Ako správne nakupovať, aby som ušetrila?

8. okt 2024

Ahojte, sledujem, ze pomerne často sa tu rieši nakupovanie a šetrenie, tak skúsim aj ja poprosiť o radu. Rozpisem podrobné. Týždnenne necháme v obchode na potravinách cca 200 eur, sme 5 členná rodina, ja som na RD, varim doma, dve deti desiata, najmladšej varím osobitne, manžel má obed v práci, cize akurát večer niečo zje. Mäso mam z domáceho chovu, neplatím nič,sem tam keď kúpim kuracie prsia. Vajcia mam tiež domáce. Veľa nakupujeme zeleninu, ovocie, jogurty, syry, mlieko. Potom bežné potraviny ako muka, cukor, cestoviny, ryža, tvaroh, niečo sladké, slané a pod. Sladené vody veľmi málo, polotovary takmer vôbec. Ale aj tak sa mi zdá len na potraviny táto suma veľa... Drogériu a iné sem nezahŕňam,to kupujem inak. Alebo je to ok? Jasne, pri detoch sa nemôžem riadiť akciami veľmi, tam ideme podľa toho, co potrebujú a chcú. Prosím, koľko utracate na potraviny mesačne? Možno len ja mam skreslené predstavy... Alebo teda, ako nakupovať? Zvyčajne robíme jeden veľký a dva malé nákupy týždenne. Možno lepšie len denne kúpiť, co treba? Alebo len jeden veľký nákup týždenne? Neviem...

autor
8. okt 2024

Ešte doplnim, ze drogéria mesačne cca 300 e, to zahŕňa všetko od sprchovacky, šampóny, tampóny, prášok, aviváž, tablety do mycky, plienky, atď atď. Proste celá drogéria.

andrea_82
8. okt 2024

200€ tyzdenne sa mi zda dost, my sme 4 a miniem cca 100€ a to je najvacsia polozka maso, ktore ty nekupujes. Pre mna je najdolezitejsie spravit si plan, co budem varit, napisat zoznam a ist v obchode podla neho.

egonsk
8. okt 2024

zijete si na velkej nohe, len ty si to budes moct ukocirovat, ked si spises na papier vsetky vydaje a vyskrtas nepotrebne, takze dalsi tyzden, alebo mesiac ich nekupis.

autor
8. okt 2024

Ono ja ani nemám pocit, ze nejaké zbytočnosti kupujem. Už sme sa aj bavili s mužom, ze co dat zo zoznamu, ale tak neviem. Ovocie, zelenina, syr, varím takmer denne, objednane jedlo ani vôbec, jedine ze staršie dcéry vezmem na nákup, tak skočíme na obed.uz som viackrát prezerala, ze co vynechať, ale s ohľadom na deti neviem...

biba_18
8. okt 2024

ja kupujem týždenne jeden veľký nákup - a teda už viem dopredu čo budem v daný týždeň variť. kupujem viacmenej vždy to isté, povedzme mesače rotujem jedlá asi 2x… keď je akcia, kúpim naraz na mesic ( napr. tuniak v konzerve). jediné čo by som na tvojom mieste kupovala 2x týždenne je pečivo alebo chlieb… 200€ týždenne sa mi zdá veľa…

autor
8. okt 2024

No asi začnem tým plánom, ze co variť a podla toho nakúpiť? Toto mam takto, ze večer deti povedia, co by zjedli, a ja varím. Zvyčajne mam doma všetko, tiež len dokola to isté varím, keď náhodou niečo nemám, tak to dokúpim.

biba_18
8. okt 2024

skús tak že naplánuješ 5 jedál a im dáš na výber čo bude zajtra. a potom pozajtra atď… a môžeš tak nakúpiť suroviny v akcii… nepísala si ako robíte nákup. píšeš si dopredu čo treba kúpiť? alebo ideš a čo stretneš to kúpiš?

