Ako vyriešiť, keď sa tretí dospelý nezmestí medzi detské sedačky?

michadel
12. aug 2015

Pridala som otazku ako odviezt troch dospelych a dve deti a vsetci reaguju akoby som mala o kolecko menej. Tak skusim este raz. Ked sa treti dospely nezmesti medzi sedacky dozadu, mozem dat jedno dieta v sedacke dopredu a vzadu ostane jedno dieta v sedacke a dvaja dospeli? Mame normalne auto ale obrovske cybex sedacky, horko tazko sme medzi ne napratali 25kg vaziace dieta bez podsedaku. Vopred dakujem za vase rady.

pribinak
12. aug 2015

Tak jeden dospelý prežije jazdu v kufri

bubelko
12. aug 2015

@michadel uz som ti odpovedala aj do otazky. ale skus vybrat sedacky z isofixu a posunut uplne na kraje, ako sa len da a tak tam dat dospeleho. je to bezpecnejsie,ako sedacka vpredu. ak ani tak nejde, tak potom mozes dat sedacku na sedadlo spolujazdca, ale ak je otocena do protismeru, tak musis vediet vypnut airbag. inak nie.

zuzkagu
12. aug 2015

ano môžeš dat dopredu, kolko maju deti?ja to robím aj tak že dcera 10 r. sedí v strede priputana pásom bez sedačky a na kraji ešte jedna sedačka a na druhom kraji niekto další dospely,
alebo ako ti radi kočka nado mnou vyber z isofixu a pusun viac ku dveram obe

sardinka333
12. aug 2015

@michadel dieťa v sedačke dopredu? ok, vajičko sa vraj dava ak vypneš ,,érbeg,,...ale pokial viem tak dieťa tam nema čo robiť, až od 12 rokov...tuším? My sme 5ti...treti dospelý má smolu...musi sa odviesť sám, pripadne ak je to nutné by sme išli 2 autami, muž svojim a ja svojim...inak to nevidím.
Ked sme mali deti 2 tak jedno dieťa sedelo v sedačke pri jedných dverách, druhé pri druhých a do stredu sa zmestil jeden dospelý s malým zadkom...inak žial smola, 5 miestne auto nenafukneš.
Apropo...sedačky sme sa snažili vybrať tak že sme išli do obchodu a skušali či sa zmestia...to iste aj kočik - vyberala som taky čo sa zmesti do auta, bola to jedna z podmienok.

zuzkagu
12. aug 2015

baby nemáte celkom pravdu mne sa teraz ten zákon nechce hladat ale v prípade nevyhnutnosti môžeš dat dieta v sedačke dopredu sedieť, tak isto aj vajíčko to ale teda v protismere jazdy a vypnúť airbag.

michadel
autor
12. aug 2015

S tym iso fixom som to skusala a to sme tam dostali akurat tu 25 kilovu slecnu. Ja som niekde citala, ze je moznost dat dieta dopredu ak su zadne miesta obsadene autosedackami. Ale co ak su obsadene dospelymi? Dostat mastnu pokutu kvoli navsteve kupaliska by ma fakt nastvalo. Inac vdaka za radu 🙂

zuzkagu
12. aug 2015

@michadel pokuty ti nedajú, ved je dieta v sedačke a priputane, sedadlo posun dozadu airbag nevýpinaj a ak to nieje že úplne cez hranice tak pohodička

zuzkagu
12. aug 2015

@michadel
@michadel kolko rokov maju deti

brumka
12. aug 2015

@michadelake mate auto? to sa tam fakt nezmesti clovek, mi mame fakt prtave auto s malym kufrom a tretieho zmestime medzin ase 2 romerky (jedna je esste so zakladnou)... ked nie ja bysom to spravial tak je mi luto, iny dopravny prostriedok, alebo ako by spravil moj manzel siel by na 2x autom

sardinka333
12. aug 2015

@michadel ja celkom nechapem prečo by mali dospelí ludia sedieť vzadu a dieťa v predu na sedadle smrti? (asi prehanam tak pardon). V pripade havarie je vysledok jasný...koli kupalisku by som to neriskovala.

