Delenie hypotéky po rozvode

5. aug 2024

Ahojte, prosím o radu. S exmanzelom sme počas manželstva zobrali hypotéku 20 000. Po 5tich rokov sme ju refinancovali inou hypotékou (zostatok bol 16000) a zobrali sme este niečo navyše, takže druhá hypotéka bola 30000. Tú sme po 5tich rokoch splatili (zostatok bol 21 000). Koľko musim manželovi vyplatiť vrámci vysporiadania BSM? Ďakujem

eeffka
5. aug 2024

Vsetko ste splatili? Nemate dlhy? Tak predat nehnutelnost a podelit sa.

autor
5. aug 2024

@eeffka predaj vôbec neriešim, to som sa nepýtala. Zaujíma ma suma, ktorá prináleží exmanzelovi. Ďakujem

tiezjedna
5. aug 2024

@autorka ak máte hypo splatenú, tak je úplne jedno aká bola výška. Pokiaľ chce jeden z vás v nehnuteľnosti zostať, je to o dohode. Ale osobne by som (ako ten odchádzajúci) nešla pod polovicu reálnej trhovej ceny.

huxy
5. aug 2024

Všetky hypo ste vyplatili počas manželstva? Ak áno, tak z toho neplatíš nič, počas manželstva je všetko spoločné, a keď sa záväzky uhradili, tak nič neplatíš.

eeffka
5. aug 2024

Nula. Spolu ste vzali pozicky,spolu splatili

autor
5. aug 2024

@huxy zabudla som podotknúť asi dôležitu vec. Tie peniaze sa použili na rekonštrukciu môjho bytu, v ktorom bývame a ktorý som mala uz pred manželstvom. V byte ostávam bývať s deťmi, ktoré mi ostali a on chce vyplatiť jeho časť peňazí, ktoré dal do bytu z hypoték.

eeffka
5. aug 2024

Trosku dost podstatna informacia. 20+30/2, 25tis

melanta
5. aug 2024

Tak potom má nárok na polovicu zaplatených splátok.

huxy
5. aug 2024

Autorka, tak to je iné. Rekonštrukcia bytu deleno dvomi, ak ste tie peniaze použili na rekonštrukciu počas manželstva

autor
5. aug 2024

@eeffka určite 20+30?? Ved zostatok tej prvej bol vyplatený tou druhou. Nemali sme k dispozícii 50 tisic. 16tis.z druhej hypotéky išlo na vyplatenie zostatku prvej.

autor
5. aug 2024

@melanta ano, to viem. Ale dosť sa v tom stracam co je vlastne polovica zaplatených splatok? Z prvej sme splatili 4tis a 16tis.sme vyplatili druhou hypotékou vo výške 30tis. Čiže by to malo byt 4tis+30tis?? 🤷🏼‍♀️

zojanka
5. aug 2024

34tis /2

autor
5. aug 2024

@zojanka ďakujem, aj ja som si tak myslela...

eeffka
5. aug 2024

Ano mas pravdu to spom prehliadla 34/2

milanemila
5. aug 2024

Hypoteka isla na rekonstrukciu bytu v kt on x rokov byval a uzival byt aj zariadenie, mne pride trosku chrapunske pytat si polovicu splatok hypoteky, ved v tom byte ostavaju zit jeho deti 🤷🏼‍♀️ neviem no mozno to vnimam zle (neviem ci on potom platil rezijne naklady), ale mne by bolo trapne pytat si peniaze ked v podstate “zadarmo” zil v tvojom byte.
Aby som ale odpovedala na tvoju otazku, tak vyska hypotek nerovna sa to co ste realne splatili, takze vyska splatok bola vyssia ako pozicana suma. Ak nemate k tomu uz dokumenty alebo sa neviete dopatrat k vypisom z uctu odkial hypo odchadzala, tak v banke vam na vyziadanie info urcite daju.

autor
5. aug 2024

@milanemila ano, je to chrapunske, ale on je chrapun, takže žiadne prekvapko 🙂 viem, mam ku všetkému doklady. Ako by som si to teda mala vypočítať, ak mi vieš poradiť? Ďakujem

milanemila
5. aug 2024

Tak skus na neho ist 34/2, mozno mu to nedocvakne, ze sucet splatok bol vyssi 🙈 inak by to realite mala byt vyska hypoteky+zaplatene uroky a to deleno 2 🤷🏼‍♀️ Ak nebude suhlasit s tymi 17 tisicami, tak nech on vydokladuje, ze by to malo byt viac

autor
5. aug 2024

@milanemila ano, tak to býva. Ale zas si myslím, ze ked sme to vyplacali skôr, banka vzdy vyčistili zostatok ku konkrétnemu dátumu fixácie. A tam je zohľadnena istina aj úroky...

milanemila
5. aug 2024

Ano pri vycisleni zostatku, ale realne by si mala spocitat splatky, kt vam odchadzali z uctu pocas manzelstva a tie vydelit 2 (bez ohladu na vysku prvej alebo druhej hypoteky), lebo to je suma, kt ste zaplatili.

melanta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
melanta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
melanta
6. aug 2024

Z čoho ste ju splatili skôr? Tú prvú ste vyplatili druhou, čiže tam ste banke zaplatili 4000 + uroky. Čiže polovicu z toho. Druhú ste banke na splátkach zaplatili 9000 + uroky. Čiže polovicu z toho. A tých 21000 čo ste vyplatili, ste vyplatili z toho, čo ste ušetrili počas manželstva? Ak áno. Tak polovicu z 21000. Proste má nárok na polovicu toho, čo ste banke zaplatili zo spoločných peňazí. Je jedno či vo forme mesačných splátok alebo jednorazového splatenia.

melanta
6. aug 2024

@milanemila nie je to chrapúnske. On žil v jej byte, ona zase mala zhodnotený byt z jeho peňazí. Je to absolútne v poriadku, že má dostať polovicu z toho, čo sa investovalo do jej bytu. Deti do vyporiadania majetku neťahajme.

milanemila
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
6. aug 2024

@melanta ano, ďakujem, už som si to prepočítala podla výšky splátok, ktoré sme platili. Zvyšných 21 tis. sme vyplatili 11 tis. z úspor a 10tis mi pomohla moja mama, darom. Ale nemám žiaľ o tom žiadnu darovaciu zmluvu...

melanta
6. aug 2024

Darovaciu zmluvu nepotrebuješ. Stačí, ak ti to poslala cez účet zo svojho účtu.

autor
6. aug 2024

@melanta je to komplikovane.... Mama nechcela mať hotovosť doma. Tak som jej peniaze vložila na moj sporiaci účet. A potom z toho účtu som splatila hypotéku... Takže svojho ex budem teraz este vyplácať z maminych životných úspor...

mk1111111111
6. aug 2024

Mama nevybrala peniaze z uctu? A tak Ti ich dala. Ci ich mala doma? Aj to by bol doklad, aj ked slaby

melanta
6. aug 2024

Mala ich doma, dala ti ich a ty si ich vložila na svoj účet. No, problém. Ale podľa mňa stále riešiteľný čestným prehlásením mamy a argumentovaním, že muž vedel, že ide peniaze tvojej mamy. Čo si o tom myslí právnička @natalienka12 ? Ak mama autorky darovala peniaze, ktoré mala doma, darovala ich autorke teda cash, tá si ich vložila na účet a následne použila na vyplatenie hypo. Ak muž vedel, že ide o peniaze od svokry. Dá sa to použiť pri vyporiadaní majetku ako darované peniaze? Dik.

autor
6. aug 2024

@mk1111111111 nie, naši nikdy nemali účet. Aj dôchodok im chodil v hotovosti