Spotrebiče v nájme

16. okt 2024

Ako riešite keď sa niečo pokazí v byte? Skoro všetko je ešte v záruke aj tak to trvá pár dní.
So sestrou.prenajímame rodičovský byt. Treba zabezpečiť druhý spotrebič ak sa pokazí umývačka riadu alebo susička, na dobu kým sa spotrebič opravy v rámci záruky? Nájomca vyžaduje nový spotrebič. Čo s podozrením že vadu spôsobil on, neobornou manipuláciou?

kavasmliekom
16. okt 2024

My máme v zmluve uvedené tak, že prenechava vsrtky spotrebiče, už síce nie v záruke, ale keď sa pokazia, máme si vymeniť za svoje a tieto vyhodiť. Nechce žiadnu náhradu.
Ale my sme si hneď dávali svoje spotrebiče a tie čo tu boli, si vzala.

melanta
16. okt 2024

Umývačka riadu ani sušička nie je životupotrebná. Takže ak by sa pokazilo jedno z tohto a TV, riešila by som reklamáciu a nájomník by čakal. Ak sa pokazila chladnička alebo práčka, to som vždy rýchlo vyriešila novým, v priebehu dňa sa kúpila nová chladnička či práčka. Keďže to je elektronika dennej potreby a mám ju v zmluvách. Prenajímam niekoľko bytov, nikdy som neriešila, či niečo nie je pokazené zlou manipuláciou. Ak prenajímaš nehnuteľnosť, očakávaš aj pokazené veci, aj opotrebenie. Veď aj tebe sa určite niekedy niečo pokazilo. Ja mám v každom byte komplet vybavenie, ak nájomník napíše, že doslúžil ručný mixér, idem do obchodu a donesiem mu nový. Alebo si kúpi a pošle mi blok a ja mu ho obratom zaplatím.

kavasmliekom
16. okt 2024

@melanta a potom co s tou oprávenou chladničkou urobíte?

biba_18
16. okt 2024

ak je to v záruke, servis pozrie a opraví - ak to bolo neodbornou manipuláciou neopraví - a vtedy môžete žiadať náhradu. ale čo sa spotrebiča týka - ten by ste mali poskytnúť náhradný ak spotrebič bol v ponuke prenájmu - aj keď, umývačka alebo sušička nie je nič čo by bránilo v užívaní nájmu - môžeš mu navrhnúť že mu znížiš dočasne nájom, ak spotrebič bol v ponuke a teraz dočasne nie je ...

melanta
16. okt 2024

@kavasmliekom stalo sa nám to raz, bola v pivnici asi 4 mesiace a dali sme ju potom do ďalšieho bytu. Keby ju nebolo dať kam, predám ju alebo podarujem. A možno by som ju nechala odloženú pre prípad, že sa toto stane opäť a budem mať spotrebič v zálohe. Ja mám nastavený prístup, že nájomník mi platí za to, aby mal nonstop všetko, čo má mať podľa zmluvy. Takže nehrozí, že by som ho nechala týždeň bez chladničky alebo práčky.

biba_18
16. okt 2024

@melanta alebo aj mesiac, bo riešenie v záruke má lehotu mesiac ...

melanta
16. okt 2024

@biba_18 a niekedy to aj ten mesiac trvá. A dokonca je normálne, že po mesiaci ti povedia, že nedá sa to opraviť, vrátime vám peniaze alebo vyberte si nové. Takže ak nemám náhradný spotrebič v zálohe, tak kupujem okamžite nový, ak sa jedná o spotrebič, ktorý je v zmluve a ktorý je potrebné mať denne.

katkaseiner
16. okt 2024

Tiez som nastavena tak ze ak ide o chladnicku ci pracku tak treba konat... urcite by som rychlo riesila opravara alebo dalsi spotrebic. Ak by sa jednalo o nieco v zaruke, tak bude musiet najomnik pockat kym sa vrati naspat... - som ochotna v tom pripade spustit z najmu nejaku symbolicku sumu...

gemerka17
16. okt 2024

Ak sa niečo pokazí, volám opravara. Ak je oprava do 100 eur hradí ju najomnik, ak viac hradim ja. Ak sa opraviť nedá/neoplatí, nový spotrebič kupujem ja. Všetky veci vieš vybaviť za 1 deň čo sa týka rýchlosti.

