Prestavba starého domu

4. feb 2024

Ahojte, zdedila som starý, dlhý dom, štyri izby sú prechodné. Riešili ste niekto takúto prestavbu? Aby boli nepriechodné. Viem že by som mala ísť za architektom ale chcela by som sa len trochu inšpirovať. Mám aj nejakú predstavu ale rada by som sa inšpirovala. Dom by mal slúžiť ako letné sídlo

stastnamanzelka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jaskolka
4. feb 2024

Manželova babka mala taký typ domu,gazdovský dlhý a prechodné všetky izby.
Pred par rokmi ho prerobili spôsobom, ze odkrytu vonkajšiu verandu uzavreli, premurovali,spravili nový vchod, urobili tak vnútri novú dlhu chodbu, a z tej sa vchádza do jednotlivých izieb. Používa sa to teraz už len ako chata, ale bez problémov sa dá tam bývať aj celoročne,keby sme to chceli neskôr predať.
Neviem ci to dobre vysvetľujem, nemám fotky, keďže babka bývala v úplne inej dedine, ako sme my.
Neviem však, ci sa to dá tak urobiť na kazdom dome, ale je to jedno z riešení, tam viac domov si tak ľudia prerobili, keďže tam sa často také domy v minulosti stavali

zuzana212722
4. feb 2024

Pred dvoma týždňami sme dokončili prerabku nášho viac ako 100 ročného domu len izby boli 3. Zacali sme strechou k tomu rovno komín nový..
Všetky steny sme museli zvnútra obstavat nové lebo boli v hroznom stave ,podlahy sa kopali zateplovali, nový krb kúrenie v celom dome voda sa ťahala a tiež kanalizácie keďže tam nebola vôbec predtým..cenu len za tu vodu 5000 a to ešte nebola vnútri ..

autor
4. feb 2024

@jaskolka zabudla som podoknut ze izby majú okná do verandy
Takto som to plánovala ale nebude to možné

kveova
4. feb 2024

aky malo v minulosti vlastne zmysel stavanie takychto domov s prechodnymi izbami? podla mna je to strasna blbost

bytc20
4. feb 2024

@kveova mna napada len kvoli uzkemu pozemku. Jednoducho sa tam zmestil len takyto dom a tahali ho dozadu, aby mali izby. Ale za mna tiez priserne.

buberova
4. feb 2024

@kveova lebo vtedy nikto na súkromie nemyslel, žili spolu 3 generácie, všetci na kope a hotovo... Ale je to veľký nezmysel súhlasím

beataxxx
4. feb 2024

Ja mám taký dom v Tatrach, dĺžka 28 m a šírka 5 m, izby boli prechodne, do kúpeľne a wc sa muselo cez dvor, vyriešili sme to tak, že sme nastavili poschodie, pretože bolo treba meniť strechu a stačilo podvihnúť pomurnicu o 80 cm a vznikol nádherný priestor,, strednú izbu sme obetovali na schodisko a kúpeľnú, pristavili sme jednu miestnosť na vyváženie, takze vzniklo T namiesto I….dorobili kúpeľne, keď chceš, môžem Ti poslať projekt.
Ono to bolo super, keď boli deti malé, my sme fanatici do lyžovania, ale deti vyrástli, jedno žije ďaleko a druhé síce lyžujú celá rodina, ale tatranské zjazdovky sú drahé a prepchaté, tak chodia lyžovať inde, mám obrovský dom, kam chodím na pár dni do roka a idem sa tam zodrať od roboty, dalo by sa to super predať, ale muž s tým nesúhlasí……tak si to poriadne rozmyslí, aby si neurobila rovnakú chybu ako ja, dnes ľutujem, že som nedala pristaviť jednu dlhu chodbu pozdĺž celého domu, aby izby neboli prechodne…..a horné poschodie ani prístavbu nerobila

ukulela
4. feb 2024

@kveova v strede kuchyňa, na bokoch predná a zadná izba. Vzadu bývalá mastal. Alebo komora.

vevesh
4. feb 2024

V rodine mali takyto dom- presunuli vchod cca. Do 3 izby. Z tej urobily vchodovu halu+wc+kupelna. Z tej sa slo z jednej strany do samostatnej izby a z druhej do kuchyne. A z kuchyne do poslednej izby. Bol plan, ze sa v hale urobi aj schodisko do podkrovia, ked ho vystavaju a hore bude otvorena galeria (alebo 2 izby vpravo a nalavo).

vevesh
4. feb 2024

@kveova lebo na gazdovstve nebyvala len rodina, ale aj pomocnici. Najvacsia a najzadnejsia izba bola pre gazdu a jeho rodinu, predne pre pomocnikov. Neskor sa z toho vyvinulo, ze v najzadnejsej izbe boli rodicia a v tych pred deti (ktorych mali zo 5-15, ked hovorime o dobe spred 100 rokov).

andreakotesova
4. feb 2024

Pristavili sme ho.

jaskolka
4. feb 2024

@kveova boli úzke pozemky, a v tých časoch sa poschodové domy nestavali, alebo len "boháči" ich mali.
Keď si niekde všimneš, tak tieto domy väčšinou stoja velmi blízko seba, je tam malinký priestor medzi nimi, čiže fakt to bolo možné stavať iba do dĺžky. Zároveň ľudia nemali takú potrebu súkromia, keďže zväčša žili aj viacerí v jednej izbe, tak nevadilo im chodiť si cez izby. A aj taj sa väčšinou len používala jedna plus kuchyňa, kde sa odohrával "celý rodinný život" a jedna izba zvykla byt len "parádna" ktorá aa vôbec nepoužívala na bežne fungovanie. Proste bol taky styk života a štýl stavby domov.

