Boja sa vaše ratolesti tmy? Kedy sa to začalo?

radka_pribinacek
Moderátor
31. okt 2017

Syn mojej kamarátky, Jáchym, je od Malvínky o rok starší. Doteraz nemal nikdy problém so strachom z tmy, ale v poslednom období sa sám v izbičke bojí. Máte so svojimi deťmi podobné skúsenosti? A ak áno, v koľkých rokoch sa to prejavilo?

zuzin78
31. okt 2017

Moje sa tmy neboja, Nikdy som ich nestrasila, a ziadne strasidla v tme neexistuju.

lujza123
31. okt 2017

Kto sa ako dieta nebál tmy? Strach z tmy je jednym z najstarsich strachov vobec, je to pozostatok z pravekych cias kedy v tme cihalo nebezpecenstvo, mame ho vsetci zakoreneny niekde hlboko v podvedomi...
Strach maleho dietata z tmy a samoty je pochopitelny, v celej historii ludstva prave tento strach pomahal detom prezit, lebo len blizkost dospelej osoby ho mohla ochranit pred nebezpecenstvom. Dnes je zvlastna doba ked ludia zatvaraju male par mesacne deti do vlastnych izieb, nutia ich spat same a cuduju sa preco sa to detom nepaci alebo preco sa boja....

radka_pribinacek
autorModerátor
31. okt 2017

@lujza123 to je velmi moudrá odpověď a naprosto souhlasím! Malvínka zatím spává s námi v ložnici, takže není v noci sama, až bude chtít, půjde do svého pokojíčku, ale i tak se může stát, že se bude bát...

janulabb
31. okt 2017

Môj má 5 rokov, nikdy sme ho nestrašili, vie že strašidlá ani bubáci neexistujú napriek tomu sa v noci v tme bojí cca od 3 rokov, nočné svetielko mu svieti preto celú noc. Nevie definovať z čoho konkrétne má v noci strach, takže dedukujem, že jednoducho z tmy.

montemotherone
31. okt 2017

@lujza123 ja som sa nebála tmy. Možno noci ako obdobia aj to až keď som bola staršia a pozerala horory. Ale tmy nie. Moje deti sa neboja ani jedného 🙂 Malý 3,5 ročný sa vyberie po auto o 4 ráno z poschodia dole do kuchyne. Dcéra detto. O polnoci si šla po vodu bez problémov. Nikdy som ich nestrašila čertom, ježibabami... Takým rozprávkam som sa v predškolskom veku vyhýbala. Vtedy si dieťa neuvedomuje hranicu medzi realitou a fikciou...

Môj malý síce občas pozerá rozprávky zo strašidlami, ale v podstate sú smiešne, dej je srandovný... Myslim že malým deťom škodí aj obyčajné napätie v kreslených či hraných rozprávkach. Pre citlivejšie deti to môže byť traumatizujúce.

montemotherone
31. okt 2017

@lujza123 ...hmm a vlastne dcéra pri mne spala do 5 rokov a malý chvíľu začal sám, a zas je pri mne... Tak už mám odpoveď 🙂

hanusmius
31. okt 2017

samozrejme že sa boja tmy, každý sa v podstate bojí tmy. Človek ako taký nemá žiadne "nočné videnie". V tme sme slepí, môžeme sa spoliehať jedine na svoj už beztak slabý sluch keďže čuch nemáme - keby sa na to mám pozerať ako z divočiny 😅 so strašením to nemá nič spoločné, prirodzene sa žiadny človek nemôže v tme cítiť komfortne. Samozrejme, je iné keď ste doma a iné keby ste niekde v lese. Deti to takto nevedia rozlíšiť tak sa môžu báť aj doma.

barborkabar
31. okt 2017

baby asi ma vysmejete ale ja som dospelá a doteraz sa ešte niekedy bojím tmy. napríklad sa bojím chodiť vyniesť smeti keď už je tma 😂

radka_pribinacek
autorModerátor
31. okt 2017

@barborkabar já se taky bojím a v noci nechodím ani na záchod, ani pro vodu do kuchyně 🙈 😅

cadulka2908
31. okt 2017

Syn ten musi mat odmalicka v izbe zasvietene svetlo. Inak sa zobudi a to ma 5 rokov. A dcere tiez svietime celu noc a ma 1,5roka. Neviem coho sa boja,snad ich to prejde😉

radka_pribinacek
autorModerátor
31. okt 2017

@cadulka2908 a jaké světlo mají rozsvícené? Normální lampičku nebo nějakou noční?

