Cestovanie verzus investovanie

5. nov 2023

Ahojte. Rada by som sa opytala ako to mate vy. Pre aky zivotny styl by ste sa skor rozhodli. Situacia vyzera takto: obaja zarabame nadstandardne, vsetky, aj vacsie vydavky (napriklad nova pracka minuly mesiac) dokazeme kupit z platu bez toho aby sme museli siahnut na sporiaci ucet. Manzel jazdi na drahom aute, lebo to je jednoducho jeho hobby. Dom mame skromny, ale postacujuci, tak, aby sme si ho mohli dovolit ak by prisla akakolvek situacia.
Velmi radi cestujeme. S nasimi 2 detmi sme uz navstivili hadam aj 15 krajin. Mame tak 8-9 vacsich dovoleniek za rok, vylety do okolia kazdy vikend. Toto je to, co nas naozaj bavi, myslime si, ze cestovanie ma velky pozitivmy vplyv na nase deti.
Cestujeme vzdy bol a je nasa priorita.
V poslednom case ale zacinam premyslat ci by nebolo lepsie zacat viac penazi odkladat, alebo investovat do buducnosti. (Na dochodok si sporime extra, na sporiacom ucte mame par tisic, ale nieje to nic prevratne. Ja sa totizto, cim som starsia, tym viac bojim rakoviny.
Vela clenov mojej rodiny zomrelo, alebo prezilo rakovinu a rozmyslam co by bolo ak ochorie niektory z nas.
Manzelova odpoved na to je: "ked dostanes rakovinu tak si budeme spominat na to kolko krasnych zazitkov mame a nie sa tesit z par usetrenych €."
Aky je vas nazor, len tak zo zvedavosti? Ako by ste radsej zili?
Nepotrebujem rady o rozdeleni penazi, len ma zaujima ako by rozmyslali ini ludia.



mame, a nie sa tesit z tych par tisic € navyaw. Ak sa nieco take stane, tak to budeme riesig potom".

syslik81
5. nov 2023

ked dostane rakovinu bude to mat rychlo za sebou a sebecke je ,ze nebude premyslat nad tym co bude s vami potom ... odpustit si 2 dovolenky a peniaze odlozit je kompromis .. alebo ak tak super zaraate kupit aspon neaky byt a prenajat nech mate neaky bocny prijem a ten odlozit na horsie casy .. xy ludi si uzivalo a nakoniec skoncili s holou pr.ou a ich spommienky ich neuzivili

katkaseiner
5. nov 2023

@syslik81 uplne suhlasim

autor
5. nov 2023

@syslik81 no v pripade umrtia mame uzatvorene poistky, takze ak zomriem ja alebo on, tak nam bude vyplatena urcita dost vysoka suma.
Mna skor trapi ten cas pocas liecenia, kedy nebudeme moct ist do prace

aniele
5. nov 2023

No, keď dostaneš rakovinu, možno budeš spomínať (to akože bilancovať a pripravovať sa na odchod?!). Ale určite budeš potrebovať ušetrené peniaze na terapie, lieky, náhradu výpadku príjmu. Prípadne, v najhoršom prípade, na život jedného partnera s deťmi. A ak by nebola rakovina, ale napr. Alzheimer, tam sú potrebné len ušetrené peniaze, zážitky sú dotyčnému na dve veci. Píšem veľmi pragmaticky, možno nepríjemne, ale už sme aj my prežili pár diagnóz a tiež bol manžel nastavený na zážitky (výchova v rodine) a ja na finančné istoty. Teraz sme niekde medzi....

syslik81
5. nov 2023

hej ale poistka sa minie rychlo ... no z investovanych penazi mas prijem kt nahradi ten prijem co z rodiny vypadne .. pripadne stratite pracu alebo jeden z vas ostane ochrnuty etc- stat sa moze vsetko .. pracujem v opatrovatelskom dome kde su ludia po vaznych urazoch hlavy a ver mi,ze zivot sa zmeni v jednej sekunde ..preto je dobre mat aj zadne vratka

veselo_neveselo
5. nov 2023

Pre toto je fajn mat usetrene niekolkomesacne naklady na zivot - niekomu staci par mesiacov, ja chcem tak na pol roka az rok.
To by ti mohlo dat dostatocny klud duse pre pripad nemoci.
Mne osobne napriklad vyhovuje obcas cestivat, ale zaroven trochu setrit, aby som mohla ist do predcasneho dochodku 🙂 Nepaci sa mi predstava pracovat az do 65...takze ja tak, minam s ohladom na dochodok, ale neznamena to, ze sedim doma.

