Ako riešiť našu situáciu?

26. apr 2023

Zdravim, sme mladá 3 členna rodina muž robi na dvojtyzdnovky a má na papiery približne 750 eur. Ja som na rodicaku s dcérou (2 ročnou). Sme v podnájme v jednoizbovom byte (platíme 400 +plus telka s internetom (50€) a televízor a mobil (100) a chceli by sme sa posunúť lebo nám je to malé. No nevieme čo robiť. Tak sa spýtam čo by ste odporučili. Rozmýšľame nad
1) vaacsi podnájom 3 -4 izbový... (Našli sme jeden krásny za 550 len nám to príde veľa)
2) riešiť hypotéku a kúpiť dom ( nevieme či nám dajú a či nám to vystačí )
Ešte by som sa chcela spýtať čo treba na to aby dali hypotéku?
Ďakujem

pribinak
26. apr 2023

3 clenna rodina potrebuje 3-4 izbový podnájom?
To radšej splácať svoje

vkatush
26. apr 2023

Riešila by som hypo a vlastné bývanie, príde mi nezmyselné dlhodobo platiť podnájom (Max rok by som to robila, napr ak by som vedela, že sa plánujeme niekde sťahovať alebo niečo). To čo dáš na podnájom, vieš dať aj na hypo a o chvíľu ti končí rodičak, pôjdeš do práce, zvýši sa príjem znova.

Neviem koľko vám dajú, veľa nie, lebo teba rátať teraz ani nebudú, keďže si na RP a muž má 750 celkom málo, keď má ešte aj vyživovaciu povinnosť. Snáď máte aj niečo našetrené a môže to pomôcť. Ak nemáte nič, tak to nevidím ružovo. Hľadať brigádu, zvýšiť príjem.

A mimochodom, 550 za 3-4 izbak v dnešnej dobe nie je veľa. Ale samozrejme záleží na tom, v ktorom kraji, meste.

aduskatt
26. apr 2023

Na to, aby Vám dali hypotéku treba splniť podmienky banky - mať dostatočný príjem, nejakú vlastnú finančnú rezervu, vhodnú nehnuteľnosť na založenie k nej znalecký posudok

aduskatt
26. apr 2023

otvorene ale - 750 eur príjem v dnešnej dobe - na hypotéku to moc nevyzerá

janai1
26. apr 2023

450€ za jednoizbak ti príde okej ale 550 za štvor nie? Telka a internet za 50€? Trosku veľa. Ta druha TV a mobil 100€ je tiež načo dobre? S takým príjmom vyhadzovať zbytočne peniaze...

lelelienka
26. apr 2023

Pises, ze muz ma na papieri 750 eur - znamena to, ze ma nieco viac “bokom” alebo ma len taky plat? Uprimne, 750+rodicovsky je podla mna na nejaku rozumnu hypoteku velmi malo, iba ze by ste mali uz aj nejake vlastne uspory. Najprv by som vyriesila lepsi zarobok, resp. pockala kym sa vratis do prace a potom by som zacala uvazovat o vlastnom. Tiez nerozumiem tym vydavkom ze telka s internetom 50€ a tv+ mobil 100€ - naco dvakrat telka? Na to by som sa pozrela ci sa tiez neda cosi usetrit, rozhodne aj za mobil je to vela.

domkakvet
26. apr 2023

Určite je lepšie vlastné, ale či vám výnde hypotéka sa treba ísť opýtať do banky, ja len odhadom si myslím, že nie.

nafka0483
26. apr 2023

Z najmu jednoizbaku skakat rovno do hypoteky ma dom?
A co tak hypoteka ma vlastny dvojizbak? Pripadne trojizbak?

Ze ma na papieri 750, takze zvysok na ruku 🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️ Odrbava sa poriadne, to zistite ked zacnete riesit hypoteku. A neskor ked pride dlhodobejsia PN, potom dochodok...

autor
26. apr 2023

@lelelienka máme Magio s internetom zaokrúhlila som na 50... Tá druhá telka je čo splácame lebo sme ju zobrali na splátky a tak isto aj mobil
@janai1

iv007
26. apr 2023

Hypokalkulacky najdes na nete niekolko.Uprimne, s takym prijmom by som sa uskromnila aj v tom podnajme, hypoteka vam vyjde max.na garzonku v okresnom meste..

lucia147852
26. apr 2023

S hypotékou dnes ani nerataj a už vôbec nie na domček. Odzubavate stat a pocítite to práve na možnosti úveru alebo prípadne keď bude treba riešit PN, ID, OCR. Inak 550 nájom za 3-4 izby je luxusná suma. Kamarátka platí 550 za 2 izbak u nás v krpatom meste.

mamickalisticka
26. apr 2023

Tak keď máte telku na splátky, tak na hypo to veru vôbec nevyzerá

gejb
26. apr 2023

Za pozeranie televízie a telefonovanie miniete 150€ ?? To je príšerne velá...to je vyhadzovanie penazi do vetra pricom máte veľmi nízky príjem. Tu by som začala a potom možno aj na hypo alebo lepší podnájom bude

tinkavvv
26. apr 2023

Ak mas na splatky mobil a telku, to znamena, ze nie ste schopni nasetrit, tak s hypo to velmi ruzovo nevidim.
Ku kupe nehnutelnosti potrebujes aj cast penazi nasetrenych.

