Zabiehanie očka u 3-ročného

bibg
1. máj 2023

Ahojte, asi 2 týždne dozadu si pediater na preventívne všimol, že synovi zabieha ľavé ocko. Nie vždy ale a len veľmi malinko. Ja som si to nevšimla až keď má nato upozornil som si prezerala fotky a začala si to viac všímať. Všimla som si že prvá taká fotka kde je to trosku vidno je na začiatku marca. Ale o inom som chcela. 18.5 mame vyšetrenie u očného a chcem sa spýtať na vaše skúsenosti ako to prebieha a či sa to rieši najskôr prelepenim očka alebo okuliarmi. Môj manžel mal veľmi silne dioptrie, môj tatino tiež takze geneticky súvis tam byt moze. Btw ako takéto detičky vyšetrujú keď nechcú moc spolupracovať? Som len zvedavá dopredu. Ešte by som doplnila že syn sa narodil o mesiac skôr a bol považovaný za predčasne narodeného, keďže mal aj iné problémy. Ďakujem veľmi pekne

ada12345
1. máj 2023

Vysetrenie u ocneho zvladaju 3rocne deti uplne v pohode. Toho by som sa nebala. Moje obe deti zacali v tomto veku nosit okuliare resp. mozno aj skor, uz si nepamatam. Co sa tyka dalsieho postupu, tak smerodatna je diagnoza. Ale okuliare dostane dieta v 95% pripadoch, takze na to sa priprav. Ocko sa prelepuje ak je diagnostikovana tupozrakost, co nemusi byt vas pripad.

bibg
autor
1. máj 2023

@ada12345 Ahaa ja som si myslela že to sa prelepuje aby sa mu narovnalo 🙈 ďakujem veľmi pekne. Syn teda ešte nemá 3. Bude mat 3 až septembri. U dr to nezvláda bohvie ako keďže sme si doktorov prešli viac než dosť. Dúfam teda že to bude prebiehať v poriadku. A teda pokial mu to vyzerať e neuteka môže sa stať že nechávajú aj tak len pozorovať? Samozrejme som za všetko len aby mal ocko v poriadku a aby neškulil. Nemám pocit že by nevidel. Ukáže v diaľke veci ktoré my skoro nevidíme a zase keď si kreslime alebo sa sa hráme tak ukazuje rôzne veci na papier.

deti95060810
1. máj 2023

v ZA je super lekárka... Tatiana Zelníková
dcére to spravila okuliarmi... mala vyosenie 20 st. ....
len si zavolaj či vás zoberie....

danka56
1. máj 2023

Moje deti išli k očnemu prvýkrát ako pol ročne. Skrz mojej diagnózy.
Vtedy to vyšetrenie bolo všelijaké.
Od dvoch rokov zvládajú vyšetrenia úplne v pohode. Pred tým ako ideme na vyšetrenie sa o tom samozrejme rozprávame, keďže viem,co sa tam bude diať, tak všetko dopredu vedia.
Okuliare neber tragicky. Ber to ako pomôcku (kvázi liek) na oči, aby sa vyvíjali správne. Čím skôr začne nosiť okuliare, tým lepšie pre dieťa. Držte sa

reiskirchen
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
taktotedanie
1. máj 2023

@ada12345 oko sa prelepuje aj ked zabieha oko

eestimlha
1. máj 2023

@bibg syn trochu skuli na 1 oko, nosi okuliare od 2 rokov, je dalekozraky, teraz ma 9 r. Niekolko rokov sme oci zakryvali okluzorom. Z vlastnej skusenosti odporucam latkovy okluzor navliect na okuliare, neprelepovat oko nalepovacim okluzorom. Syn od 2 rokov vyslovene neznasal nalepovaci okluzor, strhaval ho v kuse, latkovy znasal bez problemov https://www.detske-okluzory.sk/

palculienka40
1. máj 2023

@bibg detski ocni to vedia s detmi. Moj nosil okuliare od roka. Skulenim moze byt dieta tupozrake, treba ihned riesit. Po 6 rokoch sa s tym uz nic neda. Zaliepali sme oci podla potreby. Nastasie sa to napravilo a ma uz len slabu dioprtriu.

terezka1947
1. máj 2023

Dôležitý je dôvod zabiehania očka. Čím skôr sa u dieťaťa čokoľvek podchytiť,tým lepšie.

ada12345
1. máj 2023

@taktotedanie Urcite nie u kazdeho dietata, ktoremu zabieha oko, mozno v nejakych specialnych pripadoch. Ale standardne sa zalepuje pri tupozrakosti.

