Ako máte rozdelené financie?

lady511
24. apr 2022

Kocky,ako mate rozdelené financie s dietatom/deťmi
Ak mate ze muž jedna pôžička a vy napr spotreba,hádajte sa koli financiám,ako to mate nastavene?vychádza vám to v tejto ťažkej dobe?dakujem

dskjhfdlkdjhl
24. apr 2022

@lady511 Neviem celkom ako to myslis, my mame spolocne peniaze od zaciatku a nehandrkujeme sa o nic. Mame jeden ucet, z neho su vsetky platby nastavene a bolo to tak aj v case, ked sme mali hypoteku.

barien
24. apr 2022

@lady511 ahojky ...všetky peniaze spoločne... Nakoľko som na rodicaku. Mužovi keď dôjde výplata pošle mi ešte peniaze na účet aby som všetko vyplatila + aby som mala na bežné výdavky a ak mi náhodov dôjdu tak pošle keď potrebujem ... Ale neriešime či je úver môj alebo jeho proste sú to NASE výdavky .... A čo sa týka detí akurát uvažujeme že založíme dcérke účet detský a budeme jej tam posielať ,,vreckové " aby sa učila narábať s peniazmi ...situácia je ťažká veru ale dvom sa to vždy ľahšie taha myslím si ...teda pokiaľ nieje partner zgrlavy ....a pokiaľ je tolerantný

petamich
24. apr 2022

ja som na rodicovskej, manzel pracuje - pred dietatom sme mali financie oddelene a posielali sme na spolocny ucet na vydavky na domacnost (manzel si platil svoju hypoteku, ja svoj spotrebak atd.), teraz si z rodicaku zaplatim svoje povinne platby a este som v minuse, tak mi manzel kazdy mesiac na vyplatu posiela sumu, na ktorej sme sa dohodli, z ktorej platim potreby pre maleho, svoje potreby a nejake mensie nakupy, vsetko ostatne plati on a nie nehadame sa pre financie, manzel celkom dobre zarobi, tak zatial to zvladame a dalsie dieta neplanujeme, takze po rodicovskej idem spat do prace a vratime sa k staremu rezimu hospodarenia

lady511
autor
24. apr 2022

@dskjhfdlkdjhl asi som mala napísať ze keď ma par každý svoj účet ze ako to riešia takéto vzťahy

petamich
24. apr 2022

@lady511 popisala som ti to vyssie - mame oddelene ucty odkedy sme spolu

barien
24. apr 2022

@lady511 aj my máme oddelené účty

0silvia0
24. apr 2022

@lady511 dieta nie je muzove? Lebo celkom nechapem ako to myslis ze financie s dietatom/detmi

martul
24. apr 2022

@dskjhfdlkdjhl tak, tak my tak isto, od prvej výplaty všetko spolu na jeden účet. Nikdy za 23r riadna debata o peniazoch

evita_g
24. apr 2022

pokiaľ ste manželia, neexistujú moje a tvoje peniaze... takisto ako neexistujú moje a tvoje úvery. no ak ste "partneri", tak je to celé o dohode, ktorá by mala byť "partnerská", no ako tak čítam a vídam, nie vždy to tak funguje a potom vznikajú takéto diskusie

lady511
autor
24. apr 2022

@0silvia0 myslím to gak ze keď ma par dieťa ze niesu bezdetny

dskjhfdlkdjhl
24. apr 2022

@martul sme na tom podobne (aj dlzkou manzelstva) a nejako neviem pochopit ten model, ze moje, Tvoje, nase-ale tak nemusim vsetko chapat, hlavne, ze im to funguje😉

lady511
autor
24. apr 2022

@evita_g a co diskusia nemôže vzniknúť?ani som nenapisala ze sa to týka konkrétne mňa...čisto informativne

lady511
autor
24. apr 2022

@dskjhfdlkdjhl čudovala by si sa aj koľko manželstiev dlhoročných fungujú na rozdielnych účtoch a sú spokojný...na toto som sa vôbec nepýtala inak

petamich
24. apr 2022

@evita_g a preco by neexistovali? predsa ked som si uver vzala pred tym nez som manzela stretla, rovnako ako manzel ma hypoteku na jeho byt, tak to prakticky aj pravne su moje/tvoje uvery 🙂 rovnako ako plat dostava na svoje meno a nie "nase" - to ze to niekto ma inak, neznamena, ze to je generalne platne pravidlo, nie kazdy chce mat spolocny ucet, dolezite je, aby sa dvaja dohodli a vyhovovalo to v prvom rade im 🙂 ostatni to mozu mat akokolvek inak chcu

kris_tin257
24. apr 2022

Fuuu my fungujeme asi rovnako ako pred manželstvom, každý má svoj príjem mne chodí rodicak muž si uplatňuje daňový bonus ale každý má svoj účet, muž platí byt ja platím všetky veci pre malého, muž platí veľký nákup ja všetky menšie nákupy v obchode. Dovolenky raz platí jeden potom druhý potom sa nejak zložíme. Vôbec nejak neriešime každý zaplatí ako to vyjde 🤔

dskjhfdlkdjhl
24. apr 2022

@lady511 ved som napisala, ze sice tomu nerozumiem, ale podstatne je, ze im to funguje😉 Nam to funguje tiez a naozaj uz dlho. Nemenila by som za iny model.