Je treba si najst tu rovnovahu, aka vyhovuje vasej rodine.

marcellka32
5. nov 2023

Asi ste ešte nezažili vážnu chorobu v rodine...to vás pokorí, až potom zistíš že zdravie je najdôležitejšie, deti nemusia mať 8-9 dlhých dovoleniek za rok (ak chodia do školy musia aj zo školy dosť chýbať čo tiež neschvaľujem), budú cestovať aj keď budú dospelí sami ...
Je fajn cestovať, ale dobré je aj myslieť na zadné vrátka

luccija
5. nov 2023

Neviem divná úvaha.Ak niekto z vás ochorie asi cestovať nebudete zmenia sa priority a peniaze budete mať na vykrytie príjmu, lebo ich nepredovolenkujete.Doteraz ťa to netrápilo?
Viete teraz vyžiť z jedného príjmu a príklad dlhodobej PN?
Vždy treba mať rezervu na čokoľvek deti budú raz potrebovať štart do života, školy nároky stúpajú cestovanie je super, ale snažila by som rozdeliť peniaze aj viac na rezervu.Ak máte z čoho tak nemeňte svoje návyky.Vies to sa nedá takto paušalizovať môj sused má stavebnú firmu má 42 r rakovinu v terminalnom štádiu a ani rezerva a liečba v zahraničí mu nepomohla.
Rob to, čo vám ako rodine robí radosť
Keď už by bolo zle predáte auto, zmeníte bývanie vždy je nejaké riesenie

eleanor2510
5. nov 2023

8-9 vacsich dovoleniek za rok je strasne vela. Ja som vsetkymi desiatimi za cestovanie, keby som mohla, cestovala by som určite viac, ale toto je prilis. Jedna vec su peniaze, ano, rezervu urcite treba mat, ale druha vec je, ze tym uz musite byt presyteni, aj vy dvaja, aj deti. Dovolenka sa u vas stava takou samozrejmostou, ze ak potom nahodou z nejakeho dovodu nepojdete (choroba, pracovne povinnosti...), tak budete cela rodina rozladeni a deti ofucane? Dovolenka je preto dovolenka, ze je tam aj ten pocit výnimočnosti, ze to nie je nieco kazdodenne, a podla mna u vas to uz prekrocilo mieru.

mamina7070
5. nov 2023

rubas nema vrecka za mna robte to co vas bavi na to budete śominat aj detom to dava rozhlad
ved nejdete na doraz

nadej1111
5. nov 2023

Určite som za cestovanie a spoločné zážitky a život ako doteraz

nadej1111
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
h2
5. nov 2023

Ja len takú praktickú otázku: Ako si môžete dovoliť 8-9 väčších dovoleniek za rok? Teraz nemyslím finančne, ale časovo. Lebo ja si pod väčšou dovolenkou predstavujem, že je to časovo viac, ako týždeň. Ale keby to bol povedzme aj len ten týždeň, ako sa dá mať 8-9 týždňov dovolenky za rok? Alebo viac, ak berieme do úvahy, že aspoň zopár z tých väčších dovoleniek trvá dlhšie?

marcellka32
5. nov 2023

Keď počítam 9 dlhých dovoleniek (čiže rátam 3 týždne, keďže 2 je klasika aspoň u mňa), tak to je 18 týždňov čo sú 4-5 mesiace z roka...
Podľa mňa je to veľa v zmysle že to :
1. Už nie je vzácne pre vás
2. Finančne by sa viac ušetrilo (4 ľudia niečo stoja na dovolenkách)
3. Určite je to aj náročné na timemanagment
4. Takisto ma zaujíma či deti sú škôlkari/školáci (ak školáci je nemysliteľné toľko vynechať školu, jedine že majú domáce vzdelávanie)
5.Kazdy víkend výlet do okolia je v pohode, ale človek si chce aj oddýchnuť a každy víkend ísť preč (máte upratovačku, kuchárku či riešite donášky, reštaurácie), to všetko sú tu stále nezodpovedane otázky...ak nie, kedy varíš, upratujes

