂😂😂 22 ročný pár ktorý ani nevie či spolu vie fungovať 🤦 on nech si kúpi čo chce a ty najskôr doštuduj

sasa1310
13. apr 2024

za prvé, sú to jeho peniaze do nich ťa nič nie je. Môžeš mu max. povedať svoj názor na jeho míňanie v čase, keď už plánujete niečo spoločné.
A za ďalšie, kupovať auto za 30 000 eur, keď na neho nemáte (keďže treba leasing) v čase nevlastnenia žiadnej nehnuteľnosti mi príde rovnako scestné ako to, že nemáte nič a do bytu nejdete, lebo chcete dom. Aby ste potom neplakali, že vám financie na nič nevychádzajú. Normálne sa mi rozum zastavuje. Mladí ľudia, nič nemajú ale rovno idú stavať dom, lebo však do bytu by nešli. Žiť z dlhov sa dá len chvíľu. Treba si na tie sny najskôr zarobiť.

sasa1310
13. apr 2024

@sisa_s načo šetriť na dom, však potom zasa požičajú. To je teraz novodobá logika mnohých. Načo byt? Však rovno dom stavať s prázdnymi vreckami

gemerka17
13. apr 2024

Ste mladý, o rok už nemusíte spolu byť. Pred tým ako čokoľvek začnete spolu budovať, tak treba si vyskúšať spoločne byvanie na aspoň rok. Takto ste len mladý ľudia, ktorý spolu trávia čas a občas si šuchnú.
Sú to inak jeho peniaze a nech si robí čo chce. Sama vidíš, že tak dopredu nerozmysla a vlastne ani nemusí, lebo fakt po tvojich štátniciach, bude mať už dávno inú babu. Auto nie je dobrá investícia ale stále platí, že sú to jeho peniaze a jeho voľba. Pokiaľ ste spolu ešte poriadne nefungovali v jednej domácnosti, kde je on hlava a ty si ten krk, čo mu ju krúti je zbytočné riešiť vážnejšie otázky.

autor
13. apr 2024

@zuzanka.zuzu aby som to upresnila pre všetkých. Sme spolu 7 rokov, 2 roky sme spolu už bývali na byte - ale rozhodli sme sa to zrušiť, nechceli sme liať peniaze do niečoho, čo nie je naše. Plánujeme spolu budúcnosť, plánujeme sa vziať. Priateľ kúpu auta preberá so mnou, zaujíma ho môj názor, chce, aby sme do toho išli spolu. Aby som sa vyhla všetkým komentárom že nevieme či spolu vydržíme a že sa mu montujem do jeho peňazí. Chcela som poradiť z finančného hľadiska, nie vzťahového.

sisa_s
13. apr 2024

Ako do toho ist spolu? Ze mu budes aj ty financovat auto?

justxme
13. apr 2024

A máš niečo našetrené, zarábaš? Lebo o 2 roky len skončíš školu, o 2-3 roky chcete brať hypotéku, to bude treba mať 20%, čo môže byť dajme tomu 40 000, čiže tie by ste mali mať našetrené. Viete to dovtedy dať nejako dokopy? S autom, bez auta? Lebo ak áno a bude zvládať platiť aj auto, tak by mi to asi bolo jedno.

gabrm
13. apr 2024

@zuzanka.zuzu
@sasa1310
Veď hádam nebudú bývať niekde v paneláku ako nejaká socka,aspoň dom už je teraz taký štandard. A aj keď 300m pozemku,ale hlavne betónový plot okolo 😂. A už tým dupľom nie v podnájme a o nejakom mestskom byte ani nehovorím. Spoločné bývanie po dvoch rokoch zrušili,aby neliali peniaze do niečoho čo nie je ich 🤔.
Len aby to nebolo tak,že chlapec po dvoch rokoch zistil o čom to je,tak išli každý po svojom a teraz si radšej kúpi auto namiesto spoločného bývania so zadavatelkou. 🤣

autor
13. apr 2024

@justxme Áno, na pracujem na dohodu, odkladáme si spolu. Len si nie som istá, či utiahneme aj leasing aj hypotéku na dom

martinmmartin
13. apr 2024

a poistku a nove gumy a nejake havarie, a pokuty, a servis, atd
Ten vozik vas bude stat v konecnom dosledku 55-65K a za to mozes mat hypoteku jak vino

sisa_s
13. apr 2024

Aspon, ked uz robite hluposti, si to poriadne pravne osetri..nech on nema o par rokov auto, dom a ty pobezis s holym zadkom bez uspor k rodicom

joannita
13. apr 2024

Viem ze nechces radit ohladne vztahu, ale nechaj si poradit od starsich a skusenejsich.
Nechodte v 22 rokoch spolocne do tak velkeho zavazku ako je kupa pozemku a stavba domu. Naco? Preco? Aj ked ste spolu 7 rokov. Ja vam fakt zelam aby vam to vyslo, ale...ste este veeelmi mladi a vas zivot sa moze vyvinut uplne inak.
O to viac, ze ked priatel chce kupovat nove auto za 27 000. Myslim ze jeho priority su inde..

