Trojročná zadržiava stolicu

rudkocam
18. feb 2016

Ahojte. Kto ma skusenost s podobnou alebo rovnakou situaciou, prosim pomoc... :/ Moja trojrocna dcerka mala crevnu virozu. Nevracala, hnackovala. Tym, ze ta stolica odchadzala za sprievodu krcov, plus samozrejme konecnik je tiez po takej stolici bolestivy. Teraz zo strachu pred bolestou zadrziava stolicu. Lenze krce ma tak ci tak, lebo stolica sa stlaci von. Skusala som vsetko mozne. Dokonca sme boli aj na pohotovosti, lenze jej naordinovali taky cipok, ktory tiez vyvola krce, tak som jej ho nedala. Aj som im vravela, ze aky ma zmysel dat jej taky liek, ked opatovne po nom bude zadrziavat stolicu a o tyzden sme tu zase.... Tak ze to mame riesit s obvodnou. Ta nam dala duphalac, aby ju to prinutilo. tak a ono sa to samozrejme tlaci, ale ona furt zadrziava. Vsetky gatusu uz spinave, uz jej ani nemam co na zadok dat, lebo vzdy po kusku vyjde von. Samozrejme za sprievodu krcov, ujukania a skrucania sa.... Ona je zufala aj ja som uz zufala :/ uz sa citim zrela na psychiatriu..... Ako prosim Vas dosiahnut, aby zo seba vsetko dostala a upravila si to kakanie ako pred virozou? Takto ju preda nemozem dat ani do skolky. Nemoze tam predsa taketo teatra robit. Nehovoriac o tom, ze stava sa aj to, ze ked sa dieta pokaka, ostatne sa mu smeju a uz nic ine ani nechyba :/ ja uz neviem, vysvetlujem, mojkam, hladkam, drzim, skricim, placem uz s nou :'(
Vopred vdaka za kazdu srdecnu a k teme radu.

monicm
18. feb 2016

Hlavne nekrič, nebi, nehreš. Chce to čas, možno veľa času, veľmi veľa času. Najstarší sa z toho dostával 3/4 roka. Musel to v tej hlávke pochopiť. On zadržiaval aj tri dni a potom bolo peklo. Vždy sa pokakal do slipkov, neriešila som to, len som ho prezliekla, povedala, že bolo by fajn, keby na budúce povedal skôr a vychválila mu, že ho už teraz bruško nebolí a on sa môže pokojne hrať. Zo začiatku sme ho museli doslova donútiť (prúd vody na nohy,keďže on tým pádom zadržiaval aj moč, toto vedelo zabrať). Duphalacu bral najvyššie dávky, neviem, či nie aj vyššie, ako boli v papieroch, bola to len pomôcka, aby stolica bola mäkkšia. vylúčila som sladkosti (naozaj nezjedol nič sladké), nasadila som kopec jogurtov, do všetkého možného dávala ovsenné vločky, skúšala som vlažnú vodu, slivkovú šťavu, mak, ľanové semienka, výborné sú aj sušené slivky, ale tie som na ňom neodskúšala, vtedy som o nich nevedela. V škôlke som povedala, čo máme za problém, nemali žiadne pripomienky, akurát mi vždy nechali jeho slipky, nech si ich operiem, ale to ma netrápilo. NIKDY, NIKDY JU ZA TO NEHREŠ. LEN TO ZHORŠÍŠ. Viem, že trpíš s ňou, ale ver, že to prejde.

A tu je pár rád, ktoré som našla na nete, možno niektorá pomôže: http://www.i-psychologia.sk/view-542.php

evulienkaslx
18. feb 2016

presne ako pise monicm, okrem toho treba vylucit, ci nema ine problemy ako napr. fisuru na konecniku alebo ranky, prip. ine organicke poruchy. Kamoskina mala podobne problemy, obvodna ju poslala k detskemu chirurgovi, ten dovysetroval a nasiel fisuru (trhlinu) a tiez aj hemoroid. Poliecili, ale este stale bojuju, je to na dlhsie. Drzim prsty

mykeila
18. feb 2016

aj moj zadržiava, pridavam mu do jogurtu alebo ovocia lanove semienka z dm.
http://zdravie.cvicte.sk/zdravie-1/anove-semien...
nekakaval mi tri aj štyri dni teraz je to lepšie ale aj tak zadrziava.

