Jak se učíte čísla?

bara_lego
11. nov 2015

Také se musíte často obrnět trpělivostí, abyte s klidem vydrželi svého malého počtáře učit čísla? Hodně mých kamarádek tuto zkušenost má, ačkoliv si to samy sobě nerady přiznávají, natož svému okolí. Když už se tedy s neteří učím čísla, tak se držím osvědčeného, jednoduchého a účinného triku. Učíme se hrou. A to nejlépe při hře se stavebnicí LEGO DUPLO Vláček plný čísel.

Barevné kostky, na kterých jsou vyobrazená čísla, spolu skládáme a rozkládáme. Nedávno jsem si vzpomněla na hru skořápky, která mi vnukla nápad, abych na stejném principu použila stavebnici LEGO DUPLO Vláček plný čísel ke hře. Kostky s čísly jednoduše rozházím tak, aby nešly v řadě za sebou, a po své malé neteři chci, aby je správně poskládala. Začaly jsme od jedné do tří a po několika procvičováních už umíme řadit čísla od jedné do šesti. A protože je bystrá, tak se moc těším, až bude umět čísla do deseti a hru jí ještě o malinko ztížím.
A jaké jsou vaše tipy na hru, která při učení čísel funguje? Už se těším na vaše nápady.
Jaké jsou vaše zkušenosti s učením počtů?

jarnicka
11. nov 2015

Všetko závisí od nálady dieťaťa, ale keďže naše decká sa rady učia a hlavne majú radi čísla tak je to práve LEGO duplo vláčik s číslami, ktorý bol ako prvý. No osvedčili sa mi aj rôzne riekanky či tancovanie na čísla 🙂 hlavne to musí byť zábavná a zaujímavá forma.

janickacrazy
11. nov 2015

Moj syn sa čísla naučil z videa na počítači, ked mal 2 roky vedel už napočítať do 20 aj po slovensky aj po anglicky, ja som ho učiť čísla vobec nemusela. Teraz má 5 rokov a vie napočítať do 100. Naučil sa to sám ani neviem kedy. Ale sestrinmu malému sme kupovali tento vláčik, je veľmi pekný, učil sa podľa neho aj farby.

linuus77
11. nov 2015

Moja dcerka dostala tento vláčik na narodeniny, učili sme sa podľa neho, aj pomocou magnetickej tabule a magnetiek čisel. teraz sa s vláčikom hrá synček, ešte netuší o číslach, lebo je malý ale určite ho budem učiť pomocou vláčika.

bubloska135
11. nov 2015

syn ma 2 a pol roka, zatial cisla len citame a opakujeme ale ked bude pripraveny,, radi vyskusame tuto metodu ako ho naucit ciselka 🙂 miluje leporelo cisla, mame asi 3 kusy a vzdy musim evsetky precitat a poratat 🙂

hena6
11. nov 2015
Používateľ hena6 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od hena6.

tieto ciselka mame doma 🙂

bumbulko
11. nov 2015

synček mal niečo cez 1,5 roka, keď som mu v hračkárstve kúpila lego duplo vláčik, od tej chvíle ho začali zaujímať čísla do takej miery, že kde videl číslo okamžite ukazoval prstom, tak zo začiatku som sa tešila, že wau veď do 2 rokov bude takýmto tempom vedieť poznať číslice aspoň do 10, lenže jeho záujem sa stupňoval do takej miery, že sa celý deň chcel hrať iba s číslami, neustále chcel aby som mu ich písala na papier, alebo vystrihovala, alebo sme si stále stavali vežičku z lego kociek s číslami, do 2 rokov vedel čísla pevne do 20, vonku s kriedou na zem som mu musela stále kresliť čísla a hovoriť, že teraz skočíme na číslo 5, a teraz preskočíme na číslo 3. Jeho záujem o čísla sa stupňoval do takej miery, že sám napísal číslicu 1 ešte nemal ani 2 roky a postupne iba odkukaním, nikto mu neviedol ruku sa naučil napísať všetky čísla, teraz bude mať v Decembri 3 roky a vie napočítať do 100, pozná aj násobky 100 a vie aj čísla napísať od 1 do 100. Pridávam aj foto ako sa bežne hrávame doma, čísla už máme všade a najviac hračiek máme s číslami, kocky, pečiatky, nálepky, prosto všeličo.

