Bývanie pre mladých

mia247
13. jún 2022

Ahojte , nedá mi nenapísať sem a neposťažovat sa.. existuje vôbec nejaké rozumné riešenie bývania pre mladú rodinku ? Bývame už roky v podnájme ale nájmy idú šialene hore.. ja celu moju výplatu položim na byt, zvyšok sa rieši z platu priateľa.. vykryjeme to áno ale o chlp na úkor veľa vecí.. takto dcére nikdy nedoprajeme to čo majú iné deti, nebude môcť chodiť na krúžky aké chce lebo to nieje už z našej strany možné.. ako si máme odložiť na zálohu na hypo do budúcna ak nieje reálne odkladať si ? Existuje vôbec nejaká šanca na sociálnu byt v Košiciach ? Ma s tým niekto skúsenosť ? Toto mi pride už len ako posledná možnosť.. k rodičom nieje možné ísť bývať.. podnájmy nás zruinuju.. ďakujem za každú radu 🙏

1mimka18
13. jún 2022

Na hypo ti netreba odkladat sice budes platit kus viac ale stale menej ako podnajom a platis si svoje nestahujes sa kazdy rok , aj mladi dostanu v pohode ja som ako 23r brala hypo a mame svoj byt. A ano podnajmy sli hore, sama prenajimam svoj byt a keby pytam menej tak som v minuse, kedze o par mesiacov pribudne dalsi clen rodinky tak sme sli do domceka.

tosomja
13. jún 2022

@mia247 veru. Pred troma rokmi sme platili podnájom 360€ so všetkým. Teraz 500€. Mám rodičovský 380€ a rodinné prídavky 50€.
Priateľ pracuje v zahraničí, lebo ináč by sme pili asi dažďovú vodu a pásli sa. Tiež môžem len snívať o Tom, že moje deti budú mať našetrené na začiatok po škole, tiež si nemôžeme dovoliť každý rok dovolenku, a teraz, keď všetko ide hore, no už ani mne nie je všetko jedno.
Čo ja viem, tak sociálne byty tiež nie sú lacné. Či sa mýlim?

tenkratpodruhe
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
1mimka18
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
iv007
13. jún 2022

Ja som byvanie zacala riesit uz v 21 rokoch ked som bola sama, teraz vidim ze to bolo najlepsie rozhodnutie v zivote.Vam poradim jedine zvysit prijem,odkladat peniazky a setrit.Napisat na papier vsetky vydavky a nekupovat blbosti,pretoze doba bude len a len tazsia..Ja som v zivote nic nedostala ani nezdedila,ale mala som aj 2 roboty naraz zatial co kamosky si uzivali po baroch..

saxana000
13. jún 2022

@1mimka18 ano treba odkladat lebo 20% na dofinancovanie vo vacku nikto nenajde.a pri 120 000 za byt a to som optimista tych 25 000 odlozit ked vyziju ledva od vyplaty do vyplaty je takmer nemozne..

1mimka18
13. jún 2022

@tenkratpodruhe si predstav ze nie, hypo som si vzala sama a s priatelom sme si kupili domcek a prerobili si ho spolocne 😉😉😉 a nie nevzala som si pracháča. 😉😉😉😉

1mimka18
13. jún 2022

@saxana000 ako som pisala bude platit viac, 20% dofinancuje spotrebakom.

luciaaaaa
13. jún 2022

@mia247 v prvom rade ste to vzali zo zleho konca, najprv ste mali riesit byvanie a tak dieta. Dvom by vam skor schvalili hypo ako ked uz ste viaceri. Ja nerozumiem tomuto trendu aj tu na MK, byvat s dietatom po podnajmoch a stahovat sa vzdy, ked si to majitel bytu rozmysli. Hypoteky sa schvaluju aj teraz, aj mladym. Nie vsetci pracuju za minimalne mzdy. Moj muz bol nedavno kupovat cez bazos police do pivnice a v radovej zastavbe x domov, ako prechadzal pomaly autom po ulici, takmer v kazdom dvore mladi ludia - kosili,vyberali nakup z auta, atd. Musite si najst lepsie platenu pracu, ina moznost nie je.

tosomja
13. jún 2022

@1mimka18 a vieš koľko sa spláca spotrebný úver? Preboha, veď je to palka vyššia ako úver na bývanie 🙄 my sme brali úver pred 15.r a potrebovali sme ešte nejakých 7tisic eur, tak nám vypočítali spotrebný úver na 10rokov po 160€ ! A úver sme mali 180€ splátku. 30tisic. Tak sme si požičali od rodiny bez úroku 🙈

1mimka18
13. jún 2022

@luciaaaaa suhlasim. Tiez sme riesili najprv vlastne byvanie a az teraz bábo. A to ze mladym nedaju je blbost mala som 23 ked som si kupila byt.