alickapusinka
4. feb 2024

Ak to všetko prerobíte ak nič neviete tak dáte toľko ak by prišla firma že sa nedoplatíš. Všetko drahé predala by som dom doložila a kúpila niečo v čom sa da bývať. Taká to prerábka to síce mi sme prerábali 5 izbový dom od marca do oktobra ale muž všetko vie okrem plynu to robil odborník ostatok všetko ON pomocou kamarátov. Takže kopec peňazí ušetrených. A aj s tým musíš rátať ak začneš prerábať peniaze nemôžeš mať na doraz lebo nikdy nevieš čo ťa na poslednú chvíľu prekvapí a dôjdu peniaze a čo dom nedokončený.

alickapusinka
4. feb 2024

A architektka ktorá by urobila návrh bude stať tiež dosť.

autor
4. feb 2024

@alickapusinka ja tu ale peniaze neriešim tie mám, nejdem tam bývať písala som to aj v príspevku, chcem to ako letné sidlo. Keďže chcem ísť do prerábky viem koľko to stojí a čo to obnáša
Máme svoj dom poznám to a je mi jasné že nič není zadarmo...

sonuela
10. feb 2024

@beataxxx ahoj, mohla by si mi poslať projekt? Práve riešime tiež presne taký dom a neviem si to vôbec predstaviť jak sa to dá prerobiť. Dakujem

anna_anicka83
10. feb 2024

My taký máme. Široký 5 m a dlhý 20, pozemok je široký 7 m😀. Kedysi nešlo o dom, ale o záhradu. Sme vo vinárskej oblasti, podstatný bol dlhý slnečný pozemok za domom. Predná izba ostala, vchod ide do chodbo-kuchyňo jedálne zo schodmi na poschodie. Z dolnej veľkej izby idú dvere do spálne, za ňou je šatník a technická miestnosť s druhou malou kúpeľňou. Do hlavnej kúpeľne sa ide z chodby.

anna_anicka83
10. feb 2024

A ešte čo máme susedov, tak prednú izbu majú ako spálňu, na chodbe kúpeľňa s WC, potom kuchyňa s obývačkou a na tej strane, kde nie sú okná urobili takú malú chodbu izbám. Ďalší pristavili poschodie. Ale ak to chcete ako letné sídlo, tak asi zbytočne.

dada5000
10. feb 2024

My takyto dom mame, ale ponechali sme priechodne izby, len poposuvali dvere na stranu k oknam. Neslo to urobit inak kvoli nosnym stenam, ak by sme urobili vchod z verandy (z gánku), boli by izby tmave, tie steny s oknami sa nedaju posunut ani zrusit.pozemok sirka 7m. Zavolaj si najprv statika. Tieto domy nemavaju vhodne zaklady na nadstavbu, a zvacsa nemaju veniec. Tiez plafon byva palach, a pod dlazku sa davala kedysi skvara. A drzim palce s architektom, ked sme ho pred x rokmi zhanali, nikto to nechcel robit. Aj na nete k tomu najdes malo inspiraciii.

anna_anicka83
10. feb 2024

@dada5000 Ohľadne architekta, my sme si dom rozvrhli sami. A potom sme našli skvelého projektanta a stavbára v jednom, s ktorým sme to dali dokopy. Nakoniec viedol aj celú rekonštrukciu. Pár šedivých vlasov mu zo mňa pribudlo, ale dokázal splniť naozaj skoro všetko, napriek netypickosti domu. Ale je pravda, že u nás išla cela strecha preč a podlaha sa kopala aj meter do hĺbky na izoláciu. Len my našťastie nemáme tú verandu. A áno inšpirácia nula bodov, ani na modrej streche😁

dada5000
10. feb 2024

@anna_anicka83 sikovni ste 😊 ja mam priestorove videnie 0 bodov, a moj muz zas nema predstavivost, paradna dvojka na prerabky😁 hej hej, tiez cela strecha dole(28m +6m dielna), podlaha sa tiez kopala meter do hlbky. Menila sa dispozicne kupelna(povodne mala 1,1 m, bola robena z povodnej spajze), a pristavoval zachod.

andreakotesova
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
anna_anicka83
10. feb 2024

@andreakotesova Krásne. Výhoda toho pozemku. To sa už dá čarovať.

andreakotesova
10. feb 2024

@anna_anicka83 podobný majú naši susedia v mojom rodnom meste (akurát nemajú pultove strechy) a šírka pozemku siaha do šírky tej zadnej prístavby.

anna_anicka83
10. feb 2024

@dada5000 Mne zasa toto ide. Predstaviť si😀Ale u nás chýbajú šikovné ruky zas. Na všetko volať ľudí a niektorí kým má pochopia😆

andreakotesova
10. feb 2024

@anna_anicka83 preto sme si to my dali urobiť na kľúč.

anna_anicka83
10. feb 2024

@andreakotesova Toto bola naša východisková situácia. Pozemok až za 20 metrový domom😀

andreakotesova
10. feb 2024

@anna_anicka83 áno, takto podobne to majú ti susedia 🙂

anna_anicka83
11. feb 2024

@andreakotesova Tak my nemáme prístavbu do boku, len obdĺžnik. Čiže my sme do boku tak ako máte vy stavať nemohli, lebo by sme už nedodržali odstup od susedovho domu a ešte by sme si aj zablokovali prechod zo záhrady von. Čiže žiadny odpad so záhrady ani nič by sme nedostali von. Ale tak ako to máme teraz, tak ja som spokojná.