Máte tipy na lacné letecké víkendové výlety s deťmi?

mijama29
5. máj 2023

Dobrý deň, nájde sa tu niekto, kto by mi poradil, chceli by sme podnikať výlety mimo SK. Spontanne, vyhliadnuté lacne letenky a ísť na pár dni kamkolvek mimo SK. Take kratke poznávacie alebo oddychové výlety za výhodnú sumu. Viem, že to funguje a veľa ľudí tak cestuje. Ale nemám skúsenosť, viete mi poradiť ?? Kde hľadať letenky, na co si dať pozor alebo pod. ? Ďakujem

abbey1
5. máj 2023

Letenky kupujem priamo u leteckej spoločnosti. Letenka je základ. Ubytovanie sa následne vždy nájde. Treba jednoducho z času na čas kliknúť na letecké spoločnosti a pozrieť letenky. Vždy majú niečo dobré v ponuke za pár eur. Teraz som kupovala Londýn na 16, Malta 22. Taliansko býva pravidelne za dobre ceny. Ak ste flexibilní a otvorení rôznym destináciám, dá sa vždy niečo nájsť. Držím päste.

annm81
5. máj 2023

@mijama29 Ja tu teraz budem za hejtera, ale neodpustím si to... Mysli radšej na budúcnosť svojich detí a na to, v akom prostredí budú žiť. Načase aby rastúce ceny definitívne stopli tento chorý trend letieť niekam len preto, aby človek na pár hodín expresne pobehal nejaké mesto a mohol sa tým pochváliť na Instagrame. Ušetrite peniaze na jednu-dve poriadne dovolenky ročne a víkendy venujte výletom do okolia - je kopec zaujímavých miest na Slovensku a v okolitých štátoch, kde sa dá ľahko dostať napr. vlakom. Hľadáš vraj niečo poznávacie alebo oddychové. Čo chceš spoznať za pol dňa? Behom prejsť pamiatky ako čínsky turista? A myslíš, že si oddýchneš, keď sa aj s deťmi najprv budete trepať na letisko, tam strávite v lepšom prípade len 2-3 hodiny, v horšom vám zrušia let (v súčasnosti úplne bežná prax), pristanete na nejakom letisku na vidieku (lebo lacné letenky nie sú lacné bezdôvodne), potom sa ďalšiu hodinu teperíte v prepchatom vlaku do mesta, tam prestúpite na MHD, aby ste došli do hotela a o deň neskôr to isté cestou späť...

19mmm71
5. máj 2023

@mijama29 ja sledujem letenky priamo z Viedne,už sme absolvovali viac takých výletov .

dadymima
5. máj 2023

@annm81 neviem koľko takýchto výletov si podnikla, ale pravidelne cestujeme či už s deťmi alebo bez, dokonca som bola len na otočku v niektorých mestách (ráno odlet-večer prílet) a užila som si to viac ako dosť. Niekto si oddych predstaví ako vylihovanie na pláži ale pre mňa je oddych aj aktívne strávený čas - zmena prostredia, myšlienok, dobré jedlo, káva a sledovanie diania okolo seba, nepotrebujem sa chváliť dovolenkami na sociálnej sieti…
Čo sa týka autorky - v dnešnej dobe je potrebné okrem letenky pozerať aj ubytko v danej destinácii, pretože za posledný rok brutálne stúpli ceny. Takže predtým ako kúpiš letenku, si čekni aj cca ceny ubytovania (ak nechceš bývať niekde na periférii s katastrofálnou dostupnosťou…)

bluka2
5. máj 2023

Skyscanner. Mozes dat ako destinaciu "vsetko" a najde ti vysledky podla ceny.

bluka2
5. máj 2023

Ale
@annm81 ma pravdu v tom, ze tie CO2 emisie za to nestoja, dnes sa da uz super chodit aj dalej vlakom

laurita285
5. máj 2023

Autorka je ešte z Martina 😀 Muž si zoberie voľno na piatok, okolo 12:00 odletíte z Viedne (čiže vstávate o piatej ráno) trepete sa autom na dialnici, následne pristanete niekde mimo mesta v taliansku okolo 15:00, kým sa dotrepete na byt/hotel je 17:30 a v podstate prvý deň unavení po ceste a deň je fuč :D

Užijete si krásňučkú sobotu a v nedeľu ráno zas vstávať lebo lietadielko odchádza o 10:00, čiže zase krásňučké vstávanie o piatej ráno a príchod do postele v Martine v nedeľu o 18tej. Luksus fakt.