subartic
8. okt 2024

momentálne som doma ja , muž a tri deti , dve deti sa mi už odsťahovali a žiju vlastné životy. Netrieme núdzu , ale 200 eur týždenne nenechám v potravinách , tak 120, niekedy varím každý deň a niekedy obdeň . Moje deti sú také že nepohrdnú ničím , od mäsitých jedál , cez palacinky , buchty . prívarky , husté polievky. Taktiež pozerám na sezónne potraviny a čo je v akcii . Ja si varenie plánujem , detí sa nepýtam , zjedia čo im dám na tanier.

autor
8. okt 2024

@biba_18 mam zoznam a tam postupne odpisujem napr 2-3 dní. To je vacsi nákup. No a potom napr o dva dni opäť, ale už len menší. Toto je inak super rada, ze napísať si zoznam jedál. Toto určite skúsim.

sovica
8. okt 2024

@autorka Mňa zaujala tá cena za drogériu - 300€ mesačne?😲 To čo kupujete?

h2
8. okt 2024

Tých 200€ týždenne za jedlo sa mi zdá byť dosť, hlavne, ak nemusíš kupovať mäso. Ale 300€ za drogériu mesačne mi vyrazilo dych.

subartic
8. okt 2024

@sovica aj mňa. Ale zrtejme su tam aj plienky a detská drogéria.

andrea_82
8. okt 2024

@subartic ja tiez kupujem plienky aj Nutrilon a platim max. polovicu za mesacny nakup drogerie.

subartic
8. okt 2024

@andrea_82 nemám už malé deti , tak neviem čo to stojí . Ale 300 eur je naozaj veľa .

sovica
8. okt 2024

@subartic Napr. najdrahšie plienky Pampers na mesiac cca 37€. No podľa mňa 300€ je brutál.

autor
8. okt 2024

@sovica plienky, sprchovacka, šampón, mlieko pre najmladšiu, potom dve staršie, každá iný šampón, ja používam od kožnej, sprchovacky, manžel svoje zasa, prášok, aviváž, odstraňovač škvŕn, tampóny, vložky pre 3, gél na pleť pre najstaršiu, ona už potrebuje aj iné prípravky, antiperspirant, ja neviem, čistiace prostriedky na kúpeľňu, kuchyňu, podlahy tablety do mycky, ved len zubné kefky pre 5 ľudí každý mesiac stoja dosť... Nie všetko kupujem každý mesiac, niektoré vydržia aj dlhšie, ale cca 300 eur na drogériu dám určite. Neviem si spomenúť na všetko, ale bežné veci,nic špeciálne nekupujem.

autor
8. okt 2024

No možno sú to zbytočnosti pre niekoho, ja neviem teraz...

biba_18
8. okt 2024

kefky napr. mením raz za 3 mesiace, máme elektrické a tak mi hlási kefka že treba meniť…

xmichaellaa
8. okt 2024

Meníte každý mesiac nové kefky?

jaass
8. okt 2024

Fíha, no veeela peňazí míňaš. Ako píšu baby vyššie, urobiť zoznam, variť na dva dni, a 300€ na kozmetiku je ozaj veľmi veľa. Ja som sa naučila veľa veci kupovať v zľave. A prečo každý mesiac kupuješ nové kefky? 🙄

biba_18
8. okt 2024

ale inak, aj celkom verím že drogerka išla hore- toaletný čo som roky rokúce kupovala stojí teraz 8 kotúčov cez 5 ečiek 😲😲

autor
8. okt 2024

@xmichaellaa áno. A tiež keď medzizubne, to každé dva týždne, medzizubná niť, jednozvazkove kefky rozstrapkaju za pár dní. A to kupujem Curaprox. Nezdá sa to, ale ta suma sa nazbiera. Ale už asi začínam tušiť, ze kde robím chybu, keď si to takto na drobné píšem všetko...

autor
8. okt 2024

@biba_18 my máme obyčajne... Neviem, vzdy mam pocit, ze potrebujem meniť často.