Aj ja som prešla 15 krajín, ale za niekoľko rokov, postupne...
Áno zo zážitkov sa na starosť budeš tešiť, ak budeš mať zdravie

marcellka32
5. nov 2023

@h2 presne...mne to nejako časovo tiež nevychádza tie ich dovolenky

lindous
5. nov 2023

Obaja máte v niečom pravdu a myslím, že sa tam dá spraviť krásny kompromis...dá sa aj cestovať, aj šetriť, keď na to máte... o 1-2 dovolenky menej prežijete si myslím a stále budete mať kopu zážitkov a aj tie víkendové výlety sa dajú robiť zaujímavé, zážitkové, zábavné, avšak finančne menej náročné - stanovačka, opekačka, výlety do prírody, rôzne akcie pre deti zdrama... euro k euru a aj takto si viete posilniť rezervu

marsmykkok
5. nov 2023

Zase mať v ponožke peniaze a napríklad príde inflácia ako tento rok a 20 percent z nich vám inflácia vyberie. Rovnako investície, možno práve keby dostaneš tú rakovinu budú dole a prerobíš na tom. Preto som skôr zástancom toho, mať na účte len pár tisíc ako rezervu a zvyšok si užiť, do hrobu si ich nezoberieš. Ja som bezdetná zatiaľ, tak o problém menej. Ale ty ak máš deti, je otázne či aspoň nezobrať nejaký dvojizbák na hypotéku a jednu dovolenku ročne oželieť a dať na splátky a potom ak budú deti dospelé byt predať a pomôcť im so štartom do života. Dnes už nie je doba, dnes mladý človek si nevie ako v 90tych a nultých rokov ísť do zahraničia na 2-3 roky a za zarobené peniaze si tu postaviť dom, rovnako hypotéky sa získavajú ťažšie, preto tá pomoc od rodičov aspoň čiastočná je veľmi dobrí na začiatok. Deti z chudobných rodín to majú veľmi ťažké ak sa musia spoliehať len na seba. Preto by som možno aj nad týmto popremýšlala.

marcellka32
5. nov 2023

A za ďalšie deti nie vždy potrebujú 4* hotel s All inclusive službami...tam asi chodíte, nemyslím že idete do penziónu s kontinentálnymi raňajkami...
Deťom stačí opekacka na jeseň, v lete bazén, 1 dovolenka pri mori v lete, výlet do okolia s batohom a domácimi toustami v ruke, mafinami ...a majú kopec zážitkov....vieš si toto vôbec predstaviť?

luccija
5. nov 2023

@h2 veľa ľudí pracuje z domu, dovolenky.. a deti musia byť ešte menšie inak by to počas školy nedali.

h2
5. nov 2023

@luccija Ja si dovolenku nepredstavujem tak, že idem niekam, odkiaľ budem pracovať.

jarka_black
5. nov 2023

Hlavne žiadne výčitky. Užívajte život.
Čo sa týka napr. rakoviny a chorôb a iných desivých vecí... sú 2 prístupy:
- držať pre tieto prípady desiatky tisíc eur napr. na sporiacom účte, kde sú síce dostupné, ale reálne strácajú hodnotu... ak sa niečo z toho stane, zaplatíte si (a úspory sa stenčia, možno sa minú)
- investovať tieto peniaze tak, aby priniesli zhodnotenie nad úroveň inflácie, možno aj časť reálneho pasívneho príjmu, z ktorého mesačne zaplatíte poistenie na neočakávané situácie (a stále budete v zisku) ... ak sa niečo zlé stane, hradí sa to z poistky, ale úspory a pasívny príjem ostáva
Čiže keď si seba predstavím vo Vašej koži, tak užívam život, nechám časť svojho finančného bohatstva pracovať na finančných trhoch (potom ja už toľko nemusím) a pre hentie čierne scenáre si dám poistku, platenú zo zhodnotených peňazí. Nie každý si takto môže dovoliť uvažovať, toto je podľa mňa najkomfortnejšie riešenie. 🍀

