Kréta 2015

lavyrle
10. dec 2014

Ahojte cestovatelky 🙂
po intenzivnom dumani, preluskani snad vsetkych recenzii sveta som sa rozhodla (muzik to nechal vylucne na mne), ze v lete 2015 vyrazime na Kretu. Nikdy sme tu neboli. Boli sme na Rhodose v Lindos Princess kde bolo uzasne a bola to asi nasa naj dovolenka 🙂 mame tri deticky, cize cela dovca je orientovana najma na ne. Minuly rok to bolo Turecko, uzasne sluzby, hotel, plaz avsak ja chcem aj vidiet krajinu, precestovat autom zakutia 🙂 myslim, ze na Krete je vela toho co sa da vidiet.
prosim radte - my budeme byvat v hoteli Mikri Poli (bol niekto???? ), juhozapad. Co si nenechat ujst? Dobre som vybrala destinaciu?
Z toho co citam je jasne, ze pojdeme na vylet lodou na ostrov Chrissi a nenechame si ujst plaz Elafonisi 😵

nasatina
10. dec 2014

Ahoj, aj my už máme kúpený darček-Kréta Carolina mare, velmi sa teším, zatial sme ako rodina na dovolenke neboli. V MikriPoli bola minulý rok švagriná, boli velmi spokojný - dokonca sa pohrávali s myšlienkou, že tam pojdu aj bud.rok.

aknaj
10. dec 2014

@lavyrle
Ahoj, čo sa týka konkrétne tohto hotela ti neviem, povedať, nebola som tam, neviem ako to tam vyzerá, ale boli sme už na juhu Kréty a je to veľmi ďaleko od letiska. Cesta tam trvá cca 1 a pol hodiny, čo je dosť namáhavé, hlavne pre rodinu s malými deťmi.
More je tam veľmi studené, je to otvorený priestor.
Pláž Elafonisi je na úplne inej strane ostrova, v podstate musíte prejsť krížom cez celý ostrov.
Ak už výlet na nejakú inú pláž, tak je to Vai, ktorá je na severo-východnej strane ostrova. Je to myslím jediná palmová pláž.
Na Kréte je toho naozaj veľa čo vidieť, ale vy by ste boli ubytovaní veľmi ďaleko od všetkého.
Ja by som skôr odporúčala nejaký hotel na severe ostrova.

Brala som teda do úvahy, ak sa jedná o tento hotel
http://www.firotour.sk/letna-dovolenka/grecko/k...

zuj
10. dec 2014

Kreta je krasna, je tam vela co vidiet, ale mne sa osobne viac pacil Rhodos (boli sme tiez v Lindos Princess), my sme boli ale na severe pri mestecku Rethymno, na juhu myslim este nie je tak rozvinuty turizmus a nie su tam ani cisto pieskove plaze, co ale mne osobne nevadi. Tiez sme sa boli pozriet na Elafonisi, je to krasne miesto, doteraz na to spominame, len skoda, ze take odlahle, cesta je tam taka serpentinova, ale urcite to stoji za to. Boli sme este v meste Chania, tiez na severe. Hovori sa, ze Kreta je taka veternejsia, my sme mali teplo, ale kvoli vetru a rozbureneme moru sme sa asi 2-3 dni nemohli kupat, boli sme v strede jula. Vas hotel nepoznam, ale skus sa pridat do skupiny cestujeme na dovolenku k moru, urcite tam budu nejake recenzie. Peknu dovolenku!

lavyrle
autor
10. dec 2014

@aknaj v recenziach vsetkych som prave nasla, ze juh je menej veterny, plaz a more vyhriate idealne aj pre malicke deti 😨 ideme v auguste