annm81
5. máj 2023

@dadymima Koľko toho stihneš spoznať za pár hodín v jednom meste? Letisko, cestu z letiska, reštauráciu, kde si dáš obed a zbežnú prehliadku mesta? Veď už len keď idem do väčšieho múzea, potrebujem na to niekoľko hodín (v naozaj veľkých múzeách dokonca niekoľko dní). Nemá ekonomický, ekologický, ani iný zmysel ísť 10x ročne na 10 miest na víkend. Radšej raz ročne na 10 dní na jedno mesto a tie víkendy stráviť v dostupnom okolí. Žila som na mnohých miestach na niekoľkých kontinentoch a naučila sa tým jednu vec - všade sa dá nájsť množstvo zaujímavých vecí, len človeka často láka diaľka tak, že úplne prehliada, čo má hneď za rohom.

viky173
5. máj 2023

niektore tie zavistlive komentare zien 😂 no mam dost

jj298
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
u2jana
5. máj 2023

@annm81 ja ti rozumiem aj nerozumiem… na tie rozne kontinenty, si dufam isla vlakom alebo lodou. Mna najviac fascinuje ako zvyknu aj viac poucovat o nespravnom cestovani lietadlom ludia, ktori sa zaroven radi hrdia tym, ze uz toho vela precestovali 🤦🏻‍♀️

annm81
5. máj 2023

@u2jana Nikomu nezakazujem cestovať lietadlom, len píšem, že letieť len preto, aby som strávila na nejakom mieste pár hodín, alebo jeden deň, je totálna sprostosť. Na vzdialené miesta som pochopiteľne letela, ale bol to niekoľkoročný, v najhoršom prípade niekoľkomesačný pobyt.

u2jana
5. máj 2023

@annm81 Ja ti rozumiem. Najlepsie by bolo porovnat nalietane mile.

abbey1
5. máj 2023

@annm81 Ale no, nádych a výdych. Ja napríklad nejazdím autom. Po meste behám vždy a za každého počasia bicyklom alebo pešo. Po Slovensku len vlakmi, Max autobusom. Tak si dovolím v rámci spoznávania sveta na dovolenky lietať. Zvyčajne teda na viac dní než víkend, ale áno, niekoľkokrát ročne letíme. Nemeníme každý rok dva nové mobily, podlahy doma zametám metlou a umývam mopom, dcéry sú vegetariánky, snažím sa kupovať lokálne potraviny. Tak si dovolím lietať. Tieto citové výlevy je jajn adresovať na veľkých znečisťovateľov sveta. Spýtať sa, prečo sa napr elektroodpad z Európy vyváža do Afriky, prečo pcháme zbytočné aditiva do aj tých najbazalnejších potravín.
Potom môžeme normálnej otázke na koni začať písať citové výlevy, keď si autorka chce dopriať z času na čas výlet.
Alebo teda si tu môžeme vzájomne vyčítať kto a čím viac zamoruje túto planétu.

luccija
5. máj 2023

@laurita285 ako vieš, že idú na víkend?či ty si už určila, že v piatok odlet v nedeľu prílet?

bluka2
5. máj 2023

@abbey1 Kazdopadne je to jedna z najefektivejsich metod, ako znizit svoju uhlikovu stopu. Kazdy ma nieco v com viac ci menej zamoruje planetu a moja uhlikova stopa z tych casov, ked este toto nebola taka tema je urcite vacsia, ako niekoho, kto sa tuto otazku prave pyta... Kazdopadne dnes letiet lietadlom na otocku by mi uz nedalo a dufam, ze to postupne viac a viac ludi bude takto vnimat. Samozrejme dufam este viac, ze konecne dokazeme nejako obmedzit tych, co lietaju na privat jetoch si vyhodit z kopytka

annm81
5. máj 2023

@abbey1 Tiež v meste nikdy nejazdím autom, ani na nákupy, ani do práce - máme tu skvelú bicyklovú infraštruktúru - dieťa mi tiež denne bicykluje 3km do škôlky a 3 späť. Nechcela som tu spustiť nejakú súťaž, kto je viac ekologický. Je v poriadku, ak ideš na dovolenku lietadlom, dokonca aj viac ako raz ročne. Ale sama píšeš, že na viac dní. Ty vidíš nejakú logiku v tom, že niekto sa 8 hodín dopravuje do cieľa pobytu, 8 hodín späť a v destinácii strávi jeden deň? Alebo dokonca ešte absurdnejšie, ak prejdeme k tomu, že niekto takto cestuje mimo Európu - 20 hodín cesta tam (lebo lacná letenka), 20 späť a 12 hodín na mieste? Čo ľudí poháňa k podobnému konaniu je hlúpy trend sociálnych sietí. Ak niekomu skutočne ide o poznávanie, alebo o oddych, nie o lajky, tak nelieta akciovými letenkami na víkendové pobyty, ale investuje ten čas a peniaze do ozajstného poznávania a oddychu.

annm81
5. máj 2023

@abbey1 A k tvojím otázkam prečo, je odpoveď veľmi jednoduchá - lebo konzumenti, teda my, to takto chceme.