betula
11. nov 2015

My máme penové puzzle s číslami, ktoré som mu kúpila, keď začal sedieť nech neprechladne, teraz sa na tom učíme 🙂 nna vláčik zatial šťastie nemáme ☹

zuzana814
11. nov 2015

nas vie cisla do 20 z detskych videi, a potom mame aj knizku s obrazkami, ma cisla velmi rad 😔

igiana
11. nov 2015

My sa ucime takto, hrame sa na skolu 🙂 Zo stranky Lego duplo sme si vytlacili cisla a podlepili tvrdym papierom a prilepili magnet. Ako tabula nam sluzi radiator 😉

luciademee
11. nov 2015

my pocitame schody, auta, vagony, kocky ktore staviame na seba, mravce... jednoducho vsetko, a cim zaujimavejsie veci pocitame tym vacsie nadsenie 🙂

danulicek
11. nov 2015

môj syn je maniak na čísla a začalo to tým, že sme ho naučili, že bude mať DVA roky. potom začal všade sám od seba hľadať čísla a my sme mu hovorili, aké číslo to je. teraz má 2,5 roka a pozná čísla od 0-10, ale hovorí ich po svojom : Jeden, duaaa, tiii, tydi, pet, tet, sekeeen, eit, nain, ten (posledné tri sa naučil z videí na youtube a ani za nič ich nechce povedať po slovensky) 😀 Nielen že ich "odrecituje", ale presne vie povedať, ktoré číslo je ktoré.

U nás sa s číslami vstáva aj zaspáva, počíta lyžičky, ktoré zje, počíta, koľkí niekam ideme, hľadá čísla v časopisoch - no niekedy mám pocit, že to je diagnóza 😀 Najmä, keď nechce povedať základné slovo ako napr. HAVO 😀

matricia
11. nov 2015

My máme jednu knižku, kde sú obrázky a na obrázkoch je niečo zobrazené presne v takom pocte, od 1-10, často chlapcovi aj ukazujem a počítam guľôčky na počítadlo, no on má najradšej čísla 5 a 6 a ešte sedmičku, tie si vždy opakuje pri hre🙂, aj začína počítať vždy, že päť-šesť, je zabavny pri tom, aj v televízii si pustame pesničky s pocitanim, aj po anglicky

lucinka2050
11. nov 2015

Tak naša malá najradšej počíta cukríky to má najväčšiu radosť, ale keďže so sladkosťami to nechcem preháňať tak počítame všetko okolo nás. Ako pomôcku máme magnetky na chladničke , knižku s číslami Duplo vláčik s číslami zatiaľ nemáme, možno donesie ježiško ak sme poslúchali 😀

xnatali
12. nov 2015

Deti sú hlavne vizuálne vnimajuce...učit sa čísla a pochopiť aj kolko je jeden a koľko je dva sa dá veľmi roznorodo. Kocky Lego sú na to tiež veľmi vhodný "vyucbovy" materiál, pretože dieliky sú rovnako veľké a ľahko sa im na nich ukáže, ako vyzerá kôpka ci pospajany stĺpik s počtom jeden, dva, tri atd... tento lego vláčik je krásny farebné aj rozlyseny, my ho nemáme, ale pre nášho najmladšieho som naň pokukovala, lebo ma pekne farby-napisane čísla, je to motoricka hračka na posúvanie, samozrejme tým že sa skladá je to úplne super a umocnit vnímanie a učenie sa čísel môžeme vyskúšať vyrobenim stĺpcov na vagonikoch, na vrch každého sa dá príslušná kocka s cislom... a rôzne variácie hry-."mame ich v poradi?" "je tam dost kociek", "kde je napr.cislo 5" a pod. 🙂 ja som pre staršieho vyrobila podľa montessori "hranolove palice" s vyznačením dielikov, v podstate ide o to, čo sa dá urobiť aj s lego kockami...hravo a veselo 🙂 a samozrejme, precvičovať sa dá s čímkoľvek v domacnosti-ci už s obľúbenou hračkou alebo fazulami v kuchyni, v prirode-s prírodnými matarialmi-5 kvetiniek nájde Lenka, 6kamienkov nájde Dodko... 🙂

bara_lego
autor
12. nov 2015

@britanová dceruška je velmi šikovná a jista za tím stojí i vaše podpora🙂 Je krásné, až dojemné, vidět děti, jak se rychle učí a jak jsou bystré🙂 Děkuji Vám moc za další moc pěkný herní tip, jak se naučit čísla a počítání 🙂

@xnatali moc mě těší, že Vám kostky také LEGO DUPLO pomáhají k učení 🙂 i Vám děkuji za výborné herní tipy, které ostatní maminky ve fóru ocení 🙂

@matrica i vy jste popsala další nápaditý herní tip, jak posunout hru s LEGO DUPLO kostami při učení čísel ještě do větších výšin🙂 Učíte se cizí jazyk, dávám Vám palec nahoru 🙂 Bára

bara_lego
autor
12. nov 2015

@luciademee s počítáním mravenců jste mne opravdu pobavila 🙂 To musí být zábava na celý den než je všechny spočítáte 😀 Děkuji za inspiraci