1mimka18
13. jún 2022

@tosomja si predstav ze viem , sama som ho mala 2 roky aj s hypo 😉 a stale ma to vyslo menej ako podnajom potom casom sa da zrefinancovat dat americku hypo kde sa spoji spotrebak s hypo. Len trpezlivost.

natalala
13. jún 2022

@mia247 dokoncili sme skolu, pracovali sme, nasetrili nejake peniaze a az ked sme mali svoje byvanie a financnu rezervu spravili sme si dieta. Normalne sme si vzali hypo 80% a zvysok sme mali nasetrene.

marsmykkok
13. jún 2022

ľahko sa múdruje takým, čo možno aj zarobili na nehnuteľnostiach a časom sa prepracovali k lepšiemu. Proste mali šťastie a urobili rozhodnutia, ktoré boli správne, ale nie každému sa podarilo. Ale časy sa menia, ceny sú astronomické za nehnuteľnosti, podmienky na získanie stále prísnejšie, úroky vyššie. Tu pomôžu iba tie "Kollárove" byty ak raz budú,,, Aby bolo jasné, ja bývanie mám svoje, ale nejdem súdiť ľudí, ktorým sa to nepodarilo.

1mimka18
13. jún 2022

@mia247 mozem vediet kolko mas rokov a ake velke dieta? Vyzeras dost mlado nato ze uz vraj roky byvas v podnajme aj s dietatom

tosomja
13. jún 2022

@1mimka18 my sme splatili úver za 5 rokov, tým, že sme dobre zarábali a nerozflakali. No teraz sa proste pri tých platoch nedá, a ešte keď je žena na materskej, rodičovskej. Mne napríklad nedajú úver, a priateľ mal exekúciu, tak jemu tiež nedajú. No čo už. Už len vyhrať , lebo ani dediť nemáme po kom 😃

mia247
autor
13. jún 2022

@1mimka18 ďakujem , beriem to ako kompliment. Fotku mám tu jednu, ktorú som si dala pri založení účtu na MK pred rokmi. Budem mať čoskoro 30, mala má 8 .

1mimka18
13. jún 2022

@tosomja no mne by teraz uz tiez nedali kedze o 3mes idem na matersku ale tak my sme riesili najprv vlastne byvanie a az casom ked sme mali svoje a aj nasetrene tak dieťa. 😊

mia247
autor
13. jún 2022

@luciaaaaa ahoj, samozrejme som čakala aj takúto narážku. Avšak je dosť nevhodná.. mám vážne zdravotné problémy a som šťastná že mala je na svete pretože už nikdy žiadne dieťa mať nebudem..

1mimka18
13. jún 2022

@mia247 neber to v zlom, pises mas 30 a mala ma 8, v 22ke mozno trebalo riesit radsej byvanie a az potom dieťa, drzim ti palce nech sa ti to vyriesi.

tosomja
13. jún 2022

@1mimka18 veď aj my. S prvým mužom. No teraz je situácia iná.

marsmykkok
13. jún 2022

@mia247 manžel je zručný? Ešte možno nájsť nejakú staršieho pána/pani s veľkým domom, kde by ste mohli bývať za energie s tým, že by ste pomohli s kosením a tak. Alebo nedávno som na FB videla inzerát, že niekto hľadal najlepšie mladšiu rodinu zručnú, čo by bývala sama na chalupe s pozemkom a zvieratami zadarmo s tým, že by sa starali o zvieratá, chalupu, plus tam bol aj plat za prácu. Tak by to možno išlo, že by ste si vedeli odkladať a nasporiť niečo a na čas znížiť výdavky. Samozrejme nájsť niečo také, kde by to bolo klaplo a bolo fajn nie je ľahké, ale možno za zváženie by to stalo hľadať aj niečo takéto a byť tomu otvorený.