ailiba
24. apr 2022

@lady511 my mame kazdy svoj ucet. Kym som nebola na naterskej, tak som manzelovi posielala nami dohodnutu rovnaku sumu kazdy mesiac a on platil vsetky povinne platby. Stravu tak, ako to prislo, neboli sme presne dohodnutí.... V konecnom dosledku su aj tak peniaze spolocne. Neplatili sme vsetko na polovicu, kedze ma kazdy iny plat. Svoje osobne platby sme si robili sami.

ailiba
24. apr 2022

@kris_tin257 my vlastne teraz tak isto a tiez nam to funguje...

lady511
autor
24. apr 2022

@petamich presne tak,lepšie by som to nenapisala,ja osobne by som nechcela spoločný účet a animácie rodicia nemajú spoločný účet a majú šťastné 25r manzelstvo

wade
24. apr 2022

Vsetky peniaze a majetok su spolocne, ucty rozdelene (chodia vyplaty zvlast), ak je nutne preposlat z jedneho na druhy, je to len formalita. O vacsich vydavkoch nad 500 Eur si dame vediet.

ysseba
24. apr 2022

Nie, nehádame sa. My nemáme spoločné peniaze. Ja mám svoj účet, manžel svoj. Poplatky máme podelené - manžel zarába viac, tak alikvotne platí viac poplatkov. No a potom máme spoločný účet kde posielame rovnakú čiastku - to je na stravu, keď ideme do reštiky, keď ideme na výlet. Ale aby na mňa muž kukal ako na nenormálnu, keď si kúpim make-up za 50€ alebo aby som ja očami prevracala keď si on niečo (pre mňa totálne nezmyselné) tak to nieeee, nám to vyhovuje takto

evita_g
24. apr 2022

@petamich
Z právneho hľadiska áno, ale keď si ho berieš, berieš si ho aj s tým úverom a keď ho nedokáže splácať, povieš mu sorry, to je tvoj problém?
Rozdelenie financií je samozrejme každého páru osobná vec, ale malo by to obom vyhovovať. Nie, že žena zostane na rodičáku a muž jej veľkoryso pošle pár € z výplaty, čaká full servis a ešte sa rozčuľuje, na čo toľko míňa, keď nevychádza. Bohužiaľ, aj také tu často čítam.

@lady511
no každý si to zariadi, ako mu vyhovuje. buď majú spoločný účet, alebo samostatné a dohodnú sa, kto čo platí, príp. majú každý svoj účet a na tretí posielajú peniaze, z ktorých platia účty.

luccija
24. apr 2022

@lady511 nerozumiem veď každý nech si zaplatí svoje pôžičky a potom viete koľko platite energie a stravu, domácnosť a to vydelte 2.Ak má jeden z vás nižší príjem, tak ťahá druhý.
Aké iné riešenie?aj, keby ste mali spoločný ucet tak ste v podstate na tom istom nie?veď zo spoločných peňazí zaplatíte všetko nutné.Nikdy to nebude presne vyrátané
Ak nie ste manželia, tak účet každý zvlášť
My nie sme manzelia, ale žijeme spolu 19 r a účet máme každý svoj.Muz mi pošle peniaze na domácnosť plus moje a z toho hospodárim

andrejka1974
24. apr 2022

@lady511 my sme mali spoločný účet ešte pred manželstvom a ak máte deti a ste spolu tak aj peniaze sú spoločné a deliť moje tvoje už nemá byť ale naše

laurar1
24. apr 2022

@lady511 My mame kazdy svoj ucet a mali sme to tak od zaciatku. Nieco platim ja, napriklad telefony, platby za byt, nieco on, hypoteku, poistky, uver. Zvysok platime podla toho, kto ma aku kartu pri sebe. Ja som teraz s malou doma, takze mam obidve karty so sebou, keby sme z ihriska sli na nakup. Ked mne dojdu peniaze, platim vsetko jeho kartou, pripadne mi nejake posle. Ale nikdy neriesime, co kto kupuje.

zuzanockamt
24. apr 2022

@lady511 Sme manželia, každý máme svoj účet. Fungujeme takto odkedy sa poznáme -19 rokov. Nehandrkujeme sa, vychádza nám to aj teraz.

abbey1
24. apr 2022

Máme síce každý svoj účet, ale peniaze máme spoločné, tie na účte i tie doma. Manžel si povzdychne len raz ročne a to keď podávame daňové priznanie. Nikdy sme neriešili moje, tvoje. Od prvého dňa to boli spoločné peniaze. Tak ako máme spoločné deti, spoločnú domácnosť?

luccija
24. apr 2022

@lady511 ste manželia, dieťa je spoločné?

vilma7
24. apr 2022

Tak my napríklad máme každý svoj účet, ale peniaze sú všetkých spoločné.
Napríklad manžel.plati nájom bytu a garáže, ja zas zdravotné poistenie, strava, elektrina, potraviny. A potom raz jeden kartou, alebo druhý.

hellwant
25. apr 2022

účet spolocný, sem tam sa dostaneme do vymeny nazorov, ale kvôli nedomysleniu dôsledkov, ktore mrhaju peniaze. Priklad. Nedeľa, chce ìsť niečo kúpiť do mesta(tam a späť 35 km). Pričom v pondelok tam ide a nepotrebuje to v nedeľu, len pre efekt to mať hneď. Načo má zbytočne isť 2 krát a minuť benzín a stratiť nedeľný čas cestou? Bez logiky. Uvazuje nad cieľom ale nie nad efektivitou, ako sa ku nemu dostať.