oblecenie99
16. okt 2024

Zase z pohľadu nájomníka: majiteľ by mi musel dokázať, že som tú vec pokazila ja. A určite by som odmietala platiť čo i len najmenšiu čiastku za opravu, pokiaľ chyba spotrebiča nesúvisí s mojou manipuláciou. Ak bola sušička či umývačka v byte od začiatku, trvala by som na týchto spotrebičoch, bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú životu nevyhnutné. Za čas, kým ich nemôžem užívať, napr, z dôvodu opravy v záruke, aj na zohľadnení tejto skutočnosti vo výške nájomného.

biba_18
16. okt 2024

@oblecenie99 ono treba byť aj trochu empatický a nechcieť hneď všetko len preto že **hh*s** ... ak by som videla že ma majiteľ nechce obabrať, tak pri umývačke alebo sušičke by som asi fakt pristala na zníženie nájmu o nejaké to euro ...

oblecenie99
16. okt 2024

@biba_18 Veď by som bola, písala som, že by som počkala na opravu, ale žiadala by som zohľadnenie v cene nájmu. Závisí to aj od ochoty, ak by sa to riešili hneď, tak zrejme by som zvážila, že teda jasné, vydržíme pár dní bez tých vecí, ale keďže mám aj opačnú skúsenosť (naťahovanie času zo strany prenajímateľa), tak sa k tomu staviam aj ja už viac pragmaticky.

autor
16. okt 2024

@gemerka17 za jeden deň neexistuje, na opravára domov som čakala dva týždne. Prenajímame.iba krátko, nájomca tam je iba pár mesiacov a filtre vôbec nečistil

autor
16. okt 2024

Všetko bolo špinavé zanesené.proste hnus a chce nový spotrebič nie zníženie cien. Starý stál 690€

kavasmliekom
16. okt 2024

@melanta to je samozrejme. A správny prístup, kiežby bol každý taky 🙂

slniecko5
16. okt 2024

S tým nájomníkom budú problémy, ak dokázal zničiť novy spotrebič za pár mesiacov :( good luck.

kavasmliekom
16. okt 2024

Skontrolovali ste si všetko pri odovzdávaní bytu a spotrebičov? Mate v zmluve, že je vsrtko čisté, nové, nepoškodené? Ak áno, tak potom by som to zhodnotila až po skontrolovani opravarom.

Práčka, ani chladnička sa nezanesie za pár mesiacov. Ja som pracku (filter) kontrolovala teraz a nie je tam ani kúsok zaseneneho miesta, a v umývačke riadu to isté. Filter je čistý. Na chladničke sa nemá čo zaniesť, jedine tak poškodiť tesnenie.
A susicka je tiež čistá, jedine ten zásobník, kde sa zachytavaju zmolky, treba čistiť a vylieva vodu zo zásobníka, pokiaľ nemáte napojení na vodu.

evaachesa
16. okt 2024

Máte zmluvu na dobu určitú? Treba si premyslieť či mu ju chcete predĺžiť ak máte také podozrenie. Iné problémy s ním nie sú?

melanta
16. okt 2024

Máte v zmluve uvedené, že spotrebiče sú nové resp. v akom stave, že nájomník sa o ne bude starať? Že nájomník udržuje byť v čistote atď? Ak nie, tak je to za mňa ako prenajímateľa na vážkach. Ak chceš, aby sa nájomník o veci staral, maj to v zmluve. Potom môže chcieť čo chce, riadiť sa budete zmluvou. Ale ak to v zmluve nemáš, máš iba to, že mu daný spotrebič poskytuješ, tak je na mieste, aby si mu ho poskytla. Aj keď sa o neho nestaral. Ako dlho tam býva? O aký spotrebič ide? Niekedy sa človek učí na vlastných chybách. Zvlášť, ak nemá zmluvy urobené právnikom, ktorý je v tejto tématike fakt pedant a dá do zmluvy každý prd. Ak sa ti nájomník nepáči, zváž nepredĺženie zmluvy ak máš dobu určitú resp. ak máš zmluvu podľa zákona o krátkodobom nájme a nie podľa občianskeho zákonníka.