@danulicek pane jo, o číslech se Vám musí už i zdát 🙂 Uvidíte ale, jak se syn rychle adaptuje při počtech ve škole 🙂 Každičké sebemenší učení v předškolním věku děti rozvíjí a usnadňuje přestup z školky do školní lavice 🙂

bara_lego
autor
12. nov 2015

@igiana úžasný tip a inspirace pro nás všechny🙂 Děkuji za příspěvek a ukládám si ho do paměti, abych ho mohla dále přetlumočit mé kamarádce, která s její malou stále vymýšlí nejrůznější vychytávky, aby jí hraní neomrzelo 🙂

igiana
12. nov 2015

@bara_lego 😵 tesim sa ze sa vam to paci. Ako magnety som vyuzila tenke obrazkove magnetky, ktore som rozstrihala na male stvorce.

vonava007
12. nov 2015

@bara_lego čísla su u nás veľmi a veľmi obľúbené. Náš syncek sa ich naučil uplne sam este pred druhymi narodeninami🙂 on je autista a čísla ho úplne fascinujú. Vzdy mu ich poprehadzujem a on ich velmi rad ukladá🙂 niekedy ho chcem aj pomýliť,ale on sa nedá🙂🙂🙂 čísla máme doma vo vela podobách, magnetky,papierové,drevené,v knižke.....no všade🙂

jeyka
12. nov 2015

Aj my sa ucime cisielka aj pomocou vlacika plneho cisiel 🙂 Niekedy sa kocky s cisielkami ocitnu v domceku, inokedy na vlaciku ci len auticku....a malinka sa pyta ake je toto cislo a ake tamto? Vela ich uz pozna aj vdaka Legu Duplo. Myslim, ze je to super hracka. Vrelo odporucam kazdemu 😉

belka211
12. nov 2015

Ahoj, môj syn sa naučil čísla za pomoci sady lego duplo 5497, tam bol aj panáčik chlapčeka so zelenou šiltačkou a červíčkami vo vrecku. Táto postavička je náš Filipko. Aj dcérka (1,5 roka), keď je malý v škôlke a pýtam sa na syna, povie že je tá ta a vyberá túto postavičku z boxu.
Syn rád spájal dvojice a neskôr neriešil spájanie farebných kociek, ale rátal počet jabĺčok, hviezdičiek, autíčok. Mrzí ma , že sú už trochu zničené, keď sadu dostal mal rok a pol a číslo 1, macka, a hviezdičky šúchal o stenu a obrázky poškrabal. Želám pekný deň.Katka

trinity888
12. nov 2015

Cisielka sa učí starší v skolke a minule si počítal do 20 v postielke pred spaním. Skoro som odpadla a mladší? Ten vsetko počuje a opakuje 1,2,3,8,9 🙂

elis1985
13. nov 2015
Používateľ elis1985 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od elis1985.

Počítame čo sa dá, odporúčam po poradí 😀 1,2,3,4,5,...

kessinka
13. nov 2015

Keď starší syn začínal s počítaním, vyrobila som mu takúto pomôcku 🙂 Teraz už vie napočítať do 20, a po mne chce aby som počítala tam kde je toho viac (Koľko vtákov tam letí, koľko ľudí je vo vlaku, či koľko kociek lega je v nejakej stavbe...samé ľahké úlohy 😅)

ask
13. nov 2015

U nas je oblubene ucenie pomocou pocitania lentiliek ... len je to ucebny material so strasne kratkou zivotnostou 😀

bara_lego
autor
13. nov 2015

@kessinka děkuji za úžasný herní tip, který je velice jednoduchý na přípravu, na pochopení a interakci 🙂 I takto se dají využít kostky a figurky LEGO DUPLO 🙂 Hodně štěstí při učení se čísel a počítání 🙂 Bára

@ask lentilky jsou velmi vtipnou učební pomůckou 😀 Až je všechny spapáte pokračujte s kostkami 😀 Bára

katka708
13. nov 2015

Syn sa sám podľa anglických pesničiek naučil rátať po anglicky do 10 okrem 0 a 3 - tie hovorí po slovensky. Teraz sa ho snažím aj zvyšok naučiť po slovensky ale to ho nejako nezaujíma..... škoda že na YouTube neviem nájsť pekné detské video aj v slovenčine, lebo on najradšej opakuje nové slová podľa telky. ja či manžel ho nevieme namotivovať aby opakoval po nás 😀 Robím si srandu, že ak ten TV (lebo YouTube pozerá na veľkej telke) vypnem, tak sa asi ani rozprávať nenaučí.