zuzkagu
12. aug 2015

mi máme seatl altea XL a tiež sa treti dospeli nezmesti medzi dve cybexky (18-36kg) s isofixom do stredu, dam tam iba dieťa

onlika
12. aug 2015

@michadel a kolko maju deti (viem, ze ten dotaz uz padol, ale nie je odpoved)? Mna este napadla moznost, ak je jedno dieta vacsie, dat ho do stredu na podsedak a jedna sedacka + jeden dospely k dveram. Ked je to kupalisko a nie cesta 1000 km na dovolenku

sissik
12. aug 2015

Nie som ziadne tintitko, ale vopcham sa medzi 2 isofixove sedacky 15-36 (romer, kiddy - ta je sirsia), takisto sa tam vopcha aj manzel, ked treba. A to ma 2 metre.
Medzi cybexy sa tiez moze vojst, ak sa neoprie chrbtom o sedadlo. 10 minut vydrzi a neporusite ziadny predpis. Jedine, zeby kontrolovali uzitocnu hmotnost vozidla.

michadel
autor
12. aug 2015

@zuzkagu Je to len vramci mesta. A ist dvoma autami a zaberat miesto na parkovisku pred kupaliskom mi pride divne. Ved ako deti sme isli vzadu aj 4 kusy 🙂

peta268
12. aug 2015

odpovedala som aj v otazke, ano, dieta moze byt v predu v autosedacke

zuzkagu
12. aug 2015

Vozenie detí na prednom sedadle v aute, teda na mieste vedľa vodiča.

Túto možnosť v minulosti upravoval Zákon NR SR č. 315/1996 Z.z. o premávke na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov, § 43 ods. 2:

"Osoba mladšia ako 12 rokov a osoba s telesnou výškou menšou ako 150 cm sa nesmie prepravovať na sedadle (sedadlách) vedľa vodiča. To neplatí, ak také osoby používajú schválený a pre ne určený bezpečnostný systém. Ak je vozidlo vybavené takým bezpečnostným systémom aj na iných sedadlách, musia ich ostatné také osoby pri preprave prednostne použiť. Za sedadlo vedľa vodiča sa nepovažuje miesto v postrannom vozíku motocykla."

Keďže platnosť vyššie uvedeného zákona bola zrušená novelou Zákona o cestnej premávke, v súčasnosti túto možnosť nikde v predpisoch nenájdete.

zuzkagu
12. aug 2015

ešte dodatok tak ak som písala vyššie
Ak ste však nútení viezť staršie dieťa na prednom sedadle v klasickej (dopredu otočenej) autosedačke, airbag spolujazdca nevypínajte, ale posuňte sedadlo spolujazdca čo najviac dozadu. Airbag je pri autonehode vymrštený veľkou silou a detské telo nie je stavané na taký silný náraz (i keď podstatne "mäkkší" ako bez airbagu).

sue
12. aug 2015

Dieťa, ktor nie je vo vajci a nemá 12rokov alebo 150cm nesmie byť na prednom sedadle, ak sú vo bozidle aj zadné sedadlá.

zuzkagu
12. aug 2015

baby vy všetko strašne prežívate, hned útočite že chce zabiť dieta, nechápem

zuzkagu
12. aug 2015

@sue
@sue ale ona ho tam chce dat v sedačke a žiadny zákon to neupravuje vid vyššie

bubelko
12. aug 2015

@michadel mozes dat dieta v sedacke na predne sedadlo. ak je otocena do smeru jazdy, tak posun sedadlo co najviac dozadu, airbag nevypinas. ak je sedacka v protismere (nepoznamy cybex) tak musis vypnut aribag, aj ked ide o starsie dieta.
http://auto.rodinka.sk/autosedacky/montaz-autos...

