2 deti a bez peňazí od manžela

9. mar 2023

Prosim o vas nazor na danu situaciu.
Som matka 2 deti (s 1 som momentalne na RP, druhe skolkar). Poberam teda rodicak +2x pridavky.
Manzel pracuje, jeho prijem je cca 1500€.
Manzel plati hypo (cca 450€ + tv, internet + jeho ucty, poistky (autá...), benzin, obcas nakup potravin.
Ja platim vlastne celu domacnost-stravu, drogeriu, ošatenie pre deti + pre seba(malokedy). Platim 105€ elektriku +svoju poistku+strava skolkar+rezia skolka, vsetko pre babatko...a toto vsetko z jedineho prijmu-statne davky. Od manzela nedostavam nic, a nie-nemame spolocny ucet. Ja svoju kartu-svoj ucet, on svoj.
Manzel si mysli, ze to takto funguje aj v inych rodinach-. V podstate mi vzdy "zavrie usta" tym ,ze vzdy minie celu vyplatu-lebo plati hypo...
Ja doslova čarujem..kazdy mesiac..rozmyslam pri kazdej veci ci kupit ci nie. Kazdy mesiac mam vacsie vydavky ako prijmy, lebo matematika nepusti.(mam na ucte nieci malo nasetrene z pred materskej). na jednu stranu som hrda, ze som sebestacna a dokazem toto vsetko utiahnut (a je to tak od zaciatku vztahu-manzel si asi zvykol, nevien) nikdy ma "nesponzoroval"
V podstate chcem len vidiet a ukazat mu, ze to asi nie vsade takto funguje, ako si on mysli. Alebo?

petamich
9. mar 2023

manzel mi kazdy mesiac posiela pausalnu sumu, na ktorej sme sa dohodli a z tej financujem potreby maleho, seba, mensie kazdodenne nakupy, ak mi nevyjde doposle a on plati zo zvysku svojej vyplaty hypoteku, ostatne vydavky, jeho potreby a velke nakupy

my nemame spolocny ucet, nikdy sme nemali a tak som chvilu mala velky problem, ze zrazu nie som financne nezavisla a preto sme sa dohodli na pausaly, neviem si predstavit, ze by som si stale chodila "pytat"

nevidim dovod preco by som mala siahnut na svoje uspory, ked som doma s dietatom a nie preto, ze sa mi nechce robit, kazdopadne my zarabame rovnako, takze akonahle by povedal pol slova, moze ist na rodicak a ja mu s radostou budem pridelovat 😵‍💫 mimochodom 90% rodicaku ide na moj uver, takze manzel z jeho platu taha vsetko

katkaseiner
9. mar 2023

Here we go again 🤦

petamich
9. mar 2023

@katkaseiner no veru inak 🤷‍♀️ dnes uz tretia?

tosomja
9. mar 2023

No nie, nie je to tak. Čítaj nedávno založenú diskusiu, podľa mňa je to jedna a tá istá osoba, trošku pozmenené, aby sa nepovedalo ... Aj keď dva účty, ale spoločné peniaze.

klarissa25
9. mar 2023

Nebolo to tu už dnes ?

iv007
9. mar 2023

Ja mam dejavu 🤯

jabadabadu
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
queen_mary
9. mar 2023

Ja som mala matersku/rodicak/moju vyplatu, na moje utraty 😀 plus teda potraviny, dmka, veci pre mna a veci pre maleho. Ked som minula, tak som pouzivala muzovu kartu. Povinne platby (hypo, skolka, elektrika, sporenie, internety atd) vsetko plati muz.

jajanka31
9. mar 2023

Vôbec to takto nefunguje, teda u nás určite nie
A myslím si ze v každej rodine kde je milujúci chlap co si uvedomuje ze tie deti sú aj jeho, a kde si uvedomuje ze žena nepracuje preto ze je doma s deťmi. Ved mu kľudne navrhni ze ideš do prace a on nech ide na rodicak ci z toho vyzije. Ved sú to aj jeho deti a nie je pravidlom aby sa len žena starala o deti, práveže dnes sa už vo veľkej miere starajú aj chlapi. A nie len finančné. Okrem toho neviem ci ste manželia ale ak áno tak polovica tvojej výplaty je aj jeho a polovica jeho je tvoja a to nie je výmysel ale zákon. Vola sa to BSM. Teda bezpodielove spoluvlastníctvo manželov.

melanta
9. mar 2023

Tretia rovnaká téma dnes poobede. Jedna s 3 deťmi, druhá s jedným, teraz s 2. Všetky k tom istom. Neverím že to píšu 3 rôzne ženy.

autor
9. mar 2023

@klarissa25 pardon, naozaj tu dnes pisem 1x. Necitala som ine diskusie, isla som sem nahotovo s mojou...ospravedlňujem sa ak tu bolo nieco podobne dnes

klarissa25
9. mar 2023

Hej hej, náhoda určite 😅

jajanka31
9. mar 2023

Ako ženy je úplne jedno koľko tu je takých diskusii ved so povedzme úprimne mnohé sa opakujú.. ak chcete odpíšte ci to tak u vás funguje ci nie a už.. je zbytočné komentovať ze je tu už taká tretia.

