Pravdepodobnosť dvojčiat

nikolet_89
15. nov 2013

Ahojte maminy, mam jednu dcerku a planujeme druhe babatko. Moj "problem" je, ze sa bojim, ze to budu dvojicky, nechapte ma zle milovala by som aj 3 deti, ale dnesna doba a financie nam ani to druhe pomaly nedovoluju no prezto vsetko chceme mat dve deticky a dat im vsetko co mozeme. Povedzte mi prosim ako to bolo u vas. Nasa predispozicia je z mojej strany. Moja babka mala dvojicky (jedna z nich je moja mama). Ani jedna z nich dvojicky nemala. Hovori sa ze to ide obgeneraciu cize ja alebo syn maminej sestry ale ten ma len 19 a deti zatial ziadne. Babkyna sestra ma tiez dvojicky. Cize su dve sestry z dvojcatami. Z muzovej strany dvojicky neboli. Dakujem

darina1952
15. nov 2013

@nikolet_89 ahoj, keďž je to skôr otázka genetiky, tak sa viac dozvieš tu: http://www.dvojickovo.sk/index.php/cakame-dvojc... a tiež tu: https://www.google.sk/search?output=search&scli...
držím palce...

hradnapani
15. nov 2013

@nikolet_89 tvoje "obavy" su opravnene 😉 Zhruba to takto plati s tou obgeneraciou, aj u nas v rodine, aj u kamosky

sono2
15. nov 2013

No veru baby majú pravdu môžem skončiť rovnako. Aj otec by mal súrodencov okrem iných čo má , len jeho mama si to nechala vziať.

maribell
15. nov 2013

ja by som to nebrala az tak tragicky. pravdepodobnost ma kazda jedna z nas (napriklad vcera v spravach ukazovali madarku ktorej sa po prirodzenom olodneni narodili 5-torcata 😀 .. a co kvoli tomu nechces dalsie dieta? lebo statistika ti ukaze ze mas 50% sancu? 🙂 ..alebo neodaj keby su dve jedno by si dala prec? 😕 ... podla mna moc nad tym rozmyslas 🙂 aj ja mam tu istu situaciu ako ty ale neriesim to ...ja som z tych ludi ktori si myslia ze kde su dve deti dalsie sa strati 😉

nikolet_89
autor
15. nov 2013

@darina1952
@hradnapani
@sono2 vlastne som sa dozvedela, ze do 25-ky mojho veku je polovicna sanca mat dvojicky tak snad rychlo otehotniem 😀

andelok
15. nov 2013

@nikolet_89 Ja som citala, ze to zalezi od toho, ci tvoja babka, ktora mala dvojicky (cize tvoju mamu a este jedno dieta) mala dvojvajecne alebo jednovajecne dvojicky. Totiz ak jednovajecne, tak sa to zdedit neda...tam ide proste len o akusi "chybu", kedy sa bunky rozdelia viackrat, ale bolo len jedno vajicko pritomne. Takato predispozicia sa neda zdedit. Zdedit sa da iba predispozicia pocas jednej ovulacie produkovat dve vajicka. Kazde z nich je potom oplodnene jednou spermiou a vznikaju dvojvajecne dvojicky. Cize ak tvoja babka mala 2-vajecne, mas sancu zdedit tuto danost organizmu produkovat pocas jedneho cyklu viac vajicok. Potom plati vacsinou aj to pravidlo obgeneraciu. Plus vacsinou su dvojicky az z ineho ako prveho tehotenstva plus castejsie sa rodia zenam po 30ke. Mam to nastudovane, moja babka mala 2/vajecne dvojicky a jednym z nich je moj otec 🙂 Dufam, ze to dava zmysel, co som napisala.

