Stavba domu na 8 m širokom pozemku

sofimatko52
6. sep 2021

Dobrý deň prajem milé žienky. Veľmi rada by som poprosila o radu. Dufam že sa to najde niektos podobnou skúsenosťou. Odkupujeme s manželom pozemky v XXYY dedine. Sú úzke a dlhé tak musíme odkúpiť viacej. Na jednej parcele mame problém lebo je spoluvlastnik SPF. Taksme rozmýšľali tu parcelu vynechať. Tak dostávame s manželom široký pozemok na 8m2 a dĺžku vyše 80m2.
Chcela by som poprosiť a radu či niekto staval na takom uzkom pozemku.
Sme 5 členná rodinka.
Ďakujem veľmi krásne

zafir01
6. sep 2021

@sofimatko52 no nejako si to neviem predstaviť, keďže zo zákona musíš vynechať určitý odstup od susedných pozemkov. Tuším sú zo minimálne 2 metre. Tým pádom dom by mohol byť diroky len 4 m. To je malo. Ak by vám aj dovolili stavať. Aký dom postavis?

taga
6. sep 2021

Ved sa zamysli, co za dom by ste asi postavili? Fakt sirka 4 metre, na dlzku hadam 30, aby mal aspon 120m2 a bola by to co - jedna dlha meter siroka chodba a z nej vchod do kazdej izby? Ci všetky izby prechodne z izby do izby?

nafka0483
6. sep 2021

@sofimatko52 Ak je to v uz zastavanej casti obce, tak tam su stiesnene pomery, cize je mozne, ze vam povolia stavat na hranici pozemku, tym padom by ste vedeli ist na sirku 6m, ale to je stale malicko. Najuzsie projekty ake som videla boli 8m siroke domy.

zafir01
6. sep 2021

@taga svokor býva v takom tom klasickom, postavenom v 1918 roku. Prerobili, ale rozmer ostal zachovaný. 6 x 20 m. Také to dlhé áčko a prechodné izby a úzka chodbicka. Už tych 6 m na dom som si vravela, že je blvych, ale tak kedysi sa tak stavalo.
Dnes keď pozerám všade sú to domy minimálne 8 x niečo . Naša obyvka ma 7 m do šírky, neviem si predstaviť celý dom mat tak široký 🙄

bagre
6. sep 2021

@sofimatko52 na 8 metroch sa stavať nedá, aj keby to bolo 8 "čistých" tak je to také ltt

jaskolka
6. sep 2021

To by bol veľmi dlhý a úzky dom. Neviem prečo, ale pripomína mi to štýl starých domov, kde sa šlo z izby do izby, skrátka dom do dĺžky. Bola som asi trikrát v takom dome na návštevu, no bolo to hrozne.

loginexistuje
6. sep 2021

ak chces novy domcek tak ti to nevyjde lebo mas nejake min odstupy

sense
6. sep 2021

Osobne si to neviem ani predstaviť, keď vezmem do úvahy že naša spálňa ma 4,5m pretože z tých 8 m budeš musieť ešte ubrať keďže musíš dodržiavať určitý odstup, jedine žeby to bolo dlhé a slo sa z izby do izby čiže by boli priechodné alebo by mala každá izba vlastný vchod

vero013
6. sep 2021

na 4 m cistej plochy si viem predstavit jedine malinky zahradny domcek :/

lopka1313
6. sep 2021

Cisto teoreticky by sa mozno dalo nieco postavit vzadu na pozemku (mat velmi velku predzahradku), ale 8m, tak to si ani neviem predstavit.

1katus1
6. sep 2021

@sofimatko52 môžeš si dať výnimku a pokiaľ ti majitelia zo susedných pozemkov podpisu mensi odstup od hranice reálne by to bolo a určite na poschodie. U nás majú jednu som úzky a dlhý tiež na úzkom pozemku ale museli ísť na poschodie aby to dáko vyzeralo a malo hlavu a pätu pozri si projekty na úzke pozemky. Prípadne popros o radu na stránke modrastrecha.sk

antoniatonka
6. sep 2021

ak sused povoli, tak mozu, my sme nepovolili blizsie ako na 2m ale susedia ano

draik
6. sep 2021

@1katus1
@antoniatonka
Susedia nič nepovoľujú, ich súhlas je irelevantný.

