Ako čistíte prach v dome?

andreatytler
21. jún 2022

Asi blba otazka, ale mozno ma niekto tu spravnu metodu co mi bude pasovat?
Nepotrebujem ten prach utierat casto ale ked uz zacnem nerada robim polovicatu robotu ale tiez ma nebavi stravit s tym pol hodinu.
Najviac mi vyhovuje vlhka hubka, lebo s tou sa to da utriet krasne docista bez jedineho zrniecka prachu, ale treba ju casto oplachovat lebo roznasa ten chyteny prach a nechava cmuhy.
Sucha handricka neutrie tak cisto ako sa mi paci a treba ju priebezne prasit, co je hnus.
Vysavac tiez nepovysava tak cisto ako sa mi paci a neviem sa nim dostat na vsetky miesta
Take tie hunate prachovky su super ale jednak to stoji peniaze a vyraba sa tym odpad.
Dakujem.

mimi3008
21. jún 2022

@andreatytler vlhka svedska utierka

viestta
21. jún 2022

Vlhká mikrovlaknova handra. Vyplacham po každej izbe.

luccija
21. jún 2022

@andreatytler svedskou vlhkou utierkou a potom Pronto sprejove

janba
21. jún 2022

Vlhčenými z lidla

pomantac
21. jún 2022

Tak isto vlhké utierky na prach z Lidla.

sona96
21. jún 2022

@andreatytler vlhká švédska utierka a striekam potom antistatickym sprejom

buberova
21. jún 2022

Tiež používam vlhkú handričku z mikrovlákna.. a vyplachujem podľa potreby.. našťastie máme povrchy kde nevidno šmuhy ale ak treba zvyknem pretrieť aj suchou vreckovkou

cucoriedka133
21. jún 2022

Pronto a handrička z mikrovlakna

daniela2202
21. jún 2022

@andreatytler nečistíme.... čo ak je to niekto príbuzný

zabina27
21. jún 2022

Ja detskými vlhcenymi, nemám z nich podráždené ruky 😀

slovenka753
21. jún 2022

Taka ta chlpatá prachovku na ticke. Prach zbiera lepšie ako vlhká handrička. Ta statická elektrina prach pekne nataha na seba. Za mna sú vlhčené obrúsky hrozna pohodlnosť a naozaj zbytočne produkovaný odpad.

sovica
21. jún 2022

Posledné 2 roky používam prachovku s rukoväťou (pravdepodobne to, čo si napísala v poslednej vete - "huňaté prachovky"). Je to vraj na jedno použitie, ale mne tá prachovka vydrží aj 2-3 mesiace. Používam ju 1x do týždňa (viac sa s prachom "nebabrem"). Priebežne, ako utieram prach, tak ju von oknom "oklepem". Je to super rýchle a efektné. Žiadnu chémiu nepoužívam. Povrchy, kde je prachu predsa len viac, pretriem aj vlhkou handričkou (napr. parapetné dosky). Keď vidím, že tá prachovka "končí" a musím ju vymeniť, tak poslednýkrát s ňou ešte poutieram rebrá radiátorov. Proste, nech je maximálne využitá. Ja si ju neviem vynachváliť - parádny vynález👍

mauduska
21. jún 2022

ja mám bambusovú utierku, ale na tom až tak nezáleží. Moja metóda je poskladať handru na štvrtiny/osminy a dať si pozor na to, aby som každú časť použila presne raz - z oboch strán. Lepšie sa to pozerá, ako číta, ale jednoducho si ju zložíš a postupne ju prekladáš tak, aby si každý kúsok použila presne raz, napr. na 1 poličku - tým pádom máš riadne veľa handry a nechodíš skoro vôbec pláchať :D

evica17
21. jún 2022

Mokrá handra a v rozprašovaci vida s jarou alebo olejom a tým striekas a utieras.ale zas to ja.nepotrebujem.mat dokonale, pretriwm a idem ďalej. Aj tak o pár dní,najneskôr o týždeň tam bude roach znova

evica17
21. jún 2022

@sovica to tiež nie je moc ekologické, dosť materiálu a energie sa spotrebuje na výrobu.
Ale inak som nevedela že je na 1 použitie. Som myslela že na riadne dlhooooo, sme to doma kedysi mali a mamka to nikdy nevyhodila

sovica
21. jún 2022

@evica17 No, na nete je uvedené, že je to na jednorázové použitie. Zajtra pozriem krabicu, čo je napísané tam a z čoho to je vyrobené. V každom prípade, keďže sa to nedá prať, tak to nemôže vydržať donekonečna. Píšeš, že Tvoja mamka to nikdy nevyhodila. Potom to ale nemohla používať, lebo to buď už nemalo funkčnosť alebo to bolo také špinavé, že sa to používať nedalo.
Prikladám link, či píšeme o tom istom:
https://www.mojadm.sk/profissimo-prachovka-s-ru...
Ja si myslím, že sa v rámci možností správam dosť ekologicky. Roky rokúce triedim odpad - žijeme v DE, všade, kde sa dá, chodím peši alebo bicyklom, práčku a umývačku púšťam, len keď ich naplním (neperiem/neumývam pár vecí), recyklujem atď. Takže za to, že raz za 3 mesiace vyhodím prachovku, si hlavu lámať nebudem. Mne tá prachovka šetrí čas aj nervy.