nikolet_89
autor
15. nov 2013

@maribell aj ja to tak beriem keby som mala dve a otehotniem neplanovane nikdy by som si nedala vziat, ale je to ine ako ked jedno mam a teraz sup dalsie dve...keby dnesna doba mala viac istot a lepsie prijmy vobec by som nad tym nerozmyslala

nikolet_89
autor
15. nov 2013

@andelok aj moja babka aj jej sestra mali jednovajecne dvojicky a jasne dava mi to zmysel 🙂 prva bola dcerka

maribell
15. nov 2013

@nikolet_89 vsak mne je jasne aka je doba ..ale touto statistikou aj taknic nezistis 😀 je to len a len na prirode ci sa vam postasti 😅 ... a ked uz bude ako sama vravis tak nic nenarobis 😉 ...bohuzial naplanovat sa to da zatial len v snoch ..vies ako sa vravi "ked chces rozosmiat boha povec mu o svojich planoch" ...alebo "clovek mieni a zivot meni" 😉

sono2
15. nov 2013

@nikolet_89 ale kašli na to, čo sa má stať sa stane! Si mladá, mať tvoj vek ! Veľa šťastia!

andelok
15. nov 2013

@nikolet_89 Tak potom je to nahoda a nemozes to zdedit 🙂 Samozrejme, mozes mat dvojicky, ale bude to nahoda a nebude to mat nic splocne s tvojou babkou alebo jej sestrou. Citujem: Pomer identickych dvojciat je nahodny a nezavisly na akychkolvek vonkajsich podmienkach. Je rovnaky u vsetkych populacii bez ohladu na rasu, dedicnost alebo ine faktory. Pravdeposobnost je asi 1:285. Cize mas vlastne rovnaku sancu, ako kazda ina zena. Teda mozno aj mesniu, kedze si mlada 🙂

klincek
15. nov 2013

@nikolet_89 no tie dvojicky ti fakt "hrozia"🙂
ale ja ich mam, a mne nehrozili, tak si vyber..priroda si zariadi po svojom

inak ako vies, ze tvoja babka aj jej sestra mali jednovajecne dvojicky? 😉 lebo to by bola nahoda, no jednovajecnych dvojiciek je podstatne menej (asi 20%) v porovnani s dvojvajecnymi. ak boli predsa len dvojvajecne, sanca u teba je vysoka..

lilisa27
15. nov 2013

Aj ja mam dvojicky, a mame to v rodine :D U nás platí, že to ide obgeneráciu

myriam2
15. nov 2013

aj u nas su dvojicky v rodine, moja teta - mamina sestra mala jednovajecne, maminina teta mala jednovajecne, a nakoniec ja mam jednovajecne dvojicky 🙂 sanca tu je, ale mat dvojicky ma svoje caro, ten krasny surodenecky vztah ktore medzi sebou maju 🙂))

palomka
15. nov 2013

moj otec je z dvojciat a ani ja (2deti) a ani moj brat (2deti) nemame dvojcata 🙂 ale myslim, ze skor je sanca ked je zena z dvojciat ako muz 😀

marbalulka
15. nov 2013

@nikolet_89 s tou 25 to je podla mna blbost 😀 oni to mysleli asi tak, ze telo starsej zeny uz vie, ze je na "vrchole" svojho rozmnozovania a tak zacne uvolnovat viac vajicok naraz, aby sa sanca na otehotnenie a teda aj rozmnozenie zvysila. tu na MK som videla vela zien s dvojickami 20r a viac. ja som mala 25, ked som otehotnela s dvojickami
ale sancu urcite mas 😅 generacne, obgeneracne, to je v dnesnej dobe uz jedno, dvojicky maju uz aj zeny, ktore ich v rodine nemaju a co teraz? nebudeme mat deti?? 🙂
u nas to nejde obgeneraciu, ale generacne, 3 generacie za sebou 🙂

majka381
15. nov 2013

ja som mala tiež najskôr jedno a chceli sme dve.ale keď sa zadarili dvojky tak to bol šok,my sme predpoklady nemali.máme jednovaječné.nie sme na tom finačne až tak ružovo-ja som nezamestnaná. ale dá sa .s tou prevdepodobnosťou je to ťažké,poznám vela takých ktorý to mali v génoch a nič,dvojičky sa nekonali.