negymama
9. mar 2023

tych 1500 ma muz v hrubom ci cistom? su v tom aj danove bonusy? /2x140 eur/

autor
9. mar 2023

@jajanka31 dakujem, naozaj som necitala ine diskusie, isla som sem rovno s mojou "otazkou"

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nikpa
9. mar 2023

No hej, naučila si ho tak a zvykol si na to. Treba ho naučit na nové pravidlá. Napíš na chladničku tvoj príjem a postupne tam pridávaj počas mesiaca každodenné výdaje. Pokiaľ nie je muž analfabet tak dokáže pochopiť keď výdaje prevyšujú príjem. A pokiaľ neminas na cigarety, alkohol alebo niečo podobné tak musí pochopiť, že takto sa žiť nedá a keď aj tak nepochopi tak je to zgrlavy chrapun a povedala by som mu, že si dávam výživné cez súd. A dohovorené.

viestta
9. mar 2023

Keďže dnes je to len tretia téma o tom istom vrúcne odporúčam prečítať aspoň pár z tých stoviek tém o tom istom. Možno konečne pochopíš, že blbo si si to nastavila hneď od začiatku a prekaslala si príležitosť nájsť dohodu o financiách skôr ako si porodila prvý aj druhý raz. Všetko máš vo svojich rukách.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
9. mar 2023

@klarissa25 dobre, tak napr.a to mnozstvo zien ktore sem za den posle foto tehu testu s prosbou o nazor-tiež to pise 1 a ta ista zena? Ved ludia maju predsa rovnake/podobne problemy, nie? A vec dalsia-nevidim dovod, aby 1 a tá ista zena zakladala 3 rovnaké diskusie, ak uz v tej prvej dostala odpovede

oliva276
9. mar 2023

Mám dojem, že mnoho žien sa počas chodenia pred manželstvom či spolubývaním vôbec nerozpráva o budúcom finančnom fungovaní a potom sú zaskočené, že manžel/partner má svojskú predstavu o rodinných financiách.

autor
9. mar 2023

@nikpa cigarety alkohol? Nechodim ani ku kadernicke, ani na nechty a pod.
Dakujem

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
9. mar 2023

@mamula20 dakujem

nikaeli
9. mar 2023

Máš to blbé 🤷🏻‍♀️ takto to v normálnych rodinách nefunguje. Kúp jedlo, navar iba sebe a deťom. Vyper iba sebe a deťom. Ako ti pomáha v domácnosti, s deťmi? alebo iba chodí do práce a bodka? keby si bola rozvedená, mala by si aspoň výživné.

Ale nie, prepáč.
Naozaj to takto nemôže fungovať. My s tým neurobíme nič. Musíte si sadnút vy dvaja, spísať príjmy, výdavky, možno aj kto čo robí. Ste rodina, máte dve deti a to, že platí hypo a benzín?? za to mu máš byť vďačná? my máme spoločný účet, na ktorý posielame obaja rovnakú sumu a z tohto účtu idú všetky spoločné poplatky od inkasa, cez plyn, internet, stravu, drogériu, benzín, .... proste všetko, čo sa týka celej rodiny. Z vlastných účtov si platí každý to svoje.

loginexistuje
9. mar 2023

prestan platit elektrinu a upomienky preposli jemu a prestan mu varit prat starat sa o neho ak bude mat problem sorry nevychadza najprv jedia deti
ale hlavna chyba je v tebe rodis mu spolocne deti a nejospodarite spolocne ako si si naucila tak mas teraz uz len zlozito preucat

komplikovana
9. mar 2023

ste rodina alebo nie ste? Ja si myslim, ze ti manzel klame, ze mina celu vyplatu. Normalne ked sa dvaja vezmu, daju peniaze dokopy a spolocne gazduju s tym co maju. Nie kazdemu tento model vyhovuje, ale urobia kompromis, ktory vyhovuje obom stranam. A samozrejme najdu sa aj vynimky, napriklad ako tvoj manzel. Deti mate spolocne a jemu nevadi, ze by nemali co jest, alebo co obliect? Ako ste si to dohodli pred svatbou?

jajanka31
9. mar 2023

@nikaeli presne tak to mame aj my.. každý má svoj účet a potom mame spoločný kde posielame € a z toho platíme spoločné veci (aj darčeky pre inych) a keď chcem nechty tak platím zo svojho. Aj navzájom pre seba darčeky platíme zo svojho

zuzi0911
9. mar 2023

Mne muž dá výplatu, spojíme to s mojim keď som robila príjmom,pn a teraz to bude materská....
Poplatime co treba a z ostatného žijeme..

beky223
9. mar 2023

V otázke financií rodiny predsa nemôže kopať každý za seba, ste v tom spoločne, má vám ísť o spoločné blaho rodiny. Ja chápem, že nie každému vyhovuje jeden spoločný účet, ale možností je niekoľko, musíš tlačiť na to, aby ste úplne zmenili systém. Napríklad 3 účty, na jeden pôjdu všetky príjmy a odídu všetky povinné výdavky a zbytok sa rozdelí medzi vaše samostatné účty a už každý z vás nech s nimi hospodári podľa svojho uváženia - ak tvoj muž potrebuje mať aj "vlastné" peniaze. Toto čo máte vy, je logicky na RD neudržateľný model, ale to vieš aj sama, už len o tom presvedčiť muža, ktorému to zjavne takto maximálne vyhovuje.