jabadabadu
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
andrejkap123
26. apr 2023

@jabadabadu presme, velmi zle by skoncili……

zmrzlinka2021
26. apr 2023

Ten muž je dúfam len tvoj frajer, lebo brať peniaze na čierno dosť zlé

lelelienka
26. apr 2023

Tak ak mate uz obycajnu telku na splatky, co je mala polozka, urcite by som o nejakom vacsom zavazku neuvazovala a hypoteku neriesila, treba naozaj vyriesit najprv prijmy. A ak muz pracuje ciastocne nacierno, tak vam to velmi poskodi v buducnosti, banka riesi prijmy na papieri, nie pripadne “vedlajsie”. Skuste sa nad tym poriadne zamysliet.

kitycat
26. apr 2023

Na hypoteku nedosiahnete, rozhodne nie na taku co by vam v dnesnej dobe kupila dom...

Snad nieco zdedite 🥲

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzubb007
26. apr 2023

Viete co je praca na cierno? To je ked nieste nikde evidovany ani prihlaseny na socialnej poistovni, z tohto vyplyva, ze chlap zarobi viacej penazi na ruku, ale aby odvody nezruinovali zamestnavatela dohodli sa tak ako sa dohodli, normalna vec neviem co sa tu pozastavujete nad tym

lvulik
26. apr 2023

Autorka, Vasa finančná gramotnosť bude veľmi nízka keď za také nezmysly ako tv + internet ste schopní míňať 150e a pri Vašom oficiálnom prijme uvažovať o hypotéke.
Cize rada - zobrať ten väčší podnajom, vyplatiť a znížiť tie nezmyselné Výdavky, nájsť si prácu s legalnym a dostatočným prijímom a časom sa možno dostanete aj k tomu domceku.

lucia147852
26. apr 2023

@zuzubb007 pokial toto niekto stále považuje za normálnu vec, tak sa nečudujem, že ako národ a stat sme na tom tak ako sme

jabadabadu
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
majka99999
26. apr 2023

Tiez mame Magio s internetom, za 30. Takze platite zbytocne vela. Telofonovat sa da cez Whatsapp, ked mate internet, to je zdarma. Neviete si kupit telku bez splatok a vy chcete hypoteku... Z takeho platu sa teda banky nebudu trhat.
Ked sa zamestnas a dcerka bude v skolke chora stale, takze potom co? Ak nebudes mat pracu ani rodicak?

aduskatt
26. apr 2023

@iv007 nevyjde im nič ani na garsonku v neokresnom meste - 750-240 životné minimum na jedného-210 životné minimum na druhého-110 na dieťa - ostáva 190 eur akceptovateľných pre banku, z ktorých musí ostať minimálne 40% po odpočítaní splátky, ktorá by bola v prípade, keby bol a úroková sadzba cca 6,5% . takže žiaľ.....

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mary888999
26. apr 2023

150 eur za telku , internet a mobil? Sme tiez trojčl.rodina vo vlastnom , zarabame obaja dosť, ale za tv, internet a mobil platim presne dokopy 33 eur. ( muž ma vlastny paušal)
Skus viac poriešit šetrenie ale hlavne pri 2 ročnom by som už pracovala... Z toho viac po roku hypoteku a šup do vlastneho .( Bytu)

daniela1911
26. apr 2023

Tak isto sa pridám.
A) z oficiálniť príjem, alebo iná práca
B) ty brigáda alebo nejaká práca aspoň na čiastočný úväzok. A dieťa do škôlky, jaslí. Nech si už zvyká. RP ti bude vyplácaný aj keď sa zamestnáš. Zaplatíš zaň jasle.
C) zotrvať v terajšom byte!

Čo sa týka kúpy TV a mobilu na splátky… to je o finančnej gramotnosti. Či to viem splatiť a či to vôbec potrebujem kúpiť?! Tiež som v minulosti kúpila niečo v NAY na splátky, bolo 10.splátok s nulovým úrokom. Čiže v tomto ja taký problém nevidím - áno, vypada to veľký výdavok voči vašu príjmu. Ale my v skutočnosti nevieme aký je vás príjem (koľko dostane muž ešte na ruku).
Určite treba ale rýchlo splatiť, a žiadať o hypo bez akékoľvek záväzku! Sledovacie obdobie na posúdenie je 6mes. A potrebujete min 20% z ceny nehnuteľnosti. Čiže treba zamakať obaja a hospodáriť a šetriť.

jaskolka
27. apr 2023

V súčasnosti vám s týmto oficiálnym príjmom na nejaký dom hypotéku nedajú. My sme brali pred 1,5 rokom, muž mal oveľa vyšší príjem, ja na rodičaku a dali nám ju ltt, ako sa hovorí. Teraz už absolútne bez šance by bolo. Možno nejaká garsónka v malom meste alebo dedine by teoreticky vyšla. Dom nie.
Ostať, kde momentálne ste, navýšiť príjem muzovi, ty pôjdeš do prace, a budú 2 príjmy. Dovtedy splatiť tu telku,a nebrať už nijake také mini pôžičky, lebo s tým je veľa opletaciek pri vybavovaní hypotéky. A potom začnite riešiť bývanie.