Drevodom - skúsenosti po rokoch

honey666
22. nov 2023

Ahojte je tu niekto kto postavil drevodom napr. Pred 10-15 rokmi a vedel by zhodnotiť čo zistil ze co je dobre a co zlé na drevodome ? Ďakujem

krisbar
22. nov 2023

Asi lepsie dat otazku na modru strechu. My mame drevodom 8 rokov a nevidim ziadne ani pre ani proti. Videla som ppzotiva pocas stavby, ze sme za 3 mesiace od zacatia byvali. Plus spokojnejsi dodavatelia okien kedze otvory boli presne ako mali. 🤪 ale inak neviem posudit z hladiska byvania. Musela by som byvat rovnako v murovanom.

simona20201309
22. nov 2023

@honey666 asi to závisí aj od kvality firmy. Jeden dom už po 5r vŕzga ako chalúpka a druhy ani po 15r. Rataj s tým, že tak o 50r bude drevodom možno na zbúranie a nevydrží to co tehla.

tundra
22. nov 2023

Byvame v drevodome,ktory bol postaveny v r.1939 v r.2000 rekonstruovany.Nikdy by si nepovedala,ze ma tolko rokov.Na Slovensku mame novy murovany,citime sa lepsie v drevenom...

tinka_1807
22. nov 2023

@honey666 pozitíva drevodomu:
- rýchla stavba
- lacnejšia

Nevýhody:
- Ak náhodou praskne potrubie v múre alebo podlahe, tak drevo sa zničí a treba hĺbkovo vymeniť ... Často aj niekoľko stien.
- ľahšie horí
- suchý vzduch - brat mal skoro stále 30% vlhkosť a veľmi im to vadilo čo sa týka dýchania.
Na druhej strane v murovanom dome je častokrát naopak vlhko a hrozia plesne ...

Každé na svoje výhody aj nevýhody. Drevodom nie je zla stavba, no na svoje rizika.

honey666
autor
23. nov 2023

Ktore firmy vam postavili drevodom? Viete poradiť? Niekto kto robi po celom SK pripadne - vychodne slovensko

andreatytler
24. nov 2023

@tinka_1807 Praveze prasknute potrubie v drevodome je ovela jednoduhsie opravit ako v murovanom. Drevena konstrukcia sa nemeni, tej staci ak uschne.

maminkadeticiek
24. nov 2023

Proti?Ze jedneho dna,ked budu tvoje deti velke nebude mat tato nehnutelnost podla mna ziadnu cenu,bude vybyvany,takmer nepredajny.Toto ma napadlo ako proti.

andrejkap123
24. nov 2023

My mame drevodom v podstate. Ak sa rata ako steny osb dosky tak mame. Asi áno. No ja pocujem sem tam pukanie ked silno vietor fuka. Ten dom pracuje aj ked nepocujes to casto.

andrejkap123
24. nov 2023

Ale zas keby pride zemetrasenie, drevodom to lahsie zvladne 😁

krisbar
26. nov 2023

@maminkadeticiek
@simona20201309 toto je nejaky hoax. v amerike su drevodomy 100 rokov stare a stale stoja a su v poriadku. byvali sme v takom v San diegu.

@tinka_1807 ten suchy vzduch je len o tom ako bol postaveny, my mame rekuperaciu a mame vyborny vzduch. cize asi len zvolil lacnejsiu variantu.

krisbar
26. nov 2023

@andrejkap123 u nas su total silne vetry a vobec nic nepocujem ani necitim. zatial vsetko co tu citam su myty.
@honey666 spytaj sa viac na Modrej streche na firmy. je tam viac for na tuto temu.

kornelies
27. nov 2023

@krisbar Presne tak, ja som byvala cca v 100 rocnom v USA a stale mam nostalgiu, ked pozeram filmy. Maju svoje caro. Jedina nevyhoda boli vrzgajuce schody.

andreatytler
27. nov 2023

@krisbar
@kornelies
Tie co sa postavili pred 100 rokmi boli stavane tak aby vydrzali 100 rokov. Tie co sa stavaju dnes uz nie.

jarka_black
27. nov 2023

10 rokov. Všetko ok. Svojpomocne, poctivo. Prvá pokazená vec bolo ložisko v rekuperačnej jednotke, výmena 20 €. Náklady na vykurovanie 180-200 € ročne.

honey666
autor
29. nov 2023

@maminkadeticiek praveze už dnešná generácia sa sťahuje od rodičov a chce mať všetko svoje samostatne, čize podlamna sa deti odstahuju a ajtak ostanete sami. Nepotrebujete viacgeneračné domy ako sa niekedy stavali že ostaval tam byvať každy ..

andreatytler
30. nov 2023

@honey666 Ona mala na mysli fakt ze zivotnost toho drevodomu je nizsia ako tehloveho a 80 rocny drevodom je lepsie zburat a postavit od zakladov novy, cize ak chces nechat dom detom ako dedicstvo, tak je mozne ze nebude mat velku hodnotu.