ada12345
1. máj 2023

@eestimlha My mame opacnu skusenost. U nas latkove okluzory boli naprt. Syn mi kukal poza ne zhora, zdola. Odkedy ma zalepovacie, uplne v pohode ich znasa, dokonca vdaka poctivemu zalepovaniu sa mu oko velmi zlepsilo. Kazde dieta je ine. Nas zacal zalepovat asi od 4,5r. A ozaj idealne nechat zalepene oko cely den. Ak by niekto chcel, mame na podarovanie latkove okluzory.

taktotedanie
1. máj 2023

@ada12345 tak ked si myslite, ze viete
Pekny vecer

nyphadora
1. máj 2023

@bibg dcere tiez utekalo očko a vysledok, tupozrakost na oboch a ďalekozrakosť , okluzor a dioptrie 5a7. Chodte k očnemu čo najskor .

nyphadora
1. máj 2023

@bibg dcerina kamaratka v školke škuli od roka a pol , inu dg. nema, okluzor nosi. Tak treba si počkať čo povie dr.

palculienka40
1. máj 2023

@ada12345 my sme zo zaziatku lepili oko.

ada12345
1. máj 2023

@taktotedanie Nemyslim, mam skusenosti.

bibg
autor
1. máj 2023

@bibg ďakujem veľmi pekne. Mne je úplne jedno co mu dajú. Skôr som zvedavá ako s tým budeme bojovať keďže on neznesie na tvári nič. Len som bola zvedavá co môže dostať a vaše skúsenosti. Je mi úplne jasne že diagnózy môžu byt rôzne. Dufam ze nič hrozné.

terezka1947
1. máj 2023

@ada12345
@taktotedanie je očná lekárka

palculienka40
1. máj 2023

@bibg vysverlovat dookola. 😉 bude to chciet trpezlivost.

lilizzachy
1. máj 2023

@bibg ja som si všimla že dcérke zabieha ľavé očko, objednali sme sa na očné tiež som sa toho bála ale lekári sú milý aj sestričky, pracujú a deťmi. Najprv chceli aby čítala obrázky, ale to veľmi nespolupracovala, potom pozerala do takého prístroja, neviem ako sa volá. Dali sme aj rozkvapkat očká , trošku poplakala keď jej dávali kvapky ale potom už bolo dobre následne ju pani doktorka vyšetrila ešte raz a stanovila diagnózu. Mala nosí okuliarky, tiež som sa bála ako ich bude znášať, ale pani doktorka nás uisťovala, že deti keď prídu na to že lepšie s nimi vidia tak ich chcú, a tak aj bolo a aj je. Inak ma dioptrie 7+ a 7,5 z čoho sme boli šokovaní keďže my s mužom vôbec nenosime okuliare. Boli sme ešte u jedného lekára na vyšetrenie a ten to potvrdil. Chodíme na kontroly každé 3 4 mesiace. Dcérka si na nich zvykla, keď ich nemá pýta si okuliarky. My zatiaľ očko nemusíme prelepovať, uvidíme čo bude v budúcnosti. Toľko moja skúsenosť.

ada12345
1. máj 2023

@terezka1947 Nehovor, na internete to môže o sebe tvrdiť ktokoľvek. Vieš aké je moje povolanie? Ak by bola taká odborníčka, tak by autorke aj poradila a vyjadrila sa k téme viac ako jednou vetou, ktorou sa naváža do autorky iného príspevku, ktorý bol podstatne obsažnejší a reálne autorke aj niečo poradil.

bibg
autor
1. máj 2023

@ada12345 prosím vás toto hádam nie je potrebné. Človek si sem príde po radu, podporu, skúsenosti a nie citat ďalšie negatívne, navazajuce sa komentáre. Mne je to úplne jedno kto dá komentár, premna zamna nech je pekár. Čo som sa bavila so známymi ktorý majú známych, tak každému to lekárka spravila inak. Jednému prelepili ocko, další mal okuliarky, další mal oboje. Je to iba o diagnóze viem ale bola zvedavá na skúsenosti viacerých ľudí ktorý majú s tým skúsenosti, pretože v mojom okoli je ich veľmi malo a keď tak sú to už staršie deti. Ideme 18.5 samozrejme som to hneď riesila, určite by som nečakala a nerobila si sama závery. Som nedockava, zvedava s zároveň smutná že musíme takéto niečo absolvovat. Najradšej by som sa išla aj o 4 ráno postaviť na casenku len aby sme to už mali zasebou a čo najskôr sme zistili príčinu a začali to riešiť a liečiť. Bohužiaľ nič take tu nefunguje a už vôbec nie u s detičkami.
@terezka1947