mk1
18. feb 2016

ahoj ja som mala tento problem s malinkou, riesila som to tak, ze som jej hovorila, ze dame liecik a nebude to boliet, davala som jej po lyzicke olivového oleja, postupne si ho sama aj chodila vypytat a neskor vedela, ze ked si liecik da, nebude to boliet, aj ked v skutocnosti to bolo najskor bolestive, ale casom sa nam to krasne upravilo. davala som jej olej aj viackrát za den a pomohlo. samozrejme treba aj aby vela pila tekutin, slivkovu stavu, probio jogurty a citala som ze su dobre aj zemiaky.

lutam12
18. feb 2016

my sme mali nieco podobne s 5 rocnou dcerou. Skoncili sme sme na chirurgii na vysetrení konecnika kde nas poslali na klistir...USG ukazalo ze v konecniku je nahromadene vela tvrdej stolice, ktoru by len velmi tazko vykakala. Po klistire to islo tazko - musela som jej to vytahovat. Velmi nam pomohli cipky - na den cca 3 a sirúp Duphalac - ale ten je zbytocny ked je to na konci v konecniku. Bola som zufala. Dostala psychicky blok z kakania a hystericky kricala ked isla na zachod. Velmi nam pomohol krem s rybacim olejom na natieranie konecnika. Zadrziavala stolicu a bala sa bolesti. najprv som s nou nikde nechodila ani do skolky ani vonku. Cim castejsie som chcela aby sa vykakala tym silnejsie zadrziavala. Tak som ju vzala do detskeho centra na cca 4 hodiny , tam sa vyblaznila - uplne na to zabudla a uz ked ju pritlacilo tak sa konecne tam vykakala 🙂 , plakala som od stastia s nou. Odvtedy sa nejak odblokovala. Neviem ci vam to pomohlo ale u nas proste bolo nutne zmenit domace prostredie. ked sme isli na chirurgiu tak nevladala sediet. Viem co prezivate, drzim Vám prsteky. u nas to preslo a kakame kazdy den....a mala prisnu dietu - jablka, ziadna muka, tekuta strava, ziadne sladkosti. silnu zapchu dostala po ATB.

jeennyv
18. feb 2016

@rudkocam vyskusaj vlocky, ojel, slivky, kompoty, vsetko co pomaha stolici, aby nebola tvrda a kup v lekarni krem aviril...on je pre deticky, ja ho pouzivam stale napr. dobry je na vyrazky aj na zaparenini na vsetko a natri jej ritku resp. konecnik, bude mat lepsi pocit pri kakani,mozes jej pred i po u nas sa to osvedcilo...a uvidis to sa casom upravi...

sumikk
18. feb 2016

Tento problém mal ako 5-ročný môj mladší brat. Mama tiež skúšala všetko možné na zmäkčenie stolice, ale nepomáhalo to, lebo problém bol skôr psychický - on sa bál, že to bude bolieť, tak to zadržiaval ako vládal a potom mal fakt tuhú tvrdú stolicu, ktorá naozaj bolela a tak dookola. Tak mama použila placebo. Dala bráchovi B vitamín a presviedčala ho, že je to úplne úžasný liečik, ktorý urobí hovienko mäkké a nebude to bolieť. Ešte aj mňa spracovala, že ho mám oklamať, že som ten liečik tiež mala a bol super, nič ma nebolelo. On nám to zožral aj s navijakom a trochu viac sa osmelil. No a tiež nás mama v čase bráchovho kakania zhromaždila celú rodinu pred WC a museli sme mu akože "pomáhať tlačiť", teda všetci sme sa tam spolu s ním spúčali a mručali pred otvoreným WC a on tiež tlačil - no scéna ako z amerického pôrodu. 🙂 Po úspešnom vytlačení sme samozrejme hromadne jasali a brácho dostal mimoriadnu pochvalu a zmrzlinu. Takto sme blbli niekoľko týždňov, potom sa to zlepšilo, už kakal sám, ale ten B vitamín užíval ešte asi rok, sám si ho chodil od mamy pýtať. Takže u nás to bola kombinácia placeba a sociálnej podpory. 😉

barbarella
19. feb 2016

Tak presne týmto sme si presli, trapili sme sa asi rok. Naozaj odporucam Easylax-je to roztok, ktrory sa aplikuje do konecniku a nuti na stolicu, je to taký olejcek na prírodnej baze, majú v lekárni.

