Prejavy retardácie u ročného dieťaťa

3. júl 2023

Ako sa prejavuje mentálna retardacia u tak malého dieťaťa? Nepovedal ešte ani hlásku. Ma zvláštny pohľad, prekrúca očami veľmi často. Nemyslím si, že ide o autizmus. Je citlivý, vnímavý, ... všetko začal robiť neskôr, cvičil vojtovku.
Alebo čo by mohlo byť to prevracanie oči dohora, také nekontrolovateľne pohyby oči a hlavy?

basulaak
3. júl 2023

Niesom expert. Ale to vyvracanie oci dohora a zaskuby moze signalizovat aj epilepsiu. Take mini-zachvaty. Mne v 4mesiacoch par dni po ockovani 2x vyvratil takto oci a boli sme odoslany na eeg mozgu na neurologiu do nemocnice. U mojho bolo vsetko ok, vsetko negativne. Popis to pediatricke a vypytaj sa ked tak na vysetrenie na neurologiu.

jana_eyre_2
3. júl 2023

To by mohlo byť všeličo, základ je to spomenúť pediatricke, ktorá ťa posle na neurologické vyšetrenie..

deti95060810
3. júl 2023

v roku ani moje "normálne" deti nepovedali ani hlásku...
boli ste už u neurol.? mohlo to byť epizáchvat - nie vždy dieťa musí odpadnúť, niekedy sa stačí že prestane robiť danú činnosť a potom pokračuje ďálej.... alebo aj DMO
Je ťažko robiť diagnostiku cez net - to si netrúfa ani ten naj. lekár

autor
3. júl 2023

Dobre. S tou epilepsiou sme aj počítali. Tiež nám tie prejavy sedia. Ale sú príznaky epilepsie také zvláštne tiky s hlavou a očami niekoľko krát počas dňa? Môže mať tých záchvatov tak veľa? Alebo to sú len sprievodné javy? Býva pri epilepsii aj nejaká retardacia? Nejaké pridružené ochorenia?
Viete, ta epilepsia by bolo najmenšie zlo. Bojíme sa hlavne mentálneho postihnutia.
Samozrejme, na vyšetrenia sa objednávame

veronikadany
3. júl 2023

Moze mat viac za den takych malych zachvatov

aeruginosa
3. júl 2023

Autorka, nikto ti to tu nenapise a nepovie, lebo to nejde. Na to treba naozaj dokladne vysetrit vase dieta. Drzim palce, aby bolo vsetko v poriadku.

juliet86
3. júl 2023

skus kontaktovat aj centrum vcasnej intervencie. nasmeruju ta. ziadaj vysetrenia u neurologa u vseobecnej

katus226
3. júl 2023

Okamzite neurologovi. Tebe sa zda epilepsia ako najmensie zlo? Tak vedz, ze KAZDY, naozaj KAZDY zachvat poskodzuje mozog. Zachvaty su rozne, niekedy ako z americkeho filmu, inokedy len zasklby, tiky, myknutie telicka v spanku, zmurkanie, hadzanie hlavou, vyvracanie oci, niekedy iba akoby zahladenie, kedy chvilku človek nereaguje, akoby sa len zamyslel. Zachvatov mozu byt aj desiatky, ba aj stovky denne.
Dcerka mavala 15-30 zachvatov denne, trvalo niekoľko mesiacov, kym trafili kombináciu liekov. Stacilo to vsak na to, ze ostala na úrovni novorodenca - nevedela sa ani na brusko pretocit, nieto sediet ci stat. V roku a pol bola este zdrave dieta, vedela sama jest lyzickou, dnes 3r nula bodov, krmena, plienkovana, autizmus, na urovni tak 1roku, ale chvalabohu sa posuvame.

autor
3. júl 2023

@katus226 to ma veľmi mrzí. Takže epilepsia poskodzuje mozog. To som nevedela. Takže predsa je dosť pravdepodobné, že tam bude aj postihnutie.
Samozrejme ze všetko riešime, ale to čakanie je hrozné

rachel36a
3. júl 2023

Ludia co maju autizmus eeste nemusia mat aj retardaciu...su to dve odlisne veci...ale ako to pisu, skor to vypada na epilepsiu...a ani pi tejto dg nemusi byt clovek retardovany..navstiv lekara. Opis stav a posle ta na neurologiu.

luccija
3. júl 2023

Doteraz si to nespomínal pediatricke?pýtaj sa hneď na vyšetrenia.Spanok, jedenie, pohyb je v poriadku?

kacena4
3. júl 2023

ak psychomotoricky vyvin sedi vzhladom na vek mentalne postihnutie to byt nemusi. v 1r. zistis len tazsie mentalne postihnutie ak dieta nesedi, nechodi, neotaca sa... je na urovni cca 4m. babatka (priklad)

kiki68
3. júl 2023

Epilepsia nici mozog, tie epizody nie su dobre pre mozog a jeho vyvin. Cize toto hned riesit a nasadit liecbu. Urcite ist cim skor k neurologovi, idealne na to neurologicke odd na kramare na sledovanie, tam robia totiz vysetrenia aj pocas spanku . Kamoska tam chodi so synom vzdy na 2 tyzdne na nastavenie liecby

autor
3. júl 2023

Ďakujem za každú radu. Spánok je úplne v poriadku, papká veľmi rád. Pohyb - no zaostával 1 mesiac. Všetko vďaka vojtovej metóde dobehol.

kacena4
4. júl 2023

1 mesiac nie je zaostavanie je to sirsia NORMA

zuzuliennka1
4. júl 2023

toto co opisujes, nema nijaky suvis s autizmom, to musi vidiet neurolog. ano cakacie doby su dlhe.
autisti existuju aj bez mentalneho zaostavania (retardacie) s normalnym intelektom, alebo aj nadani autisti. aj ty mas vo svojom okoli urcite ludi s autizmom, o ktorach to ani nevies, navonok to nijak nemusi byt ani vidiet.
moj syn s autizmom uz rozprava, spi od narodenia excelentne, zje vsetko co dostane na tanier, mentalnu retardaciu nema

autor
4. júl 2023

@zuzuliennka1 neviem prečo sa tu niektoré chytajú autizmu. V príspevku píšem, že autizmus vylučujem.

rivini
4. júl 2023

Ak mas pochybnosti o vyvoji dietatka, vyhladaj detsku lekarku a detsku psychologicku, nie rady ma MK

zafir01
4. júl 2023

V 1 roku dieťaťa ti žiaden odborník nevylúči ani mediagnostikuje autizmus ...hoci sú matky ,ktoré tušia ,že niečo nie je ok. Poznám deti ,ktoré sú diagnostikované až okolo 4 roka s dg .autizmus alebo PAS

Ale o inom som chcela ... Vaša pediatricja nerieši tie roky a vyvracanie ociek ? Tam môže byť závažnejší problém ,ako je autizmus . Zdravie ohrozujúci ( autizmus nie je zdravie ohrozujúci stav )

noemi125
4. júl 2023

@zuzuliennka1 dobry mozem sa spytat ze ake priznaky mal/ má maly? Dakujem

zuzuliennka1
4. júl 2023

pretoze miesas dokopy nesuvisiace veci.
co na tie prejavy hovori pediatricka? ta vas ma poslat na dalsie vysetrenia
to ze ho ty vylucujes, je pekne, ale nie si lekarka. tie stavy u tvojho dietata mozu znamenat cokolvek

zuzuliennka1
4. júl 2023

@noemi125 no v skratke - ako dvojrocny nerozpraval, nemal zaujem o spolocnu hru, vlastne nemal funkcnu hru. to boli prve varovne priznaky, tak som to zacala cele riesit.

elenita
4. júl 2023

@katus226 mrzi ma stav Tvojej dcerky, ste obe bojovnicky 💪❤️ Drzim Vam velmi palce, nech stale napreduje dalej a posielam vela sil. Aj ste zistili pricinu epilepsie?

noemi125
4. júl 2023

@zuzuliennka1 a mozem sa spytat kedy zacal rozpravat?

zuzuliennka1
4. júl 2023

@noemi125 5,5rocny

katus226
4. júl 2023

@elenita dakujeme krasne ❤️ Zistili jej geneticku mutaciu, dost vzacnu, nevieme o nikom inom na Slovensku, iba v zahraničí. Najskor sa jej hrozne zhorsil stav po ockovani MMR, behali sme doktorke jak na klavir, prestala uplne jest... a kratko na to prisiel prvy zachvat.

mimi408
4. júl 2023

@katus226 mozem sa opytat ako jej zistili geneticku mutaciu? Z genetickeho vysetrenia? Ako take vysetrenie prebiehalo?

noemi125
4. júl 2023

@zuzuliennka1 a teraz ma kolko? A ake priznaky ostali?

katus226
4. júl 2023

@mimi408 ano, odber krvi a potom sme isli este osobne aj my rodicia, vzali krv aj nam a spisali dotaznik. Cca pol roka trvali výsledky, dokonca to urgovali. To bolo na Americkom námestí v Bratislave, tam to trva podstatne kratšie ako na Kramaroch. U synceka sme na Kramároch cakali rok a pol.

zuzuliennka1
4. júl 2023

@noemi125 teraz ma 5,5 a nastupom reci sa mu tie auti prejavy stracaju (krik, neochota menit trasy,.. - to vsetko suviselo s tym, ze nerozumel. potreboval rutiny. teraz mu poviem, ze ideme inde, lebo je tam nove ihrisko, a bez problemov.