lentajeho
22. jún 2022

@andreatytler ja utieram prach a vlastne aj riad umývam bez chemikálie žiadna jar a ano dá sa to ;) . Naša firma greenway ma patentované mikrovlákno a striebro v utierkach takže sa dá prah utrieť bez problémov. Ak by ste sa chceli dozvedieť viac tak mi kludne napíšte a ja vysvetlím ;)

h2
22. jún 2022

@andreatytler Hubka je malá. Spominaš suchú handričku, ktorú treba prášiť. A čo tak vlhkú handričku? Je lepšia, ako hubka, lebo obsiahne naraz väčšiu plochu a vieš si ju preložiť tak, že nemusíš tak často behať vyplachovať. Jednorazové vlhčené obrúsky na prach považujem za brutálne neekologické.

renirv
22. jún 2022

vies co ja mam taku tu prachovkovu rukavicu, je to super, lebo sa vlastne dostanem vsade kde potrebujem a mam taky sprej na prach 🙂

andreatytler
autor
22. jún 2022

Dakujem dievcata. No vidim ze ziadny zazracny zlahcovak na tuto pracu nie je.☹
Skusala som aj vlhku handricku tak ze ju poskladam a potom prekladam a otacam. Sice vtedy netreba ist tak casto prepachovat, ale ked uz idem preplachovat, tak mi to trva 3x tak dlho ako ked preplachujem malu hubku, takze casovo to nie je ziadna vyhra.
Tie staticke chlpate prachovky od @sovica su skvele, ale snazim sa nepouzivat koli tomu ze su neekologicke. Nikdy mi nevydrzia dlhsie ako 2-3 tyzdne (pouzitia). Potom su uz tak oblepene prachom ze necistia. Skusila som aj lacne aj drahe a je to to iste.
Ale uvazovala som ci ta mokra handricka nie je menej ekologicka ako jednorazove obrusky. Predsa len sa na tu handricku spotrebuje pitna voda, ktoru treba vyrobit, dopravit, vycistit a tiez nie je donekonacna nevycerpatelna. Ak su tie jednorazove vlhcene obrusky biodegradovatelne, tak sa po par rokoch rozpadnu ale zase aj tie treba vyrobit a dopravit. Bol by to zaujimavy projekt do skoly zistit aky sposob je najmenej zatazujuci na zivotne prostredie.

andreatytler
autor
22. jún 2022

@renirv Sprej na prach to myslis taky co sa pouzje na uz cisty povrch aby sa na neho menej chytal prach alebo nejaky sprej na samotne cistenie prachu?

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
andreatytler
autor
22. jún 2022

@evica17 To je moj problem. Ja to musim urobit dokonale. Kludne sa budem pozerat na zaprasene police aj 2 tyzdne, ale ked uz idem utierat, neznasam ak mi tam ostanu cmuhy alebo prach v rohoch.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
aaao
22. jún 2022

@andreatytler skus latkovu plienku detsku 🙂 je to mega velke a vela prachu to chyta 🙂

andreatytler
autor
22. jún 2022

@mamula20 Toto je velka pravda. Odked sa narodil syn aj ja som drasticky zminimalizovala a vyhodila vsetky ozdoby na policky. Dalsia uzasna vec je svetly nabytok. Clovek to aspon nema na ociach aj ked vie o tom ze ten prach tam je.

andreatytler
autor
22. jún 2022

@aaao Nasucho alebo vlhcene? To som este neskusala a mam ich cele krabice, kedze sme pouzivali prvy rok latkove plienky. Aj keby boli vlhcene, nemusela by som ich preplachovat... staci len odlozit, vyschne a ked sa ich nazbiera dost vela, hodit vsetky do pracky. To nie je zly napad.🙂

aaao
22. jún 2022

@andreatytler ja som nasucho ale mozes skusit aj vlhke 🙂

simca06022011
22. jún 2022

@sovica treba to riadne vyprasit, ak ma na nabytku iba prach tak sa to da ďalšie používať

puklica13
22. jún 2022