Čo zasadiť do predzáhradky?

3. mar 2023

Ahojte, keďže už pomaly sa otepľuje rozmýšľam ako spraviť predzáhradku a čo tam zasadiť. Na jeseň som sadila krokusy narcisy a tulipány. Teraz mi vychádzajú, krokusy už aj kvitnú. Na jar a cez leto od cca 10tej až do večera tam páli slnko. Skúšala som lalie a kalu, no slnko ich spálilo. Čo by som mohla zasadiť aká kvetina má rada slnko?

autor
3. mar 2023

Predzáhradka má 8m dĺžku a 2m šírku

nelca84
3. mar 2023

Levandula znesie prudke slnko, je krasna a mozes si z nej potom spravit vonave vrecka do skrine 🙂 pripadne by som tam spravila nieco na sposob skalky. Vsetky skalnicky znesu sucho a teplo.

loliki
3. mar 2023

Viem si predstaviť dve pivónie a medzi nimi ružu - kríčkovú, či na vyššom pníku, alebo na plot popínavú ružu, iris je trvalka len treba dať do kúta, nech sa môžu prichytiť kvety, nech nepadajú a tá levanduľa tiež fajn.

mpg
3. mar 2023

Mohol by tam dať aj zlatý dážď, ružu, orgován.

autor
3. mar 2023

@mpg Orgován mám na konci v rohu, pred 2 rokmi som zasadila len ešte málo narástlo. Aj dve ruže tam mám v strede len malinké boli. Asi ich vykopem a nakupim nové. Zlatý dážď tiež sa mi páči len neviem kde sa dá kúpiť.
@nelca84 Dobrý nápad sú skalnicky, popozeram na nete inšpirácie.
@loliki Pivonie sú tiez pekné, iris sa mi nepáči.

mpg
3. mar 2023

Ja objednávam takéto okrasné rastliny zo stránky starkl.sk.

autor
3. mar 2023

@mpg Máš s nimi dobrú skúsenosť? Ja som doteraz len zo Sieberz objednávala.

kukuk29
3. mar 2023

Ja zboznujem kombinaciu - trava Stipa,Verbena -Zeleznik + Gaura to je krasa 🥰
Krasne to spolu ukaze a ladi a vo vetre ta gaura vyzera ako motyl🥰

zuzudrnda
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mpg
3. mar 2023

@mpg Poslali v poriadku, keď som častejšie objednávala, tak mi poslali aj katalóg.

viestta
3. mar 2023

odporucam skalnicky vzhladom na polohu, nejake travy a mozno z drevin borievky.
Na stranke lumigreen, su velmi dobre popisy rastlin, daju sa vyberat podla poziadaviek na podu, vlhkost, stanovisko, vysku aj farbu kvetu, casu kvitnutia. Tam si povyberaj, nakupis potom hocikde

autor
3. mar 2023

@zuzudrnda To je dobrý nápad bolo by pekné keby každý mesiac niečo iné kvitlo. Nepoznám Pinterest to je nejaká stránka?
@viestta Ďakujem za typ popozeram.

zuzudrnda
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
veselo_neveselo
3. mar 2023

Ja mam margaretky (take vysoke), salviu, levandulu, tymian 🙂
Vsetko znesie tepla, je to juzna strana, tak tam pali slnko.
Este tam moze take travy vysadit, co vyzeraju ako suche po cely rok.
Chod sa ale poradit skor na zahrada.sk, tam je vela inspiracii

tykat
3. mar 2023

Ja mam na prudkom slnku floxy metlinate + echinaceu a ako podrast astru alpinsku, biela, fialova, na okrajoch levandulu.

autor
3. mar 2023

@tykat Astra fialová a flox sú tiež pekné. Kde také kúpim?

luccija
3. mar 2023

Nájdi si na webe čo posadiť väčšinou tam bývajú aj fotky už hotovej výsadby a Pinterest je výborný.
Šalvia je krásna mám ju radšej ako levanduľu
Pivonka je krásna, ale krátko kvitne
Ja mám skoro všetko na juh tie šalvie a levandule môžeš posadiť do kruhu ja tak mám a do prostriedku som dala žlté buď rudbekie, alebo krasnoocko neviem teraz...vďačná je budleja motýli ker priťahuje motýľov nerastie rýchlo kvitne celé leto až do októbra.Potom mám rôzne ruže, flox, azalku tá nekvitne dlho, ale potrebuje kyslú pôdu kupit, cinie kvitnú celé leto, heuchery niektoré môžu ísť na slnko, kľudne tam daj aj niečo iba zelené buxus, euonymus, nemusí byť všetko kvitnúce...to čo píše Viesta lumegreen má pekné veci.Echinacea je pekna rozne farby
Tie cibuloviny si potom nasad viac k sebe bude to krajšie prvý rok som sadila ako ty a potom som vykopala cibuľky a porobila kruhové stanovištia tulipány, narcisy je to krajšie, keď sú pri sebe takto tak nevyniknu

luccija
3. mar 2023

Veľa mám delospermu sú rôzne farby kvitne celé mesiace a má rada veľmi teplo v záhradníctve ich kupujem za 2,50 eur rýchlo sa rozrastaju

tykat
3. mar 2023

Napr. v Hornbachu, ale aj inde v zahradnictvach, aj zasielkove obchody ponukaju. Su to bezne kvety do zahrad. Ja som este kombinovala so zltymi, bud s krasnoockom alebo sa mi na slnku osvedcila aj keria japonska. Nenarocne trvalky. Ale aj niektore echinacey su naozaj krasne.

uglybetty1234
3. mar 2023

Perovskia, gaura, levandula, kokarda, verbena, ruze, laliovka, liatra, budleja, okrasne travy, clematis, rudbekia

tykat
3. mar 2023

Napr.toto je jedna z mojich, echinacey su nenarocne a dlho kvitnu

luccija
3. mar 2023

Toto mám rada mám to pri plote a pred tým nižšie kvety a potom úplne nízke s skalnicky a, keď tak kupuj trvalky nie letničky ja vždy kúpim iba pár letniciek len tak pre farbu.Ja som nemala dobrú skúsenosť cez eshop radšej kupujem v záhradníctve čo vidím

zuzudrnda
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
3. mar 2023

@luccija Ja som to sadila podľa návodu 10cm od seba. No už teraz vidno že sú ďaleko,keď odkvitnu narcisy a tulipány mám ich dať von cibule a na jeseň zasadiť znova bližšie k sebe či kedy ich vybrať zo zeme?

autor
3. mar 2023

@zuzudrnda Chcela by som to mať pekné farebné a aby stále niečo kvitlo až do jesene.

autor
3. mar 2023

Ešte mám otázku na predok a zadnú časť predzahradky čo by sa hodilo? Ako vidiet na foto vpredu máme vodovodnu šachtu a vzadu plynovú prípojku.

nelca84
3. mar 2023

Okolo tej pripojky by som dala mozno nieco popinave, mne sa velmi paci clematis/plamienok.

zuzudrnda
3. mar 2023

@nelca84 clematis je nádherný 😍

autor
3. mar 2023

@nelca84 Pozerala som pekné to je. Od ulice mám zasadené pri pripojke orgován no strašne pomaly to rastie.

luccija
3. mar 2023

Áno 10 cm od seba, ale mohla si ich dať do kruhu, obdĺžnika ja som tak isto všetko vykopala a presadila inak🙂
https://doma.cas.sk/zahrada/kedy-je-ten-spravny...