Podnájomník a prekúrený byt

cajomila
8. feb 2021

Ahojte, cchem sa spytat...mame podnajomnikov v nasom dome.Byvaju v samostatnom byte v ktorom sme predtym byvali my.
Mame spolocne kurenie na jeden kotol...akurat, ze v ich kuchyni je iba podlahove elektricke kurenie.
Chodim ku nim dost casto, takze viem ako teplo tam maju.
No a ide o to, ze mne pride, ze to s tym podlahovym v kuchyni prehanaju ..maju ho zapnute nonstop na 25 stupnov (vodne v noci).
Pre mna je to uz extremne prekureny priestor.
My sami v nasom byte mame chladnejsie...nam to vyhovuje.

Moja otazka je: je odo mna korektne ich poziadat o to, aby to podlahove kurenie stahovali aspon na noc na nizsiu teplotu?

Ide o to, ze neviem ako im mam spocitat naklady za kurenie, kedze tam nieje mozne namontovat merace.

kulumulu123
8. feb 2021

@cajomila zvýšiť nájomné napríklad??? To imako bežne lezies do bytu a kontrokujes ci majú teplo??

cajomila
autor
8. feb 2021

@kulumulu123 Skamaratili sme sa.

sissy27
8. feb 2021

@cajomila nie, nie je to od teba korektné, je to úplne pritiahnuté za vlasy. Len preto, že vám vyhovuje chladnejšie, tak nemáte právo žiadať aby podnájomníci mrzli. Rovnako ako nemáš právo im pindať do toho čo majú jesť, ako sa obliekať alebo aké filmy pozerať. Mali ste si vyriešiť kúrenie oddelene a každý by si platil svoje.

mirka1633
8. feb 2021

@cajomila im asi vyhovuje mat 25 stupnov. Tiez mam na termostate nonstop nastavenych 24 stupnov v pracovni lebo ked tam pracujem cely den tak mi je to prijemnejsie

petamich
8. feb 2021

myslim, ze ste si podmienky najmu a platby za najom a energie stanovili vopred, takze ak by tam zrovna chceli mat tropy (prezeniem), tak je to vlastne ich "vec", pokial nepride nedoplatok za energie a aj ten vlastne nie je preukazatelne ich, kedze nemate oddelene merace...
cize za mna sa ich sice spytat mozes ale mne osobne by to nebolo prijemne byt na ich mieste 🙂 asi vedia, ze tam maju nastavenych 25 stupnov

cajomila
autor
8. feb 2021

@sissy27 Ja nechapem preco sa tu tak rozculujete? Iba som sa pytala. Samozrejme keby bolo mozne tie kurenia vyriesit oddelene...uz by sme tak urobili.

zuzkapap
8. feb 2021

Akože ja ako zmrznuty človek ich dokážem pochopit. Tiež mám v byte 24-25 stupňov a vyhovuje mi to. Keď je 23 a menej doslova sa klepem aj v mikine. Keď vám to ide do peňazí verím že sa dá dohodnúť nech platia napr o 10e viac ;)

cajomila
autor
8. feb 2021

@petamich No kedze su to nasi prvy najomnici, tak nam velmi nebolo jasne, ake budu naklady.A nakolko sa to neda osobytne marat...
Jedine co mozme je dat teplomery do bytu a vyratat to z toho.

cajomila
autor
8. feb 2021

@zuzkapap Ano, pani je taka umrznuta...ale ocividne jej je teplo, kedze chodi v tielku.

petamich
8. feb 2021

@cajomila no tak v tom pripade bude fer pockat na rocne vyuctovanie a ak by ste mali nedoplatok tak to riesit, rovnako ako riesit pripadne navysenie najmu, roky som byvala v podnajme a nikto nikdy neriesil, ako a kolko kurim a tiez som zimomravy typ a kurila som vela 🙂 mali sme ale dohodu, ze nedoplatok - pozor aj preplatok je moj, cize tu by to opat bolo fer na obe strany, v opacnom pripade nie je fer napr. ziadat nedoplatok ale preplatok si nechat ;)
a neviem su uplne predstavit ako to chces pocitat z toho teplomeru, to akoze budu 10x denne zaznamenavat teplotu :D

dkethe
8. feb 2021

@cajomila tak to mas blbe :( ak ste si neosetrili spotreby v zmluve, tak amen tma, kto zaplati nedoplatky? Kurenie je drahe 😔 mozes na nich vytasit minulorocne vyuctovania, a nejak z noveho odcitate tie priemerne a zvysok si zaplatia. Ak ste sa skamaratili, dopredu im to naznac. Drzim palce

cajomila
autor
8. feb 2021

@petamich Samozrejme, ja mam rada "fare play". Maju vsak iba 6 mes. zmluvu.
Ale vyplyva my z toho, ze ich na to upozornime...teda aby s tym ratali, ak pride vyssi nedoplatok.

cajomila
autor
8. feb 2021

@dkethe Dakujem pekne.No lenze my to mame este komplikovanejsie...nakolko v dome byvame prvy rok.Takze minulorocne vyuctovanie nemame.
No bude to skola pre nas.

petamich
8. feb 2021

@cajomila myslim, ze to bude najlepsie 🙂 spominala si, ze ste sa skamaratili, tak si myslim, ze to v klude predebatujete a dobre je na to upozornit co najskor a nikto sa nemoze hnevat

mirka1633
8. feb 2021

@cajomila tak toto uplne neviem ci sa dostanes k peniazkom ak bude nedoplatok, pri takom kratkom prenajme by si im vo vacsine pripadov musela dokazat ze prave ich spotreba tepla sposobila nedoplatok za taky kratky cas a to nemas ako dokazat velmi si myslim

cajomila
autor
8. feb 2021

@petamich Asi ano 😉.Vdaka.