luciaaaaa
13. jún 2022

@mia247 to na veci skutocne nic nemeni. Ak mas zdravotne problemy, o to viac ste sa mali snazit zabezpecit si svoje byvanie pred dietatom, aby ste v pripade vypadku tvojho prijmu neskoncili pod mostom.

lucilaines
13. jún 2022

Tu naozaj nie je ine riesenie ako zobrat si hypoteku a necakat uz ani tyzden. Ak je samozrejme ta moznost. Ano, tiez sme nemali nasetrene a nedostali sme 100% hypo, zvysok sme riesili spotrebakom alebo cez stavebnu sporitelnu s brutalnymi urokmi. Po troch rokoch sme to refinancovali a hotovo. Podla toho aku vysoku hypo by vam schvalili mate moznost bud si kupit nieco svoje alebo ak by vam schvalili len malo, tak kupit najlacnejsi byt na hypo doslova hocikde, prenajimar ho tak, aby najom pokryl naklady, zatial byvat v podnajme a o par rokov predat so ziskom, ltory pouzijete na svoje byvanie.

fineta
13. jún 2022

@mia247 viem sa do Vás vcitit. Mladé rodiny to majú veľmi náročné, často si na to pomyslím. Pokiaľ nedostanú injekciu od rodiny v podobe nehnuteľnosti či hotovosti, tak katastrofa. Nemôžu vsetci pracovať na manažérskych pozíciách. Chápem rodiny, ktoré majú bežné príjmy, nikoho za sebou a musia sa pretlkat ako vedia. A nie, nespravili ste zle rozhodnutie, ze ste mali v 22 rokoch dcérku. Je veľa rodín, ktoré chceli najskôr dom, kariéru, 2 autá, dovolenku každoročne a keď toto všetko dosiahli, spomenuli si, ze by aj dieťa mohlo prísť. Len hold, akosi už bolo neskoro.
Máte v dietati najväčší životný zmysel, riešenie bývania určite existuje. Nenašiel by sa nikto z rodiny alebo priateľov, kto by bol ochotný požičať Vám hotovosť ku vybaveniu hypotéky? Len na krátky čas. Spravte všetko pre kúpu svojho bytu lebo platiť roky nájomné sú peniaze vyhodené do vzduchu.

1mimka18
13. jún 2022

@lucilaines aj ja tak ja som uz po 2r spojila spotrebak s hypo do americkej hypo s nizsou splatkou. Vsetko sa da

zmrzlinka2021
13. jún 2022

@mia247
Jedine riesenie je hypoteka a 20 % si pozicat od rodiny.
Velmi velka skoda, ze ste to s priatelom neriesili na zaciatku chodenia, vtedy tie ceny boli este uplne niekde inde.

hellwant
14. jún 2022

@zmrzlinka2021 veru Zmrzlinka, ceny boli lepsie, ale vies ako to je, vtedy na pomer ku platu si tiez ludia hovorili ake drahe su bytu a domy, pockam, to uz vyssie nemoze ist. Ale moze. Ono to skoro vzdy pri spätnom pohľade a sucasnych cenach vyzera, ze do paroma, preco som vtedy vahal.

hellwant
14. jún 2022

mia247 ak vam nema kto pomoct s nevyhnutnou ciastkov na ziskanie hypo, tak jedine hypo plus spotrebak a neskor po 3, ci 5 rokoch to refinancovat do 1 spolocnej hypo.
Viete kolko platite v ppdnajme, tak si zistite aka suma vam vyjde na hypo plus spotrebak a k tomu pripocitat energie, vodu, ktore byste platili v novom byte- to uz zalezi aj podla rozlohy bytu, jtiry kupite.
Ak to je menej,ako suma za podnajom, nie je co riesit a treba ist do toho.
Neviem, ci mate surodencov, ale ak niektori ziju pri rodicoch a to je dôvod, ze nemôzete s rodicmi byvat, mozno sa porozpravat- ak oni maju- ze by vas vyplatili( mozno nie uplne adekvatnou sumou, ale mali by ste cast na hypo) a mali by ste cosi, co nemusite vracat.

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz