Odškodné za meškanie letu

kikusik23
4. júl 2023

Ahojte viete mi poradiť na koho sa obrátiť ak chcem odškodné za meškanie letu 4 hodiny nám meškalo lietadlo z Ba na Kretu. Mali sme aj cestovné poistenie. Dá sa riešiť meškanie aj priamo o leteckej spoločnosti a aj cez poisťovňu?ďakujem za rady.

mane01
4. júl 2023

@kikusik23 priamo s leteckou spolocnostou, pozri si dopredu ich reklamacne podmienky, nech vies, na co mas narok. Ja mam skusenost len s meskanim z destinacie, nie do destinacie. Tam sa vtedy zohladnovala dlzka meskania a vzdialenost od priletovej destinacie.

draik
4. júl 2023

@kikusik23
Na leteckú spolocnosť cez formulár, je k tomu nariadenie EÚ. Stačí vyhľadať.

levandula7
4. júl 2023

Nám v júni zrušili let do Albánska a dostala som 800€ od poisťovne prakticky obratom, do troch dní. (400€ za mňa a 400€ za muža). Odškodnenie od leteckej spoločnosti sa mi osobne riešiť nechcelo, zadala som si žiadosť do SkyRefund, majú dobré recenzie, všetko vyriešia za teba, len si teda berú 35% províziu. Ale mne je to už jedno, keďže sme leteli prakticky zadarmo a toto bude iba také malé všimné 🙂

cookie29
4. júl 2023

pozri si nariadenia EU a dovod z ktoreho lietadlo meskalo. Bohuzial casto Ta odpisu. Nam minule odklonili let a skoncili sme na letisku vyse 600 km od povodneho a houby pretoze to zhodili na meteorologicke podmienky (nie je pravda, spolocnost nedodrzala pravidla letiska, ktore malo zatvaracie podmienky kvoli udrzbe a lietadlo meskalo, ako vzdy cely mesiac, takze vynimku nedostalo, ale chod to dokazat)

kateenky
4. júl 2023

@kikusik23 ja som toto riešila pred rokom a určite máš narok na odškodnenie - presne ako píšu vyššie tak sa to rieši cez formulár na stranke (ak ste leteli Ryanairom). Zohladnuje sa meškanie pri pristátí - to musi byt viac ako 3 hodiny. Na email cez ktorý si bookla letenky by ti malo prísť potvrdenie o meškaní (to môžeš predložiť aj poistovni a mala by si dostat odskodne aj od nich). Vyplnis ten formular a na zaklade kilometrov (pod 1500 je to 250 eur na hlavu, nas 1500 je ti 400 eur na hlavu) by ti mali poslat odskodne na každé zakupene sedadlo.

kikusik23
autor
4. júl 2023

@kateenky len my sme šli cez cestovku takže ja som letenky nebookla,dá sa to aj tak?

e1i
4. júl 2023

@kikusik23 cez letecku spolocnost ktorou ste leteli

tenerifka
4. júl 2023

@kikusik23 ja som kupovala letenky priamo u Qatar airways, 5-hodinove meskanie som reklamovala po navrate priamo u nich, odpisali mi, ze nemam narok, lebo mali technicku poruchu a blablabla, tak som porobila kopie dokladov a poslala reklamaciu na AESA-to je institucia tu v Spain, ktora sa tymto zaobera, do tyzdña mi pisala pravnicka z Qatar airways na mimosudne vyrovnanie, dostali sme naspat plnu sumu za letenky, t.j. 600 x 4=2400 eur.
Takze aj ked ti letecka spolocnost odpise bludy, ze nemas narok, nedaj sa a postup to dalej, narok urcite mas

kateenky
4. júl 2023

@kikusik23 To jedine cez cestovku sa informovať - ale predpokladám, že tam sa tým nikto nebude chcieť zaoberať.

stankadu
4. júl 2023

ja sledujem na IG profil "nickpapcun", akurát má tam o tomto super infošky. Tu má aj odporúčanie napísať na refundio.cz (hlavne pozri link na IG na nich) a oni to preveria a pomôžu. Ja s tým osobné skúsenosti nemám, ale teda za skúšku to stojí, ved to nebolo málo peňazí. Alebo skús cestovku, príp. poisťovňu.

marlent
4. júl 2023

Išlo o bežnú linku alebo charter.
Určite yy som nešla cez žiadnu agentúru ktorej ostane 35% za co? Za to ze napíše mail?
Kvôli čomu vzniklo meškanie?

bluka2
4. júl 2023

@marlent presne, to človek vybavi ľahko aj sám 😄 vyplniť formulár a za pár týždňov sú peniaze na úcte.

veverickav
4. júl 2023

Kuk sem 😉 alebo na jej FB profil https://travelhacker.blog/ako-co-najskor-dostat...

bluka2
4. júl 2023

Priamo cez spoločnosť záleží z akého dôvodu bolo meškanie. Ak technické príčiny, vscsinou je kompenzácia. Ak štrajk, nepriaznive počasie a veci, ktoré letecká spoločnosť nemohla ovplyvniť, tak nie je kompenzácia od leteckej spoločnosti. Vieš kvôli čomu bolo meškanie?

marlent
4. júl 2023

@bluka2 ja som dostala aj keď strajkovali 🤣
Milujem keď meškáme a najlepšie keď nestihnem pripoj...to sa €len tak hrnú.
Ešte aj pocestuje človek.
Za prácou som chodila do Afriky..
Trasa vie-lhr , lhr Sierra Leone...
Už z Viedne sme meškali. Nestihla som pripoj. Tým zr tam lietali len 3x do týždňa tak mi navrhli riešenie a to letieť do Francúzka a odtiaľ do sierry.
Keďže by som ale aj tak prišla s meškaním viac ako 24 hodín je to myslím.. platili 800...plus platili hotel vo Francúzku plus nové letenky...a co čert nechcel, z fr sme meškali tiež tak bolo zarobene.🤣 všetci vytocení ja uz som korunky prepočítavala.
Na tu dobu a ten vek to bola šialená suma

bluka2
4. júl 2023

@marlent ja mám teraz taký let z činy, že máme 20 minút na prestup a ten druhý let do konečnej destinácie je už posledný v ten den 🥲 nechcem sa dopredu tešiť, ale šance sú dobre, že nám dajú 3x600 EUR a tým zaplatia viac, než stala letenka. Už toto skvele spojenie ani nepredávajú (bolo povodne 50 minút na prestup - čo som hneď hádala, že to asi nepôjde podľa plánu a hla, Číňania posunuli odlet o 30 minút). Akože tiež som už zarobila ako píšeš (ale technické príčiny), ale teraz skúšam nový level - letenku, čo platia oni. Uvidíme 🙂
Ak teda platia aj kvôli štrajku, tak super. To som ešte nemala takú “smolu”

kikusik23
autor
5. júl 2023

@bluka2 prosím a potrebujem nejaké potvrdenie z letiska že bolo meškanie?

tenerifka
5. júl 2023

@bluka2 my sme takto nemali stihnut let pred mesiacom, nas let zo Singapuru meskal a do Istanbulu sme prisli s velkym meskanim, let do Madridu uz mal teoreticky odletiet, ale mal tiez nejake meskanie, sprintovali sme cez cele letisko (bolo nas dokopy 13 ludi na tento let) a ked sme dobehli ku gate, tak vraj gate closed, dostanete hotel a blabla.....tak sme tam zacali prosit a prosit (my sme sa fakt museli dostat domov), a nakoniec zrazu bolo mozne nas dostat na palubu a odleteli sme, ak by som nemusela ist domov, pozriem si krasy Istanbulu na ucet Turkish airlines, a po navrate by som reklamovala a dostala naspat prachy.....

bluka2
5. júl 2023

@kikusik23 nie, to je presne dokumentovane ktory let meškal a prečo

chrvacka
14. sep 2023

Prosim Vas, ten formular sa kam posiela? Lebo ja som sa vsade docitala, ze iba postou do Stassbourgu 🙈

marlent
15. sep 2023

@chrvacka mailom leteckej spoločnosti s.ktorou si letela 🙂

chrvacka
15. sep 2023

@marlent
No s leteckou spolocnostou sme sa nedohodli a uz to chcem posunut na SOI a k tomu musi byt ten formular vypisany. Ale teda ci iba poslat na soi staci s ostatnymi dokumentami. Dakujem

marlent
15. sep 2023

@chrvacka prečo nedohodli?
Aká spoločnosť?
Ja som "vymahala" od British airways.
Najskôr mi poslali voucher v hodnote 40e.
Napísala som im ze dik ale ze mam nárok na 1200 e alebo 1300 už si nepamätám.
Odpísali mi ze určite nie.
Tak som im odpísala spolu s linkami na webovú stránku to boli nejaké regulácie európske a až potom odpísali ok..

chrvacka
15. sep 2023

@marlent mne ponúkli e-voucher na nakup dalsich leteniek. A to som odmietla, ze chcem peniaze a aj som presne napisala podla akeho nariadenia aj paragrafu aj clanoku mam narok na kompenzaciu. A uz neodpisali. Tak to chcem posunut na SOI. Smartwings uz nikdy viac

marlent
15. sep 2023

@chrvacka tak sa im pripomeň...stale lepšia voľba ako to naťahovať cez SOI...bude to zdĺhavé.

chrvacka
16. sep 2023

@marlent napisala som im uz 3 maily a nic

skusihu
16. sep 2023

@chrvacka ja som to riešila cez claimcloud. Poslala som im plnú moc a všetko vybavili do dvoch týždňov.

ivetz
16. sep 2023

@kikusik23 Kedy ste leteli? Podarilo sa ti to vybavit? Nam meskal let 28.6. z BA do Heraklionu - na odlete 4 h a na prilete viac ako 3 h. Dovod meskania nam oznameny nebol, dostali sme voucher na obcerstvenie. Z claimcloudu mi odpisali, ze nemam narok na kompenzaciu, na dalsi mail, ktorym som sa dopytovala na dovod uz nereagovali.

kikusik23
autor
16. sep 2023

@ivetz ahoj išli sme tým istým letom a tiež mi odpísali že nemáme nárok na kompenzáciu ale dôvod neviem. Aj ja som písala do dvoch spoločností čo to vybavujú a obe mi napísali že nárok nemame. Ale neviem preco