krisbar
30. nov 2023

@andreatytler to je mytus, drevenice vo vlkolinci ho hned vyvracaju. skor sa meni standard byvania. dnes uz sa stavaju domy len pre jednu rodinu, deti idu prec. a to iste sa deje aj pri murovanych, ze sa buraju a radsej postavia novy.

andreatytler
30. nov 2023

@krisbar Aha, takze tento drevodom o ktorom sa bavime to je postavene s drevenych kvadrov ulozenych na seba tak ako sa stavali volakedy drevenice. Tak to je ine. Ja som myslela ze sa bavime o dome co ma drevenu len konstrukciu a ostatne je drevotrieska, sadrokarton, plast a podobne materialy

orta
1. dec 2023

my nemame sice tak dlho, ale byvame uz nejaky cas v drevodome a nemenili by sme, my sme do toho isli najma z dovodu rychlej vystavby, ze sme si povedali, ze chceme byvat co najskor, pretoze uz sme chceli mat klud, byvat samy 🙂

katuskamala1
1. dec 2023

Byvame 7r.

V lete sa dom rychlejsie prehreje,v murovanom je prijemny chladok ked sa nevetra samozrejme.

V drevodome cez steny straasne pocut,aj von z domu.

V zime sa zas naopak rychlo zohreje a udrzuje teplo dlho.

Nevyhoda ze musis doprwdu mysliet kde zavesis na stenu napr tazku policu,aby si mal spevnenu stenu.

Vyhoda je rychla stavba a ziadne plesne,skor suchsi vzduch, co podla mna skor poriesis nez vlhky.

krisbar
2. dec 2023

@katuskamala1 tomuto tiez oponujem, lebo je to o pouziti materialov.
My mame rekuperaciu, ktora udrzuje vzduch optimalne vlhky a cerstvy. V letr mame chladenie cez podlahu, cize mame akoby sme mali klimu, mame okna Hoblina, ktore ked zatvorim tak nepocujem nic.
A aj na steny sa da da hocico, pokial vies, kde ti ide drevena konstrukcia.
Tu nechcem obhajovat drevodom. Neviem co bude za 50 rokov, ale za mna to bolo dobre rozhodnutie. Najma z casoveho hladiska.
Jaaj, tak napr my mame nedostatok. Prve roky, kym sme nemali okolie sme bojovali s mysami. Nechcem vediet ake to mame vo vnutri prezrane, ale bolo vela noci ked sme ich poculi v konstrukcii sa prevrtavat 🤦‍♀️ ale otrava a chodniky pomohli.

katuskamala1
2. dec 2023

@krisbar tak jasne,ked mas rekuperacia,problem ako u nas osstraneny...
Ano na steny sa sa pokial vies,da sa to zistit,ale zrovna niekedy som chcela ja zrovna tam,kde sa nedalo a muselo to ist o par cm inde..

darinks01
5. dec 2023

@krisbar ono veľmi záleží aj aký je to drevodom, aký materiál sa používa, aká izolácia a podobne. A je fakt, že tie zvuky zvonku, to je nielen o stenách, ale aj o oknách, aj o streche. My máme drevodom od Kontraktingu a spokojnosť. Čo som rada, že nemusíme čeliť žiadnym plesniam ani podobným problémom ako majú známi v murovanom dome.

krisbar
5. dec 2023

@darinks01 ano, súhlasím.

maminkadeticiek
1. jan 2024

@honey666 To je jasne,ja som to myslela skor v kontexte podedit/predat jedneho dna.

darinks01
2. jan 2024

@krisbar len škoda je, že veľa ľudí má rôzne mylné predstavy a informácie o drevodomoch :/

vikiki29
2. jan 2024

@darinks01 plesne nie sú problém murovaných domov všeobecne. My máme murovaný a žiadne plesne. Je to o kvalite výstavby, nie o tom či je dom murovaný, alebo montovaný drevodom. Naši známi napríklad mali montovaný drevodom a po roku bývania zistili, zistili, že stavba bola totálne odfláknutá. Rozloha síce skoro 200m2, ale náklady na kúrenie 400 rúr mesačne určite nepotešia nikoho.

krisbar
3. jan 2024

@vikiki29 brutal. My platime momentalne 60e/mesacne za elektrinu za vsetko - kurenie, spotrebice, svietidla... nas jediny naklad. Vodu amme zo studne.

darinks01
9. jan 2024

@vikiki29 nehovorím, že je to všeobecný problém, ale veľa ľudí v dnešných novostavbách tomu musí čeliť. Napísala som to na základe skúsenosti aj známych. Šak samozrejme, že veci sa dajú pokafrať pri akejkoľvek stavbe, je to ale o tom zveriť tú stavbu do rúk niekomu, kto sa ozaj vyzná a dá si na tom záležať alebo svojpomocne, keď si človek trúfa.

orta
10. jan 2024

@darinks01 podla mna mas v tomto pravdu, kvalita prace je v takychto veciach velmi zasadna vec!