rudkocam
autor
19. feb 2016

ahojte. citala som vsetky prispevky a vrela vdaka za kazdy, len nebol cas reagovat 🙂

rudkocam
autor
19. feb 2016

chcela som reagovat individualne na kazdy, no verte ci neverte, uz padam z noh...az teraz mam chvilu pre seba, takze mozem ist do sprchy a odpadnut do postele. Kazdopadne, kazdy prispevok je velmi plodny, dodal odvahu do dalsieho boja. Medzicasom sa uz trochu vykakala, ale s ceremoniami. Duphalac nam pomaha, lebo po hnackovitej stolici sa jej zacala tvorit zapchovita, ktora este v konecniku nebola, takze zmakla a vysla setrnejsie. Konecnik mastime akousi detskou rybacou pastou-poradila pani v lekarni. Dcerka sa v pohode necha ponatierat po patricnom vysvetleni. Teraz si ju berie aj sama, ze si ide namastit zadocek, aby ju nebolel 🙂 Koli chorobam sme boli dlho doma, ale buduci tyzden uz zacneme postupne menit prostredie, aby zabudala na ten zazitok. Uz aj ona sama sa nevie dockat. Ked jej dam probiotika, tak sa ma spyta: mamka uz som zdrava, uz mozem ist do skolky? Noo a este som chcela, prv som na nu isla s vysvetlovanim, aj tak aj tak, aj vselijako z kazdej strany som skusala....potom som presla na vtipnu notu a zacala som sa ''debatovat s kakou'', ze musi ist von, lebo mi ju nechceme atd 🙂 ma to svoj uspech, aj ked je to ako vsetky uvadzate beh na dlhsiu, ci dlhu trat. Verim, ze krockom po krocku dojdeme do vitazneho konca 🙂 Este raz zienky z celeho srdca vrela vdaka za vase rady, prispevky :*

zoja1983
1. mar 2016

Ahojte dievčatá idem sa podeliť o náš príbeh aj mi sme mali tento problém vznikol po chorobe a liekoch bol aj natrhnutý konečník tvrdé hovienko robili sme všeličo aj preháňadlá aj čípky nič proste v hlavičke nastal blok a bolo zatláčanie kakanie po 3 -5 dňoch. Náš postoj s manželom od narodenia malej bol dávať čo najmenej sladkostí a čokolády no nastal čas keď som bola zo sebou v nemocnici a spomínala som toto jednej staršej pani čo ležala som ňou na izbe a ona to povedala presne takto, ( prepáčte ak niekoho urazím že dieťa porovnávam zo psíkom ,ale ona to tak povedala)" keď sa naučí psík kakať vonku naučí sa to aj dieťa keď je to psychický blok treba na to ísť psychicky . Dajte jej za odmenu niečo čo je dobré a čo by ju nutkalo dostať to znovu, ale nesľubujte jej to dopredu keď sa jej podarí vykakať tak jej to dajte a povedzte ,že keď sa nabudúce vy kaká dostane znovu. Ako psík." Tak sme aj spravili kúpili sme s manželom kvalitnú belgickú čokoládu mi sme kúpili Callebaut ona je v takých malých akoby stuhnutých kvapkách keď sa malá vykakala dali sme jej tak 3-4 kúsky "viem že je to málo "ale išlo o to že malá pri tej chuti ožila a chcela znovu pozor nedávať keď pýta povedať no keď nabudúce spravíš kaku bude aj čokoládka a nechala som ju niekde na očiach aby ju videla ale nedostala sa k nej predstavte si ono to začalo fungovať nie hneď ,ale tak za celkom krátky čas malá zahlásila maminka idem spraviť kaku bude čokoládka a ja na to že sprav a bude. Tak a psychický blok je preč. Jeme presne to čo aj predtým ,lebo vždy dostávala veľa vlákniny aj ovocia a zeleniny bolo to fakt len v tej hlavičke a predstavte si malej to funguje už trištvrte roka a stále jej stačí 3 -4 kúsky i keď je väčšia a mala by nárok aj na viac 🙂.Ešte ma napadla jedna vec pokiaľ sa nám podarilo vyliečiť konečník dávala som malej nie 3,5% mlieko ale len 1,5 aby ju nezapekalo ,ale teraz znovu pijeme 3,5%.

