Daňový bonus a odpočet na manželku

kaca88
29. jan 2018

Dobrý deň chcela by som sa spýtať čo všetko (potvrdenia, prehlásenia... 😉 ) potrebujem aby si manžel mohol uplatniť daňový bonus na jedno dieťa ktoré sa narodilo 6.1.17 a odpocet na mňa (brala som len rodičovský , na materskú som nárok nemala)
Ďakujem 🙂

evittam
29. jan 2018

@kaca88 Teoreticky nic,len kopiu RL a sobášneho listu a poriadne vypisat ziadost o ročné zúčtovanie dane pre zamestnavatela. A mozno bude žiadať mzdárka aj potvrdenie od UPSVAR o RP.

pininka
29. jan 2018

Urcite z uradu prace potvrdenie od kedy a v akej vyske poberas rodicovsky. Dnes som si preto bola. U mojho muza su take .... Ze som musela dokladovat zo socialnej poistovne,aj ked som matersku nepoberala,ze som nepoberala

evittam
29. jan 2018

@pininka Podla zakona staci vyjadrenie v RZ, ale ano -zalezi od mzdarky.

petagal
29. jan 2018

Pozor na to, ak si počas roka 2017 pracovala, treba priznať aj príjem manželky. Pokuta pri nesprávnych údajoch ide daňovníkov i.

pininka
29. jan 2018

@evittam to vies,vojsko je vojsko oni musia byt furt extra. Na socialke na mna cumela jak puk ze co od nej chcem.

kaca88
autor
29. jan 2018

Ďakujem. 🙂 Daňové budeme robiť my v práci je to zložitejšie ;) a nerobila som od 2/2016 takže v tomto problém nebude

kaca88
autor
29. jan 2018

@evittam Takže keď budem ja odovzdávať klasické papierové priznanie čo si vypiseme doma - odovzdám len s tým potvrdením o poberaní rodinných prídavkov a k tomu bonusu budem potrebovať aj kópiu RL alebo ten by sa dával iba v prípade že ho odovzdavam u muža v robote?
Normálne daňové som mu už robila niekoľkokrát ;) keďže idrabal celý rok a nemarodil a nič okrem seba neodrataval. To bolo jednoduché ;) ale toto si potrebujem zistiť lebo som nič podobné ešte neriešila 🙂

danuska1908
29. jan 2018

Mzdarka mojho muza chce aj kopiu sobasneho listu 🙂)

evittam
29. jan 2018

@kaca88 No bud si DB uplatňuje jeden alebo druhý rodič, nie obaja.

kaca88
autor
29. jan 2018

@evittam veď áno, ja si nepodavam daňové. Bude len muž žiadať o daňový bonus jednorazovo vyplatiť a na mňa si ešte uplatniť odpočet aby mu vrátili dane 🙂

evittam
29. jan 2018

@kaca88 Ty píšeš,ze budes "odovzdávať"...pokial si bola cely rok na RD tak staci kopia RL dietata,deti

sofia1
29. jan 2018

Chcem sa spýtať že keď nie sme zobrati tak nemá nárok na daňový bonus?

kaca88
autor
29. jan 2018

@evittam 🙂 píšem na telefóne a sem tam mi to upravuje vety a slová ako chce snažím sa to spätne opraviť ale toto som si naozaj nevšimla. Malo tam byt - keď bude odovzdávať.

petagal
29. jan 2018

@sofia1 Na daňový bonus nárok má, od mesiaca, v ktorom sa dieťa narodilo, treba vydokladovať rodným listom, kde partner figuruje ako otec. Nemá nárok na odpočítateľnú položku na manželku, logicky, keďže nie si manželka.

evittam
30. jan 2018

@sofia1 Na daňový bonus na dieta ma narok, ten nema nic spolocne s tym ci ste alebo nie ste manzelia, teda ak splna podmienky nároku.

slniecko87
3. feb 2019

Prosím vás keď moja sestra pred nástupom na rodičovskú dovolenku nepracovala, takže neodvadzala nič na daniach ani do soc. poisťovne, má jej manžel nárok na odpočet dane? V roku 2018 poberala rodičovský príspevok. Ďakujem

evittam
3. feb 2019

@slniecko87 Ved o to ide ze je na RD. Ano ma narok.

sofia1
3. feb 2019

@evittam A ako to je keď ex poberá danovy bonus.....môže?

evittam
3. feb 2019

@sofia1 Pokial splna podmienky nároku tak ano. Predpokladám,ze ako ex nebýva s detmi v spoločnej domácnosti-cize nesplna jednu z podmienok naroku na DB.

sofia1
3. feb 2019

@evittam ja som na materskej.tak teraz to neriešim.ale keď som robila tak on poberal a nebyval s nami to je jasné

evittam
3. feb 2019

@sofia1 A prečo si nepoberala ty? Proste pokial s vami nebýval a ani nebýva v spoločnej domácnosti nema narok na DB.

sofia1
3. feb 2019

@evittam no preto lebo sa s nim dohodnúť nedalo.tak ze to robil na čierno??

evittam
3. feb 2019

@sofia1 Nedalo sa s nim dohodnúť?! A prečo by si sa mala dohadovať s nim?! On nemal narok ale ty ano. Mala si ty poberat a bodka. Jemu keby prisli na podvod tak to musi vrátiť aj s pokutou. Pripadne ho udať na DU.

slecna0071
3. feb 2019

Prosím vás,ked som brala davku v nezamest.potrebuje manžel do práce aj o tom potvrdenie zo sp??na daňove

evittam
3. feb 2019

@slecna0071 Ano. Ak bola davka vyssia ako NCZD tak si nema co uplatniť.

sofia1
3. feb 2019

@evittam po materskej budem múdrejšia.teraz sa to už asi napadnút nedá.

evittam
3. feb 2019

@sofia1 Vsetko sa da a ty môžeš podat dodatočné DP.

sofia1
3. feb 2019

@evittam teraz som na materskej a pred tým som bola na úrade práce. Pred úradom práce som pracovala

slecna0071
4. feb 2019

@evittam za tri mesiace po 360 a 9 krat rodicak a pridavky na dve deti

evittam
4. feb 2019

@slecna0071 RP a pridavky sa neodpocitavaju od NCZD na manžela/ku. Iba podpora.