Pre nas bude este zaujimava plaz Vai, Klastor Mini Toplou, mozno ostrov Spinalonga? Chceme si auto pozicat a urcite obehat vacsiu cast ostrova 😕

lavyrle
autor
10. dec 2014

@zuj Lindos Princess bola topka, ale trebras ta plaz pri hoteli teda nestala za vela 😕 ak sme sa tam raz kupali. Inak ozaj uzasny rezort. A tiez sme obehali cely Rhodos - aj viacere plaze 🙂

malabiba
10. dec 2014

je to tak ako píše @aknaj, mikri poli je skvelý hotel, aj keď je prispôsobený deťom, nie sú tam tobogány, je to úplne na juhu, lýbijské more je veternejšie, pláž veľmi pozvoľná, čistá, no záleží od počasia, transfer a výlety trvajú dlhšie...mne osobne sa viac páči sever - oblasť Chania, Malia, Rethymno, Chersonissos, napr. hotel Creta maris....
ak pôjdete do Mikri Poli - výborný výlet je plavba na ostrov Chrysi, blízko a nádherné pláže, potom Ierapetru - pekné mesto, a náherné kaňony a pláže, napr. Xerokampos, Vai, si treba požičať auto. Spinalonga je veľmi maličký ostrov pri mestečku Elounda a je to na severe ostrova, kúsok odtiaľ je nádherný záliv Mirabelo bay - takú priezračnú vodu som ešte nevidela a krásne mestečko Agios nicolaos

lavyrle
autor
10. dec 2014

@nasatina juuuj, prosim prosim vyzisti mi take tie prakticke veci - ci tam moc nefukalo, ci bolo teple more, kde boli na vyletoch 😅 aj animacne programy ma zaujimaju 😅 ja som ozaj vyse tyzdna snorila recenzie snad vo vsetkych jazykoch a tento hotel je velmi dobre hodnoteny tak snad bude dobre 🙂 ja mam vacsich chlapcov a ti zas vyslovene chcu aj vlny, lebo ze inak je to v mori nuda 😀 aj minuly rok v Turecku vlny boli. Poobede dokonca take, ze bol problem vojst do mora, ale my sme z toho boli nadseni. Starsi bol cele dni v mori a s nafukovackou cakal na vlnu. Pri kludnom mori ho to nebavi a vzdy inklinoval skor k bazenom co sa ja hnevam, lebo to mozem aj doma zostat

aknaj
10. dec 2014

@lavyrle
tak more určite vyhriate nebude, my sme boli v septembri a bolo studené, tam ho nemá čo ohriať, pod Krétou je už otvorený priestor, ale zas niekomu to môže vyhovovať
veternosť si nejako nepamätám /nám dokonca aj pršalo/, ale asi to nebude nič vážne v porovnaní ostrova Rodos a hlavne Kos, tam fučalo stále 😉

pláž Vai je blízko, ale Spinalonga je na opačnej, západnej strane ostrova, na severe, vy budete úplne na juhu na východe
je dobré si požičať auto, dá sa veľa pochodiť, ale treba rátať s tým, že cesty sú tam strašné, všetko a všade to trvá dlho, je tam len jedna akože diaľnica 😉 , tá myslím vedia cez celú severnú časť, ale na juhu sú len obyčajné cesty
a práve preto, že chcete toho aj veľa vidieť by som skôr odporučila severo-západ ostrova, alebo niečo blízko Rhetymna

lavyrle
autor
10. dec 2014

@malabiba ano, ano urcite chceme auto na dva dni aspon 🙂 aj Rhodos, Malorku sme takto pobehali.

Pytala som sa na ten vietor a toto mi odpisala pani z CK:
Južno-západná časť Kréty je krásna , má pokojné pláže s veľmi jemný pieskom a dlhým pozvoľným vstupom do mora.
Jedinou nevýhodou vidím len to, že je tu dlhší transfer z letiska to treba rátať , ale i to už naozaj mnoho rodín s malými deťmi zvládlo.

lavyrle
autor
10. dec 2014

@aknaj na Rhodose fucalo stale???? Tak my sme mali 12 dni bezvetrie. Akoze ozaj brutal teplo, tyrkys obloha a ani naznak vetra 😨
Za to v Turecku ano - tam cely den pofukovalo a vlny boli vyrazne, poobede pre male deti dokonca az privelke. No hovorim, nasi chalani to vysoko chvalili. Takze ak by to bolo takto - bol by to pre nas bonus, pretoze aj tie horucavy okolo 45 sa dali tym padom zniest.
Voda mora bola cca 24st.
Myslis, ze tu je to horsie???