anka2103
31. okt 2017

Moj sa bal len vtedy, ak sa narodil mladsi syncek a videl,ze si v spalni svietime a jemu v detskej nie. Casom to preslo 😉

ajko2011
31. okt 2017

Mám 6r syna a tmy sa nikdy nebál a ani nebojí. On dokonca ani nezaspí pri lampe. 😂 Aj keď je chorý a chcem si nechať jemné svetlo aby som videla na neho, tak nemôžem.🤔

cadulka2908
31. okt 2017

@radka_pribinacek nocnu lampicku,len ju ma pred postelou,tak mu velmi neosvetluje celu izbu

lsimo
31. okt 2017

podľa mňa sa všetky detičky boja tmy, veď je aj kopec dospelých, ktorí sa jej boja. a v podstate asi každého z nás, ja mám tiež koľkokrát taký veľmi zlý pocit keď kráčam po ulici sama keď už je tma, je to také nepríjemné

miroslavan
31. okt 2017

Nas 11-rocny sa boji tmy ale maly 3-rocny vobec.

radka_pribinacek
autorModerátor
31. okt 2017

@miroslavan a říkal někdy proč se bojí?

2kocka7
31. okt 2017

môj sa bojí.. má 3 roky, prepuklo to asi mesiac - mesiac a pol dozadu... nepôjde sám na wc , lebo tam je tma... vždy sa mu snažíme nahovoriť, že sa nemá čoho báť, že tam nič nie je, ale nepomáha. Ostáva nám len dúfať, že teraz prechádza takým obdobím a že čoskoro z toho vyrastie 🙂 Dcéra 5r. sa nebojí 🙂

radka_pribinacek
autorModerátor
31. okt 2017

@2kocka7 snad je to jen fáze 😊

makovicka8
31. okt 2017

No majka sa doteraz tmy nebala ale prave dnes ked sme isli s tanecnej tak povedala prvy krat ze sa boji tmy

majocka24
31. okt 2017

Každý sa bojí tmy aj ked možno niekto si to neprizná ja sama sa tmy bojím v noci íst na wc pozerám vzdy doprava doĺava 😀

erickatt
31. okt 2017

@radka_pribinacek aj ja sa tmy bojim. 😁

tatianasevcikova
31. okt 2017

Naša ma 8mesiacov a dnes keď ostalo zhasnute v kúpeľni tak rev ako keby ju drali z kože 😱😱ale keď som pri nej tak nič 😉

mravvcek
31. okt 2017

@janulabb aku lampicku mate prenho v izbixke?

naolina
31. okt 2017

moj 6 rocny syn sa boji tmi od svojich 3rokov. Dcerka od malicka sa neboji tmy- volno sa pochybuje po dome . Ma 4 rocky a je zlata 🙂 je taka odvazna, ze chodi spolu z bratcekom po dome aby jemu mohla rozsvetit v izbe, na chodbe.......najviac chodi spolu s nim na zachod a vzdy hovori: "Neboj, ja som s tebou!!! Hovor nahlas , ze sa nicoho nebojis" 🙂 je to velmi mile na pozorovanie 🙂

radka_pribinacek
autorModerátor
31. okt 2017

@naolina to je krásné 😊

foolie
31. okt 2017

U Nás Samko začal keď mal 3 rôčky sa dožadovať pri zaspávaní svetielka a musí s ním niekto byť dovtedy nebol žiaden problém. Máme to šťastie že od 3 mesiacov zaspával sám a spinkal celú noc. A teraz si to užívame ... mojkanie kým zaspí ;)

05ada
1. nov 2017
Používateľ 05ada je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od 05ada.

My mame 2 roky a bojime sa asi 4 mesiace, neviem z akeho dovodu, ale v noci nesmie byt zhasnute. Vzdy, ked sa zobudi mala musim zasvietit. Nikdy nezaspava sama stale ju uspavam pri nocnej lampicke ale asi od leta vyzaduje aby v izbe boli rozsvietene vsetky svetla. Pred spanim mame ritual knizky a rozpravame sa aky sme mali den. Skoro vzdy zaspava, ked ju kojim. Beriem to ako "sucast detskej puberty", uvidime ako to bude pokracovat. Ja ju chapem ja som sa bala tmy, ked som bola mala, tak sa jej to snazim ulahcit.😘

loginexistuje
1. nov 2017

@radka_pribinacek nas sa velmi boji ma devat rokov a musi mat v noci lampicku jednu zasvietenu a dalsiu n dosah ak by sa vypalila baterka v tej prvej a v dosahu ma este baterku na cestu na wc

kupcovci
1. nov 2017

Ahoj ja mam dve deticky 5 a 2ročné Jakubko ma velku fantáziu a v noci si obrysy plysakov a podobne predsatvuje ako strasidla,dufam ze ho to casom prejde,mladšia ta sa neboji ničoho 🙂