Ako sa potravinová intolerancia odrazila vo vašom jedálničku?

janette_tesco
22. feb 2016

Zistili ste, že vám niektorá potravina spôsobuje problémy?
Našťastie, v dnešnej dobe je však jednoduché nahradiť laktózu, múku, cukor aj mlieko alternatívami, ktoré ľahšie strávime a po ktorých sa cítime oveľa lepšie.

Na ktorú zdravšiu alternatívu tradičných potravín nedáte dopustiť vy? 🙂 U mňa vyhráva asi kokosová múka, ktorá oveľa menej zaťaží trávenie, ako klasická múka a ešte aj nádherne vonia. Som zvedavá na vaše tipy! 🙂

evitka83
22. feb 2016

@janette_tesco mam intoleranciu na psenicnu muku, kravske mlieko a sladke potraviny. Psenicnu muku som vymenila za spaldovu, sladidla a vsetko sladke za steviu a mliecne produkty kupujem bezlaktozove a jogurty ovcie.

janette_tesco
autor
22. feb 2016

@evitka83 chválim za snahu 🙂 trošku sa v tom zorientujme : intolerancia na pšenicu ak áno potom nie je špalda vhodnou náhradou, je to len iný druh pšenice 🙂 skús ďalšie obiloviny ovos, raž a úplne najideálnejšie tzv. pseudoobilniny 🙂 quinoa, pohánka a pod.

Pri intolerancii na kravské mlieko opäť ide o bielkoviny takže produkty so spracovaným mliečnym cukrom ( bezlaktózové) nie sú alternatíva, radím všetky spomenuté alternatívne mlieka ako sa v diskusii spomínali, pozor aj na všetky mliečne výrobky
Náhrada cukru stéviou áno 🙂 chválim 🙂

Dobrá správa je, že intolerancie nie sú, na rozdiel od alergií, celoživotné 🙂
Vhodnou diétou sa ich dá po čase zbaviť 🙂

zuzkaleng
22. feb 2016

Chcela by som sa spytat co by ste poradili ,mam intoleranciu na mlieko ,mliecne vyrobky,strukoviny,kapusta,paprika.

jabucko
22. feb 2016

Varím dvojmo. Manželovi A sebe iné. Alebo Veľa pokrmov sa dá už prispôsobiť tak, že manžel ani nezbadal nejakú zmenu ( napríklad vynechať mliečne A nahradiť ryzovym variantom. Alebo nedať múku na zahustenie A podobne).

tana85
22. feb 2016

tak u nas sa velm nenahradza lebo manzel ma intoleranciu na vajicka a drozdie...sice su finty nahradit vajicko takou zmesou alebo lanovymi semiackami, ale nie vzdy to funguje a mrzi ma to jedlo potom vyhadzovat. takze to vobec nepouzivam v kuchyni. obcas si pre seba nieco z vajec urobim, ale varim tak uz tri roky a zvykla som si, hlavne, ze problemy uz nie su

dreamer8
22. feb 2016

To citanie etikiet je strasne, obcas je niekde logo "bez laktozy", no to je pre mna zbytocne, kedze mam alergiu na mliecnu bielkovinu a vajcia, chcelo by to nove loga aj s napismi "bez mliecnej bielkoviny", "bez vajec" a pod., na tie loga by si ludia zvykli.

Tiez by pomohli regaly kde by boli iba potraviny BEZ, bez mlieka, bez vajec, bez lepku, s tym, ze by boli velke loga na zaciatku regalu a nebolo by nutne hladat loga alebo citat etikety.

Nepaci sa mi, ze v tescu je v beznom pecive mlieko, dokonca v jednom HM prestali uvadzat alergeny pri pecive ako chlieb a rozky! Preco? Musel som sa spytat a vraj zmenili sposob pripravy a mlieko je aj v grahamovych rozkoch. Kvoli tomu chodim nakupovat inde, kde alergeny uvadzaju a maju pecivo bez mlieka.