nasatina
10. dec 2014

@lavyrle Určite zistim, viem že švagor s dievčatami(7,12) sa vo vlnách vybláznili. Aj napriek veku však na výlete neboli.....Neviem či dnes, ale dám vedieť...

malabiba
10. dec 2014

@lavyrle s tým vetrom je to tak, že veľa záleží od počasia. Nás varovali, že budú obrovské vlny a vietor, obmedzené kúpanie - že je to bežné. No my sme počas celého pobytu nič podobné nezažili, more bolo pokojné. Mikri poli má veľmi pozvoľnú pláž, naozaj pre deti, aj pár desiatok metrov plytká voda, preto tam chodí toľko rodín, takže ten transfer sa dá zvládnuť. No sever ostrova je jednoducho krajší.

lavyrle
autor
10. dec 2014

@aknaj
@malabiba uz to mame zaplatene 😅 tak uz s tym nic nenarobim. Mala bude mat dva roky, tak zas cestovat nebudeme cele dni. Urcite chceme auto a pozriet co sa da. Takze hovorite ostrov Chrissi, plaz Vai, aj tie klastory su tam blizko 🙂 myslim, ze to by aj mohlo stacit a zas nabuduce druha strana. Keby sme zas boli na opacnej strane, tak nevidime toto 😅

aknaj
10. dec 2014

@lavyrle
toto je ten transfer, pravdepodobne priletíte do Heraklionu
https://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF8&hl=sk&m...

123 km, 2 hodiny cesta
a treba počítať, že autobus pôjde dlhšie

malabiba
10. dec 2014

@lavyrle veru Kréta je veľká na jednu dovolenku, určite sa vám bude páčiť 🙂 ...mne sa páčili tie južné kaňony a opustené pláže...a ten pokoj

lavyrle
autor
10. dec 2014

@aknaj
@malabiba my sme mali taku dilemu. Bud odlet zo Sliaca co je pre nas 15 minut autom, staci byt hodku pred odletom na letisku alebo letovisko blizko Heraklionu. Mali sme vybraty aj hotel na severe, ktory by vsal vysiel o cca 450€ drahsie, mal o jednu hviezdu menej, neponukal rodinnu izbu (5ludi v jednej izbe 😕 ) a odlet bol z BA co je pre nas o 250km navyse 😕 ale zas transfer z Heraklionu myslim 20 minut co je parada.
Tak sme sa teda rozhodli pre Mikri poli 😕 nenasla som inu cestovku, ktora ponuka odlet zo sliaca 🙄

aknaj
10. dec 2014

@lavyrle
na Kose fučalo stále, zle si to pochopila 🙂
na Rodode sem tam, to sa dalo zvládnuť, ale fučalo ... a hlavne, keď sme boli v meste Rodos, na pláži mali pootáčané slnečníky proti vetru

a aké bude teplé more v stupňoch ? to naozaj neviem, ale pochodili sme už veľa ostrovov a oblastí Grécka, no tu bolo najstudenšie

lavyrle
autor
10. dec 2014

Aha co som nasla

Na južnom pobreží býva priemerne o tri stupne teplejšie než na severe. Aj v najparnejšom lete tu ale často fúka teplý vietor. Vďaka vetru sa ale ani na južnom pobreží neupečiete.
Teplota mora býva rovnaká na severe aj na juhu. Je pochopiteľné, že na jeseň je more mierne teplejšie než na jar. Aj tak je krétske kúpanie väčšinou extrémne príjemné.

malabiba
10. dec 2014

@lavyrle my sme zo Zv, takže tento problém s letiskom riešime každý rok 🙂 a chvalabohu, že sa už lieta zo Sliača aspoň Kréta, nielen Turecku a Bulharsko...a tiež riešime aj ceny, aby vyšli deti len za cenu poplatkov, Hotel ste vybrali dobre, má samé dobré recenzie a na pláži som bola je krásna 🙂 my sme boli na severe, kúsok od Heraklionu, chcela som vidieť Knósos, no prešli sme aj juh a západ ostrova...