dkethe
8. feb 2021

@cajomila 🤦🤦🤦 no neviem teda. Skus si s nimi pohovorit vopred. Ona si to asi tiez neuvedomuje

basska_b
8. feb 2021

@cajomila Niektorí majú proste radi trenkovu teplotu. Keď bude nedoplatok na plyne, ukážte im to a pekne nájomné hore o toľko, o koľko išli hore záloh. platby

cajomila
autor
8. feb 2021

@dkethe No, zda sa mi, ze sme do toho pekne naivne vhupli😉🙈

kitycat
8. feb 2021

Poviem ti iba good luck... Lebo dokazovat kto prekuril viac na spolocnom kotli kde nemate s cim porovnat? Maximalne ti povedie ze nedoplatok napoly alebo bye bye... A taka kamaratka to mohla byt

dkethe
8. feb 2021

@kitycat 😅😅 inac to je tak nahovno situacia, ze autorke by som aj poradila nech si aj ona kuri na hawaii teplotu, lebo ked bude platit ten nedoplatok, este aj nervy strati lebo v zime mrzla
@cajomila prepac za vtipek, nuz fskt nezavidim 😜😘

martina1201
8. feb 2021

@cajomila no nezávidím ti vašu situáciu. Nedoplatok mať budete určite. Je neskoro im teraz 3 mesiace od začatia vykurovacieho obdobia povedať že majú sťahovať kúrenie aspoň na noc, lebo bude vysoký nedoplatok. Však vykurovacie obdobie bude už "len" 1-2 mesiace..... Poradiť neviem, toto ste si mali dohodnúť a ošetriť v zmluve nájomnej pred tým ako sa nasťahovali.... Ale keďže nájom majú len na pol roka, do budúcna budete už rozumnejši a buď nájomné navysite, alebo si dohodnete podmienky kúrenia, resp. Že ak budú prekurovat tak nedoplatok na kúrení zaplatia z 2/3....

sissy27
8. feb 2021

@cajomila nerozčuľujem, normálne som ti napísala ako to je. To že niekomu prenajmeš byt ti nedáva právo mu diktovať či mu je teplo alebo zima.

nnnuuunnn
8. feb 2021

Myslis, ze to bude velka suma? Napr. viac ako 20e mesacne? Nemas na prenajme zisk? Mne osobne by to bolo dost neprijemne riesit, ze kuria o 3 stupne viac, musia mi doplatit. Prislo by mi to ako spekulacia z Tvojej strany.

marce63
8. feb 2021

Ak chceš byt prenajímať aj do budúcna, je nutné prerobiť elektrinu tak, aby mali samostatné elektrické hodiny, týmto by si mala vo vyúčtovaní jasno aspoň čo sa týka spotreby elektriny, spotrebiče, osvetlenie a hlavne elektrické kúrenie v kuchyni, ktoré bude zrejme dosť vysoká položka.
.

petamich
8. feb 2021

@nnnuuunnn pravdu mas, no uprimne ja by som to asi tiez nechala tak, keby som na ich mieste, ked sa na to pozrieme pragmaticky v ziadnej najomnej zmluve nebolo nikdy uvedene a kurit max. do teploty XY alebo nekurit viac ako domaci 🙈 ked do nejakeho najmu idem ocakavam, ze si to prenajimatel spocital, ak si to nespocital dobre, mozeme sa dohodnut, ked pride vyuctovanie
toto je tak trochu dan za to, ze je to samostatna jednotka v rodinnom dome, ma to svoje vyhody a nevyhody, napr. spolocne merace su nevyhoda, kedze nedoplatok tazko clovek preukaze, ze bol moj, kedze podnajomnici asi nechodia pozerat ako kuria domaci

rakahaka
8. feb 2021

V jednom najme (spodok domu) kde som byvala ako studentka, chodila pani domaca pocas neprijemnosti zatvarat radiatory, skoro ma z nej slahlo!!! Bol to spodok domu, cize fakt chladno, na sviatky vypla kurenie na celom spodku v domneni ze tam nikto nebude, lenze ja som sviatky musela na brigadu a mrzla som tam dobre hodiny kym bolo kusok teplo. Cize nie!!!! Nemas pravo sa miesat nikomu do toho ako teplo ma rad... tito ludia 🤦🏻‍♀️

cajomila
autor
8. feb 2021

@nnnuuunnn
No, tak teraz sme to s muzom ratali a poldla prisli sme k sume min 50 eur len za to elktricke kurenie v kuchyni.Plus maju samozrejme radiatory.

tncka
8. feb 2021

@cajomila tak ja si tiez radsej prikurim a beham po byte v kratkom tricku a kratasoch,bosa,mne je tak pohodlne. To bol celkovo zly napad nerozdelit kurenie na vase a ich ked ste chceli tam mat cudzich ludi. Teraz z tym nic neurobis a mozno nudes znasat nedoplatok ty,cize nevidim vyznam prenajimania

malinovka333
8. feb 2021

@zuzkapap podobne aj ja, aj v spalni mam minimalne 24 a nech si kazdy hovori kto co chce, mam znamych ktori kuria na 18-19 aj to chodia v trickach, ale aby mne niekto hovoril na kolko mam kurit, ved si to zaplatim tak o co ide,