90909
5. máj 2023

@bluka2 mňa by zaujímalo to tvoje cestovanie vlakom. Ale bez ironie. My sme tak chceli ist do Rima, ja mam vlaky rada, ale to sa tak velmi neoplatilo, plus to nepohodlie a riziko, ze budem spat s cudzimi ludmi(na to som uz fakt stara), no hned nas presla chut. Myslim, ze Chorvátsko detto. Tak neviem, ci rátaš s tou sumou aka je a pristupujes na nu, alebo sme hladali zle. Fakt ma to uprimne zaujima, lebo teda necestujeme takmer vobec a naozaj sme chceli ist vlakom, ale ten cenovy nepomer ma odradil.

abbey1
5. máj 2023

@annm81 Neviem, či ty niečo tak chceš. Ja nie. Nedovolím si na základe jedného pridaného príspevku autorky súdiť, či takto mieni lietať na otočku raz mesačne, či raz ročne. Nebudem ani posudzovať, koľko času má stráviť v nejakej destinácií. Reagovala som na teba kvôli štýlu, akým si svoj príspevok podala.
Mňa napr ide poraziť z ľudí, ktorí sa autom vyvezú až pod končiac hôr, tam očakávajú fuul servis: parkovisko, následne vyrúbaný les, aby mohla byť postavená prechádzka korunami stromov a vyhliadka. U nás v meste sa tak ľudia dovezú autom na Lodenicu, aby sa následne poprechadzali či pobicyklovali okolo rieky. Detto množstvo ľudí predýchava vtáčikov v záhrade, či susedove sliepky, lebo hluk, lebo pach,lebo. A následne s deťmi obeháva kontaktné minizoo a farmy, aby dieťatko mohlo pohladiť zajačika, či dokonca tigra a videlo na vlastné oči sliepočku.
Žijeme zvláštny svet. A to pomlčím o mocných tohto sveta a celebritách, ktoré sú zaletia niekoľkokrát ročne na honosnú konferenciu, aby sa porozprávali o chudobe vo svete a záchrane našej planéty.
V podstate máš pravdu, že radšej niekde riadna dlhšia dovolenka s spoznávaním krajiny, ako na otočku víkend v Paríži. Len niekto skutočne ledva našetrí na pár dní a lacnú letenku. Vyletieť preto na neho, že nemyslí na budúcnosť svojich detí lebo..., To mi prišlo trošku nevhodné.

annm81
5. máj 2023

@90909 Ja možno trocha poradím, aj keď v príspevkoch vyššie som skôr myslela, že na víkendy je kopec miest, ktoré sú dostupné vlakom a sú blízko. Ak ale premýšľaš nad dlhšou cestou, je dobré popozerať aj na stránkach prepravcov v krajinách, cez ktoré budeš prechádzať, môžu ponúkať zľavy, ktoré cez ŽSK nekúpiš. ÖBB mávajú napr. možnosť rezervovať si celé ležadlové kupé za veľmi peknú sumu (minulý rok som z Viedne do Amsterdamu platila tuším 200 eur - dvaja dospelí, dve deti).

90909
5. máj 2023

@annm81 super ďakujem. Ako my nie sme nejakí cestovatelia a vascinou chodime ak tak po Slovensku na predlzený vikend. Len ma nadchlo ist takto do zahranicia, akurat ten nas prvy prieskum moc nedopadol a docela nas to odradilo.

annm81
5. máj 2023

@abbey1 Ja viem, že som svoj príspevok písala ostro, a tak trochu aj od veci vzhľadom na otázku, takže som ho hneď na začiatku aj sama označila za hejt. Písala som ho tak preto, že ľudia konečne potrebujú vytriezvieť z toho sveta sociálnych sieti, kde sa každý naháňa za zážitkami "na oko" len preto, aby sa pochválil pred ostatnými (alebo aspoň za nimi nezaostával). Ak niekto sotva našetrí na lacnú dovolenku na pár dní, radšej nech deťom dopraje týždňovú stanovačku než pol dňa v Londýne - viac zážitkov, menej stresu, viac času s deťmi. S tými súkromnými lietadlami je to katastrofa, ale o pár rokov to už môže byť úplne inak. Schiphol teraz riešil zákaz pre takéto lietadlá, ale čo viem, nie celkom úspešne. Celospoločenský dopyt po takýchto obmedzeniach ale bude pravdepodobne prudko rásť, takže milionári so svojimi právnikmi snáď už čoskoro budú ťahať za kratší koniec.