antoniatonka
6. sep 2021

@draik minulotyzdnova skusennost, stavebne konanie, na susednom pozemku .. tiez mi je to divne, ale realita

bibina32
6. sep 2021

@sofimatko52 skús napísať na fórum modrá strecha

simca06022011
6. sep 2021

chod na modru strechu, ano uzke domy sa daju stavat, v urcitych dedinach su tak cele ulice vystavane. Treba pozriet ake pokyny su v uzemnom plane a poradit sa na stavebnom urade, budu riesit aj okolite stavby. Moj otec ma dlhy a uzky pozemok, ma tam dom, viac menej ten klasicky gazdovsky, v podstate vojde tam jedna chodba a izba na sirku a dost. Aj to dost uzka. Okolo domu sa z jednej strany da prejst iba pesi, z druhej sa zmesti auto (ale ten vjazd je napr. spolocny so susednym domom. Nic viac nic menej... ale ako pisem, je to tam tak zauzivane, cela ulica je takto riesena. Domy su do ulice situaovane, hranicia s cestou

draik
6. sep 2021

@antoniatonka
Susedia sa maximálne vyjadrujú

antoniatonka
6. sep 2021

@draik susedia sa vyjadrili, ze im dovolia stavat par cm od svojho a teda sa tak stavat bude. My sme tí divní, ze sme nepovolili a oni sa museli prisposobovat projektom stiesnenym podmienkam na i tak uzkom pozemku 🙂

yanni
6. sep 2021

tiny house😱

20erika07
6. sep 2021

Nasi stavali na uzkom a nie velmi najdlhsom pozemku a nemali prechodove izby. Stavali do vysky a dlzky ,prizemie - vstupna chodba ,technicka miestnosť, satnik, medziposchodie - izba, prve poschodie- obyvacka s kuchynou,kupelna wc a este kusok schodov hore a izba a spalna . Oni to mali do kopca ,stavba bola zložitá a velmi drahá, ale naprojektovat sa da vsetko ked su peniaze

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
draik
6. sep 2021

@viestta
Záležitosť znela inak - sused nedáva súhlas na stavbu bližšie k hranici. Ak napr. nie sú stiesnené podmienky, tak ani so súhlasom suseda nemožno ísť pod určený odstup. Ak sú stiesnené podmienky, súhlas ako taký nie je potrebný.

mirka1988
6. sep 2021

My mame 6,5 metra dom na šírku , podľa mna je super na malé pozemky , dokonca aj mamina ho stavala ( s menšími úpravami )

deti95060810
6. sep 2021

@draik sesternica tak má dom postavený - od suseda je 1 m... sused musel súhlasiť...😉

deti95060810
6. sep 2021

videla som už také projekty... popozeraj projekty domov napr. https://familyhouse.sk/projekty-domov/dom-na-uz...

sofimatko52
autor
6. sep 2021

@deti95060810 no už sme zafuli no neviem ako ďalej vôbec. Lebo sme mali mať na pláne odkúpiť 3 parcely tak by sme mali šírku pozemku 12m. Ale je tam problém že je spoluvlastnik SPF. Tak preto sa pýtame či má niekto skúsenosť s výstavbou RD na 8m. Ako nevieme no

deti95060810
6. sep 2021

my sme mali 12 m pozemok...a do dĺžky 40m.... postavili sme z Prodomu... kolega staval dom šírky 6 m - taký mal pozemok...

lindusss2016
6. sep 2021
zyxie
6. sep 2021

Treba si preveriť na stavebnom úrade, či je možné mať aj menšiu vzdialenosť od susedov ako 2m - samozrejme zo súhlasom susedov. Avšak ak je na fasáde okno do obytnej miestnosti - izby, obývačky (kuchyňa sa neráta ako obytná miestnosť) musí byť predmetná fasáda od hranice pozemku 3m.
Robila som návrh na dom šírky 5m s piatimy izbami vrátane obývačky - dá sa to. Samozrejme musel byť poschodový, a jedna z fasád bola vzdialená od hranice pozemku 3m - celý pozemok mal šírku len tak tak 10m. Štvorizbový sa dá aj keď nemáte okno do izby na bočnej fasáde - proste obytné miestnosti sú vždy na konci domu, či už spredu alebo zozadu - ostatné vybavenie medzitým, takže nemáte prechodné izby.

engynka
6. sep 2021

Idealne je vybrat si nejaky projekt predbezne alebo aspon si nakreslit a ist na SU. Ten hned povie co bude problem a co nie. Tie odstupove vzdialenosti sa totiz musia dodrziavat ani nie tak kvoli susedom ale kvoli:
1. poziarnej ochrane a protipoziarnemu pasmu ktore by nemalo zasahovat za hranice pozemku resp ked aj by zasahovalo tak nemize zasahivat do susedneho domu (bez ohladu ci tam teraz stoji alebo nestoji) pretoze SU prihliada aj na buducnost resp co by vedla mohlo eventualne stat v buducnosti
2. 2 m odstup byva standardne kvoli prechodu zachrannych zloziek
Pokial uz stoji na susednom pozemku dom a vase ci susedne okna z obytnych izieb (mimo, kupelnu, kuchxnu atd) smeruju do susedneho domu tak je stanovena vzdialenost 7 m medzi oknami (nie hranicami pozemkov). Ale toto je akokeby komfortna poziadavka a SU pri uzkych pozemkoch ju nemusi vyzadovat.
Taka moja posledna skusenost so SU a presne problematike uzkeho pozemku. Zaroven vsak stavebny zakon ma to “caro” ze kazdy jeden miestny SU urad si ho vynaklada po svojom