autor
16. okt 2024

@kavasmliekom
@melanta zmluve je napísané že má udržiavať čistotu a poriadok ale nie dopodrobna, spotrebiče majú cca rok, teraz sa jedná konkrétne o sušičku, kde sú 2 filtre taký dvojitý je hore a potom jeden dolu, je tomu aj taká metlička čistenie, nájomca tam býva len od 1.9. ale po pár dňoch bol problém aj s umývačkou riadku, ale vtedy stačilo odkrútiť vrtulu a prepláchnuť, nájomca by to mohol spraviť aj sám. Problém je ten že sestra žije v zahraničí a bývam mimo okresu tak sa tam nedá hocikedy behať. Návody na používanie všetkých spotrebičov sú v byte, nájomca si ich mohol za tú dobu preštudovať aj keď v predošlom nájme nemal takéto spotrebiče

kavasmliekom
16. okt 2024

Neviem, proste som toho názoru, že za mesiac a pol sa nezanesie ani práčka, ani susicka, ani nič, čo bolo predtým udržiavané a už vôbec nie ze by to bolo zanesene neviem ako. Choď si skontrolovať vsrtky spotrebiče, daj si dodatok k zmluve o skontrolovani komplet bytu, všetkých spotrebičov, stav k dátumu a chceš, aby to udržiavali a pripadne škody na tom si v čase nájmu (údržba, čistenie, atď, spôsobené manipuláciou) uhradili oni.

lukbe
16. okt 2024

Ja síce neprenajímam, ale bez sušičky môžu. Ak ju necistili, nech si vesaju na susiak.

autor
16. okt 2024

@kavasmliekom keď dali do sušičky viac prádla ako mali tým mohli zničť ložisko, takto hovoril môj muž. Nie som technický typ. Je v oprave uvidíme čo povedia.
Čo sa umývačky týka, tak vrtule boli upchaté zvyškami jedla. Celé čierne korenie, šupky z paradajok neviem čo ešte. Je to bývali kolega sestry len tým že ona je zahraničí musim behať ja

oblecenie99
16. okt 2024

Fuh, ak si urobil z umývačky pomaly drvičku na biologický odpad, tak si aj viem predstaviť, že sa ten filter zaniesol a upchal. SKontroloj si dobre fakrútu či výkaz prác, aby tam bol uvedený dôvod problému a vtedy by som to dala na náhradu.
Do budúcna by som zvážila ďalšiu spoluprácu s takýmto nájomcom, nateraz by som riešila aspoň s dodatkom v zmluve, ako píšu vyššie. Máte aspoň zmluvu na určitú?

evaachesa
16. okt 2024

On odpiekol susicku aj umývačku? No dovi...a ešte keď je to váš známy tak to môže urobiť viac nepríjemnosti takého človeka dostať preč.

kavasmliekom
16. okt 2024

Ak je to tak, tak by som nedala žiadnu náhradu a čakala na verdikt opravára. V takom prípade, keď bude navine zle zaobchádzanie, dala by som im to preplatiť a v povedala zmluvu.

oblecenie99
16. okt 2024

@evaachesa Najprv ma aj zaskočilo ako sa to dá po takom krátkom čase, ale zrejme sa aj dá, najmä z popisu vyššie, keď do umývačky išli zvyšky jedla s riadom :/ sušička sa dá tiež odpáliť, najmä keď sa nevyberá a nečistí to sitko na zachytávanie textilného prachu, či nádržka na vodu, ak nie je odtok.

Ja keď som bola v nájme, vždy som si dávala pozor na cudzie veci, dovolím si tvrdiť, že aj viac, ako na vlastné. Nehovorím, že sme chodili ako po veľkonočných vajíčkach, ale určite som dbala na to, aby sme byt spolu so všetkým odovzdali tak, ako sme prevzali. DOkonca aj keď sme si kúpili vlastný byt, mali sme aj spotrebiče ako práčka, rúra, digestor, chladnička po predchádzjúcich majiteľoch, cca 4 ročné ak nie viac a v pohode sme roky tieto veci užívali aj my a nemenili, dokonca niečo zostalo novým majiteľom po predaji nášho bytu. Veci majú slúžiť nám, nie naopak, ale keď už niekomu sa podarí odpáliť za pár mesiacov (týždňov) až dva drahé spotrebiče, veľmi intenzícne by som riešila ukončenie nájmu

autor
16. okt 2024

@oblecenie99 ja nemám žiadnu faktúru, vrtule a filter som opláchla ja, susička je v oprave je v záruke do r.25, ak servis povie že to v záruke neopravia tak sa musím porozprávať so sestrou, zmluvu má nájomca na rok. Neviem koľko by stála oprava. Ale majú na to 30 dní, uvidíme

autor
16. okt 2024

Kúpa nového stojí viac ako máme zaplatené za nájomné, Chcela som aby ma sestra vyplatila z bytu. Nahovorila ma aby sme by dali do poriadku a prenájimali ale takto je to čistá strata

catherinah
16. okt 2024

Zrušte susicku. Stačí práčka. Ani myčka nemusí byť. Keď chcú, nech si dajú ale za svoje.