ellca123
13. apr 2024

Možno má iné priority ako ty,
treba otvorený rozhovor ako si predstavuje budúcnosť, financie....

autor
13. apr 2024

@joannita ale veď som napísala, že stavať chceme za 2-3 roky, to budeme mať 25. Myslím si, že to je úplne adekvátny vek, dom by sme dostavali v tak 27. Kedy inokedy? Tento príspevok sme písali spolu, chcel sám priateľ vedieť ako to je. Ale namiesto toho sme dostali kopu nevyžiadaných vzťahových rád, ako spolu chodíme šúchať, ako po štátniciach bude mať inú a podobne. Zaujímalo by ma, odkiaľ toto tie ženy majú, žeby vlastné komplexy?.. Sme rozumný mladý pár, ktorý spoločne rieši veci a plánuje budúcnosť. Nie sme zbrklý ako väčšina ľudí v našom veku, nemáme dieťa a nevyhadzujeme neskutočné peniaze za prenájmy a podobne. By ma zaujímalo, ako by to teda malo byť, podľa tých žien čo tu píšu 🤷‍♀️

vler
13. apr 2024

Tak si mala hned na zaciatku napisat ze ste spolu 7 rokov, ze 2 roky spoloc. byvania uz mate za sebou, a ze planujete spol buducnost.
Inak co sa tyka auta do bodky suhlasim s tym co napisal @martinmartin

autor
13. apr 2024

@vler Hej máš pravdu, akurát ma vôbec nenapadlo, že tu budú komentáre tohoto typu

januska12323
13. apr 2024

Ja byť na tvojom mieste si asi poklepem po čele keby prišiel s týmto nápadom. Načo mu je také drahé auto keď chcete dom, svadbu a čo ja viem čo ešte. Na to všetko treba aj našetriť. Nech si nájde schopné ojazdené a peniaze, ktoré by vrážal do leasingu odkladá. A ísť do toho spolu myslíš aj platiť spolu?

autor
13. apr 2024

Nevedela som, že keď sa pýtam na finančnú radu, budem musieť obhajovať zdravie svojho vzťahu😄

autor
13. apr 2024

@januska12323 Áno, nakoľko sa plánujeme vziať, rátame s tým, že peniaze budeme mať spoločné. To znamená, že prakticky by sa leasing platil z peňazí “našich”, nie jeho

sasa1310
13. apr 2024

treba si v prvom rade uvedomiť, koľko bude stáť mesačná splátka na auto, koľko vyjde taký pozemok + dom a koľko eur máte našetrených. Lebo vzatie hypotéky nie je len o jej zobratí a hurá systém, máme dom. Ale aj o jej splácaní na cca 30 rokov. Finančne gramotní ľudia na to idú inou cestou. Na začiatok niečo maličké, popritom vždy našetriť na finančnú rezervu a postupne ísť do väčšieho poprípade vziať väčšiu hypo na dom až vtedy, keď deti už sú ako tak väčšie a príjem oboch je už samozrejmosťou. A nie, že teraz naberiete veľký leasing, do toho veľká hypo a ty na materskú s 1 - 2 deťmi a nedajbože sa jednému z vás niečo stane a bude prúser na mraky. Nenadarmo sa menším bytom vraví štartovacie byty. Mňa by zaujímalo koľko viete ročne ušetriť, keď o 2 - 3 roky chcete ešte len kúpiť pozemok a stavať. že s akou finančnou zábezpekou toto idete riešiť.

stanka_k
13. apr 2024

Pusti mu podcasty o finančnej gramotnosti. Finax abo kľudne niečo iné (nemyslim to ako nahovaraniena konkrétnu spoločnosť ) počúvala som ich prednedávnom a mali celkom zaujímavé debaty, kde im ľudia písali rôzne situácie a oni na ne dávali rady, všelijaké kalkulácie...