Taktiez mi chyba viac hotovych potravin ci polotovarov bez alergenov, ako priklad uvediem napr. taky makovnik, nutela alebo zemiakova kasa BEZ mlieka, taktiez hlavne pre deti rozne sladkosti, nanuky a zmrzliny bez mlieka chybaju.

Mnoho ludi ani nevie, kde vsade je mlieko a nebezpecne to je hlavne pre deti, potraviny bez alergenov su, ale ked ludia nevedia ze aj v rozku moze byt mlieko, tak si tie potraviny kupovat nebudu. Navyse dnes uz niektore alergeny, mlieko, vajcia, lepok obmedzuju aj ludia bez alergii, z inych dovodov, kvoli zdravej vyzive, no tiez si neuvedomuju, kde vsade mlieko je.

janette_tesco
autor
22. feb 2016

@zuzkaleng najlepšie skúste aspoň na tri mesiace vynechať všetky živočíšne mlieka, dostatok rýb hlavne tzv. mastných zabezpečí vápnik, listová zelenina 🙂 sezam
Veľkú hlavu z intolerancií na zeleninu si nerobte, hlavný vinník je mlieko 🙂 aspoň na čas 🙂

janette_tesco
autor
22. feb 2016

@tana85 skúste siahnúť občas po prepeličích vajíčkach 🙂 ja viem, malé, únavné ale ako alternatíva hlavne ako spojivo pri varení či pečení, funguje 🙂

janette_tesco
autor
22. feb 2016

@dreamer8 máte absolútnu pravdu 🙂 veľmi veľa alergénov sa skrýva aj pod inými menami, skutočne orientovať sa v tom je ťažké 🙂
cením si na Vás Vašu snahu dopátrať sa pravdy 🙂

dreamer8
22. feb 2016

@janette_tesco Lenze co hovorite na to, ze tesco prestalo uvadzat alergeny, je to normalne? V case ked je tak vela ludi trpiacich na intolerancie, alergie a tiez nealergici zacinaju vylucovat urcite zlozky z jedalnicka, tak namiesto zjednodusenia orientacie pre zakaznika vo forme tych log a regalov ako som pisal vyssie, obchod prestane zverejnovat alergeny pri pecive uplne!? Je to normalne?

smoulingirl
22. feb 2016

@janette_tesco Nehnevajte sa ale neda mi nenapisat...ak zalozite takuto temu (za ktoru ste pravdepodobne platena) a radite v nej o intoleranciach tak sa ocakava, ze mate aspon aky-taky prehlad v danej problematike. Ale vy ste uplne mimo!
Ak by ste si dali tu namahu a nastudovali aspon povrchne zaklady tak by ste vedeli, ze "intolerancia mlieka" (laicky) nema nic spolocne s bielkovinami. Ono totiz intolerancia laktozy a alergia na mliecnu bielkovinu su dve uplne rozdielne veci. A mozno by ste sa dozvedeli aj o NCGS (neceliaticka glutenova senzitivita) a preco pri takejto diagnoze spalda mnohym ludom problemy nerobi.

smoulingirl
22. feb 2016

@janette_tesco teraz som si precitala vo vasom profile citujem "Som výživová poradkyňa a v mojej profesii sa zameriavam na špeciálne stravovacie návyky" takze opravujem svoje tvrdenie o akom takom prehlade. Vy by ste mali mat tuto problematiku v malicku!!

janette_tesco
autor
22. feb 2016

@smoulingirl ďakujem za názor 🙂 O.k. tak poďme postupne , intolerancia naozaj môže byť založená na enzýmovej nedostatočnosti, alebo chýbaní jednotlivých enzýmov ako napríklad laktózová či histamínová intolerancia. Ďalší príklad potravinovej intolerancie je skutočne založení na imunitnej odpovedi, teda na reakcií na bielkovinovú podstatu antigénu. Môžeme to nájsť aj pod názvami ako alergia tretieho typu, alebo alergia s oneskorenou reakciou, alebo ako intolerancia. Máte pravdu v prípade laktózovej intolerancie sa jedná neschopnosť tráviť mliečny cukor. V prípade spomenutej gluténovej senzitivite za problémami stojí zvýšená črevná permeabilita, ktorá prepúšťa molekuly s väčšou molekolovou hmotnosťou ako by prešli normálne a skutočne s Vami súhlasím, že jediným správnym prístupom je individualizovaná odpoveď pre daného človeka, v danom čase a danom zdravotnom stave 🙂 a to už nechcem zachádzať do komplikovanej témy jednotlivých protilátok ako aj do problematiky celiakie, ktorá tiež môže mať rôzne podoby 🙂