ada12345
1. máj 2023

@bibg Ja Vam velmi dobre rozumiem. Snazila som sa Vam poradit podla mojich dlhorocnych skusenosti s viacerymi detmi a roznymi ocnymi dg, vsetci mali spolocne zabiehajuce ocko. Kazdy mohol napisat svoje skusenosti, ale nie sa navazat do druhych a poucovat bez akejkolvek pridanej hodnoty k danej teme. Este by som.Vam odporucila urcite si overovat dg a liecbu u viacerych ocnych lekarov resp. ich aj po nejakom case zmenit ak nebudete vidiet ziadne vysledky. My sme sa zial spoliehali na vyjadrenia prvych dvoch a liecba sa zanedbala, cim sme stratili ca 2 roky. Az sme si nasli jedno z najlepsich ocnych centier na SK, kde dochadzame dost daleko, ale urcili adekvatnu liecbu a vyrazne zlepsenie uz do roka.

terezka1947
2. máj 2023

@bibg nerozumiem,prečo si ma označila.
Oči u detí sú špecifická záležitosť. A vždy je najdôležitejšie presne zistiť dôvod zabiehania,preto je Max dôležité vyšetrenie oka a najmä,vyšetrenie včas.
Lebo terajšia generácia 40+je plná tupozrakych ľudí.
Sú záležitosti,kt.ked sa nepodchytia včas,tak sa už vyriešiť nedajú. Lebo nejde iba o vizuálnu časť,ide aj o funkčnosť oka ako takého.

nyphadora
2. máj 2023

@ada12345 prosim ta kde ste nakoniec chodili k očnemu ?

bibg
autor
2. máj 2023

@ada12345 aj mna by zaujimalo kde ste chodili. My sme z TN a tu nás zobrali len 2, s tým že jedna povedala aby sme zavolali až v septembri. Ja si za vyšetrenie aj zaplatím len nech mu to skontrolujú poriadne

ada12345
2. máj 2023

@nyphadora
@bibg
Chodime do Martina - Uvea. Plati sa tam, ale konecne mame pocit, ze nase deti su v dobrych rukach. Ale neviem ci aktualne beru novych pacientov. Jednu dobu nebrali, potom sa stahovali do novych priestorov.
Bohuzial na termin u ocneho sa caka mesiace. Idealne pozriet cez internet ci sa k niektoremu neda objednat rychlejsie online.

kubobubo
2. máj 2023

@bibg tupozrakosť môže byť aj pri ďalekozrakosti - nevidím dobre do blízka, tá je častejšia u malych detí a aj pri krátkozrakosti - nevidím dobre do diaľky. Moja dcéra má tupozrakosť, astigmatizmus aj kratkozrakosť. Vďaka lepeniu a očným cvičeniam, očko pekne "drží" a neuteká. Vo veku 3 roky bola ochotnejšia na lepenie v škôlke, látkovy okluzor šudila. Alebo pozeranie rozprávok na mobile/tablete so zalepeným okom, vtedy ochotnejšie spolupracujú.

bibg
autor
9. aug 2023

Ahojte, chcela som len dať vedieť ako sme dopadli aj keď vyšetrenie sme mali v maji. Mladší syn Má dioptrie 3,5 na ľavé (zabiehajuce) ocko a 3 na prave do blizka. Na ľavé ocko je tupozraky a má astigmatizmus. Má nosiť okluzor ale teda neúspešne. Od mája ho mal asi 2x úplne ho odmieta. Sľúbila som všetko možné, kúpila som asi 5 rôznych okluzorov ale ani jeden. Už len keď ho vidi tak chytí hysak. Okuliare začal nosit hneď. Zistil že lepšie vidi a bez problémov. Teraz si ich sám pýta a nechce ich dať dole ani keď ich má špinavé 😄 v októbri ideme do neovizie keďže nás nikde nechceli zobrať, asi všetko bude lepšie ako dr v TN. Len tak som si dala vysetrithh aj staršieho syna 5r. Jemu vyšiel astigmatizmus + 1,5 dioptrie na blízko. Odporúčam vysetrit každé dieťa ktore pôjde do školy. Aj ked sa vám zdá ze je všetko v poriadku. Držte palce a ďakujem 🙏🏽

palculienka40
9. aug 2023

@bibg okluzor je nutne nosit. Chce to trpezlivost. Len do 6 rokov sa da odstranit tupozrakost. Potom to uz tak zostane. U nas sa to casom poriesilo. Pouzivali sme lepky a neskor latkovy. Drzim palce.