peta4
1. mar 2016

Ahojte, mame rovnaky problem s 2,5rocnou dcerkou. V polovici februara sme skoncili v nemocke po vracani a hnackach so zapalom pluc. Tam v pohode, ale ako sme prisli domov, zacala zadrziavat, lebo mala stale cervenu ritku a stipalo ju to. Sa ozrejme som jej to natierala, ale uz ma blok. Trva to dva tyzdne! Zacne prestupkovat posielam ju na serbel, protest najvacsi a potom pomedzi "lica" pusti do gatiek, ale po troske aj 5x denne. Uz nevladzem, skusali sme po dobrom aj po zlom, uz mi praskli nervy... 😦 a to uz 2tyzdne mala v noci suchu p,ienku predtym , no teraz pokracujeme zas v nocnej plienke ☹

rudkocam
autor
1. mar 2016

@peta4 ahoj. rozpisem ten nas boj, verim, ze vam to pomoze. takze pociatok u nas rovnaky. Hnackovita stolica, po dvoch dnoch az cierna. Kazdy zazil hnacku, konecnik je podrazdeni, bolavy. Pravdepodobne tam vznikli aj dake trhlinky, ranky, ktore sposobovali bolestive vylucovanie stolice. Takze zacali sme mastit zadocek. Furt komentar preco to robime. Aj brusko som jej natierala-placebo efekt, kedze sa stazovala na bolest bruska - samozrejme sposobena nahromadenim mnozstva stolice v crevach. No na psychiku jej to robilo dobre, ze masirujeme brusko, aby nebolelo. Vzdy som jej ale prizvukovala, ze brusko prestane boliet az ked kaka pojde von. Potom uz nebude boliet ani zadocek ani brusko. Tiez najprv u nas po dobrom, potom zo zufalstva uz aj po zlom, ale tym sme sa nepohli nikde. Plakala ona a plakala som aj ja hocikedy, hocikde zo strachu, ze to prepukne este v nieco horsie a skoncime na chirurgii alebo Buh vi kde.... Po precitani hrby clankov o tom a casti knihy, kde bola tato tematika som zmenila strategiu s tym, ze stale som prizvukovala a rozpravala jej o zdravi a kakani a kaka je spinka, ktora musi prec. Robili sme teatra v podobe tlieskania, spievania....spievala som kake len tak co ma napadlo: kaka jedna skareda, my Ta nechceme, kaka jedna skareda, my Ta splachneme... 🙂)) atd. Toto bola tiez velka pomoc pri ''uvolnovani'' psychickeho napatia a strachu. Neskor po mne vyzadovala, aby som kake spievala, aj ked zvierac neuvolnila. Tiez sa par krat za den pokakala, respektive ospinila nohavicky, lebo uz to v sebe nedokazala udrzat, nech sa zvijala ako sa zvijala. Po par dnoch sa zo sna vykakala. Bolo 1 hodina v noci. Plac neskutocny, lebo jej sa hnusilo, ze ma na sebe kaku. S kludom anglicana som ju upokojovala a s radostou som ju vzala a komentovala, ze to je uzasne, ze kaka odisla, brusicko nebude boliet. zadocek osprchujeme, aby bol cistucky, pyzamku dame do pracky, tiez bude krasne cistucna vonava a kaka nech ide prec, lebo my ju nechceme a vsetko to som jej dookola prizvukovala s radostnym usmevom a tonom. To sa stalo vo stvrtok v noci. Piatok skrucanie, v sobotu skrucanie. Stale prebiehali tie iste rozhovory len s tym rozdielom, ze uz som ju neposielala na zachodik, ked zacala ujukat a skrucat sa. Potom za mnou zacala chodit sama, ze chce ist na zachodik. Posedela, poskrucala sa, nepustila. Par dni pred tymi udalostami mala zatrhnute akekolvek sladkosti a rozpravky na telke a telefon-raz do dna jej dovolim pozerat oblubene pesnicky na telefone. Zacala som ju motivovat tym, ze bude kaka, bude cokoladka. a ked ona dovoli kake odist, tak ja jej dovolim pozerat pesnicky na telefone. Mala to vsugerovane v hlavicke. Stale si to motivacne opakovala aj sa ma na to pytala a uistovala sa, ze to tak bude. V sobotu v noci, bolo 23:00 sa vratila z postele s tym, ze ide kakat. Ok. Dala som jej nocnicek do obyvacky (od tych udalosti nechcela pouzivat ''nas'' velky zachod. Sedela v obyvacke a hladela na moj telefon. Ja som si ju nevsimala. Macacimi ocami sa uistovala, ci bude telefon aj cokoladka, ked bude kaka. potvrdila som jej to a potom sa ma pytala, ci jej poziciam trosku telefon. Na konci zo silami z toho vsetkeho som jej dovolila. Medzi tym som sa venovala jej bratovi vo vedlajsej izbe a len obcasne som sa jej pytala, ci dovolila kake ist von. Ona skricala, ze ano, ze jej dovoli. ze je to spinka a potom ju splachneme. Asi po 10minutach, ze kaka ide vonku. Prisla som sa pozriet a nocnik plny stolice!!!!! Ver, ze mi vyhrkli slzy stastia 🙂 Zacala som ju neskutocne chvalit a radovat sa a opat radostnym tonom prednaska, ze ked kaka pojde von, my ju splachneme a brusicko uz nebude boliet a uz bude moct ist do skolky a dame cokoladku atd. potom sme ju boli slavnostne splachnut a spolocne sme sli do spajze pre cokoladku za odmenu 🙂 V nedelu kakala znova, dokonca 2x a vzdy plny nocnik az som sa nestacila divit, kde sa to nabralo v tych detskych crievkach. Poviem Ti, ze malo ju od coho brucho boliet. Neskutocne. Este dotaz: preventivne som jej davala 1x denne sirup duphalac, aby tym zadrziavanim ta stolica v nej nestvrdla a bol by dalsi problem. Od tej doby kaka v pohode. Ide sama, velmi sa z toho tesi, ze kaka ide vonku, ze uz bude zdrava. Po kake si ideme pre jednu kindercokoladku 🙂 Je to este velmi kratko, tak nechcem nic urieknut. medzicasom som nas objednala aj ku psychologicke. ta ma zial to tak napraskane, ze termin az o dva tyzdne, no zatial to nerusim. Som stastna, ze to najhorsie je za nami a nech nas to uz obchadza a nech to obchadza aj vas. Silno silno drzim palce ;)

lulistek
1. mar 2016

Aj my sme mali snad uz nebudeme mat taketo problemy... Moja dcera mala problem s tvrdou stolicou ktora sa jej parkrat zasekla v ritke pocas kakania v noci _ ma este na spanie plienku hlavne kvoli kakaniu. Velmi ju to bolelo. Hovienko ako kamen. Bolo to utrpenie. Aj pre malu aj pre mna. Treba stale vysvetlovat a skusat . vo vasom pripade dat na ritku mozno nejaky repikovy kupel nech sa.ritka zahoji. A potom vysvetlovat zas ze bolet uz nebude ... Atd. Vela deti toto ma. Proste sa zaseknu. A hotovo.vela stastia.

zoja1983
2. mar 2016

@peta4 Ahoj aj mi sme to presne tak mali na etapy to išlo von tiež mi praskali nervy ale uvedom si že 2,5 ročné dieťa nevie čo je dobré a čo zlé a keď ti budeš striedať nálady to jej nepomôže keď to bude hraničné skús úsmev cez zuby a vybúr sa keď ťa nevidí ale ona musí pocítiť že to nieje zlé a ešte jedna rada mi keď som videla že sa vrtí a že by aj kakala ale nepustí tak viem že to nieje výchovné ale posadila som ju na šerblík pred televízor a pustila som jej obľúbenú rozprávku ona sa upokojila začala sa sústrediť na rozprávku a prestala zatláčať tak sme to dostali von a ešte som jej do šerblíka dala trochu teplej vody uvoľňuje tak veľa štastia a hlavne nerobiť jej stresy mne malá nekakala raz aj 7 dní a potom to vyšlo .