lipicano
10. dec 2014

my sme boli v Mikri Poli...more tam prudi od juhu od Afriky a je teple a tym ze hotelova plaz je v zatoke, tak vlny su male, ziadne take co ta oplieskaju kade-tade...more tam bol pre mna TOP co som doteraz zazila, jemny piesok bez jedineho kamienka, priezracna voda a plaz taka velka, ze hocikedy bez rezervacie skoro rano sme mali lehatka ak nie hned v prvom, tak urcite v druhom rade. Moja malu dceru sme vozili na malej nafukovacke na mori a neraz tam zaspala, lebo vlny ju prijemne kolisali. 🙂 Boli sme 11 dni a ani raz som sa nekupala v bazene, ktore su z plaze par krokov...to hovori za vsetko, aka tam je plaz a more. 😵 ...Ubytko tam je prefektne, moderne, velke, vsetky izby su vlastńe apartmany - dve izby /velka spalna a velka obyvacka s dvomi pohovkami na spanie, kuchynka, obrovska sprcha aj vana a samostatne wc...a velka terasa, alebo vychod do predzahradky. Ubytovanie bolo najlepsie ake som zazila, ani Turecko sa nechyta. Krasny areal a architektura, uz ked sa pozriete z recepcie z okna, budete ocareni 🙂...Strava dobra, chutovo vsetky maska a pod. chutne a dostatocny vyber, stale sa tam motal sefkuchar a osobne dohliadal. Jedalen, hlavne terasa nadherna, s prekrasnym vyhladom. Minusy - co sa tyka stravy, kto ma rad dat si po jedle nejaky zákusok, nepochuti si tam...oni to proste nevedia...bezne bola nakrajana zelatina na plechu a bolo to myslene ako zakusok 😖 ...Na obedy musite ist z plaze do jedalne, na plazi sa neda najest, cize absolvovat cestu hore kopcekom...na plazi je jeden bar, kde poobede boli kolace - rozumej nakrajany biely a tmavy biskvit a tusim nejake mini hamburgeriky co nam ani nechutili...pitie tam capovali do tych hrubych umelohmotných poharov, takmer nepriehladnych, to sa mi nezdalo moc gustiozne, take ze cista voda vo flasi tam tusim ani nebolo. Dalsi minus - na recepcii vam pridelia izbu takmer urcite v najvrchnejsich radoch, odtial je dost daleko na plaz a z plaze - dost dokopca, my sme vtedy tlacili aj kocik a boli sme radi ze byvame v piatom rade, co je ok - na urovni jedalne. Vyssie by som nechcela byvat. Za zmenu byvania vsak treba na recepcii normalne zaplatit, bolo to 10 Eur na den. Ozaj, a bol tam uzasny animacny medzinarodny tim, tiez zatial najlepsi co som zazila. A personal tiez velmi mily a ochotny, taka rodinna atmosfera. My velmi radi spomíname na Mikri Poli a tiez premyslame ze sa tam niekedy vratime. Co sa tyka transferu z letiska, moja dcera mala rok a pol vtedy a nemali sme najmensi problem, ten transfer nie je nic hrozne.

harriet13
10. dec 2014

Ja som bola v septembri 2014 na Kréte, krásny ostrov, len v mori som sa neokúpala boli sme na juhu, letovisko Lerapetra. v mori boli obrovské skaly a obrovské vlny, nedalo sa tam vojsť, na pláži bola červená zástavka, že sa v mori nedá kúpať.Všeobecne na juhu do mora vystupujú skaly na sever skaly vstupujú do mora. Je to spôsobené geológiou ostrova. Boli sme na ostrove CHrisi. mali sme ho oproti nášmu letovisku. 25 € na osobu na celý deň, Cesta z prístavu trvá cca hodinu a kto má slabší žalúdok tak mu nebude veľmi dobre, pretože loď celkom hádžu tie veľké vlny, ale stojí to zato. Ostrov Chrisi je krásny, biely piesok, azúrové more naozaj krásne, cena lehátka 10 € a strava tiež predražená, nakoľko ten ostrov nie je obývaný. Nabudúce pôjdeme na sever, kedže som si nepozrela Knossos. My sme prileteli na letisko Sitia , čo bolo cca 60 km od nášho hotela a cesta trvala skoro 2 hodiny, Cesty sú strašne kľukaté. Vo všeobecnosti odporúčam Krétu, ja sa tam určite ešte vrátim 🙂