mariahodzova
15. nov 2013

My máme chlapčeka a chceli sme mu dopriať súrodenca...a tak sa nám pošťastili dvojičky. Vraj sú to jednovaječný chlapci v jednej placente s dvoma plodovými vakmi. a som šťastná! neplánovali sme dvojičky, ale ten hore by nám ich nedal keby nevedel že sa o nich budeme vedieť postarať... doba je ťažká, to máš pravdu. ale ty donekonečna na materskej nebudeš, začneš pracovať aj ty a hneď bude lepšie.... deti sú dar. a keď dostaneš o niečo viac ako "pýtaš" je to o to lepšie, no nie?🙂 koľké ženy na svete by za jedno dieťa dali všetko na svete a není im dopriate

klincek
15. nov 2013

@palomka mas pravdu
dedi sa totiz (vyhradne zenska🙂) schopnost uvolnovat naraz viac (dve) vajicok za cyklus.
pri jednovajecnych to neplati, tam je to cista nahoda..

deborah1
15. nov 2013

Neovplyvníš to...dvojičky sú dar...

nikolet_89
autor
15. nov 2013

@darina1952
@hradnapani
@andelok
@sono2
@maribell
@palomka
@lilisa27
@majka381
@mariahodzova
@klincek
@deborah1

Dievcata musim vam to napisat 🙂 hovorila som dnes s muzom, ze mam trochu obavy z dvojiciek ak by sme boli ty stastny a on mi nato povedal, ze no a co ? tak budu dalsie dve to zvladneme 🙂 takze moze obavy ustupili nech je to ako ma byt 🙂 dakujem vam za podporu

hradnapani
15. nov 2013

@nikolet_89 krasne 🙂 chlap ako ma byt 😉

mamainprogress
15. nov 2013

Ja zasa sialene tuzim po dvojickach, ale preddispoziciu v rodine nemame. Ostava verit v stastie🙂

lauricka
15. nov 2013

@nikolet_89 dvojicky sa "dedia" od matky, strana tvojho muza tu nehra ziadnu rolu. Ale podla toho, co si napisala, je to dost mozne. U nas to bolo tak, ze mame mojej babky sa narodili dvojcata (teda moja babka mala surodencov dvojcata), v dalsej generacii (teda mama a jej sestry) dvojcata neboli. No a v dalsej generacii sme boli dve, co sme cakali dvojcata. Tvoje obavy o financnu stranku veci uplne chapem. Ale na vyber nemas, bud to risknete alebo nie.

lauricka
15. nov 2013

@palomka presne, zo strany otca sa dvojcata nededia, musi to byt strana matky

samain_night
15. nov 2013

@nikolet_89 moja pra starká bola z dvojičiek .. jej dcera (mojej starkej sestra) mala dvojicky .. moju mamu to akosi preskocilo, takze je tiez predpoklad, ze budem mat dvojicky - no som zvedava .. ale, tiez enviem si to predstavit

maribell
16. nov 2013

@nikolet_89 jejo tak to je super 🙂 asi mas super manzela ktory ti je ako vidis v kazdej situacii oporou 🙂

mima4
16. nov 2013

baby,

ak sa smiem spytat, to "dedenie" sa tyka, ked vasa mamina ci starka bola z dvojcat alebo staci, ze v rodine sa vyskytli dvojcata?
Napr. moja starka nebola z dvojcat, mala sama dvojcata ale tie po porode zomreli a moja mamina nie je z dvojcat.
cize staci vyskyt v rodine, alebo musi byt bud mamka alebo starka priamo z dvojciat?

🙂

klincek
18. nov 2013

@mamainprogress ani my nemame, stacilo mi len chciet-ale odvtedy plne chapem kredo jedneho mojho znameho "pozor na zelania, mozu sa splnit.." 😀

klincek
18. nov 2013

@mima4 z dvojciat musi byt niektora priama pribuzna-mama, babka, prababka..
u nas som tuto tradiciu zrejme zalozila az ja 😉 - ale ved u niekoho to zacat musi 😅