michadel
autor
12. aug 2015

@onlika deti 2 kusy, dospeli 3. Deti su male, podsedak nemame a urcite ho teraz nejdem kupovat starsia ma 15kg, mladsia 12kg. Len som bola zvedava, ci sa tu niekto nevyzna v legislative a ako toto upravuje zakon.

sardinka333
12. aug 2015

@michadel bejvávalo!!! sedačky neboli povinné a na cestách bolo až ,,päť a pol aut,, a vodičák trval pol roka ....dnes su sedačky povinné a cesty plné nielen aut ale aj všelijakých narýchlo vykvasených šoferov čo maju za ,,14 dní,, papiere ale skusenosti, predvídanie nulové...
Mne teda osobne vobec nie je divné ,,zaberať miesto na parkovisku,, (komu ho zaberáš prosím ťa? pokial nie invalidovi a sanitke tak nikomu) skor mi pride divné pchat male deti do predu a dospelých do zadu.

zuzkagu
12. aug 2015

@michadel vyššie som ti to vypisala zo zákona, nič neporušíš ak dieťa daš dopredu v sedačke, nemaj boja

sissik
12. aug 2015

@zuzkagu @michadel lenze niekedy sa s policajtami nevyhadas, aj ked mas pravdu. natrafis na tipka podobneho tiefenbachovi a este vam aj ruky povykruca. stoji ti to zato? a mas po kupalisku, pokazeny cely tuzdne, nielen cely den. A pritom staci, ak sa ten treti dospely trochu pootoci nabok a nebude si opierat chrbat 😉

onlika
12. aug 2015

@michadel ako Ti uz napisali, zakon tym neporusis. Ak sa naozaj uplne ziadny dospely nezmesti medzi sedacky, podsedak pre vas nie je riesenie, tak Ti nic ine neostava.
U nas je to tak, ze ak sa potrebujeme prepravit 5-ti, tak medzi sedadackami sedim ja (sedacky mame roemer a cybex), zadok tam vopcham naozaj na tesno a opreta byt nemozem. Ale ide to, zvladla som takto aj cestu 200 km 😅

emma_932
12. aug 2015

4rocne dieta moze kludne na podsedak. a zmesti sa tam dospely. podsedak kupis za 5 eur v lidli.

maslenka47
12. aug 2015

@michadel viac, ako pokuta, by ma trapilo to, ze sedadlo spolujazdca je statisticky najnebezpecnejsie miesto auta. Tych vzadu chrani konstrukcia auta a predne sedadla, sofer ma aky taky prehlad o premavke a v pripade bliziaceho sa problemu vacsinou dokaze aspon nejakym sposobom zareagovat a chranit sa. Ale spolujazdec a zvlast dieta asi tazko...

A tiez by mi bolo prednejsie pohodlie a relativna bezpecnost rodiny pred tym, ze "zaberiem" 2 parkovacie miesta pred kupaliskom. Pripadne ak je to vramci mesta, zrejme to nebude brutalna dialka a stale je v moznostiach pesibus alebo bicykel.

dafu
12. aug 2015

Ahojte dievčatá, myslím si že toto vôbec nie je zlá otázka, pretože začínam nad tým uvažovať aj ja. Máme male dieta 2roky a čakáme druhé bábo a vôbec si neviem predstaviť sedieť medzi vajíčkom a sedačkou 8hodín, ked cestujeme domov na Sk, kedže bývame v zahraničí. A sedačku s isofixom nemáme. A ani ju už neplánujem kupovať, kedže už dávno všetko máme.

luk25
12. aug 2015

ano podla zakona može byt dieta v sedacke na sedadle spolujazdca, mam to potvrdene policajtmi dokonca z dvoch okresov (MI, PO)-, znama sa pytala policajta , tak že ano može sa a doteraz tak vozi dceru ked s nou ide sama niekam,