Dá sa preniesť hypotéka na nové bývanie?

Zodpovedané
28. apr 2022

Dobrý deň,

momentálne vlastníme s priateľom byt, ale je nám už malý. Chceme ho predať a kúpiť dom. Máme tri deti a platíme len hypotéku. Ja som momentálne na materskej a muž je zamestnaný na dobu neurčitú.

Ako najvýhodnejšie by sme mohli túto situáciu vyriešiť?

Nový dom by sme chceli kúpiť za cca 250 000 - 270 000 eur. Z predaja bytu by nám ostalo cca 100 000 eur.

Dá sa táto hypotéka na byt preniesť s navýšením na dom?

Alebo je potrebné ju vyplatiť a požiadať o novú?

Aký by mal byť príjem muža, aby nám ju schválili počas mojej materskej?

Ďakujem

Dobrý deň,

tieto výmeny nehnuteľností, kde je zároveň ambícia ponechať si súčasnú hypotéku sú pomerne náročné. Ja konkrétne som to tiež takto ale riešil - predali sme byt, ponechali sme si hypotéku a postavili dom.

Treba si uvedomiť, že ak si chcete ponechať hypotéku a vymieňate nehnuteľnosti v rámci jej zabezpečenia, tak kým banka vypustí záložné právo na Vašom byte, bude chcieť už mať zapísané záložné právo k tej súčasnej hypotéke na inej nehnuteľnosti - buď na tej, čo kupujete, alebo na inej, napr. na rodičovskej nehnuteľnosti. Banka neakceptuje žiadne "okno", kedy by nastalo, že Vám odbremenila byt a ešte nemá zapísanú ťarchu na inej/novej nehnuteľnosti. Toto samozrejme vytvára tlak, aby sa to nejako dobre dohodlo (hlavne zmluvne) a dobre vykomunikovalo so všetkými účastníkmi (predávajúci, prípadne rodičia ak sa založí ich nehnuteľnosť dočasne, a bankou/bankami postup v rámci Vašej banky, kde máte teraz hypotéku) a zladii jednotlivé platby v rámci dvoch odlišných scenárov, kde vystupujete v jednom ako predávajúci a v jednom ako kupujúci. A ešte treba brať do úvahy, že aj pri predaji Vášho bytu bude chcieť kupujúci, pravdepodobne využiť hypotekárny úver.

Nemám veľmi dobré skúsenosti, že by predávajúci súhlasili s tým, aby bola na ich nehnuteľnosti zapísaná ťarcha skôr, ako by mali istotu že kúpna cena je minimálne na ceste na ich účet. Zároveň musíte svoju nehnuteľnosť aj niekomu predať, čo je ďalší hráč v tejto rošáde, ktorú treba zladiť aj časovo a tiež aj transféry platieb.

Pomerne úspešne sa mi v minulosti s klientami darili tieto rošády s ponechaním úveru riešiť cez inú, napr. rodičovskú nehnuteľnosť (nech už je to z dôvodu príjmov alebo dôvodu výhodnej hypotéky, čo si chceli ponechať). Takto isto som to vyriešil aj vo svojom prípade, kedy sme odparkovali moju starú hypotéku pri predaji bytu na byt rodičov. Následne sme dostali od predávajúcich plnú sumu za predaj bytu, k čomu sme prihodili ešte našu rezervu. Postavili sme si montovaný dom a teraz po kolaudácii prehodíme našu hypotéku na náš nový dom a uvoľníme byt rodičov. S tým, že pri predaji bytu sme sa dohodli s predávajúcim na kúpnej cene o niečo nižšej výmenou za to, že sme 10mesiacov ešte bývali v našom byte, čo veľmi pomohlo pri stavbe a výmene bytu za dom, keď máte jedno malé dieťa a tehotnú manželku s dieťaťom na ceste 😉. Zvážte, či by takéto niečo nepripadalo aj vo Vašom prípade do úvahy.

Čo sa týka ďalších scenárov a Vašich dotazov, sú pomerne ťažke na zodpovedanie, lebo nepoznám množstvo faktorov a podstatných informácií. Napr. dotaz s výškou hypotéky, keď viem, že máte súčasne túto hypotéku a tá má nejaký zostatok a nejakú splátku (ktoré nepoznám). A chýba množstvo ďalších informácií, aby sa to dalo ako tak rozumne nasimulovať (napr. koľko by mal manžel zarábať - iná situácia bude, ak budete byt predávať, vyplácať hypotéku a potom riešiť - iná situácia bude, ak by ste sa rozhodli, že bude nutné riešiť hypotéku novú ešte v čase, kým máte hypotéku starú).

Mrzí ma zdĺhavá a vlastne nekompletná odpoveď. Ak by ste chceli detailnejšie to rozobrať a prediskutovať, aby to sedelo na Vaše reálne možnosti a situáciu, napíšte mail.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk