Som zúfalá zo psa

15. júl 2024

Ahojte som zúfalá ja teda neviem či to je ok a či sa to zlepší 😭 kúpili sme pred dvoma týždňami psa mal vtedy 8 týždňov je to bernský salašnícky pes čítala som že sú to kľudne psy. Ale teda ja neviem či toto robia všetky šteňatá. Na začiatku bol taký že sa bál ale čo robí posledné dni...začal aj po mne len tak riadne stekat úplne sa dá do ľahu a ide do mňa akoby skočiť išla som ho pohladkať a on do mňa tiež išiel skočiť mi po ruke inokedy sa nechá. Najviac sa bojím skrz deti mám 3 ročného a 5 ročného aj po nich steka a kuse ich mladšieho dnes uhryzol do zadku ten začal plakať samozrejme a staršiemu vždy dociahne zas dopredu a tam ho vždy hryzie. Viem že tí čo ho mali keď sa narodil sa k zvieratám chovajú pekne. Snažíme sa mu stále hovoriť fuj že nesmie aj mu capnem trochu hlavne keď ide po deťoch ja už neviem bojím sa on bude za chvíľu veľký a že nás tu všetkých dotrha hlavne deti. Ja som pôvodné psa k deťom ani nechcela ale čítala som že tento je priateľský ale ja sa ho u normálne občas bojím. Je to podľa vás ok? Je to ešte také bláznivé šteňa? Mali ste to podobné a zlepšilo sa to :(? Nerada by som ho dala už teraz preč ale teda ostal hrozný

zuzanapjat
15. júl 2024

Nudí sa. Chce sa hrať.

gejb
15. júl 2024

To šteňa ma 10 tyzdnov. Neviem co od neho ocakavas, ale aspoň dva roky ešte bude pojašene šteňa, ktoré treba vychovávať. S tým ste dúfam rátali.
Toto co robí vas zrejme vyzýva do hry...

anjelicek26
15. júl 2024

A venuješ sa mu, trénujem, vychovávas? Pozná povely? Si pre neho autorita? To nie je len tak,že kúpim stena a budeme ho hladkať.. ani sa nenazdas q bude on pánom v tvojom dome,ked mu neurcis hranice. Je to váš prvý pes?

autor
15. júl 2024

@zuzanapjat len ja sa bojím toho že on tak o mesiac bude väčší ako moje deti a ak bude hrýzť tak neviem...jasné že som rátala ale v okolí čo majú toto plemeno vraj od začiatku riadne kľudný pes. Ja sa už bojím že nás dohryzie 🤣 je tot eda normálne že steká po mne a vrci a ide do mňa skakat? Vyrastie z toho.?

autor
15. júl 2024

@anjelicek26 kedysi sme mali psa ešte keď som teda ja bola malá to bol taký kríženec. No a tohto máme teda asi dva týždne on by mal mať teraz 10 týždňov. Snažíme sa ho učiť povely ale niekedy mi príde ako hluchý 😑

pribinak
15. júl 2024

Načo ste si kúpili psa? To si nevedela že bude za chvíľu väčší ako vaše deti?
Pozícia ktorú opisuješ je výzva na hru

Kým je stena, nájdite mu inú rodinu.

Sorry ale toto je zúfale

Povely v 3 mesiacoch? No asi sotva

zuzanapjat
15. júl 2024

áno je to normálne, chce aby ste sa mu venovali. a venovať sa treba. hračky ktoré môže hrýzť a s ktorými sa môže preťahovať, aktivity. proste sa nudí. ak by bol príliš agresívny, nedal si povedať a opakovane sa snažil hrýzť vás i deti a to napriek tomu, že je mu ponúknutá hračka, tak ho chyťte za šiju a zdvihnite. Pochopí, že robí niečo čo nesmie.

gejb
15. júl 2024

Dajte ho skúseného chovateľovi kým je ešte malý.
Deťom kúp plyšového psíka...

vanilkovazmrzka
15. júl 2024

Kolko casu si s nim vonku, kolko sa s nim niekto hra?

prasiatko30
15. júl 2024

Tak na zaciatocnika ste si vybrali uz len velkostou, dost komplikovaneho psa. To ste este v zivote nevideli tu rasu na zivo pred kupou stenata?

autor
15. júl 2024

@pribinak určite mu nechcem hľadať novú rodinu...ja som len odpovedala že ho učíme nie že čakám že bude ovládať povely...

@vanilkovazmrzka my sme vonku v podstate nonstop poobede keď prídem z práce doobeda väčšinou manžel s deťmi len jemu je aj teplo tak väčšinou niekde leží zalexeny v tieni

barborka1414
15. júl 2024

@pribinak ja tiež keď toto čítam, normalne neverim..ako si niekto môže kúpiť takého veľkého psa k 3 malým deťom, a popritom sa fakt pýtať toto? A napísať že sa boji 10 týždňového šteniatka? Ak je to tak, určite by som ho zvážila posunúť ďalej a netrápia jeho ani vás…a pred ďalšou kúpou psa si riadne naštudovať starostlivosť a výchovu stenata.

jazula
15. júl 2024

Toto je tvoj prvý psík? Asi to nebola úplne šťastná voľba plemena na začiatok… Bernský salašnícky pes je milý a priateľský, ale je to hebedo veľké a malé dieťa zhodí aj tým, že okolo neho prebehne…
To, že si akoby ľahne, šteká a vyskočí je výzva ku hre, robia to všetky mláďatá a veľa dospelých psov, keď sa rozbláznia. A má ešte šteniatkovské ostré zúbky, bude teraz hrýzť úplne všetko.
Ideálne hneď ako bude komplet zaočkovaný, s ním začnite chodiť na cvičák, nech sa s ním naučíte pracovať a on dostane usmernenie. Takýto malý je to ale momentálne jeden výbuch životnej energie a nevie čo so sebou 🙂. Ako malé dieťa, len o dosť silnejšie a ťažšie 😅.

enmery
15. júl 2024

Je to normálne, tento pes sa nudí a je ešte malý. Tie jeho postoje sú výzva na hru. Ste preňho svorka. On sa nevychová sám. Ak už teraz máš z neho obavy a nevieš co robiť, dajte ho niekomu dobrému do rúk.

autor
15. júl 2024

@prasiatko30 samozrejme že videla ja som chcela väčšieho psa prídu mi viac kľudné samozrejme nemusí to byť pravidlo ale teda vyberala dom aj podľa toho čo som čítala a tieto psy nie sú agresívne a majú radi deti

svokrinjazykmonika
15. júl 2024

Veď je to iba šteniatko, to že si ľahne, vypučí riť a zrazu skočí je hra 🙄 aj to štekanie je zábava pre neho. Aj hrýzť búde veľmi dlho všetko a tie mliečne zuby sú ostré ako ihličky. Má iba 10 týždňov pre pána, aj 10 týždňové bábätko by si capala po riti keby plače alebo robí niečo typické pre bábo?
Očividne nič nevieš o psoch, toto nedopadne dobre, chudák malý. Prečo, nerozumiem prečo ste si zobrali šteniatko veľkého plemena keď o tom nič nevieš.
A nie, zázračne z toho nevyrastie, treba sa mu venovať, hrať, vychovávať, cvičiť, pracovať s ním.

autor
15. júl 2024

@barborka1414 neviem čo také hrozne som podľa teba napísala a deti mám len dve...poznám veľa ľudí čo majú veľkých psov aj pri deťoch toto nie je dôvod niekde ho dávať slušne som sa pýtala či máte skúsenosti že pes potom ostal klidnejsi

gejb
15. júl 2024

Sorry ale mali ste si niečo naštudovať...psovi sa treba venovať, vychovávať, od svojich detí si tiež čakala ze si ako mesačne vymenia plienky?
Ten pes bude ešte dlho hrýzť = je to dieta. keď mu budú vypadavat mliečne zuby tak bude hrýzť všetko...

vanilkovazmrzka
15. júl 2024

Tak na cvicak treba chodit. Ty si si precitala ze to je fajnovy psik k detom, len jeho treba aj vychovat a naucit. A aj psik je teraz este dieta, treba sa mu venovat, treba ho odmenovat, ked spravi nieco dobre, a naopak. Len ho nebi prosim ta. Najlepsi bude vycvik od profesionala.

autor
15. júl 2024

@svokrinjazykmonika pýtam sa práve preto aby som vedela nikto určený z nemá nespadol a nemyslím si že opýtať sa na vaše skúsenosti je hanba...čítam si aj iné články o psoch venujeme sa mu a nemyslím si že sa má zle. Ale vďaka za názor

zuzanapjat
15. júl 2024

Si čítala že nie sú agresívne? Kamoška mala bernského salašníckeho ktorý ma bezdôvodne uhryzol. 😀 To závisí od výchovy a povahy psa, nie od plemena.

autor
15. júl 2024

@gejb mne to je jasné ja sa len bojím aby nehryzol aj keď už mu nárastu druhé zuby preto ma zaujímali vaše skúsenosti

jazula
15. júl 2024

Podľa mňa sú tiež väčšie psy kľudnejšie, len je oveľa výraznejšie vidieť a cítiť, keď s ním majiteľ nevie pracovať… Čivavu vezmeš pod pazuchu a vybavené, bernského musíš vycvičiť, inak môže byť nechtiac nebezpečný.

autor
15. júl 2024

@zuzanapjat no toto si ma ale teda nepotešila

luccija
15. júl 2024

Toto nedopadne dobre.Je to stena chce sa hrať, bude robiť"zle" dobiedzat.Pockaj, keď mu budú vypadávať zuby a rast nové ako vás bude kusat.
Keď podrastie tak ti deti zvalí k malým deťom a ľuďom čo nemajú skúsenosti so psom úplne nevhodný vyber

butterflyeffect
15. júl 2024

Povaha psa nezalezi od plemena-jeden moze byt kludny, jeden zivy az-az ako ludia. Mame 2-rovnake plemeno rozdiel 1 rok a kazdy je uplne iny. Treba si uvedomit ze steniatko sa doteraz santilo, hralo, bilo a kusalo z ostatnymi steniatkami a nechape ze k ludom sa ma spravat inak. Treba mu kupit hracky na kusanie, natahovanie sa s nim a podobne a ked hryzie povedat nielen fuj ale dat mu hracku nech vie ze toto moze hryzt. Treba sa mu aktivne venovat, a trenovat ho na povely. Nasmi steniatku trvalo 3 hodiny opakovanie povelu kym pochopil prvy povel, nie je to take ze hned vie… ked sa stena nudi, vyvadza, cize take ze pohram sa s nim 5 minut nestaci, stena je ako male dieta co sa uci a chce vsetko spoznavat a ma v sebe kopec energie. Zobrat von,vysantit ho von… pripadne si na internete nastudovat ako vychovat a starat sa o stena a to iste ucit aj deti ako sa spravat a co robit so psom. Ak sa teraz tomu nebudete venovat prerastie vam cez hlavu, ak dostane pozornost a vychovu budete mat uzasneho psa a deti verneho kamarata.

zuzanapjat
15. júl 2024

Pozri sa, je jedno či je to čivava, alebo nemecký ovčiak, alebo bernský salašnícky. Ja mám nemeckého ovčiaka, ďalšie kamarátky stafordov, kamoši pitbullov.... všetko kľudné psy a proste nemajú dôvod niekomu niečo spraviť, lebo dostali výchovu a majú v poriadku psychiku. Napísať, že "to si ma nepotešila"... základná vec je, že pes musí dostať výchovu, lásku a pozornosť. Bude vyrovnaný a trpezlivý k deťom. Ale musí dostať adekvátnu výchovu. Za mňa- mala si si kúpiť bišona ... nemáš to v sebe...

betulinka1
15. júl 2024

Salašnícky. Vela pohybu, to co robi je vyzva na hru. Obetuj nejaky uterak a nauc ho na neho aby nesiel po nohach a rukach. Prvy rok bude armagedon. Ano bude skakat aj po detoch ale nie s účelom hrýzť, je to hra. Trosku nestatne plemeno za mna. Ja som co to vychovala ale toto by som doma nechcela. Po vsetkych ockovaniach zacni chodit na cvicak, kvoli socializácii a tam budu urcite aj s týmito plemenami, tak sa popytaj. Kazdopadne vela vela pohybu, nestaci mu 15 minut na dvore pochádzať aport. A ano on sa ukludni ale tak okolo 6 rokov. Mali sme par na cvicaku a teda mali dost roboty.

abbey1
15. júl 2024

Vždy mi je smutno, keď niečo také vidím. Toto všetko ste si mali doma naštudovať a prebrať vopred.
Zobrať malé šteniatko k malým deťom, keď nemáte skúsenosti, nebol veľmi dobrý nápad.
Treba sa mu cielene venovať, po očkovaniach treba na cvičusko, sicializovať a hlavne veľkú trpezlivosť.
Alebo ak sa na to necítite, vráťte ho chovateľovi

autor
15. júl 2024

@betulinka1 okolo 6 rokov? Veď tieto psy sa dožívajú 6-10 rokov. Ja viem že je to individuálne ale tu na okolí všetci čo ich mali tak vraveli že od malička boli kľudne