zuzkaleng
22. feb 2016

@janette_tesco dakujem

bibistec
22. feb 2016

no tak my sme konečne až po otestovaní potravinových intolerancií prišli na to čo dcérke vadí stále mala zlé trávenie a veľmi trpela, ale všetko sme nahradili a teraz sa stravuje oveľa zdravšie ako ktorýkoľvek iný človek ( si dovolím povedať). bez lepku, mlieka a plno veľa ďalších vecí. používame iné múky ( pohánka, pšeno, amarant a pod...) mlieka sójové, mandľové a pod. a aj sójové jogurty existujú ( aj v tescu ich máte sú fantastické )

cincila18
22. feb 2016

mam intoleranciu na psenicu... takze pouzivam bud pohankovu alebo raznu muku.. pohankove vlocky su skvele ,chrumkave, proste mnam... .a peciem uplne bez muky, namiesto akejkolvek muky davam puding dr.oetker, lebo ten je bezlepkovy a poviem vam, chutnejsi korpus som vazne nejedla... aj okolie si taketo zakusky pochvaluje 🙂

janette_tesco
autor
22. feb 2016

@cincila18 super 🙂 dievčatá fakt niekedy klobúk dole za kreativitu 🙂 určite vyskúšam a budem doporučovať ďalej 🙂

cincila18
22. feb 2016

@janette_tesco vyskusajte, urcite sa budete zalizovat aj za usami... idem pohladat recept? lebo musi byt presny...

janette_tesco
autor
22. feb 2016

@bibistec som rada, dajte len pozor, prosím aj na správnu rotáciu povolených potravín 🙂 zopakovať po sebe ideálne až za 3-4 dni 🙂, pre úpravu mikrobiómu doporučujem probiotiká 🙂

bibistec
22. feb 2016

@janette_tesco probiotiká berieme každý deň ´dakujem za upozornenie

janette_tesco
autor
22. feb 2016

@bibistec super som rada, pomáhajú nielen tráveniu, ale aj bunkovej imunite 🙂 nezľaknúť sa 🙂 bavíme sa o niekoľko týždňovom užívaní 🙂

lilivka
22. feb 2016

@smoulingirl sorry, ale útočiť na niekoho profesionalitu? Prepáč no musím zareagovať. Možno si chcela len dať najavo nakoľko tomu rozumieš ty sama... ok... aj chápem, ak s niečím nesúhlasíš, no v normálnej komunikácii ľudia ľudí predsa hneď neurážajú. Táto žena mojej Ninke neskutočne pomohla!!! Myslím že o nej viem ďaleko viac a preto Ťa môžem ubezpečiť, že akékoľvek polemiky o tom, či je, alebo nie je dostatočne vzdelaná sú bezpredmetné... 😉 Skôr by som povedala, že je to vlastne česť, že máme šancu komunikovať s odborníkom PAR EXCELLENCE, ver mi 😉

smoulingirl
25. feb 2016

@janette_tesco
Aby sme sa v tom naozaj zorientovali: neziaduce reakcie na potraviny a aditiva sa rozdeluju na netoxicke a toxicke. Netoxicke sa standardne delia na imunologicky sporstredkovane (to su alergie) a neimunologicky sprostredkovane (intolerancie).
Nic take ako "intolerancia na bielkoviny v potrave" nenajdete v odobornej literature a nie je to ani vseobecne uznany termin. "Intolerancie" zalozene na imunitnej odpovedi su alergie.