sovica
8. okt 2024

Zubnú kefku stačí vymeniť raz za 3 mesiace. Ak nie ste chorí, nemusíte ich meniť každý mesiac. Ak sa rozstrapkajú za pár dní, nečistíte si zuby správne (vyvíjate silný tlak). Čistiace prostriedky, odstraňovač škvŕn, prášok, aviváž... to snáď nekupuješ každý mesiac. A také položky, že každý má svoj tel. šampón a šampón na vlasy, tak OK, ale to sú také 2€ položky. Podľa mňa míňaš veľa.

malaopicka
8. okt 2024

My sme dvaja dospeli a jedno bábätko a minieme toľko čo vy 🤷🏻‍♀️ domáce máme len vajíčka síce, ale tých muž poje dosť. Sem-tam nejaká domáca zelenina. Nemyslím si, že je to veľa na 5 plnohodnotných ľudí. Neviem ako by som to skresala, podľa mňa sa to moc nedá, ak chcete poriadne jesť.

autor
8. okt 2024

@sovica prášok, aviváž, odstraňovač škvŕn kupujem mesačne. Čistiace podľa potreby, a tie kefky áno, toto máš pravdu. Ja umývam mladším zuby, ale samozrejme, aj samé ich nechávam a tam ony drhnu ako ja podlahu 🤷🏼‍♀️🤦🏼‍♀️Ale toto je len drobnosť. Áno, čítam, čítam ze veľa míňam...

Inak ďakujem krasne za rady aj usmernenia, a ste zlaté, naozaj. Snad sa budem vedieť ukocirovat, lebo pri týchto cenách to je katastrofa...

eliska13
8. okt 2024

Medzizubné kefky môžeš kúpiť lacnejšie nie curaprox, sladké, slané nemusíš žiť ako asket, ale míňate veru dosť veľa.

lizatko1009
8. okt 2024

Prepac, ale 300e za drogeriu? Teraz sme kupili jarove kapsule do umyvacky 186 kusov all in one za 19, 90 v teta drogerie, este sme nieco mali a dostali sme 10 %zlavu, mame na 186 dni, kupim si sprchac, ano drahsi aj rutuals aj tesori ale mam ho mesiac minimalne a sprchujeme sa denne, pouzivame rano curaprox, vecer sonicku, upratujem denne, ale 300e minieme este aj ked si kupime po parfeme. Aj za potraviny. Dobre, my sme traja ale tyzdenne tak 80e a mame všetko od vymyslu a male deti ti nejedia na kila. Ale je pravda, ze mam znamosti kade tade a kupim si niektore veci lacnejsie, ako prášky, avivaze, parfemy, atd. A to nevyuzivam vzdy.

joannita
8. okt 2024

300e mesacne za drogeriu je masaker. Asi kupujes mega drahe znacky, inak to nema logicke vysvetlenie.
My sme 4ria a teda na mesiac nedam ani 100e na drogeriu to iste nie. Mozno tak 50 az 70e

daniela1911
8. okt 2024

Ja bývam vždy v tej druhej skupine žien, ktoré nechápu to zdravé stravovanie za 100€/týzden/5 ľudí. Ale v tomto prípade sa mi to zdá dosť peňazí. Áno, zelenina a ovocie sú mega drahé, drahšie ako mäso. Ale ak máš mäso a vajíčka domáce, tak sa mi zdá dosť 200€ na týždeň.
My sme 3 a áno, tiež viem minút 200€ za nákup, ale kupujem všetko, mäso hovädzie, kuracie, losos, vajcia, a ostatné …
A čo sa týka drogerie, to je ťažko povedať, každý kupujeme iné značky, a ak tam máš umelé mlieko a pleinky, tak zas mi to nepríde nereálne 300€. Mne by tiež nestačil prášok z lidla, tabletky DM, Balea sprcháce a pod. Čiže toto je o rozhodnutí a rozpočte.
Pri drogérii ale kľudne objednám z rôznych stránok, pozriem ceny, často sú akcie, nekupujem všetko v jednom.