lavyrle
autor
10. dec 2014

@lipicano velmi velmi velmi si ma potesila 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 clovek sa tesi polroka, zaplati nemale peniaze takze chce mat co najlepsiu dovolenku 😅

lipicano
10. dec 2014

Tak my sme cestou z letiska vykladali z autobusu ludi na severe a tam boli velke vlny a vsetko nahusto a cista komercia, samy obchod...prisli sme na juh a tu to bola oaza pokoja a uplne ine more...je pravda ze za 11 dni sme mali 1 den veternejsi, boli sme v prvej polovici septembra...mna zasa po tom co som videla, ten sever vôbec nelaka 😒

lipicano
10. dec 2014

@lavyrle - vies co, my sme bol toto leto v Lare a tam vsetci ospevuju plaz a turecke more, ale teda ja som bola trochu sklamana...moja mala mala na Krete len rok a pol a vedela sa clapkat v mori pri kraji sama, ze len sme pri nej stali alebo sedeli, tie vlny ju vôbec nezhodili...v Lare bol pas kamienkov a po troch krokoch v mori naraz strmy spad, vacsinou aj slusne vlny a tam neexistovalo aby sme ju nedrzali za ruku, a to mala v lete tri a pol roka. A piesok je na juhu Krety tiez o dost jemnejsi ako bol v Lare.

lavyrle
autor
10. dec 2014

@lipicano my sme boli tiez v Lare tento rok 😀 😉

lavyrle
autor
10. dec 2014

@lipicano inak ano v Turecku boli velikanske vlny 😕 ale s plazou sme nemali problem, bola pieskova. Boli sme v Limak Lara

lavyrle
autor
10. dec 2014

@lipicano nasa bude mat koncom leta 2 roky, takze v kociku bude uz len spinkat. Da sa tam aj poprechadzat s kocikom? Je tam nejaka cesticka po rovine? 😅 nie ze ju budem do kopca uspavat 😀

lipicano
10. dec 2014

@lavyrle...aj my sme boli v Limak Lara...bol tam pri vstupe pas kamienkov...zahadne asi dva-tri dni tam nebol, more odplavilo, ale potom zas...a po troch krokoch uz v mori strmsi zraz

lipicano
10. dec 2014

@lavyrle - roviny tam vela nie je , asi len na urovni tych radov kde su domceky...cele je to kaskadovite v kopci...nasa mala chodila pekne na plaz a z plaze pesi, potom rovno z obeda do izby spinkat...kocik sme bravali tusim len ked sme isli do obchodikov mimo arela, tych obchodikov tam vela nie je a tiez je to same zkopca-dokopca - ale nie strme!...take uplne v poho

lavyrle
autor
10. dec 2014

@lipicano 😀 😀 😀 my mame rovnaky dovolenkovy vkus ci co? My sme boli spkojni - nemozem sa stazovat aj ked mne vadi ta komercnost - to, ze z krajiny som videla velky prd makovy 😕 to len mega rezort (prve dni sme sa tam stracali).
My na izbu nechodime spavat. Mala je naucena cez den spat v kociku, mam taky golfac, ze uplne do roviny sa da zlozit a strieska cela preklopit, takze ja som ju uspala, odstavila pod strom alebo slnecnik a hotovo 😅 takze ak tak len na ten obed sa vytrepeme. V podstate ani nejake dlhe chodenie nas nelaka - teda mna aj ano, ale zas chalani by frflali. Ja potrebujem peknu hotelovu plaz, zaujimavy animacny program, aby sa aj starsi vyblaznili a potom moznosti vycestovat niekam autom, aby sme daco aj spoznali 🙂 od hotela cakam, ze bude cisty, prijemny, izba taka, aby sme neboli ako sardinky, ked nas je 5 a strava taka, aby som nasla zdrave varianty aj pre dieta. Velkou podmienkou bol odlet zo Sliaca, pretoze tak nemusim riesit kde dat auto, usetrim kopec casu. Diskoteky a hluk - to skor nie. Takze podla tychto kriterii sme vyberali