Velmi rada by som verila tomu, ze je to vasa nevedomost ale priklanam sa skor ktomu, ze je to dobry biznis, preto tu nema zmysel vysvetlovat fakty a vyvracat tieto zavadzajuce, nicim nepodlozene teorie, sluziace tak akurat na oblbovanie potencialnych "pacientov" a nasledne tahanie penazi od nich prostrednictvom nekrestansky drahych nezmyselnych testov na neexistujuce intolerancie.

Pre tych ktorych to zaujima :

http://foodconnections.org/2014/04/14/myths-use...
http://foodconnections.org/2014/03/17/doctors-p...

Co sa tyka NCGS urcite sa neda jednoznacne povedat, ze za problemami je zvysena priepustnost creva, kedze bolo v niekolkych studiach dokazane, ze crevna nepriepustnost moze byt pri tejto diagnoze plne zachovana. Ale to by ste prave vy mali vediet.

salome123
25. feb 2016

@janette_tesco dobry den, mohli by ste prosim napisat viac o alergii tretieho typu? je to nieco co sa da zachytit v alergo testoch? dcera mava reakciu na takmer kazdu zeleninu (prejavuje sa ekzemom v laketovycch jamkac a pod kolenami), v alergo testoch jej nevysla ziadna alergia na zeleninu, ale nema ani problem s travenim. (z jedalnicka ma vylucene mlieko a mliecne vyrobky, vajicka, cukor, problematicka zelenina...)

k vasej otazke.... pri dcere nahradzam cukor fruktozou a stara mama nam zavarila cucoriedky s pouzitim stevie.

lillynka123
25. feb 2016

Dobry den @janette_tesco,
som velmi rada, ze som natrafila na tuto diskusiu. Chcem sa opytat, kedy sa aj na nasom trhu objavia potraviny s radu ,,Free from" ako je to v zahranici.

Dakujem za odpoved

http://m.tesco.com/h5/groceries/r/www.tesco.com...

smoulingirl
25. feb 2016

@lilivka Prepac ale asi mas problem s pochopenim citaneho textu, ja som zareagovala len na tu napisane a tym nijak nespochybnujem, ze vo svojich odboroch (molekularna biologia a genetika) odbornickou naozaj je. Co sa ale tyka tejto temy su to nezmysly a za tym si stojim. Na to aby som to vedela posudit nepotrebujem cloveka poznat, staci mi to tu precitat. Holt, kazdy mame nejake ine kriteria na hodnotenie odbornosti a dve z mojich su, ze odbornik sa drzi faktov a nediagnostikuje cez internet neexistujuce choroby (vid intolerancia mliecnej bielkoviny). Ked ti takyto odbornik par excellence posadi niekoho blizkeho hrobarovi na lopatu tak sa mozno na to budes divat inac ale samozrejme ti to neprajem.

pekkka
25. feb 2016

@cincila18 znacka dobry kuchar je aj oznacena ako bezlekova (puding) a neobsahuje ani skrytu laktózu . my sme zacali kupovať len tuto značku a je aj lacnejši - vyskušaj 🙂

lilivka
25. feb 2016

@smoulingirl 🙂 pozri, ja mám skôr pocit, že si si cez google zistila o kom rozprávaš - super 😉 len sa neviem ubrániť pocitu, že skrátka chceš diagnostikovať nejaké chyby 😉Nikto tu o testoch nepísal (okrem Teba) 😉 Táto žena tu poskytuje svoju odbornosť, nebojí sa vystúpiť pod vlastným menom a radí iným v oblasti výživy jazykom mne dostupným - lebo keby používala termíny ktoré sú v odbornej literatúre (ako si písala vyššie), asi by mi to bolo dosť na figu 😉

cincila18
27. feb 2016

@pekkka jej, dakujem za typ... kde sa da kupit? 🙂

tin007
28. feb 2016

Kvoli dcere sme uplne vylucili mlieko a mliecne vyrobky; takze pouzivame rastlinne mlieka (napr miesto masla davam kokosovy olej), plus kde sa da, sladim medom, pripadne vobec (velakrat to ani nie je poznat) alebo vyrazne uberiem a objem nahradim orechami, semienkami, ci makom.