mijama29
autor
5. máj 2023

@annm81 @laurita285
Obom veľmi pekne ďakujem za vašu námahu starať sa do môjho života vás komentar hovorí sam o sebe o vás.
Nemám slov ako si niekto vytvorí daky pseudomodel človeka o ktorom nevie, ale že absolútne nič a dovoli sa starať sa do neho.
Za prvé nazov príspevku mi upravil MK v mojom nebolo slovo víkend. Dalej pár dni je od kedy pól dňa alebo deň/dva? Pár dni môžu byt napr. 4 dni ale nie 14-dňová dovolenka. Za ďalšie keby chcem ísť vlakom idem, ako viete že aj vlakom nechodíme ? Prečo by som mala chodiť tam kde vy chcete a ako vy chcete ??? Laurita ty asi poznáš môjho manžela keď vieš ako a kedy pracuje???… a už keby to tak aaaj bolo, vo nie je .. co vás do toho?? Ja sa pytam na radu ako cestovať a nie váš názor ako by ste chceli aby som cestovala alebo necestovala.
Annm kde si vzala že nechodíme aj na dlhe dovolenky ? A čo ak na viac ako len jednu- dve dlhe???
Annm a kde si vzala, že mám Instagram a podobne bludy ako tam všetko davam?? Presne pre takých akou si Ty, je svet stále horší!
… neskutočne .. prepáčte môžem sa len zasmiať 🤦‍♀️

90909
5. máj 2023

@annm81 lenže ja si myslím, že to možno bol trošku plač na zlom hrobe. Lebo nemyslím si, že takýto hardcore výlet by podstúpila rodina s detmi kvôli sociálnym sieťam. Toto je skôr oblasť pôsobenia ludí bez záväzkov a wannabe influencerov. Aspon ja nepoznam vo svojom okolí ziadnu rodinu, ktorá by toto robila. Kazdý plánuje dlhé, niekoľko dňové výlety. Ale teda môžem sa mýliť.

90909
5. máj 2023

@90909 aj ked chápem, že treba spomenút aj túto problematiku, aby ludia zvázili vsetky dosledky

derdia
5. máj 2023

@viky173 ja zase sa pozastavim nad tym, preco si mnoho zien tu hned mysli, vratane vas, ze ked niekto napise nazor, slusne normalne z inej strany, zineho pohladu, musi hned zavidiet?

annm81
5. máj 2023

@mijama29 Reagujem na to, čo je napísané, teda víkendová "dovolenka" letecky s deťmi. Ak idete pár na 6 dní, tak môj komentár môžeš pokladať za pre teba irelevantný, lebo sa týka inej skupiny ľudí než teba.

bluka2
5. máj 2023

@90909 Ja som bola isla vlakom do Talianska. Neviem ako teraz, ale kedysi odchadzal vlak z Viedne okolo 19tej kazdy den do Milana, Rima. Raz sme isli ako skupina este z gymnazia, bola to sranda. Isla som potom dalsim nocnym do Kolina aj s detmi, lehatko, platila som iba za seba, uz si nepamatam, ale bola som vtedy na materskej,tak viem, ze som kupovala iba lacne spojenia. Mozno 50 za vsetkych? To je spolu lacnejsie nez aj keby letenky boli za 15 Eur plus kufor. Podla mna vlakom smerom Nemecko sa da s detmi vzdy usetrit oproti letenke, kedze ja s detmi platim iba 1 dospelacky listok vs. 3 letenky. Potom sme isli nocnym do Zurichu, lebo som mala 4 velke kufre (30kg) a letecky by som musela za 2 z nich platit 180 Eur za kus, co by sa mi zas menej oplatilo aj keby bola letenka zadarmo. Na trase Vieden Nemecko som bola vlakom milionkrat. Raz som kupila najlacnejsi listok posledny vlak, lebo take dobre ranne spojenie na druhy den bolo fakt drahe. Ten posledny vlak nesiel, tak nam dali 4* hotel vo viedni na noc, ranajky, isli sme tym perfektnym drahym spojenim ako nahradu a este mi potom vyplatili kompenzaciu, takze cesta zadarmo. Celkovo by som mala nekonecne vela pribehov o dobrych vyletoch vlakom. Sranda je, ze rovnaky vlak musis pozriet na ZSSK, OEBB, DB a to iste spojenie bude na jednej stranke star 37 eur, na druhej, 50 na dalsej 120... Alebo ked chces lacny listok z Nemecka do viedne, tak je lacnejsi kupit do bratislavy a vystupit uz vo Viedni. je kopec trikov, ktore sa clovek uci casom 🙂

bluka2
5. máj 2023

@90909 dalsia dobra vec, co niektori vyuzivaju su autovlaky