Väčšina ľudí, s ktorými sa stretnem, rieši dilemu, či kúpiť potrebné veci, alebo si dokonca "dovoliť" investovať či mať poistku na neočakávané situácie (paradoxne títo ľudia ju budú najviac potrebovať, ak sa niečo stane, keďže nemajú úspory). Z hľadiska agenta je vždy odpoveď matematicky jasná, ale ak niekto nezažil tie dennodenné dilemy, čo kúpiť a či kúpiť, tak nepochopí to váhanie ohľadom investovania a poistenia.
😘

marsmykkok
5. nov 2023

@h2 tak ak majú peniaze nerobia asi vo fabrike na 3 zmeny. Môžu kľudne napríklad podnikať a cez dovolenky pracujú ich zamestnanci, oni riešia iba dôležité veci, prípadne na dialku skontrolujú či je všetko ok.

amelie2017
5. nov 2023

Kedy pracujete? 8-9 dovoleniek..to makate aj na dovolenke, alebo ako je to mozne? A teda pri tolkom cestovani by bolo dost odveci nemoct kupit pracku v hotovosti.
Mne by bolo tolko dovoleniek vela. V podstate kazdych 6 tyzdnov niekam idete, do toho vylety cez vikendy..ved to len balite a vybalujete. Ani by som nerozmyslala nad nejakou rakovinou a co bude, ale trosku zvolnina a uzivala si aj "vsednost" domova.

marcellka32
5. nov 2023

@amelie2017 tu ale zrejme nastáva to, že nevedia čo je vsednost domova...pretože deťom netreba robiť animatora nonstop, musia sa vedieť zabaviť aj sami...

vroni
5. nov 2023

Určite by som mimo nadštandardnej rezervy neodkladala peniaze. Za nadstandartnu rezervu považujem pasívny príjem a nie prachy v banke. S pasívnym príjmom sa zase nebudem triasť o výpadok (aktívneho) príjmu. A môžem cestovať do aleluja. Zážitky a spoločný čas považujem za najlepšiu investíciu do budúcnosti.

lauriik
5. nov 2023

Prosim ta, ako to robite, ze nadstandartne zarabate a este mate aj minimalne 9 tyzdnov dovolenky kazdy rok? A ked 9 dovoleniek mate za rok tak ako to, ze ste navstivili len 15 krajin? To chodite stale na tie iste miesta? Cely prospevok je podozrivy. Akoze pracku kupit z mesiaca na mesiac snad moze aj rodina co ma "obycajny" prijem 🤷🏼‍♀️
Vo vasom pripade, ak tak fantasticky zarabate, tak chodte na 4 dovolenky za rok (kazde 3 mesiace) a kazdy mesiac ked usetrite 1000-2000€ tak ste uplne v pohode. Mas aj rezervu aj dovolenku.

kristinapetronela
5. nov 2023

@lauriik dá sa to ... Pár rokov som aj ja tak zila ... 5-6 dovoldniek ročne ale deti boli menšie a nechodili do školy

laurita285
5. nov 2023

20% prípadne 30% z prijmu vždy odložiť a všetko ostatné kľudne minúť do posledného centa

laurita285
5. nov 2023

@h2 Ja odpoviem napr za seba/nás. obidvaja podnikáme a teda síce chodíme len na zimnú dlhú exotickú dovolenku a potom klasická letná európska dovolenka ale voľno máme v podstate nekonečné, 90dní voľna nepovažujem za niečo ultra extra špeciál, keď má človek svoj biznis

lauriik
5. nov 2023

@kristinapetronela na 4-5 dovoleniek chodim aj ja, aj s velkymi detmi. Ale 9 dlhych dovoleniek - to mas 90 dni dovolenky. To jedine, ze by obaja podnikali a nevadilo by ani jednemu, ze tam nikdy nejsu. A ked niekto napise, ze je taky bohaty dokaze zaplatit pracku z mesiaca na mesiac. To akoze niekto bohaty nedokaze? Ved dovolenka stoji 3-4 tis eur a pracka tak 500€. To snad nemusi take veci zdoraznovat.