peta4
2. mar 2016

@rudkocam velmi vela z toho co pises sme robili aj my. Ako masirovat brusko lebo tiez ju bolieva samozrejme aj odmenu sme vyskusali aj ma "kakaciu knizku" pri ktorej to vzdy islo... no dnes rano sa sama vykakala do serblika konecne! Uvidim aky bude den a ostatne... ale velmi pekne dakujem za rozpisanie. Isto si vezmem z toho tu spinu v brusku 😉 a zachovat chladnu hlavu :-*

peta4
2. mar 2016

@zoja1983
@rudkocam maminy neuverite co to u nas zapricinovalo!! Kedze sme boli v tej nemocke a este tyzden po brala atb. Tak nam dr.odporucila bezlaktozove mlieko davat Nutrilon. Este nam kusok zostalo z neho ale dnes som jej dala uz normalne dm um ako predtym a to dieta sa dnes nejde s prepacenim dosrat 😅 uz 4x dnes ale tak vela ze az... uz neboli ritka uz nie je nic. No riadne som mimo a aj stastna prestastnaaaaaa!!! 😀

zoja1983
2. mar 2016

@peta4 mám radosť 🙂

rudkocam
autor
2. mar 2016

@peta4 veľmi sa s vami tesime 🙂

michaela230885
16. mar 2018

@rudkocam ahoj, zaujimalo by ma ako ste dopadli, sestra bojuje s podobnym problemom.

rudkocam
autor
16. mar 2018

@michaela230885 ahoj 🙂 o pár komentov vyššie som všetko rozpísala 🙂 už ubehli 2 roky a my sme v pohode 🙂

michaela230885
17. mar 2018

@rudkocam strava je upravena, probiotika aj cipky ked uz je tito velmi dlho co nekaka, spievanie, tlieskanie, odmeny sladkosti su vylucene z. jedalnicku naozaj iba mala odmena za, kaku, vsetko uz sa skusalo, vysvetlovanie neustale, a nic nepomaha.ma 2r.

mircalla
17. mar 2018

@michaela230885 Probiotika kazdy den, nie ked je problem. Syn mal tento problem, nekakal aj tyzden, pritom strava ok, vzdy mal aj vlakninu aj ovocie, zeleninu, zadrziaval a potom mu to neslo, problemy, tvrda stolica. Bral probotika kazdy den a chodi na wc ako hodiny uz

mircalla
17. mar 2018

@michaela230885 Dostava 5 kvapiek Biogaia denne a zazracne sa to upravilo

rudkocam
autor
21. mar 2018

@michaela230885 tak jej skúste dávať vlákninu psyllium. Stolica sa potom konzistenciu, ktorá nedráždi konečník. Nespôsobuje mini ranky a tým aj bolesť. Ja zamiešam napr do jogurtu jednu rovnú kávovú lyžičku. A už len trpezlivosť 🙂 držím palce 🙂

michaela230885
22. mar 2018

@rudkocam je to psychicke, stolica ma dobru konzistenciu, ranky su neni boli aj na vysetreniach chirurgii,tam je, vsetko ok.

majcika
22. mar 2018

Tiez sme to vsetko prezili a este dnes po 3 rokoch sa mi tisnu slzy smiechu a radosti z plneho serbla a tych textov piesni s kakom co som spievala samotnemu ho...nku😅

michaela230885
22. mar 2018

@majcika a preslo to samo?

majcika
22. mar 2018

@michaela230885 nakoniec sme sa prespievali k tomu, ze pochopila ze ked zadrziava len vtedy boli kakanie. Ale veru boli obdobia ked som to z nej tahala. A ziadna vlaknina ovocie duphalac nezaberali. Len trpezlivost a krmenie rybiciek kakom.

michaela230885
22. mar 2018

@majcika dakujem